Gita Matlášková: Kdy se poučíme z povodní?
Procházka podél toku
Vyrazili jsme nad obcí Bělá a pokračovali po proudu řeky Bělá, níž do obce. Potom jsme se přesunuli do České Vsi a do Mikulovic. Přiložené fotografie nedokážou ukázat rozsah a míru změn, které jsem v terénu pozorovala, zkusím tedy alespoň něco popsat slovy. Běžně malé říčky a suché kanály sezónních struh musely být extrémně, až neuvěřitelně plné vody s obří silou. Skoro všude byly strhané nebo podemleté břehy. Kde byla poblíž toku cesta, byla strhnutá, a kousky asfaltu, roztrhané jak cáry papíru, byly vyplavené na nejbližší štěrkový břeh.Na některých úsecích úplně zmizela cyklostezka. Koryto řeky se nejen rozšířilo, ale také prohloubilo. V horních částech toku byly kvůli síle proudu dokonce nádherně čisté všechny kameny a řeka zářila čistotou a novotou bez jakýchkoliv jemných usazenin.
V korytě ležely masivní vyvrácené stromy, většina z nich tam kde padly, jiné posunuté řekou dál. Překvapilo mě pár solitérů, především vzrostlých olší, které zůstaly stát a růst uprostřed řečiště. Místy byla řeka vymletá až na skalnaté podloží a kameny a štěrk odnesla dál po toku. Tato místa je potřeba zpátky dosypat velkými kameny. Zdá se, že se řeka prohloubila především na těch místech, kde neměla příliš prostoru roztáhnout se do šířky a došlo zde k tzv. „efektu hladové vody“. Jedná se o situaci, kdy proudící voda v řece nemá dostatek sedimentů, na jejichž pohyb by spotřebovala svou energii. V důsledku toho se energie vody zaměřuje na erozi dna a břehů, což vede k prohlubování koryta. Řeka se tak „ztrácí“ a zároveň snižuje hladinu podzemní vody, protože ta je přímo ovlivněna hladinou vody v řece.
Místy byly stržené hlinité svahy a vznikly tak kolmé stěny, jako potenciální hnízdní biotopy např. pro ledňáčky. Plavené dřevo a další materiál vytvářely „špunty“ pod mosty, které zacpaly celý mostní profil (případně jez pro elektrárnu). Tím došlo ke zvednutí vody nad těmito objekty, což pak způsobilo větší škody stavbám v okolí. Pokud naopak „špunt“ (nebo most) pod náporem vody v jeden moment prasknul, vznikla velká vlna vody, která způsobila větší škody, než kdyby volně bez bariér odtékala průběžně.
V některých místech, kde se naplavené dřevo a stromy uchytily na břehu v ohybu řeky, naopak uchránily některé stavby před velkou vodou a dalšími kmeny, které by někomu mohly připlout doslova až do domu. Některé lávky řeka strhla úplně a ty pak ležely uprostřed řeky napodél. Domy, včetně starých roubenek, které stály přímo u řeky, to buď pobořilo úplně anebo byly podemleté a stejně budou muset být demolovány.
Jinde se řeka rozšířila tak, že zabrala velkou část své nivy. Tam, kde se tak stalo mimo intenzivní zástavbu vznikly scenérie, na které jsme zvyklí spíš z Alp nebo severní Ameriky – široká řečiště plná ostrovů, jesepů, výsepů, říčního dřeva, velkých i malých kamenů, balvanů, říčních tůní a pozvolného přístupu k řece, žádné vysoké betonové opevnění.
Řeka tvoří krajinu
Ideální by bylo, kdyby řeka dál tekla koryty, která si sama vytvořila. Bohužel realita byla taková, že bagry čile jezdily řekou, a kamenivo opět navážely do vysokých břehů.Potěšil mě také na mnoha místech kolem řeky naplavený říční písek. U řeky Bělé to vytvořilo písečné pláže, a tak nově vznikající říční biotopy, které jinde moc často nevidím. Písek se však vysypal také například na workoutové hřiště, parky, silnice, kosené louky a jiné parcely, které jsou ostře ohraničené a člověk jim už dal nějaký jiný konkrétní účel a řád.
Některé příčné překážky, jako zpevněné dno, jezy nebo různé stupně, zmizely, jiné zůstaly a některé byly vodou jen částečně rozebrány. V obci Mikulovice jez sloužící malé vodní elektrárně ovlivnil směr toku řeky, která si pak našla jinou cestu a strhávala domy. Zajímavé na tomto procesu bylo, jak si řeka změnila hlavní tok a rozšířila koryto. Pod velkým silničním mostem v Mikulovicích vytvářela Bělá fascinující útvary a nádherně modelovala své koryto. Bohužel tato podívaná zmizí pod koly těžké techniky, která vrací řeku z jejího původního tvaru do umělého koryta vytvořeného člověkem.
Příčné překážky, jako mosty a jezy, často představují během povodní riziko. Zahloubená koryta, vysoké betonové nebo kamenné břehy a napřímené toky fungují jako zrychlovací dráha, podobná závodní trati. Řeka, která by se přirozeně rozlila po celé nivě, nemůže být efektivně vtěsnána do umělého koryta. Absence kamenů, balvanů či naplaveného dřeva znamená, že voda postrádá přirozené překážky, které by zbrzdily její tok a zmírnily její sílu. Také chybějící meandry, mokřady či luční a lesní porosty v okolí řeky omezují prostor pro rozliv vody, která se pak rychle žene betonovým kanálem přímo do obcí.
Stromy a vegetace podél břehů mohou být sice rizikem, ale zároveň mají významný stabilizační efekt – jejich kořeny dokázaly v mnoha případech zpevnit břehy. Různé stupně na řece často vytvářejí stojatou vodu, kde se usazuje bahno, které je během povodní spláchnuto do okolních sídel. Vše, co se nachází v blízkosti řeky, může být v době záplav nebezpečné pro obyvatele dále po proudu – od hromad palivového dřeva, přes stoly, auta a betonová parkoviště až po velké popelnice na tříděný odpad.
Jak zvládnout lépe příští povodně?
Je prokazatelné, že přihlédnutí k přirozené morfologii řeky hraje klíčovou roli při minimalizaci škod plynoucích z povodní. Olomouc díky rozlivům v lužních lesích CHKO Litovelské Pomoraví, a Ostrava díky CHKO Poodří ukázaly, jak důležitý je prostor, kde se voda může přirozeně rozlévat, vsakovat a zpomalovat svůj tok. Přírodní ekosystémy jsou nenahraditelné při tlumení dopadů klimatických změn – zadržují vodu v krajině a biomase, kterou pak uvolňují během sucha, a zároveň mají obrovskou retenční kapacitu v době povodní.Zkušenosti z letošních i minulých povodní totiž jasně ukazují, že žádné protipovodňové opatření není stoprocentní. S narůstajícími extrémy počasí může přijít voda, která překoná všechny bariéry. Bohužel většinu našich řek a potoků jsme už zkanalizovali a přizpůsobili čistě lidským potřebám, bez respektu k přírodě a životnímu prostředí. Není tedy konečně ten správný čas změnit přístup? Začít řešit ochranu lidských sídel i přírody tak, aby byla udržitelnější a skutečně účinná?
Řeky nejsou jen kanály na odvod vody – jsou živou součástí krajiny, která potřebuje svůj prostor a respekt. Povodně nám znovu a znovu ukazují, že spoléhat na konzervativní opatření nestačí. Místo oprav hrází chránících jen ornou půdu nebo trvalý travní porost bychom měli revidovat jejich smysl a přemýšlet o lepším využití rozlivných území, která mohou zmírnit dopady extrémních srážek.
Zároveň je nutné zvážit přesun staveb z nejohroženějších částí říční nivy tam, kde je to možné. V některých případech by mohly pomoci státní výkupy rizikových nemovitostí, které by kompenzovaly a motivovaly jejich vlastníky k přestěhování do bezpečnějších oblastí.
Kolik varování ještě potřebujeme, než pochopíme, že místo překotného bagrování řek a improvizovaných zásahů je efektivnější začít s rozvahou plánovat? Respektovat přirozenou dynamiku řek a promýšlet ochranu krajiny i lidských životů s dlouhodobou vizí. Možná je teď ten pravý čas zastavit se, naslouchat řece a začít konečně jednat s pokorou.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (41)
Tonda Selektoda
6.12.2024 08:03Michal Uhrovič
6.12.2024 08:11 Reaguje na Tonda Selektoda(jsem z oblasti, která byla v r. 1997 postižena povodní a v r. 2022 tornádem. Letos povodňové opatření vybudované po 1997 zafungovali a povodeň se nám vyhla)
Jaroslav Řezáč
6.12.2024 08:41 Reaguje na Tonda SelektodaTo, že se v krajině víc podělalo než vyřešilo je vidět právě na těch " povodních". Místo toho, abychom respektovali přirozené koryto řeky, která má tendenci plynout nejkratším směrem s nejmenším odporem, stavíme dále v říčních korytech nesmysli. Pak budeme zase čumět, protože se to bude opakovat.
Miroslav Kroulík
7.12.2024 14:02 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
8.12.2024 16:53 Reaguje na Miroslav KroulíkNázev: Arnika, z. s.
Sídlo: Seifertova 327/85, Žižkov, 130 00 Praha 3
Identifikační číslo: 265 43 281
Právní forma: Spolek
Naše poslání: Arnika je česká nezisková organizace, která od roku 2001 spojuje lidi usilující o lepší životní prostředí.
Obdobně jako a.s. v názvu firmy znamená akciová společnost, pak to z.s. v názvu, znamená zájmový spolek.
Nezpochybňoval jsem autorčino vzdělání, ani její inteligenci. Pouze mám pochopení pro snahu vedení obce a místních lidi o své přežití, po podzimní živelné katastrofě. Kritikou a poučováním jak by tu obnovu měli správně provést, podle vědeckých poznatků a příruček, jim před zimním obdobím nepomůžete.
Jarek Schindler
11.12.2024 12:02 Reaguje na Miroslav KroulíkMichal Uhrovič
6.12.2024 08:08Anyr
8.12.2024 10:22 Reaguje na Michal UhrovičJenže stát a lidé dávají, "pomáhají", pojišťovny většinou stále pojišťují, a staví se vesele dál.
Lidstvo je arogantní, hloupé, a bude trpět stále dokola, než se ponaučí.
František Orság
6.12.2024 08:38Bohužel co v článku naprosto chybí, tak si vybrat nějakou oblast a navrhnout tam konkrétní úpravy s jejich odůvodněním a nějakým plánem jak se o danou oblast (ne)starat v době, když není povodeň.
pavel peregrin
6.12.2024 10:00Lukas B.
6.12.2024 10:17 Reaguje na pavel peregrinMichal Uhrovič
6.12.2024 11:06 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
6.12.2024 12:07 Reaguje na Michal Uhrovičanywhere může žít kdekoli a ze dne na den se bez mrknutí oka přestěhuje za prací třeba do nového jorku nebo do sydney. somewhere je emočně svázaný s krajem svého srdce natolik, že se stěhovat nebude, a je-li k tomu donucen, tak teskní a chředne. já jsem taky somewherák.
Stávající poškozené baráky jsou tržně bezcenné, i kdyby to chtěli prodat, dostanou za ně pár šupů. Za co postaví jinde? Pokud nemají druhý byt, chalupu, nebo úspory, tak smolík.
Pochybuju, že kdyby jim stát nabídl slušnou výkupní cenu za baráky a pozemky v problematické oblasti, plus jim třeba dal stavební místo z fondu SPÚ o dvě vesnice vedle, že by většina nešla.
Jiří Svoboda
6.12.2024 11:06 Reaguje na pavel peregrinTomáš Jelínek
6.12.2024 10:22Robin Hudeček
6.12.2024 12:36Jarka O.
6.12.2024 12:57Miroslav Kroulík
7.12.2024 13:56 Reaguje na Jarka O.pavel peregrin
7.12.2024 16:05 Reaguje na Miroslav KroulíkJarka O.
8.12.2024 21:12 Reaguje na Miroslav KroulíkPeter Sládek
9.12.2024 10:10 Reaguje na Jarka O.Sémanticky pravdivejšie sú: cudzovládka, nadvládka, ziskovka (s podmnožinou ekovládok).
Jarka O.
10.12.2024 20:54 Reaguje na Peter Sládekhttps://youtu.be/Wo5qmjI-Ddc?si=cZOA1N2GmLCyoIqI
Břetislav Machaček
7.12.2024 12:55staveb a to mnoho lidí ukolébalo v tom, že už nikdy nezažijí totéž. Domy opravili, postavili nové, ale selhal stát, který slibovaná protipovodňová opatření nedotáhl do konce. Zůstaly rozestavěné hráze, hráze zmršené a nefunkční. U přehrad zůstalo u plánů a slibů. Je to podvod na občanech,
kterým někdo něco slíbil a nesplnil. Podvedl i obce, které tam umožnily
výstavbu a samy tam investovaly do oprav a budování staveb. Je to jako
slib, že vám postaví mezi vašim domem a dálnicí protihlukovou stěnu, přestřihnou slavnostně pásek, ale stěna nikde. Prý později, protože je přednější něco jiného. I toto je podvod na občanech. Aktivisté jsou bez zodpovědnosti za případné chyby a jako takoví by neměli být těmi, kteří něco brzdí a nebo zhatí. Osobní zodpovědnost je základem zodpovědného chování a bez ní NESMÍ mít nikdo právo něco brzdit a zhatit. V práci i
v osobním životě každý zodpovídá za své chyby, ale to pro potížisty (aktivisty) bohužel neplatí. Beztrestný potížismus je nešvar a měl by
být ignorován.
pavel peregrin
7.12.2024 16:11 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
8.12.2024 10:46 Reaguje na pavel peregrinK tomu nutno připočíst neprofesionalitu úředníků, kteří
vytváří rozhodnutí plná faktických a formálních chyb a tak
umožňují advokátům ochranářů se do nekonečna soudit a taky
odvolávat proti soudním rozhodnutím. Na to hraje pan Patrik
z Dětí Země a jiní potížisté. Některé firmy rači potížisty uplatí, než se dlouho soudit, ale to státní firmy nemohou
a proto se vše oddaluje a zamítá. Toto zřízení zabředlo do
právního chaosu a soudní nadřazenosti samotné státní moci.
Momentální politická reprezentace dosadí své soudce, včetně ústavních a pak už mají na své straně i právo, kterému
navíc připraví zmetkové zákony, aby se měli jejich soudci
o co opírat. Toto je prostě paskvil mající k demokracii
daleko a má prvky totality, kdy se současná moc opevní
pomocí vlastních zákonů a spřízněných soudů. Změna bude
asi muset být stejně radikální jako v roce 1989, protože
ta hradba je dnes dokonalá. Aktivisté jsou přisátí na
toto zřízení a bez něho by si ani neškrtli, protože ve
skutečné demokracii rozhoduje lid v referendu a nikoliv
někým jmenovaný soudce, který je někomu zavázán za své jmenování.
pavel peregrin
8.12.2024 12:37 Reaguje na Břetislav MachačekJakub Graňák
9.12.2024 11:06 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
10.12.2024 10:08 Reaguje na Jakub Graňáknezávislí, nikomu nejsou zavázaní, jsou neúplatní
a soudí spravedlivě padni komu padni. Nemá smysl
vám to vyvracet! Mimochodem pokud byl někdo za
Husáka jmenován soudcem ve 30 letech(dříve se
ani soudcem nemohl stát), tak má 65 a nesoudí.
Soudci z dob bývalého režimu se zaměřili na
advokacii, kde se nejen více vydělává, ale je
méně riziková, než někoho soudit. Na to musí
mít totiž člověk koule, byť jen jako přísedící.
Kamarád dělal přísedícího při několika soudech
a po vyhrůžkách pachatelů toho nechal, protože
mu pár stovek za to nestálo. Tak dnes vypadá
naše soudnictví politruku. Ono ohánět se stále
nešvary socialismu je jako se komunisté stále
oháněli následky války a vnějšími vlivy. Nyní
se taky vláda vymlouvá na jiné a na ni se zase
bude vymlouvat vláda následující. Než udělat
nápravu, je snazší se pouze vymlouvat na jiné.
Jakpak dopadlo vaše okolí s ucpanou drenáží
po povodních? Mé drenáže mne nadbytečné vody
(% 10 cm na povrchu) zbavilo za 2 dny a v půdě
mám vody dostatek díky organické složce. To
je totiž základ péče o půdu a nikoliv ucpat
drenáže, pro odvod nadbytečné vody.
Jakub Graňák
10.12.2024 18:09 Reaguje na Břetislav MachačekV roce 1990 bylo soudců členů ksč 100 %, dnes je to stále ještě cca 14 % tak si vybavte devadesátky a všecky ty zlodějny - soudili je vaši soudruzi... proto taky dopadly, jak dopadly.
Okolí s ucpanou drenáží dopadlo skvěle, což se nedá říct o barákách nastavěných v okolí napřímených zregulovaných vodotečí... A jak u vás, jak zafungovala skvostná nová Pudlovská hráz?
Peter Sládek
11.12.2024 14:31 Reaguje na Břetislav MachačekMiroslav Kroulík
7.12.2024 14:05pavel peregrin
7.12.2024 16:09 Reaguje na Miroslav KroulíkJan Škrdla
7.12.2024 23:51 Reaguje na Miroslav KroulíkJakub Graňák
9.12.2024 11:12 Reaguje na Jan ŠkrdlaBřetislav Machaček
8.12.2024 11:07 Reaguje na Miroslav KroulíkPosedlost vírou v pravdu vzdělanců s tituly je výsadou jim podobných a hlupáků neschopných mít vlastní úsudek na danou věc. Mne osobně vytáčí degradace vzdělání, když se dnes tituly
rozdávají za peníze, za účast na vzdělávání a za cizí moudra sepsána na zakázku do disertačních prací. Vlastní myšlenka
je mnohým absolventům cizí a pouze papouškují cizí moudra bez
nadhledu, že i ty jejich vzory se mohou mýlit. Tleskáte stále
omílané hlouposti, protože postrádáte praxi a nadhled na danou
věc. To chcete nechat řekám plně volnou ruku udělat si co
uznají za vhodné? Tak zbořme Vltavskou kaskádu, náplavky a
vyzdění břehů kolem Vltavy v Praze a jinde! Aha, tam ne, ale
umožnit na venkově zahloubení toků a zpevnění břehů je fuj?
Copak ti lidé na venkově jsou občany druhé kategorie, kteří
mají trpět experimenty ochranářů, aby si ti ochranáři plnili
svůj sen o přeměně kulturní krajiny na divočinu? asi vás baví
koukat na ty trpící občany, zničené budovy, mosty, cesty a
tratě. Odplavenou ornou půdu a zničenou úrodu. Není to vaše,
vás to neživí a přesto o tom chcete rozhodovat? Starejte se
o vlastní truhlík na parapetu a nechejte každému to, o čem
má právo rozhodovat pouze on.