https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frank-bold-greenpeace-a-hnuti-duha-elektrarna-pocerady-navzdory-rozsudku-dal-vypousti-jedovatou-rtut
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Frank Bold, Greenpeace a Hnutí DUHA: Elektrárna Počerady navzdory rozsudku dál vypouští jedovatou rtuť

17.1.2025
Licence | Volné dílo (public domain)
Expertní skupina Frank Bold, Greenpeace a Hnutí DUHA se obrátily na Evropskou komisi se stížností kvůli postupu českých úřadů při stanovování emisního limitu pro uhelnou elektrárnu Počerady. V srpnu 2024 zrušil soud elektrárně rozsáhlou emisní výjimku a úřady měly jeho rozhodnutí bezodkladně promítnout do povolení k provozu. To se však dodnes nestalo. Elektrárna v současnosti porušuje zákonný limit pro vypouštění rtuti. Stěžovatelé požadují, aby Komise prošetřila, zda Česká republika přístupem k elektrárně Počerady kromě českých právních předpisů neporušuje i unijní Směrnici o průmyslových emisích.
 
Stížnost se Frank Bold spolu s Greenpeace a Hnutím DUHA rozhodly podat poté, co Krajský úřad Ústeckého kraje ani po opakovaných výzvách nerespektoval rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ten přitom emisní výjimku pro elektrárnu Počerady zrušil již v srpnu 2024. Nápravu nezjednal ani stát, konkrétně Ministerstvo životního prostředí, které dosud nezajistilo, aby podmínky provozu elektrárny byly v souladu se Směrnicí o průmyslových emisích.

Kvůli udělené výjimce mohla elektrárna donedávna vypouštět až čtyřnásobné množství rtuti oproti limitům stanoveným směrnicí. Podle rozhodnutí soudu byla výjimka nezákonná, protože mohla významně ohrozit životní prostředí a provozovatel nesplnil zákonné povinnosti pro udělení takové výjimky.

Přestože po rozsudku měl Krajský úřad Ústeckého kraje povinnost okamžitě přikázat provozovateli elektrárny, aby dodržoval řádné emisní limity, nic takového neudělal. Krajský úřad argumentuje tím, že aktuálně rozhoduje o udělení nové emisní výjimky. „Pokud nikdo nezasáhne, řízení o výjimce se bude táhnout řadu měsíců, během kterých bude provozovatel vesele vypouštět emise jedovaté rtuti zcela nekontrolovaně a v rozporu se zákonem. Navíc je velmi pravděpodobné, že novou výjimku nakonec nezíská. Doufáme proto, že Evropská komise úředníkům připomene, že žijeme v demokratickém právním státě a že jsme si před zákonem všichni rovni. Když totiž úřady rozhodují o nás všech, o obyčejných lidech, nemůžeme čekat nějaké zvláštní zacházení. Ale miliardáři Pavlu Tykačovi, který elektrárnu Počerady vlastní, úředníci ustupují, přestože takový postup nemá oporu v zákoně,” řekl tiskový mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.

Nečinné zůstalo i přes upozornění organizací také Ministerstvo životního prostředí. To má však v takových případech povinnost zasáhnout a krajskému úřadu nařídit, aby konal. Případně může samo nařídit provozovateli elektrárny, aby začal řádné limity dodržovat.

„Emisní limity byly stanoveny po dlouhých vyjednáváních v roce 2017 s tím, že uhelné zdroje měly čtyři roky na jejich splnění. Nejde tudíž o žádné nereálné cíle, ale o zcela základní a dosažitelné standardy. Je tedy zásadním porušením evropského práva, když české úřady nejsou schopné zakročit proti největším znečišťovatelům a vymáhat, aby dodržovali základní pravidla," uvedl expert Frank Bold a spoluautor stížnosti k Evropské komisi Václav Prais.

Případ by podle Praise mohl posloužit jako nebezpečný precedens, provozovatelé by mohli přístup českých úřadů zneužít a požádat o výjimku s vědomím, že po dobu jejího projednávání nemusí emisní limity dodržovat. „To by se mohlo ukázat jako velmi nebezpečné v nadcházejících měsících a letech, kdy má skončit platnost většiny udělených výjimek a řada provozovatelů plánuje požádat o jejich prodloužení,” varuje Frank Bold Evropskou komisi.

Hnutí DUHA považuje nečinnost krajského úřadu i správního orgánu Ministerstva životního prostředí v případě Počerad za projev systémového problému. „Nastala zcela absurdní situace. Soudu trvalo tři roky, než zrušil nezákonnou výjimku na vypouštění toxické rtuti z elektrárny Počerady, ale úřední nečinnost výjimku udržuje dál. Mezitím majitel uhelné elektrárny lobbuje u politiků za dotace, abychom mu za to ještě všichni zaplatili. Přitom analýzy a modelování jasně ukazují, že elektrárna Počerady není pro zásobování elektřinou vůbec potřeba a jen zvyšuje vývoz a znečištění životního prostředí,” připomněl Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA.

Evropská komise může na základě stížnosti zahájit komunikaci s českými úřady a žádat je o vysvětlení. Pokud dospěje k závěru, že jde o porušení evropského práva, může s Českou republikou zahájit řízení před Soudním dvorem EU. Ten může za porušení vyměřit pokuty v řádu milionů korun.


reklama

 
Frank Bold, Greenpeace a Hnutí DUHA

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

17.1.2025 07:08
Naštěstí vypouštěných emisí je mnohonásobně méně, než v dobách celkem nedávných. Taková domácí topenišťě nejsou vybavena žádnými filtry a jejich emise jsou podstatně vyšší.
Svět není dokonalý a řešením není ekologicky bez elektřiny a tepla zmrznout.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.1.2025 07:47 Reaguje na Richard Vacek
Četl jsem někde, že mezi deep state se povídá, že vzhledem k AI a robotizaci by tak miliarda úplně stačila.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

17.1.2025 08:35
Nezákonné vypouštění prudce jedovaté rtuti z elektrárny, kterou postavili naši předci (a po dostavbě Temelínu měla být rozebrána) a za korunu ji společně s hnědouhelnými doly ukradl Tykač s podporou mafiánů ovládajících vlády ČR (tzn. i ČEZ), pouze kvůli obohacování Tykače a jeho loutkovodičů, je jasným důkazem, že tento systém je zločinný!
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.1.2025 10:02 Reaguje na Pavel Karel
"Fakticky to znamená, že ČEZ z prodeje elektrárny získá zhruba devět miliard korun", tak si nevymýšlejte:
https://www.hrot24.cz/clanek/mlhava-cena-za-pocerady-HBSyV
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.1.2025 11:29 Reaguje na Pavel Karel
Vyřazování funkčních zařízení (v tomto případě elektrárny) je neekologické a poškozena je tím celá společnost.
A to přesto, že existují lidé, kteří by rádi kapitalistům zakroutili krkem za to, že jsou na rozdíl od nich bohatí.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

17.1.2025 14:22
Povolenky jsou již za 80 EUR/tunu CO2, cena elektřiny na burze pod 100 EUR/MWh. Uhelným elektrárnám bude již brzo zakrouceno krkem a nemá cenu se snažit s tou rtutí něco dělat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.1.2025 15:50 Reaguje na Karel Valenta
Já bych nedělal oslavné projevy nad skomírajícím hospodářstvím.
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.1.2025 16:09
Jak jsou na tom mazutové elektrárny v záp. Evropě, jsou odsířené, splňují požadavky, odkud mají palivo? Je v pořádku, že existují stejně jako zatím domáci UE, jen by měly splňovat ekopravidla.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.1.2025 16:12 Reaguje na Jarka O.
Víte odsířené jsou i Počerady. Ale uhlí má v sobě rtuť a technologie záchytu rtuti je nákladná, neodzkoušená. Ač té rtuti není až tak moc, jde o to donutit elektrárnu k uzavření.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist