https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/iniciativa-pro-zalohovani-podporujeme-smernici-o-jednorazovych-plastech-plosny-zalohovy-system-na-pet-lahve-a-plechovky-si
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Iniciativa pro zálohování : Podporujeme směrnici o jednorázových plastech, plošný zálohový systém na PET lahve a plechovky si však zaslouží samostatný zákon

10.8.2022
Automat na zálohované PET lahve.
Automat na zálohované PET lahve.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Greenpeace

Naším cílem je i v České republice zavést plošný zálohový systém na PET lahve a plechovky, nesnažili jsme se jej ale prosadit do zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí.

 

Zálohové systémy již nyní úspěšně fungují ve dvanácti evropských zemích, dalších zhruba 15 států jej nyní právě v souvislosti s cíli obsaženými ve směrnici o jednorázových plastech připravuje nebo o zálohách alespoň intenzivně diskutuje.V tuto chvíli aktivně jednáme se subjekty na trhu, kteří se na systému budou podílet. Naším cílem je samostatný zákon, který jasně definuje parametry a fungování plošného systému záloh na PET lahve a plechovky v ČR. Podle průzkumů tento krok podporují čtyři z pěti Čechů. Zálohový systém pomůže napravit současnou tristní situaci, kdy je recyklováno pouze 42 % plastů a méně než třetina nápojových plechovek.

Již dopředu bylo známé, že novela umožní dobrovolné zálohování. Dobrovolný systém ale nezajistí pozitivní dopady plošného zálohového systému jako jsou vysoká míra sběru k recyklaci nebo snížení množství pohozených nápojových obalů v našem okolí. Není přehledný a transparentní pro spotřebitele. Nezajistil by totiž dostatečně hustou sběrnou síť, která je důležitá pro to, aby spotřebitel mohl vrátit zálohovaný obal kdekoli. Pro spotřebitele by nebylo ani srozumitelné, který obal může a nemůže vrátit. Proto je naším cílem zavedení plošného systému zálohování, do kterého se zapojí všichni výrobci daných kategorií nápojů v PET lahvích a plechovkách.

Jsme rádi, že zálohový systém na PET lahve a plechovky je aktuální téma, které je součástí debat v Parlamentu České republiky či na ministerstvech. Těší nás, že řada aktérů mění názor a začíná být řešení záloh otevřená. Potvrdilo se nám, že je tu mnoho mýtů, které je potřeba vysvětlovat, protože pak lidé v zálohování vidí smysl. Zálohování podporuje drtivá většina nápojového trhu, od výrobců minerálních vod, přes producenty nealka až po pivovary. Jenom společnosti sdružené v Iniciativě pro zálohování tvoří více než 60 % českého trhu s balenými nápoji, přičemž podporu zavedení zálohového systému vyjádřily i klíčové oborové asociace.


reklama

 
Iniciativa pro zálohování

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

10.8.2022 17:43
Ale budou se muset změnit parametry v přílohách zákona o odpadech. Do roku 2025 mají obce vytřídit minimálně 60 % vytříditelných složek KO, ovšem bez PETek a kovů to nedáme. Je tam pokuta za nesplnění, tak uvidíme, co s tím udělá stát.
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.8.2022 19:52 Reaguje na Katka Pazderů
Opravdu, stát by měl buď snížit % vytříditelnosti nebo nepodpořit zálohování. Stejně si myslím, že dopadne všechno trochu jinak. Množství odpadů se sníží, většina se doma spálí nebo použije, možná bude jiné složení, více papíru, méně plastů, protože na výrobu nemusí být suroviny. Sklo a kovy se snad recyklovat i vymývat budou. Nebo se bude pro mléko chodit s konvičkou, až se vrátí chov skotu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.8.2022 09:13 Reaguje na Jarka O.
Při těch cenách paliv odpadů ubude. Lidé spálí vše, co jim
vydá teplo, protože proč platit za odvoz paliva na skládku?
Zvrácené? Ano, ale ptám se kým a proč. "Gryndýl" nechtěli
lidé dobrovolně a tak je měla k němu dotlačit cena paliv,
ale ouhá, ono to má opačný efekt a vracíme se k čmoudu
z každého komína, ale ubude zase odpadu na skládkách.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

24.8.2022 13:45 Reaguje na Katka Pazderů
Proto se také - podle platných zákonů - opakovaně používané obaly do míry třídění samozřejmě počítají. Vratné skleněné lahve tak pomáhají zvyšovat míru třídění u skla roky. Bez zálohového systému bychom ale část PET lahví a plechovek do třídění nikdy nedostali a pak bychom skutečně mohli mít problém s plněním zákonných cílů.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.8.2022 18:51
Systém sběrů KO je nešťastný a neustále skrytě podporuje to nejhorší= skládky. Z ekonomického hlediska má význam sběr kovů, ale vytříděných na železo, hliník, mosaz, měd..., PET a čistý papír. Ostatní patří do spalovny jako výborný zdroj energie na vytápění.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

14.8.2022 07:42
Nevýhody systému zálohování plastů.
Je to velmi drahý systém.
Upevňuje monopoly v systému prodeje.
Systém je prosazován na základě lživých argumentů.
V celkovém výsledku nepřinese nic pozitivního, jen zbytečně vynaložené prostředky a přinese zbytečnou práci (postaví se hladová zeď).

Odpadové hospodářství v ČR potřebuje postavit několik spaloven komunálního odpadu nyní zvané ZEVO!!!!!!!
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

24.8.2022 13:48 Reaguje na Vladimír Hošek
Jenže, kde bychom pak vzali suroviny na výrobu dalších plastových lahví a plechovek, když bychom je všechny prohnali komínem. Ropy se u nás opravdu moc netěží a bauxit vůbec žádný.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

17.8.2022 14:11
Z hlediska recyklace jsem pro zpětný výkup pet lahví. Automat vezme pouze pěkné a čisté. (víčka a etikety jsou řešitelné). Z tohoto materiálu lze něco udělat. Z bordelu co je v kontejnerech na plast, nelze nic lehce udělat. Navíc se musí třídit. Každý by měl jít na třídičku na brigádu ať si pochutná co tam všechno je...
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

24.8.2022 17:50
Dělat další takový samostatný zákon je neprostý nesmysl! On totiž už 21 let existuje.

Jedná se o zákon č.477/2001 Sb. (o obalech), který již od 1.1.2002 takový systém umožňuje jako jednu z možných variant.

A proč se to ve větším měřítku neujalo?

Protože je to ekonomická sebevražda!

Jenom Iniciativa pro zálohování to ještě nezjistila... tak jim to pořád nebaštěte i s navijákem, lidičky :-)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist