Hnutí DUHA: Vláda váhá s vyhlášením NP Křivoklátsko, novela zákona může divočinu zabetonovat
Na jednání vlády se blíží novela zákona, která povede k vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Uvede tak do souladu ekologické hodnoty tohoto území a formu jejich ochrany naplňující Strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 a programové prohlášení vlády.
Spolu s vyhlášením národního parku Křivoklátsko má novela zákona o ochraně přírody a krajiny přinést řadu změn, které se zásadně dotýkají kvality ochrany přírody ve všech našich národních parcích. Na hlavních pravidlech v národních parcích, tedy zonaci a plánu péče, dosud vždy rady národních parků hledaly většinovou shodu. Novela zákona však v rámci koaličního vyjednávání navrhuje, aby o nich hlasovali zástupci obcí a odborníci na ochranu přírody zvlášť. Tím by se do diskuze vnesla stranická dynamika, která jednání o kompromisech mezi ochranou přírody a rozvojem obcí znemožňuje. Faktické rozdělení rad na dva útvary by vedlo k vytváření tlaku na politické strany či MŽP, namísto snahy o dohodu v rámci orgánů, které ve všech národních parcích již mají dobře vybudovanou pozici.
Pozměňovací návrhy v Poslanecké sněmovně k novele zákona budou pravděpodobně podobné podnětům z meziresortního připomínkového řízení. Ty například navrhovaly vytvořit v divočině hustou cestní síť, protipožární průseky, betonové nádrže a vyklízet mrtvé dřevo kvůli riziku šíření ohně. Také navrhovaly, aby v národních parcích nadále nebyla hlavním cílem výhradně ochrana přírody - to by vedlo k další developerské zástavbě národních parků. Lze rovněž očekávat, že bude napaden cíl zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů na převažující ploše území národních parků.
Eliška Vozníková, vedoucí kampaně Divočina nabeton, řekla: „Kampaň Divočina nabeton usiluje o svižný průchod zákona Poslaneckou sněmovnou a Senátem a zároveň zabránění pozměňovacím návrhům, které by národní parky zalily betonem. Zcela zásadní je nejen vyhlášení NP Křivoklátsko, ale rovněž vyhlášení CHKO Soutok, CHKO Krušné hory a zkvalitnění ochrany ostatních již vyhlášených chráněných území či zajištění důsledné ochrany dalších cenných území, která dosud chráněná nejsou.“
Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů a divoké přírody Hnutí DUHA, řekl: „Situace kolem vyhlášení NP Křivoklátsko je napjatá a vláda si dává na čas. Zdá se, že uměle vyvolaný odpor obcí byl pouze předehrou. V Parlamentu nejspíš zažijeme podobnou situaci jako v roce 2017 při poslední novele zákona, která upřesnila pravidla pro národní parky, kdy řada pozměňovacích návrhů poslanců, a zejména pak Senátu usilovala národní parky destabilizovat a otevřít developerské zástavbě. A tak budou národní parky brzy čelit návrhům na náhradu divoké přírody hasičským cvičištěm, ačkoli je případné požáry lesů v národních parcích potřeba hasit letecky. Hrozí také další útoky na přírodu kvůli tlakům na zástavbu.“
Jeňýk Hofmeister z Katedry ekologie lesa FLD ČZU k ochraně divoké přírody v ČR, řekl: „Na základě současného poznání ohrožení biologické rozmanitosti střední Evropy považuji za žádoucí, abychom i v kulturní krajině střední Evropy ponechali dostatečný prostor divoké přírodě, tak jak nás k tomu vybízí Strategie ochrany biodiverzity EU do roku 2030. Ve věci vyhlašování NP Křivoklátsko by unikátnost zdejší přírody a přetrvávající nevhodný management měl představovat dostatečně přesvědčivou odpověď na otázku, zda národní park ano či ne. Naopak je na místě otázka, proč je navrhovaný národní park tak malý a jeho vyhlášení přichází tak pozdě.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Michal Ukropec
4.11.2024 18:50Michal Ukropec
4.11.2024 20:58 Reaguje na smějící se bestiePetr
4.11.2024 22:23 Reaguje na Michal UkropecVíte co je skutečné ničení? Kdy tisíce a tisíce našich předků v potu tváře a za nesmírné dřiny sbíraly každý kamínek z pole, aby vytvořily úrodnou kvalitní půdu. A tuhle půdu my zase zasypáváme štěrkem, vozíme tam tuny kamení, lijeme beton a děláme základové desky pro domy, dláždíme, asfaltujeme. Toto je opravdové ničení. A nejen že to nikomu nevadí, ale ještě se tváříme jak je to důležité a potřebné. Ale běda jak chceme někde dát kousek prostoru přírodě. To je hned křiku o ničení a ekologistech.
Petr
4.11.2024 22:33 Reaguje na PetrKarel Zvářal
4.11.2024 21:07Pavel Jeřábek
4.11.2024 21:59 Reaguje na Karel ZvářalA možná, že stejně tak se bojí některé obce, netouží po přivázaných lidech na stromech.
Křivoklátsko je výjimečné, ale díky práce lidí, kteří v něm po staletí pracovali. A ta práce by za určitých rozumných pravidel měla pokračovat dál.
Dohadovat se s některými lesáky je sice nadlidský úkol, ale už mladá generace lesníků se začíná měnit, nevidí les jen přes parohy a pilu.