https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/greenpeace-zakaz-kaceni-u-horniho-jiretina-prisel-pozde.urad-chce-chranit-i-les-ktery-uz-majitel-bez-povoleni-vykacel
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace: Zákaz kácení u Horního Jiřetína přišel pozdě. Úřad chce chránit i les, který už majitel bez povolení vykácel

24.8.2023 | Praha/Horní Jiřetín
Kácení v Mariánském údolí - duben 2023.
Kácení v Mariánském údolí - duben 2023.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ibra Ibrahimovič / Greenpeace
Krajský úřad Ústeckého kraje zakázal kácení v unikátních bučinách v Krušných horách starších 120 let ve všech zbývajících řízeních, která s majiteli místních lesů vedl od května letošního roku. V případě Mariánského Údolí u Horního Jiřetína přitom část lesa, kterou má současný zákaz chránit, již majitel vykácel bez povolení na začátku roku.
 
Dohromady má být nyní chráněno přes 705 hektarů lesů starších 120 let. Zákaz kácení má platit do konce současných lesních hospodářských plánů, na většině míst tedy do roku 2030. Pokud se vlastníci proti zákazu kácení starých porostů odvolají, bude rozhodovat Ministerstvo životního prostředí.

Krajský úřad již dříve zakázal kácení v lesních hospodářských celcích Litvínov, Bohosudov, Most, Mikulov, Krupka, Hrob, Jirkov, Blatno a Boleboř, nyní k místům s větší ochranou lesů přibyly i celky Libouchec, Střekov, Lesy Sever (u Dubí) a Mariánské Údolí. V posledně jmenované lokalitě se však plocha, která má být nyní chráněna (54,5 hektaru), částečně překrývá s oblastí, kde lesní porost bez povolení vykácela firma Royal Pine. Na ilegální kácení jsme tehdy upozornili společně s městem Horní Jiřetín.

Kácení v Mariánském údolí - duben 2023.
Kácení v Mariánském údolí - duben 2023.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ibra Ibrahimovič / Greenpeace

Firma Royal Pine si o kácení sice v loňském roce zažádala, ale nečekala na verdikt úřadů. Krajský úřad Ústeckého kraje přitom následně vydal 20. února nesouhlasné stanovisko k navrhovanému kácení, ovšem v té době porosty, v nichž kácení odmítl, již neexistovaly. Místní lesy jsou podle lesních záznamů starší než 170 let, ve skutečnosti se však věk některých z nich může pohybovat i přes 200 let.

Za Greenpeace rozhodnutí krajského úřadu chránit nejstarší krušnohorské bučiny vítáme. Zastavení kácení přichází doslova na poslední chvíli po letech drancování přírody Krušných hor. Doufáme zároveň, že bude co nejdříve zajištěna dlouhodobá ochrana místních lesů vyhlášením dostatečně silné plošné ochrany, jako je CHKO Krušné hory. Stále také usilujeme o zastavení kácení v lesích nad 120 let věku u nás v naší kampani Nekácejte.

Greenpeace a město Horní Jiřetín podaly kvůli nelegálnímu kácení v Mariánském údolí podnět k České inspekci životního prostředí. Ta ovšem stále neskončila se svým šetřením, které zahájila již 11. dubna, a ani nepodnikla žádné kroky po doplnění podnětu z 31. května, ve kterém organizace Greenpeace navrhovala inspekci zajistit pokácené dřevo proti odvážení z lesa kvůli možnému výskytu chráněných a vzácných druhů v kládách.

Kácení v Mariánském údolí - duben 2023.
Kácení v Mariánském údolí - duben 2023.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ibra Ibrahimovič / Greenpeace

Za Greenpeace jsme také podali podnět ke Krajskému úřadu Ústeckého kraje k prošetření možného obchodování s nezákonně vytěženým dřevem. Krajský úřad však dosud také nijak nerozhodl. Krajský úřad ve vyrozumění z 24. července uvedl, že vytěžené dřevo bylo údajně průběžně prodáváno zákazníkům a není již ve vlastnictví společnosti Royal Pine. Na místě však podle terénního průzkumu, který organizace provedla, stále zůstává část klád z vytěženého lesa. Navíc úřady by měly zabránit obchodování s nelegálně získaným dřevem nejen u producenta, ale i u dalších přeprodejců.

Kvůli nečinnosti České inspekce životního prostředí jsme minulý týden podali podnět k Ministerstvu životního prostředí a kvůli nečinnosti krajského úřadu pak podnět k Ministerstvu zemědělství. Společně s městem Horní Jiřetín jsme pak kvůli ilegálnímu kácení podali na firmu Royal Pine trestní oznámení.

Krušnohorské bučiny.
Krušnohorské bučiny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ibra Ibrahimovič / Greenpeace

Greenpeace již několik let upozorňuje na změnu struktury stanovišť a ničení bukových lesů, které jsou předmětem ochrany evropsky významné lokality Východní Krušnohoří. Na konci dubna spustila ekologická organizace kampaň za ochranu lesů starších 120 let a předala své požadavky na Ministerstvu zemědělství. Na stránkách www.nekacejte.cz se mohou lidé připojit k výzvě za větší ochranu starých lesů v Česku.


reklama

 
Greenpeace

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

24.8.2023 15:58
Rozmanitých a cenných starých lesů nám zbývá přesně tolik, kolik zbývat má. Každý rok postupně stárnou a dorůstají lesy další. A hlavně nejsou to nějaké bezzásahové lesy ale lesy o které se člověk po dobu jejich "života" staral. Jedno znárodňování jsme tu již měli. Jsme snad na prahu kdy znárodňovat cizí majetek začnou zelení ekosoudruzi?
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

27.8.2023 16:09 Reaguje na Jarek Schindler
Píšete polopravdy. Hospodářské lesy i v soukromém držení podléhají regulaci, která je závazná. To, že je nějaký les v soukromém držení a patří do kategorie hospodářského lesa, ještě neznamená, že je potřeba se o něj nějak zvlášť starat nebo, že nejde o původní bezzásahový porost.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.8.2023 21:08 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
No a Vy o tom buď nic nevíte nebo záměrně fábulujete.Všechny lesy mají vypracovaný LHP ( menší celky do 50 ha moho mít osnovy). Ano a tento LHP je závazný a to včetně obnovy porostu. Nevím o jaké regulaci mluvíte? Bohužel, představa různých ochranářských společků , že o les není potřeba se moc starat a ten vlastně roste sám je pouze cestou nefachčenků a je to cesta do pekla. Na fotkách je celkem jasně vidět, že se tam nejedná o žádné původní bezzásahové lesy. Příroda takto prostě buky pěstovat neumí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.8.2023 15:59
Ale to je nejlepší strategie úředníka předběhnout. Hotový dům vám taky nenechají zbourat.
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

27.8.2023 16:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
Už se i stalo. Nespoléhal bych na to.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.8.2023 18:24
No pokud je tam dost Lečru, tak 30-50km2, vůbec by neškodilo udělat tam prales, včetně architektů pralesa. To nejsou broučci, ale velcí spásači. Zubr, kůň, jelen...
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

24.8.2023 21:52 Reaguje na Slavomil Vinkler
A aby architekti pořádně makali, tak ještě vlk, medvěd, orel, případně sup.
Pokud se ještě trochu oteplí, tak hyeny.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.8.2023 06:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pokud se podíváte na ty buky tak to jsou buky vzešlé z výchovy. Na fotkách taky můžete zaznamenat výrazné masívní zmlazení buku. To snad chcete to zmlazení nechat vypást? Ano, nechat lesníky vychovat porosty do mýtního věku a potom z toho udělat prales. To je asi to jediné co různí "ekologové a ochranáři" včetně Greenpeace umí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.8.2023 08:38 Reaguje na Jarek Schindler
Do produkčního lesa architekti (a to jakýkoli) nepatří. Nicméně starý bukový les se spásači, jako vzorek i s architekty (mimo ekom...) bychom si mohli dovolit, ne?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.8.2023 08:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
No a ten starý bukový les, tedy než zestárnul a někomu ( ochranáři) se zalíbil, snad nebyl hospodářským lesem? Nebyl vychováván jako produkční les?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.8.2023 11:14 Reaguje na Jarek Schindler
No já se nepřu. Hospodářské lesy byly naprosto všude. Až někteří majitelé si vyhlásili před cca 200 lety rezervace. Jako Boubín, Žofín, Mionší... Ale když mohli oni, proč ne kousek i my včetně spásačů? No viděli bychom, co udělá takový zubr nebo kůň s lesem. Měli bychom kousek přirozeného lesa jako byl ve čtvrtohorách, takové lesy v Evropě nejsou vůbec.
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

27.8.2023 16:01 Reaguje na Jarek Schindler
Nemusel a podle fotografie ani nebyl. Nevídím řádkování. Monokultury smrků na Šumavě a bučiny v nižších oblastech jsou důkazem, že i divoká příroda monokultury "umí".
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.8.2023 17:09 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
Ale byl to produkční les i kdyby vznikl samovýsevem. Monokultura není nic, co by bylo ideální pro biodiverzitu. Ani vysazená a ani "přírodní", totiž není přirozená, vzniklá za účasti velkých spásačů a je tedy dost monotónní, stejnověká, s malou diverzitou stanovišť.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.8.2023 19:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Na příklad Vojtěch Novotný na Papui zkoumal biodiverzitu tropického pralesa , který vypadá jako jednotný vysoký soubor stromů. Ale zjistil, že biodiverzita se odvíjí od toho, že je vysoký rozsah druhů (stovky) stromů. Jednotlivé druhy jsou od sebe stovky metrů daleko. popud by byly v blízkosti - zničí je přemnožení herbivorní hmyz a parazité. Takže vzdálenost a biodiverzita se udržuje přirozeně, je přirozená. protože hlavně velcí herbivoři v Evropě chybí, mohou vznikat jednodruhové lesy přírodní cestou, ale nejsou přirozené.
To pak působí časté kalamity škůdců nebo požárů. Ani ty kanadské nebo sibiřské lesy nejsou přirozené, i když jsou přírodní.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.8.2023 21:21 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
Podle fotografii byly. A s tím řádkováním, snad víte kam s tím můžete jít. Na Šumavě příroda monokuktury umí? O jakých přírodních porostech na té Šumavě vlastně píšete?
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

27.8.2023 16:05
Liknavost úřadů je trestuhodná. V tomto případě doslova. Zrovna Jiřetín, který stojí na rozhraní mezi holokrajinou a zbytky přírody v Severvímch Čechách by si mimořádnou ochranu a péči zasloužil. Stal se pravděpodobně už navždy symbolem boje za udržitelný rozvoj.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.8.2023 17:14 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
Za zákazem kácení stejnověkého produkčního lesa v majetku někoho tu udržitelnost nevidím, maximálně jde o znárodnění. Pokud by se ale na státním (Lečr) udělala rezervace nebo obora s koňmi a zubry, je to něco jiného.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.8.2023 21:38 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
Jedna lůza tu již v minulosti řádila a znárodňovala. Nyní ji chce asi napodobit nová tentokrát " zelená" lůza. Jinak je k smíchu pokud někdo mluví o bezzásahovosti a najednou z toho má být mimořádná péče. Jak si asi Greenpeace tu mimořádnou péči představuje?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist