https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hnuti-duha-s-povodim-odry-sledujeme-spolecny-cil.ochranit-obyvatele-pred-povodnemi-a-obnovit-mistni-prirodu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hnutí DUHA: S Povodím Odry sledujeme společný cíl. Ochránit obyvatele před povodněmi a obnovit místní přírodu

16.4.2025
Foto | MartinVeselka / Wikimedia Commons
Na základě oboustranného zájmu mezi zástupci Hnutí DUHA a generálním ředitelem státního podniku Povodí Odry Petrem Birklenem proběhla osobní jednání a shoda na tom, že vybudování protipovodňové ochrany pro obyvatele nejen v oblastech zasažených loňskými povodněmi je naprosto zásadní. Zároveň zástupci obou organizací zdůraznili potřebu využívání přírodě blízkých opatření, v místech kde je to možné, která zadržují vodu v krajině a podporují biologickou rozmanitost.
 
Osobní setkání mezi koordinátorem Hnutí DUHA Jeseníky Ivo Dokoupilem a generálním ředitelem státního podniku Povodí Odry Petrem Birklenem se uskutečnilo přímo v terénu u zasažených obcí. Společně prošli vybrané úseky řeky Opavy v okolí Karlovic, kde na místě diskutovali aktuální stav řeky i možnosti budoucích zásahů.

Hnutí DUHA Jeseníky podporuje moderní přístup ke správě vodních toků, který staví na šetrných opatřeních a přírodě blízkých revitalizacích. Se státním podnikem Povodí Odry se shodují na tom, že efektivní protipovodňová ochrana a obnova přirozeného charakteru řek nemusí být v rozporu, ale naopak mohou jít ruku v ruce ku prospěchu lidí i přírody.

Hnutí DUHA zároveň v předchozích týdnech osobně předalo Petru Birklenovi publikace a studie, které představují možnosti přírodě šetrných řešení pro zadržení vody v krajině. Přizpůsobení lesů Jeseníků přírodním podmínkám je nezbytným krokem k lepšímu hospodaření s vodními zdroji, stejně jako řada dalších postupů přímo vázaných na říční koryta.

Obě strany se shodly, že i v budoucnu budou pokračovat v diskusi o protipovodňové ochraně, která bude zahrnovat nejen technická opatření na ochranu obyvatel, ale také přístupy blízké přírodě.

„Během nedávného osobního jednání jsem od zástupce Hnutí DUHA vyslechl představu o realizaci přírodě blízkých opatření v povodí Opavy a nadále o nich s jejich zástupci budeme jednat v rámci postupu dohodnutého s Agenturou ochrany přírody a krajiny, řekl Petr Birklen, generální ředitel státního podniku Povodí Odry. Protipovodňová ochrana a obnova přirozeného charakteru řek nejsou podle jeho slov v rozporu, ale naopak se vzájemně mohou doplňovat. „Správa toků musí hledat řešení pro účinnou ochranu obyvatel, která zároveň naši krajinu co nejméně zatíží. Věřím, že se díky otevřené diskuzi dokážeme shodnout na vyváženém přístupu,” dodal Birklen.

V rámci obnovy celého území povodí Odry po povodni 2024 byly podle Tomáše Skokana, technického ředitele státního podniku Povodí Odry, rozčleněny jednotlivé úseky vodních toků do tří kategorií. „Jedná se o některé úseky v intravilánech obcí, které musíme opravit do původního stavu, dále úseky na kterých budeme při návrhu obnovy spolupracovat s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a ve třetí kategorii jsou úseky toků, které budou ponechány bez technického zásahu,“ vysvětlil Skokan.

„Jsem rád, že je zde díky novému vedení Povodí Odry šance změnit paradigma přístupu k řekám a k protipovodňové ochraně. Je to příležitost pro přírodu, ale hlavně pro obyvatele údolních niv," uvedl Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí DUHA Jeseníky. Díky lepší komunikaci a šetrnějším úpravám, které vycházejí ze znalosti místních podmínek, mohou lidé získat rychlejší ochranu před dopady klimatických změn. „Povodeň nám výrazně přispěla k revitalizaci dlouhých úseků řek a byla by škoda tuto příležitost nevyužít. Zvláště když se naše vláda zavázala zrevitalizovat přibližně 300 kilometrů řek,” dodal.

Otevřenost vedení Povodí Odry k jednání vítá i Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA. „Náš zájem ochránit obyvatele před povodněmi i místní přírodu je, věřím, společný. S vedením Povodí Odry i zástupci Moravskoslezského kraje plánujeme i v nadcházejících měsících diskutovat o tom, jak řekám umožnit návrat do přírodě blízkých koryt tam, kde je to žádoucí a možné. Z přirozených koryt řek by měly mít prospěch obce, jejich obyvatelé, správci vodních toků i samotná příroda.“

Hnutí DUHA oceňuje zájem nového generálního ředitele Povodí Odry, Petra Birklena, o diskuzi zaměřenou na udržitelné hospodaření s vodními zdroji. Takový krok je dobrým směrem k nalezení rovnováhy nejen mezi rozvojem infrastruktury a ochranou obyvatel, ale současně i ochranou přírody.


reklama

Hnutí DUHA

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

16.4.2025 08:19
My nemít Duhu, tak by i voda tekla do kopce.....
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.4.2025 11:01 Reaguje na Michal Ukropec
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.4.2025 09:06
Za každým z lidí zůstává nějaká stopa a to buď pozitivní a nebo negativní.
Je předčasné hodnotit záměry a hodnotit se budou až činy a jejich dopady.
Je to tak se vším, co člověk činí a taky co nečiní a činit měl. Ředitel
státního podniku je zaměstnancem státu a tím i jeho občanů a měl by konat
v zájmu většiny občanů a nikoliv v zájmu hrstky a podle svého přesvědčení.
Protipovodňová opatření musí být budována v zájmu většiny a nikoliv pro
tu hrstku, se kterou si třeba nějaký státní úředník notuje. Neměl by
zapomínat, že se zodpovídá státu a většině jeho obyvatel. Dle svých
priorit se mohl chovat feudál, který nehleděl na poddané, ale občané
nejsou poddaní státního úředníka a nějakého zájmového spolku. Občané
časem zhodnotí, zda jsou protipovodňová opatření dostatečná a nebo ne.
Osobně se přikláním u dobře placených státních úředníků ke hmotné
zodpovědnosti běžné v mnoha jiných povoláních, kde za škody ručí.
Bohužel to začíná u politiků a končí u trafik ve státní správě, kde
mají hmotnou zodpovědnost níže postavení zaměstnanci, ale nadřízení ji nemají a když tak pouze symbolickou. Škody přitom vznikají v miliardách
a jediným trestem je často pouze ještě vyšší funkce. Nekritizuji nikoho
konkrétně, ale příklady vidíme v politice a státní správě dnes a denně.
Ve státní správě jsem sám toto vše zažil a věřte mi, nebo ne, tak pro
podřízené je trest povýšení pro špatného vedoucího demotivující. Kdysi
jsme vzali odvahu k odstranění idiota z funkce a taky se to povedlo,
ale od nás šel na funkci vyšší a nakonec až na ředitelství do Prahy.
Co si pak mají podřízení o takové personální politice myslet? Prý je
lépe o tom ani nepřemýšlet, vykonat byť hloupý příkaz a jít na pivo!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.4.2025 11:02 Reaguje na Břetislav Machaček
! 1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.4.2025 11:03
Že by najednou ?
Vždyť každou chvíli, někde takovému bráníte !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist