https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hnuti-duha-vyhlasenim-moravske-amazonie-chranenou-krajinnou-oblasti-splnila-vlada-jeden-ze-svych-zavazku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hnutí DUHA: Vyhlášením „Moravské Amazonie“ chráněnou krajinnou oblastí splnila vláda jeden ze svých závazků

15.1.2025
Zdroj | Hnutí DUHA
Vláda dnes na svém jednání schválila vyhlášení dlouho očekávané chráněné krajinné oblasti Soutok. Stane se tak 27. CHKO v České republice. Jedinečná příroda na soutoku Dyje a Moravy, která je známá díky své druhové rozmanitosti jako „Moravská Amazonie“, konečně získá potřebnou ochranu, která jí i přes existenci Biosférické rezervace s Lesnickým parkem dosud chyběla.
 
Ekologická organizace Hnutí DUHA i místní lidé dlouhodobě upozorňovali na podceňování tohoto vzácného území ze strany úřadů a vyjadřovali obavy k úplnému vymizení starých porostů, pestrosti krajiny i odumření desítky vzácných druhů rostlin a živočichů. Dlouho potřebnou ochranu tak získává mozaika lužních lesů i se zbytky pralesů, zaplavované mokřady s čolkem dunajským a střevlíkem mřížkovaným, štěrkové lavice či váté písky. Moravská Amazonie je jediným místem v Česku, kde se dosud hojně vyskytují také jilmy. CHKO Soutok se bude rozkládat přibližně na 126,9 km2, čímž se rozloha CHKO v ČR zvedne o cca 0,16 % oproti stávající rozloze.

Zdroj | Hnutí DUHA

V rámci přípravy záměru CHKO Soutok proběhlo více než dvě stě padesát jednání a veřejných projednání. Zástupci Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny představili a diskutovali záměr chráněné krajinné oblasti dotčeným obcím, podnikatelům, vlastníkům, spolkům i široké veřejnosti. Hnutí DUHA se aktivně podílelo na připomínkování podkladových materiálů a zapojilo se do mezirezortního připomínkového řízení. Zaměřilo se například na získávání odborné podpory a efektivní komunikaci s místními nevládními organizacemi, které v tomto případě hrají významnou roli. Petici místních organizací za vyhlášení CHKO Soutok podepsalo na 15 000 občanů. Ochranu území podporuje mnoho místních spolků a vyzývají k ní ve svém prohlášení i tisíce členů a členek devíti odborných vědeckých společností.

Zajímavostí je, že už v roce 1948 vznikly první návrhy na ochranu území. Až v roce 1993 byla oblast označena jako mezinárodně významné mokřadní území podle tzv. Ramsarské úmluvy. Další uznání mimořádné hodnoty oblasti Soutoku nastalo v roce 1996, kdy byl na seznam světového kulturního a přírodního dědictví zapsán Lednicko-valtický areál zahrnující také část lužního lesa u Dyje.

Zdroj | Hnutí DUHA

Vyhlášení chráněné krajinné oblasti zajistí jednoznačnou a zcela přehlednou správu území. Otevře příležitosti pro financování revitalizačních projektů nebo způsobů hospodaření šetrnějšího k přírodě.

Ochrana přírody „Moravské Amazonie“ prostřednictvím maloplošné (rezervace, památky) i velkoplošné ochrany (chráněná krajinná oblast) bude také zárukou před potenciálními destruktivními stavebními či jinými projekty, jež by zdejší krajinu zpustošily. Vznik chráněné krajinné oblasti umožní zachovat vzácnou přírodu příštím generacím, zároveň umožní území obhospodařovat a neomezí činnosti, pro které dnes místní lidé luhy využívají, např. procházky krajinou, cykloturistiku, houbaření, včelaření, rybaření či myslivost.

„Koalice v čele s Petrem Fialou a ministerským ambasadorem ochrany Soutoku Petrem Hladíkem konečně dokončila svůj předvolební slib a zajistila dlouhodobou ochranu unikátní přírody na jihu Moravy. Doufejme, že kompromisní návrh, který Ministerstvo životního prostředí tak dlouho vyjednávalo s obcemi a místními aktéry, přinese potřebnou ochranu a prostor pro obnovu přírody soutoku Moravy s Dyjí,“ uvedla Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina z Hnutí DUHA.

Všichni aktéři v místě deklarují, že jim na ochraně přírody Soutoku záleží. Jen institut chráněné krajinné oblasti, zakotvený v zákoně o ochraně přírody a krajiny, poskytne tomuto místu příležitost pro zachování celého unikátního a bohatého území dalším generacím.


reklama

 
Hnutí DUHA

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

15.1.2025 19:34
Už druhý informativní snímek ukazujem jak je na tom CHKO špatně s péčí. Má tam být soliterní dub nikoli neprostupný křovinatý podrost. Chybí pastva, kosení a obnova usychajících soliter tj. výsadba a ochrana nových soliterních stromů jinde v louce.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.1.2025 20:37
Na třetím fotu je pravděpodobně tesařík obrovský, ale klidně by tam mohl být i alpský, který se na Soutoku též vyskytuje. Takže ten stávající management nebyl tak "hrozný", jak se nám snažili někteří manipulátoři namluvit. A jak se nyní zdůrazňuje - je to největší lužní les ve stř. Evropě. Za to se patří našim předkům a lesníkům poděkovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist