https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/fakulta-jaderna-a-fyzikalne-inzenyrska-cvut-zadame-o-dodrzovani-mezinarodnich-dohod-a-neutoceni-na-jaderna-zarizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT: Žádáme o dodržování mezinárodních dohod a neútočení na jaderná zařízení

7.3.2022
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) se od svého založení věnuje výzkumu a přípravě expertů v oblasti mírového využití jaderných reakcí. Události posledních dní na území Ukrajiny, hlavně nepřátelské destruktivní činy cílené na jaderná zařízení na Ukrajině, fakultu velmi zarmucují a znepokojují. Vyzýváme k dodržování mezinárodních dohod a k zastavení útoků ruských jednotek na jaderná zařízení na Ukrajině.
 
Jaderná elektrárna v Záporoží, stejně jako ostatní jaderná zařízení na území Ukrajiny, slouží obyvatelstvu a přinášejí mu tolik potřebnou energii a teplo. Útoky na tato zařízení jsou útoky proti civilnímu obyvatelstvu. I když se jedná o velmi robustní zařízení, nejsou jaderné elektrárny stavěné tak, aby odolaly ostřelování nebo bombardování. Tyto činy mohou vést v extrémním důsledku k uvolnění radioaktivních látek do životního prostředí. Radioaktivita nerozlišuje vojáky, politiky a civilní obyvatelstvo, a nebude ani respektovat hranice států. Následky z případné havárie a úniku radioaktivních látek do životního prostředí úniku pocítí lidé na Ukrajině, v Bělorusku, Rusku ale také v Evropě a dalších zemích.

Vyzýváme proto ruské jaderné experty a vědeckou komunitu, aby nemlčeli, a také vyzvali k zastavení útoků na tato zařízení. Využijte své kontakty a odborné znalosti a pokuste se vysvětlit ruskému státnímu režimu, že útoky na jaderné elektrárny povedou pouze ke katastrofě.

V Praze 4. 3. 2022


reklama

 
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist