Alois Mach: Hra na demokracii
Jakmile však překročí 3%, začíná ohrožovat ty strany, které mají u nás moc v rukou. Ve straně, které narůstají preference je nejdříve zapotřebí získat vliv. To není žádný problém. Schéma bylo vždy stejné. Příchozí slíbí chybějící peníze a vstup do parlamentu. Dalším úkolem je stranu zadlužit, protože pak už stačí jen pokyn a celá strana má úplně jiné starosti, než které původně chtěla řešit. Dalším úkolem je vyvolat rozkol ve straně pomocí několika placených provokatérů. A strana je tam, kde ji chtěli mít, tedy do 1% voličských preferencí. Také jsem si myslel, že ti, kteří jsou odposloucháváni, slyší trávu růst. Když jsem si ale probral krátké dějiny Strany zelených, obdivuhodně do sebe všechny události zapadaly. Například dvojí vykradení našich sekretariátů, kdy zmizely databáze a údaje z počítačů, ale nikoli cennější věci. Jeden z našich bývalých představitelů dokonce usiloval o legální převedení celé Strany zelených pod křídla ČSSD. Určitě by bylo zajímavé, vysledovat osoby kolem Harmonie CZ, která drží prst na tepu Strany zelených.
Není náhodou, že z vlády loni svržené vedoucí dvojice se nedochoval jediný doklad, účet, faktury, apod.. Já sám jsem třikrát kopíroval účetní doklady z Plzně, ale ani jediný se v pražské kanceláři nezachoval. Naopak, pro jediné zbývající doklady si jeden pověřený člen přijel a okamžitě je bez kopírování odvezl do Prahy pod záminkou, že je potřebuje neprodleně účetní firma. Za vlády zmíněného vedení byla Strana zelených uváděna do klidu a pasivity takovou měrou, že jsem odmítl pracovat několik měsíců v předsednictvu. Požadovaný mimořádný sjezd byl neustále odkládán. Když jsem si ale uvědomil, že chtějí moji osobu nahradit svým přívržencem, vrátil jsem se a snažil jsem se prosadit svolání mimořádného sjezdu a tedy také změnu ve vedení strany. To se nakonec podařilo.
Také dnes existuje ve straně skupina, která se snaží získat rozštěpit a diskreditovat Stranu zelených. Několik chyb, kterých se současné vedení dopustilo, je jim dostatečným důvodem k trvalým útokům a odmítají řešit problémy standardním způsobem, např. republikovou radou, mimořádným sjezdem, apod.. Opravdu těžko se rodí demokracie a ta ekologicky orientovaná demokracie ještě hůře. Bylo by zajímavé také zjistit, proč např. Ivan Brezina tak pevně stojí na straně zmíněného bývalého vedení SZ.
Celostátní volby v r. 2006 budou opravdovým referendem našich občanů, zda chtějí uvěřit pravici, která voliče už zklamala nebo umírněné levici, která se rovněž mnohokrát zpronevěřila svému programu. Budou ale také referendem, zda u nás voliči chtějí mít Stranu zelených. Stranu, která má naprosto stejné cíle a charakter jako vládní strana Die Grűnen v SRN, stranu, která chce pomoci zdraví člověka a přírody, která chce ekologicky orientovanou prosperitu a prosadit potřebný morální kredit do zastupitelských orgánů. Tak mohou voliči v Čechách rozhodnout v referendu možná kupodivu i proti spekulantům a bossům, řídících způsob jejich myšlení za pomoci televize a sdělovacích prostředků vůbec.
K úvaze Hra na demokracii upřesňuji, že jsem dnes, 30. 12. 2004 dostal zprávu o tom, že Harmonie CZ uzavřela s předsedou J. Beránkem dohodu o snížení převáděné částky a o odkladu splácení do r. 2006, tedy do celostátních voleb. Omlouvám se za podezření, že Harmonie CZ měla scénář likvidace Strany zelených připraven.
Související tiskovou zprávu Strany zelených Zelení vyřešili financování a stojí pevně na nohou naleznete zde.
reklama
Online diskuse
tajemne sily v pozadi - 6. 1. 2005 - Pavel CinceraMusim rici, ze jaksi z principu se zdraham verit na tajemna spiknuti a dlouhodobe konspirativni plany a akce. Obvykle jde o velmi slozite konstrukce, ktere by vyzadovaly velky aparat, velke naklady a az mysticky dokonale zamaskovani. Spise si myslim, ze jde o - vcelku logicky - retez nahod a zakonitych procesu, na nichz neni nic zahadneho, ani (prilis) skryteho. Zajimava uvaha ovsem je o stranach majicich kolem 3proc. volicskych preferenci. Zde se zpravidla skutecne zacina neco dit a takove strany se velmi casto zhrouti, rozhadaji, zadluzi... Myslim ale, ze nejde o nic tajemneho. Strana s 1proc. preferenci si zije klidne, protoze zadne potencialni zisky nejsou na obzoru a jeji clenove a vedeni se nemaji prilis o co hadat a strana jim slouzi z casti jako spolek, z casti jde o idealisty, verici, ze "nekdy v budoucnu...". Jakmile se ale budoucnost dostane temer na dosah, zacne byt kolac prilis zajimavy a dojde k mnoha uz pozorovanym jevum - boj o postaveni ve strane, na kandidatce, snaha uloupnout si co nejvetsi kus z penez, ktere se najednou objevi. Myslim, ze nejde o nic necekaneho ani zahadneho. Osobne by mne ale opravdu zajimalo, zda nejaka strana touto oblasti (zacina nekde u prilezitosti ziskat statni prispevek a konci v parlamentu) projde. |