Fakta o klimatu: K rekordním požárům v Kanadě
Mezinárodní tým klimatologů, se ve své nové studii zaměřil na hodnocení vlivu klimatické změny na vznik povětrnostních podmínek vhodných ke vzniku požárů v kanadské provincii Quebec. Jako hlavní metriku studie využila Fire Weather Index (FWI), tedy hodnocení rizika vzniku požáru na základě kombinace teploty, rychlosti větru, vlhkosti a srážek.
Ze studie vyplývá, že horké, suché a větrné podmínky, které způsobily požáry v kanadském Quebecu mezi květnem a červencem, byly kvůli klimatické změně nejméně dvakrát pravděpodobnější a o 20–50 % intenzivnější.
Vědci také hodnotili, jak horké a suché povětrnostní podmínky (kumulativní denní závažnosti na základě FWI) panovaly v provincii Québec od ledna do července tohoto roku. Ze studie vyplývá, že změna klimatu zvýšila kumulativní závažnost požární sezóny v Québecu 2023 do konce července asi o 50 % a minimálně sedmkrát zvýšila pravděpodobnost jejího opakování.
Přestože povětrnostní podmínky náchylné k požárům byly bezprecedentní, nejsou již extrémně neobvyklé. V dnešním klimatu lze očekávat, že podobné povětrnostní podmínky nastanou jednou za 25 let, což znamená, že mají asi 4% šanci, že se vyskytnou každý rok. Analýza také ukazuje, že pokud se planeta bude nadále oteplovat, riziko ještě větších požárů dále poroste.
Yan Boulanger, vědecký pracovník Natural Resources Canada, řekl:
„Slovo „bezprecedentní“ neodpovídá závažnosti lesních požárů v Kanadě v letošním roce. Z vědeckého hlediska je zdvojnásobení předchozího rekordu spálené plochy šokující. Klimatické změny výrazně zvyšují hořlavost paliva dostupného pro lesní požáry - to znamená, že jediná jiskra, bez ohledu na její zdroj, se může rychle změnit v planoucí peklo.“
Ondráš Přibyla, ředitel Fakt o klimatu, doplňuje:
„Počasí, které vede k požárům, v současnosti přibývá na všech kontinentech. Zřetelně přitom lze pozorovat nárůst pravděpodobnosti i celkové zasažené plochy v jižní Evropě, severní Eurasii, USA a Austrálii a podle některých důkazů existuje podobný trend také na jihu Číny. Platí to i pro Českou republiku, kde průměrná teplota stoupla od roku 1961 o celé 2 °C (přibližně dvojnásobné oteplení oproti světovému průměru). Většina českého území v posledních 60 letech vykazuje rostoucí počet dnů s počasím příznivým pro vznik a šíření požárů vegetace, přičemž po roce 2000 došlo u tohoto trendu k výraznému zrychlení.“
„Vzhledem k tomu, jak se zvyšuje riziko lesních požárů, budou nutné změny ve strategiích řízení požáru a bude třeba navýšit investice, aby bylo možné čelit novým výzvám. Klíčové řešení je ale snižování emisí skleníkových plynů. Jejich snižování nebude snadné, ale podle našich analýz je v ČR reálné do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na české spotřebě elektřiny. Ve studii, která vznikla ve spolupráci s Frank Bold, jsme popsali možné scénáře dalšího vývoje i základní překážky, které potřebným změnám brání. Také scénáře vedoucí k dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050 jsou už dnes k dispozici. Vyplývá z nich, že pro dosažení závazku Pařížské dohody potřebuje ČR zásadním způsobem rozvíjet obnovitelné zdroje, které může doplnit buď importem, zeleným vodíkem nebo jádrem.“
Clair Barnes, výzkumná pracovnice Granthamského institutu pro změnu klimatu a životní prostředí, Imperial College London uvedla:
„Zatím zkoumalo vliv změny klimatu na počasí při požárech pouze několik atribučních studií. A zatímco vliv změny klimatu na jiné extrémní povětrnostní jevy je atribuční vědou dobře popsán, jedinečné vlastnosti požárního počasí v různých oblastech světa znamenají, že studium lesních požárů je složitější. Nicméně i z omezeného počtu dostupných studií je zřejmé, že suché a teplé podmínky vedoucí k lesním požárům jsou po celém světě v důsledku změny klimatu stále běžnější a intenzivnější."
Friederike Otto, docentka v oboru klimatologie na Granthamském institutu pro změnu klimatu a životní prostředí, Imperial College London doplňuje:
„Dokud nepřestaneme spalovat fosilní paliva, počet lesních požárů bude stále narůstat a spalovat větší oblasti po delší dobu.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (27)
Pepa
25.8.2023 08:00 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
25.8.2023 14:44 Reaguje na Majka KletečkováSlavomil Vinkler
26.8.2023 09:21 Reaguje na Jaroslav ŘezáčBlahoslavení chudí duchem, neb jejich je království nebeské.
Pepa
25.8.2023 07:59Slavomil Vinkler
26.8.2023 09:22 Reaguje na PepaVelcí spásači a taky tvrdý tresty paličům.
Karel Zvářal
26.8.2023 10:09 Reaguje na Slavomil Vinklervaber
25.8.2023 08:27to je pravda ,ale požáry většinou založí člověk a ne počasí, když zapálí blesk, požár se nešíří, protože při bouřce prší
když bylo na planetě 10x méně lidí a 10x méně cestovali , bylo asi 100x méně požárů,
Michal Uhrovič
25.8.2023 09:04 Reaguje na vaberKarel Zvářal
25.8.2023 09:12 Reaguje na Michal UhrovičKarel Zvářal
25.8.2023 09:33 Reaguje na Karel ZvářalA to jsou jen ti, které chytili...
Michal Uhrovič
25.8.2023 10:11 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
25.8.2023 10:48 Reaguje na Michal Uhrovičvaber
26.8.2023 07:53 Reaguje na Michal Uhrovičani se tomu nedivím,
jinak,,Zabij člověka, zachráníš planetu,, jsou vaše slova ne moje a tak začít by jsi měl ty
Jiří Svoboda
25.8.2023 10:18 Reaguje na vaberPočasí nejen vede, ale i způsobuje!
Slavomil Vinkler
25.8.2023 12:51 Reaguje na vaberKarel Zvářal
25.8.2023 16:54 Reaguje na Slavomil VinklerMiroslav Vinkler
25.8.2023 10:24Tonda Selektoda
26.8.2023 10:23V případě živé vegetace, je nutno použít velké množství energie k odpaření vody. Ta, v procesu ohřevu a odpaření, energii ze zdroje odebírá, ochlazuje hořlavinu a tím brání zvýšení teploty biomasy nad zápalnou teplotu.
Vítr a teplota vzduchu v řádu pár desítek °C, dosahovaná na severu amerického kontinentu, a tedy ani ten strašák globálního oteplování a změny klimatu, tam ten les určitě nezapálí.
Krom, již v reakcích na článek, zmíněné deviace některých jedinců (pyromanie), může být též úmyslem založení požáru i vyhnání lidí ze zasažené oblasti a následné levné odkoupení spálených pozemků a zničených lidských obydlí.
Břetislav Machaček
26.8.2023 10:52 Reaguje na Tonda SelektodaOheň zapálili tak zkušeně, že hasiči, kteří byli na místě za deset
minut už jen kontrolovali bezpečné dohoření objektu. Dva roky klid
a stejný scénář u sousední totožné budovy. PČR to uzavřela jako čin
ze msty, ale důkazy neměla. Místo těch objektů tam dnes stojí deset
vilek a pozemky byly zhodnoceny lépe, než objekty nákladně zbourat
a uklidit. Po požáru dřevěných objektů toho na uklízení moc nebylo
zvláště pak proto, že to nechali hasiči dohořet bez hašení.
No a pak taková poznámka na závěr. Každý člověk chce v něčem vyniknout a někteří holt při zakládání požárů a mám obavu, že je
nový druh "zábavy" konat zlo. Za pyromanství mají být tresty jako
za vraždu, protože vraždou bývají nejenom na poškozených, kteří
přijdou o všechno , ale i o život a pak na spoustě jiných tvorů!