https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hrdina-dne-tajemny-pan-m
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Hrdina dne - tajemný pan „M“

22.7.2016
Koupil si čelovku a nářadí a jel to vykopat. Jakýpak copak.
Koupil si čelovku a nářadí a jel to vykopat. Jakýpak copak.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Abych pravdu řekl, o osobě mého dnešního hrdiny, pana „M“, ani moc nevím. Podle mě pracuje jako výše postavený vedoucí pracovník, možná je to i jednatel či spolumajitel zahraniční firmy sídlící a fungující kousek od naší záchranné stanice živočichů Plzeň - DES OP.
 

Co ale vím, je skutečnost, že zhruba rok ho máme v našem emailovém adresáři „příznivců činnosti DES OP“ a nechává si úplně stejně jako dalších 450 našich příznivců posílat informace, tiskovky, fotografie a zprávy. Občas se ozve s velice trefnou reakcí na některý z mých emailů, občas zajede vyzvednout nějakého pacienta a téměř vždy, když něco potřebuji, tak se hlásí mezi prvními.

Úplně první byl i teď, když jsem poslal zprávu a fotografie zajíce uvězněného v zaneseném betonovém propustku v Plzni na Košutce. Pokud si tuto zprávu vybavujete, tak jsem se ptal, zda někdo z našich příznivců nemá náhodou známého či kontakt na správu komunikací. Prosil jsem, zda by si někdo můj úkol nevzal za své a vykomunikoval odbagrování spodní části zanesené odtokové roury. Pravda, čekal jsem, že se někdo ozve, a že v nejhorším to tam nebudu následně kopat já sám. Ale pan „M“ mě předběhl.

Uvězněný zajíc a ucpaný propustek. Zajíce se podařilo zachránit, propustek by zasloužil odkopat.
Uvězněný zajíc a ucpaný propustek. Zajíce se podařilo zachránit, propustek by zasloužil odkopat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jako vždy strohý operativní telefon: „ Četl jsem tu vaši zprávu, já bych se tam zajel podívat a postupně bych to tam vyčistil. Krumpáč a lopatu mám v autě, ostatní si zajistím.“ Bylo mi trochu trpně, naplavenina je opravdu letitá, veliká a udusaná. Mimo jiné jsem si myslel, jak to tam třeba se skupinou 20 skautů budu postupně ukusovat po kouskách, jelikož tato akce je opravdu minimálně na malý bagřík a pan “M“ si na to troufá sám?

No nic, prosím pána, aby mi řekl, až tam pojede kopat, že mu pomohu a udělám pár fotek pro nás ostatní. Okamžitě dostávám odpověď: „To neřešte, budu tam jezdit vždy nárazově po práci v rámci relaxu, když tak přítelkyně něco nafotí a pošle. Každopádně ale nechci žádnou propagandu, mám rád, když se věci řeší a moc se o tom nekecá.“ Snažím se ještě vysvětlit, jak je důležité právě o takovýchto věcech lidi informovat, ale to už mě asi stejně nikdo neposlouchá a pán „M“ ví své.

Prostě tam zajel a odkopal to.
Prostě tam zajel a odkopal to.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Každopádně v sobotu (16.7.2016) večer mi přišel email s přiloženými fotografiemi a tímto textem:

Dobrý den.
Ráno jsem si koupil čelovku a špičatou motyku.
Tak dneska zase asi hoďku a půl.
Ta délka hodně zkresluje, v tom malým prostoru to jde pomalu a ještě jednou tam budu muset jet.
Ale průměr díry je už do poloviny volný.
Fotoreportéra dělala přítelkyně viz příloha. Vystřídat mě, ale nechtěla,……..

Takže děkuji panu „M“ a jsem rád, že ve finále jsme se domluvili i na tom, že vám mohu poslat i tento email.

P.S: I přesto, že vždy vyberu a pošlu pouze jeden konkrétní případ, tak hrdinů a lidí, kteří nám, naší organizaci, přírodě, či mně samotnému pomáhají, je opravdu hodně, hodně moc. Vážím si jejich pomoci a jsem za ni velice rád. Za 24 let naší činnosti to je totiž minimálně přes sto lidí a každý den bych mohl podobných příběhů napsat i několik.

Děkuji i všem těm dalším, kteří nám pomáhají, a to hlavně s provozem stanice a činností spolku. Slibuji, že na ně v naší rubrice „hrdinů“ určitě také jednou dojde, a to aniž by museli přitom přeházet Tatru zeminy či se plazit kanálem jako pan „M“ :)


reklama

foto - Makoň Karel

tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist