https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/fakta-o-klimatu-k-rekordnim-pozarum-v-kanade
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fakta o klimatu: K rekordním požárům v Kanadě

25.8.2023 | PRAHA
Podmínky pro vznik požárů jsou kvůli změně klimatu nejméně dvakrát pravděpodobnější.
Podmínky pro vznik požárů jsou kvůli změně klimatu nejméně dvakrát pravděpodobnější.
Letošní sezóna lesních požárů v Kanadě je nejničivější, jaká kdy byla v zemi zaznamenána. Doposud bylo spáleno více jak 15.3 milionů hektarů – oblast 2x větší, než Česká republika – od začátku roku bylo zaznamenáno více jak 5500 požárů. S požáry byly spojeny nejméně čtyři přímé oběti a ze zasažených oblastí bylo dosud evakuováno téměř 200 000 lidí, což je nejvyšší počet evakuovaných při lesních požárech nejméně od roku 1980. Požární sezóna navíc skončí nejdříve na přelomu srpna a září, pravděpodobně ale později. Předchozí rekord z roku 1989, kdy požárům podlehlo 7,6 milionů hektarů byl dosud překonán dvojnásobně.
 

Mezinárodní tým klimatologů, se ve své nové studii zaměřil na hodnocení vlivu klimatické změny na vznik povětrnostních podmínek vhodných ke vzniku požárů v kanadské provincii Quebec. Jako hlavní metriku studie využila Fire Weather Index (FWI), tedy hodnocení rizika vzniku požáru na základě kombinace teploty, rychlosti větru, vlhkosti a srážek.

Ze studie vyplývá, že horké, suché a větrné podmínky, které způsobily požáry v kanadském Quebecu mezi květnem a červencem, byly kvůli klimatické změně nejméně dvakrát pravděpodobnější a o 20–50 % intenzivnější.

Vědci také hodnotili, jak horké a suché povětrnostní podmínky (kumulativní denní závažnosti na základě FWI) panovaly v provincii Québec od ledna do července tohoto roku. Ze studie vyplývá, že změna klimatu zvýšila kumulativní závažnost požární sezóny v Québecu 2023 do konce července asi o 50 % a minimálně sedmkrát zvýšila pravděpodobnost jejího opakování.

Přestože povětrnostní podmínky náchylné k požárům byly bezprecedentní, nejsou již extrémně neobvyklé. V dnešním klimatu lze očekávat, že podobné povětrnostní podmínky nastanou jednou za 25 let, což znamená, že mají asi 4% šanci, že se vyskytnou každý rok. Analýza také ukazuje, že pokud se planeta bude nadále oteplovat, riziko ještě větších požárů dále poroste.

Yan Boulanger, vědecký pracovník Natural Resources Canada, řekl:

„Slovo „bezprecedentní“ neodpovídá závažnosti lesních požárů v Kanadě v letošním roce. Z vědeckého hlediska je zdvojnásobení předchozího rekordu spálené plochy šokující. Klimatické změny výrazně zvyšují hořlavost paliva dostupného pro lesní požáry - to znamená, že jediná jiskra, bez ohledu na její zdroj, se může rychle změnit v planoucí peklo.“

Ondráš Přibyla, ředitel Fakt o klimatu, doplňuje:

„Počasí, které vede k požárům, v současnosti přibývá na všech kontinentech. Zřetelně přitom lze pozorovat nárůst pravděpodobnosti i celkové zasažené plochy v jižní Evropě, severní Eurasii, USA a Austrálii a podle některých důkazů existuje podobný trend také na jihu Číny. Platí to i pro Českou republiku, kde průměrná teplota stoupla od roku 1961 o celé 2 °C (přibližně dvojnásobné oteplení oproti světovému průměru). Většina českého území v posledních 60 letech vykazuje rostoucí počet dnů s počasím příznivým pro vznik a šíření požárů vegetace, přičemž po roce 2000 došlo u tohoto trendu k výraznému zrychlení.“

„Vzhledem k tomu, jak se zvyšuje riziko lesních požárů, budou nutné změny ve strategiích řízení požáru a bude třeba navýšit investice, aby bylo možné čelit novým výzvám. Klíčové řešení je ale snižování emisí skleníkových plynů. Jejich snižování nebude snadné, ale podle našich analýz je v ČR reálné do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na české spotřebě elektřiny. Ve studii, která vznikla ve spolupráci s Frank Bold, jsme popsali možné scénáře dalšího vývoje i základní překážky, které potřebným změnám brání. Také scénáře vedoucí k dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050 jsou už dnes k dispozici. Vyplývá z nich, že pro dosažení závazku Pařížské dohody potřebuje ČR zásadním způsobem rozvíjet obnovitelné zdroje, které může doplnit buď importem, zeleným vodíkem nebo jádrem.“

Clair Barnes, výzkumná pracovnice Granthamského institutu pro změnu klimatu a životní prostředí, Imperial College London uvedla:

„Zatím zkoumalo vliv změny klimatu na počasí při požárech pouze několik atribučních studií. A zatímco vliv změny klimatu na jiné extrémní povětrnostní jevy je atribuční vědou dobře popsán, jedinečné vlastnosti požárního počasí v různých oblastech světa znamenají, že studium lesních požárů je složitější. Nicméně i z omezeného počtu dostupných studií je zřejmé, že suché a teplé podmínky vedoucí k lesním požárům jsou po celém světě v důsledku změny klimatu stále běžnější a intenzivnější."

Friederike Otto, docentka v oboru klimatologie na Granthamském institutu pro změnu klimatu a životní prostředí, Imperial College London doplňuje:

„Dokud nepřestaneme spalovat fosilní paliva, počet lesních požárů bude stále narůstat a spalovat větší oblasti po delší dobu.“


reklama

 
Fakta o klimatu

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

25.8.2023 07:27
kdybychom neměli vědce, byli bychom šťastnější
Odpovědět
Pe

Pepa

25.8.2023 08:00 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ano, kdybychom se vrátili zpátky na stromy, byli bychom šťastnější.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.8.2023 10:25 Reaguje na Pepa
Můžeš začít.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.8.2023 14:47 Reaguje na Pepa
a co je na tom špatného?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.8.2023 13:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Šťastnější a blbější.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.8.2023 14:44 Reaguje na Majka Kletečková
až někdo někdy bude psát memoáry o dnešní době, nazve jí dobou chorobné závislosti na myšlení...být šťastnější a blbější v tomto kontextu je vlastně pochvalné.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.8.2023 09:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To se ví dávno.
Blahoslavení chudí duchem, neb jejich je království nebeské.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.8.2023 19:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Opravdu pěkný životní cíl.
Odpovědět
Pe

Pepa

25.8.2023 07:59
Jo, kdyby se zeptali Zvarala...ten ví nejlépe jak v Kanadě předejít takovýmto pozarum, nedávno nám tady svou vizi představil:)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.8.2023 09:22 Reaguje na Pepa
To ví každej, jen vy ne.
Velcí spásači a taky tvrdý tresty paličům.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.8.2023 10:09 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jj, velcí spásači člověkem počínaje. Mně je bližší chytrá krajina (včetně prevence) před konceptem Netopil (dřevem, jen plynem), Koukal, Požár, Nehasil.
Odpovědět
va

vaber

25.8.2023 08:27
,,Počasí, které vede k požárům,,
to je pravda ,ale požáry většinou založí člověk a ne počasí, když zapálí blesk, požár se nešíří, protože při bouřce prší
když bylo na planetě 10x méně lidí a 10x méně cestovali , bylo asi 100x méně požárů,

Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

25.8.2023 09:04 Reaguje na vaber
Zabij člověka, zachráníš planetu. Začnětě prosím u sebe, děkuji.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.8.2023 09:12 Reaguje na Michal Uhrovič
Co to je za hloupý blábol? Pan jen konstatoval skutečnost. Dříve byl palič=pěšák vázán na nejbližší okolí rodné vísky, dnes má neskonale větší možnosti cestování a může si "dělat radost", kdekoliv se mu zamane. Oni mají problém dopátrat se zmizelých osob a jejich vrahů, sledovat pohyb pyromanů je na třetí-čtvrté koleji.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.8.2023 09:33 Reaguje na Karel Zvářal
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-jste-verbez-pachajici-zlocin-proti-sve-zemi-kritizoval-recky-ministr-79-zadrzenych-zharu

A to jsou jen ti, které chytili...
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

25.8.2023 10:11 Reaguje na Karel Zvářal
Snižováním lidí na planetě se sníží dopady klimatické změny bez ohledu na to, jestli za změnu může člověk nebo ne. Tak jsem to pochopil já.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.8.2023 10:48 Reaguje na Michal Uhrovič
Nenaznačoval nic o snižování. Ano, antropocén je mj. o přelidnění, a v souvislosti s požáry o spoustě volného času pro bezprizorní chátru.
Odpovědět
va

vaber

26.8.2023 07:53 Reaguje na Michal Uhrovič
někdo nechce vidět realitu,
ani se tomu nedivím,
jinak,,Zabij člověka, zachráníš planetu,, jsou vaše slova ne moje a tak začít by jsi měl ty
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.8.2023 10:18 Reaguje na vaber
"Ze studie vyplývá, že horké, suché a větrné podmínky, které způsobily požáry..."

Počasí nejen vede, ale i způsobuje!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.8.2023 12:51 Reaguje na vaber
Dnes píší o 79 žhářích zachycených v Řecku. To není zrovna málo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.8.2023 16:54 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tipnul bych si, že mezi nimi panuje "sportovní duch", tj s jedním se nespokojí...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.8.2023 10:24
Enormně také narostl počet požárů založených člověkem , úmyslně či neúmyslně.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.8.2023 10:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.8.2023 10:27
A EMISE BUDE PLATIT KDO, no ?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

26.8.2023 10:23
Kdyby se ti páni vědci podrobili školení z požární ochrany, možná by věděli, že k zapálení hořlavé látky (biomasy), musí být k dispozici zdroj energie, která hořlavinu ohřeje nad zápalnou teplotu. Nemusí to být vždy jen sirky. Zdrojem může být blesk, soustředění slunečního záření čočkou, střepem, nebo mikrovlnné záření i výkonný laser…
V případě živé vegetace, je nutno použít velké množství energie k odpaření vody. Ta, v procesu ohřevu a odpaření, energii ze zdroje odebírá, ochlazuje hořlavinu a tím brání zvýšení teploty biomasy nad zápalnou teplotu.
Vítr a teplota vzduchu v řádu pár desítek °C, dosahovaná na severu amerického kontinentu, a tedy ani ten strašák globálního oteplování a změny klimatu, tam ten les určitě nezapálí.
Krom, již v reakcích na článek, zmíněné deviace některých jedinců (pyromanie), může být též úmyslem založení požáru i vyhnání lidí ze zasažené oblasti a následné levné odkoupení spálených pozemků a zničených lidských obydlí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.8.2023 10:52 Reaguje na Tonda Selektoda
Mám obavu, že vaše myšlenky jsou pravdě nejblíž. Kdysi jsem byl totiž svědkem úmyslného založení požáru kvůli pojistce. Požár založily "neznámé" osoby, které přijely v kradeném autě a podle šetření PČR tentýž den odcestovaly do dnes válčící země. Majitel objektu měl neprůstřelné alibi, protože se válel u moře na Floridě.
Oheň zapálili tak zkušeně, že hasiči, kteří byli na místě za deset
minut už jen kontrolovali bezpečné dohoření objektu. Dva roky klid
a stejný scénář u sousední totožné budovy. PČR to uzavřela jako čin
ze msty, ale důkazy neměla. Místo těch objektů tam dnes stojí deset
vilek a pozemky byly zhodnoceny lépe, než objekty nákladně zbourat
a uklidit. Po požáru dřevěných objektů toho na uklízení moc nebylo
zvláště pak proto, že to nechali hasiči dohořet bez hašení.
No a pak taková poznámka na závěr. Každý člověk chce v něčem vyniknout a někteří holt při zakládání požárů a mám obavu, že je
nový druh "zábavy" konat zlo. Za pyromanství mají být tresty jako
za vraždu, protože vraždou bývají nejenom na poškozených, kteří
přijdou o všechno , ale i o život a pak na spoustě jiných tvorů!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.8.2023 08:22 Reaguje na Tonda Selektoda
Již Hérostratos proslul zapálením chrámu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist