Ivo Bystřičan: Kam by měl stát nalít peníze v době koronaviru a klimatické změny?
Nemyslím si, že ty krizové ekonomické rady, co jich teď vzniklo několik a sedí v nich kreatury jako pan Dlouhý nebo Beneš či chytráci typu Lukáše Kovandy nebo nějaké vyžírky z Coca-Coly či z O2, jsou schopny vymyslet cokoli lepšího, než sbalit ty záchranné prachy přes spřátelené korporace.
Nabízí se totiž řešení, se kterým nemá nikdo z nich nic společného. Pakliže se ekonomika zabrzďuje kvůli epidemii, stát do něčeho musí masivně lít peníze, aby se to nezadrhlo úplně. A tím může být to, co nás trápí nejvíce. Klimatická krize, kterou u nás rozpoznáváme zejména prostřednictvím sucha. V krajině není voda už teď na jaře a ekosystémy se blíží ke kolapsu. Jako první kvůli epidemii nebudou prachy, a brzy kvůli suchu bude čím dál větší problém s úrodou, takže i s jídlem. Neradostné vyhlídky.
Teď je ta nejlepší příležitost, jak s oboustranným průšvihem naložit. Pakliže potřebujeme robustní finanční injekce do zachování ekonomiky, tak skrze masívní programy ekologizace, revitalizace krajiny, nápravy ekosystémů, investice do energetických řešení, agrárních technologií, do výzkumu, vývoje. Do spolupráce municipalit, firem, korporací, technologických center, výzkumných bází, občanských sdružení.
Práce pro celé spektrum lidí, od dělníků přes manažery po vědce. Nebývalý projekt pozvednutí krajiny, životního prostředí, energetiky a zemědělství může udělat jedině stát. A jedině toto je oblast, kdy se peníze spravedlivě – protože skutečně potřebným způsobem – budou distribuovat ve chvíli, kdy je prostě potřebuje vlít do společnosti jako krev do žil.
Všichni tomu mohou jít naproti, uzpůsobit svá portfolia, činnosti, najít v nich a rozvinout prvky, které mohou jít vstříc tomuto účelu. Je to práce pro desetitisíce lidí a za stovky miliard.
Nemá žádný efekt nalít peníze do stávajících mamutů, když se jedním dechem říká, že nic nebude jak předtím. Pokud do něčeho lít peníze, tak do toho, co naléhavě potřebujeme. A to je životaschopná krajina, vitální životní prostředí, šetrná energetika a udržitelné zemědělství. Kromě řešení epidemie je to nejpodstatnější, co musíme chtít, aby vláda dělala, pro udržitelnost ekonomiky i života.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (127)

Miroslav Vinkler
15.4.2020 06:13Jiří Svoboda
15.4.2020 10:33 Reaguje na Miroslav VinklerKoronavirus postihl ekonomiku a politici udělají předně vše pro to, aby se to uvedlo do "původního stavu" - to je pro ně nejpodstatnější, vrátit chléb a hry dočasně trpícímu lidu.
Transformace ekonomiky na nízkouhlíkovou a příznivou přírodě je třeba provést soustavným tlakem vhodných jednoduchých a plošně působících ekonomických nástrojů, aby poškozování planety přestalo být lukrativní. Odstranění negativních externalit jejich zpoplatněním bude zdrojem peněz, které mohou pokrýt sociální potřeby. Tento systém státní rozpočet nezatíží, pokud nebude vymyšlen blbě a nevytvoří zoufalé administrativní nároky.
Tu hurá akci, kterou autor popisuje, a má tu v diskusi zjevně řadu příznivců, by měl vymyslet, prosadit a řídit (jakým způsobem?) kdo? Jakým způsobem získá dostatečnou moc nad těmi molochy, aby je donutil přestat těžit to, po čem je obrovská společenská poptávka?

Karel Zvářal
15.4.2020 06:56Jiří Daneš
15.4.2020 19:19 Reaguje na Karel ZvářalStojí za zkoumání proč tomu tak je, i když je jasné, že my to nespravíme, i když příčinu objevíme.
Roman Salátek
15.4.2020 07:12Lukáš Kašpárek
15.4.2020 08:03 Reaguje na Roman SalátekBohužel jsme pořád v totalitě a jsme jen loutky mocných, které jim mají plnit jejich sny po pohádkovém bohatství a po neomezené moci. Kapitalismus dnešní doby je úplně stejné zlo jako komunismus.. je to jen jiná forma despotismu...
Pocit některých lidí, že mají svůj život pevně v rukou je jen velice dobře propracovaná iluze.. lidem to ale nevadí... lidi si rádi nechají něco nalhat, aby nemuseli sami přemýšlet v jakém světě žijí a kdo a čím škodí a vyloženě se jim to nabízí jako lék... stylem, nestarej se a plať daně, kupuj i to co nepotřebuješ, jen ať se kola ekonomiky točí dál a bohatí můžou zase klidně dál bohatnout, přesto, že svět jako celek spěje k záhubě na základě onoho prahnutí bohatých po ještě větším bohatství.. i dnes je to všechno stylem "drž hubu a krok" jen je to vše mnohem víc sofistikované a promyšlené.. komunismus je jen hloupá a neotesaná forma kapitalismu....
Svoboda totiž nesouvisí s režimem, ale s tím, jaký je člověk uvnitř a jak snadno podléhá manipulaci.. vyloženě úsměvné pak je, když vidím jak se někdo nechá zmanipulovat tak, že je schopen tvrdit, že ekologie je zlo.... to je vrchol duševního otroctví... takový lidé jednat intenzivně škodí celé společnosti a navíc nikdy nebudou šťastní, protože jsou duševními otroky mocných a bohatých a někde v koutku duše to musí cítit......
Toto se nikdy nezmění co je člověk člověkem..... JEDINÉ O CO JDE JE, ABY BOHATÍ A MOCNÍ BOHATLI A MĚLI VĚTŠÍ MOC V ODVĚTVÍCH, KTERÁ TOLIK NEŠKODÍ CELÉ PLANETĚ JAKO DNES.... VÍC PO HOMO SAPIENS CHTÍT NEMŮŽEME.... JSME VELICE NÍZKÝ ŽIVOČIŠNÝ DRUH......
Pavel Hanzl
15.4.2020 08:53 Reaguje na Lukáš KašpárekVy si pletete úplně základní pojmy. Kapitalismus je jen ekonomický systém, když to přeženu tak "podvojné účetnictví". To nevytváří žádnou totalitu.
My budujeme úspěšně fašismus, to je korporátní systém vlády, kde Duce taky tvrdil, že bude "řídit stát jako firmu". A kde stát je jen služka pro velké korporáty. U nás je to ještě dokonalejší, stát slouží jen jednomu korporátu a jednomu diktátorovi, tak daleko to Mussolini nedotáhl, navíc u něho měly velkou sílu i odbory. U nás dnes ani tohle nemáme.
Jan Šimůnek
15.4.2020 10:01 Reaguje na Pavel HanzlOn ten fašismus je v podstatě socialismus, v němž jsou formálně zachovány původní vlastnické vztahy, "jen" vlastníci ztrácejí reálnou možnost rozhodovat o tom, co se s jejich majetkem děje.
U nás je spíše EUrosocialismus, spojující negativní rysy minulého režimu a jakéhosi fašizujícího kapitalismu.
Proto také tvrdím a tvrdit budu, že nejlépe bylo v 90. letech, než jsme začali vstupovat do EU a "harmonizovat" právní a ekonomickou (a taky vedeckotechnickou) sféru s jejím fašistoidním socialismem (prakticky vždy a všude ke škodě věci). A že pokud se chceme z tohoto odporného marasmu vyhrabat, je jednou cestou czexit (či spíš V4exit).
Pavel Hanzl
15.4.2020 13:36 Reaguje na Jan ŠimůnekFašismus je korporátní systém, kde dominantní je soukromé vlastnictví, které vlastní někdy i stát (jako u nás nebo v Rusku). Se socialismem to nemá nic společného.
V EU je politickým systémem demokracie a ekonomickým kapitalismus, který je omezován a socializován, čímž ztrácí svou obrovskou produktivní sílu, ale dává zase bohatství celé společnosti.
My vyrazili velmi statečně a rychle od zbankrotovaného socialismu sovětského typu ke kapitalismu evropskému, jenže na půl cesty jsme se zastavili a tím se tu projevily ty horší vlastnosti obou režimů. Dnes jsme už asi řadovou zemí s čistě fašistickým (oligarchickým) vedením, jako je třeba Rusko.
Jan Šimůnek
15.4.2020 16:04 Reaguje na Pavel HanzlJinak je v principu úplně jedno, jestli někdo fabriku vyvlastní (komunisté) nebo do ní dosadí státní správu s takovými pravomocemi, že vlastník v podstatě nemá ani poradní hlas (fašisté).
Státem řízené hospodářství, kult "dělnické třídy", kult mládeže, kult "vůdce" (konec konců i Stalinovi se ještě za války říkalo "vožď" a známá "fronta na maso" na Letné měla oficiální název "Stalin - vůdce světového proletariátu"), dokonce i sloh. Pokud by člověk pomocí vhodného kreslícího programu přeházel hákové kříže a muří nohy na obrázcích staveb ze 30. let ze SSSR a Německa, tak by se tím asi i mnohý odborník dal zmást (že je to stavba těch druhých). Zaměnitelné by byly i spartakiády s obdobnými akcemi nacistů / fašistů (dají se vyhrabat i na youtube).
Sověti měli pětiletky, nacisté měli čtyřletky (a nějaké podobné hospodářské plány měli i Italové a další).
Takže jedni za 18 a druzí za 20-2.
A EU jednoznačně inklinuje k jakési verzi fašismu, říznutého prvky socialismu. O tom je i celá její struktura z nikým nevolených a nikomu neodpovědných "vůdců".

Karel Zvářal
15.4.2020 16:58 Reaguje na Jan ŠimůnekV dnešní době se rozhoduje v demokratických volbách, a ať se to někomu líbí nebo ne, vítěz sestavuje vládu. Určité represivní prvky jsou potřeba i v demokracii, jinak by to snadno sklouzlo k anarchii, viz. nedodržování karantény s kovídkem a házení viny toliko na WHO. Ta toliko doporučuje, rozhodují vlády jednotlivých zemí.
Jan Šimůnek
16.4.2020 06:35 Reaguje na Karel ZvářalObávám se, že socialista (i ten s předponou EUro) na to bude mít prakticky stejný názor jako fašista nebo nacista a odlišný názor bude mít spíš konzervativec, pro něhož je řada takovýchto "běžných metod" naprosto nepřijatelná.

Karel Zvářal
16.4.2020 07:22 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentrační_tábor_Dachau
Pavel Hanzl
16.4.2020 10:13 Reaguje na Karel ZvářalV demokracii to možné není.
Pavel Hanzl
16.4.2020 10:09 Reaguje na Jan ŠimůnekVšechny tyto totalitní systémy jsou samozřejmě podobné a často se překrývají, dá se říci, že leží "na jednom břehu". Na druhém je demokracie. Evropa je demokratická a to, že se socializuje, je umožněno bohatstvím vytvořeném kapitalismem a demokracií, která to bohatství přerozděluje na celou společnost.
Se žádným fašismem, komunismem, nacismem nebo "socialismem sovětského rypu" to nic společného nemá. Je to prostě úplně jiný systém i level.
Jiří Daneš
15.4.2020 19:54 Reaguje na Pavel HanzlNakonec ještě citát z pera Ludvíka Vaculíka : ˶S pádem komunismu se znovu vrátily příčiny jeho vzniku; zpupnost kapitalismu, který se znovu odvazuje od řetězu. Problém je ještě daleko, ale zcela jistě na cestě."
Pavel Hanzl
16.4.2020 10:19 Reaguje na Jiří DanešProblém je, že ruští bolševici (především Lev Trockij) tuhle teorii zneužili a postavili sovětský model na feudálním základě, kde se šlechta pravoslavná rodová pouze vyměnila za šlechtu rudou komunistickou.
Rozdíl mezi Carem Ivanem Hrozným a Stalinem je taky jen minimální.
Pavel Hanzl
16.4.2020 10:33 Reaguje na Jiří DanešPavel Hanzl
15.4.2020 08:47 Reaguje na Roman Salátekpavel peregrin
15.4.2020 08:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.4.2020 13:42 Reaguje na pavel peregrinJediný rozdíl je v tom, že sametovka vybudila obrovskou vůli lidí ke změně a k návratu do prosperující Evropy, což dnes rozhodně nehrozí. Takže očekávejme stálý sestup, už dnes se propadáme ve většině měřitelných parametrů.
pavel peregrin
15.4.2020 14:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.4.2020 09:11 Reaguje na pavel peregrinSvatá Prostoto
15.4.2020 15:43 Reaguje na Pavel HanzlJiří Daneš
15.4.2020 20:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.4.2020 09:18 Reaguje na Jiří DanešRozdíl je ovšem ANO. Tam má všechny rozhodující prvavomoci předseda, což je totalita.
Příklad: pokud se v demokratické straně stane, že předseda má nějaký problém (třeba je trestně stíhaný) prostě odstoupí a strana tam zvolí někoho jiného.
Ovšem diktátora vyměnit nelze.
A já jsem zase četl, že klimaalarmisti jsou z větší části tvořeni magnetofony Tesla B116 s páskem slepeným do smyčky.
Pavel Hanzl
16.4.2020 09:20 Reaguje naTady je to jasně vidět: Bod A je zcela zřejmý a i pan Šimůnek je asi taky jen ruský bot.
Bod B je jasný nesmysl, protože tyhle Tesly už NIKDE nefungují a na trollení se použit nedají.
A tak to máte se vším.
Milan G
16.4.2020 15:31 Reaguje na Pavel HanzlBod B je nadsázka.
A tak je to se vším.
Pavel Hanzl
16.4.2020 21:55 Reaguje na Milan GV diskusích o klimatu je to taky veřejně probíráno, pan ig to přece taky píše. A hlavně to má logiku, Rusi jsou největší ropáci světa.
O panu Šimůnkovi to prokázat skutečně neumím, ale dle jeho stále omílaných a nesmyslných reakcí mi to tak připadá.
pavel peregrin
15.4.2020 07:26
Karel Zvářal
15.4.2020 07:54 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
15.4.2020 08:56 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
15.4.2020 09:24 Reaguje na pavel peregrinKaždý může svým malým dílem něco ovlivnit, odmítám váš stádní fatalismus. To je jen voda na mlýn výše popsanému zlu, které v rouše beránčím oblbuje národ. Pro mě je dnešní podoba zemědělství, spolu s neskutečným drancováním pra/lesů, jednou z příčin stávajících problémů se suchem. Mlčet k tomuto problému znamená pro mě totéž, jako se toho zla aktivně (či pasivně) účastnit. Asi jsem xmíchu, ale jiný už nebudu.
pavel peregrin
15.4.2020 10:44 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
15.4.2020 10:47 Reaguje na pavel peregrinJiří Daneš
15.4.2020 11:31 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
15.4.2020 12:13 Reaguje na Karel ZvářalJan Šimůnek
15.4.2020 09:54Je jasné, že se budou muset v řadě případů přehodnotit priority, že budou muset dostat podporu projekty, na jaké se dříve ani nemyslelo, ale kritériem bude jejich přínos pro ekonomiku.

Karel Zvářal
15.4.2020 10:26 Reaguje na Jan ŠimůnekTomas Peltan
15.4.2020 11:34 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.4.2020 16:05 Reaguje na Tomas PeltanTomas Peltan
15.4.2020 21:17 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
16.4.2020 06:37 Reaguje na Tomas PeltanLukas B.
15.4.2020 11:37v první fázi bychom dali práci především úřadům, protože něco podobného se v našem prostředí projednává a povoluje mnoho let. to je z pohledu ekonomického (a bavíme se o vyvolané krizi, ze které se budeme zmátožovat řádově pět let, možná tři, možná osm) ekvivalent něčeho mezi pálením peněz a sypáním peněz z vrtulníku. nebo to má někdo v šuplíku, naprojektované, projednané, ve šňůrkách? nemá. notabene vysoutěžené (další půlrok minimálně). nebo na to má stát kapacity, aby to vytvářel ve vlastní režii? nemá. on ten náš stát nemá ani připravené stavby dopravní infrastruktury tak, aby je mohl soutěžit a zadat.
to nejrozumnější by bylo co nejméně zatěžovat a zbídačovat podnikající střední třídu. a samozřejmě nezaměstnané (například vyházené doposud navzájem se zaměstnávající, všelijací vyžírkové páchající cosi nekonkrétního napojení na státní cecek atakdále) nenechat pochcípat hlady, ale hurá stavění hladové zdi (v jakékoli podobě) opravdu není dobrý nápad.

Karel Zvářal
15.4.2020 11:48 Reaguje na Lukas B.pavel peregrin
15.4.2020 12:26 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
15.4.2020 13:00 Reaguje na pavel peregrinA ten vklad do údržby krajiny spočívá ve fragmentaci gigabloků půdy, změny plodin ve prospěch ozimů (jařiny pokud možno bez erozotvorné kuku), více živočišné výroby a org. složky, více malých vodních děl, větrolamy, sady, remízky... Tedy žádná hladová zeď, nýbrž zcela konkrétní a potřebné kroky k revitalizaci krajiny a MVC. Velký "chlebodárce" by určitě vrtěl hlavou (horizontálně-) a vyřknul by kouzelnou formuli o motýloch... To většině národa postačí-(
pavel peregrin
15.4.2020 13:27 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
15.4.2020 13:42 Reaguje na pavel peregrinNejsme na této planetě sami. Silně jsem tlačil na pilu změn, nakonec se podařilo petici protlačit až do vlády (viz. níže). To zmenšení honů je jen jedním z kroků potřebných změn. Více živočišné, větrolamů, sadů, mezí, vodních děl... Určitě čtete Jandejska, on tam mnohé naznačuje, takže to žádná utopie není, spousta rozhodnutí je na místní úrovni, tou bruselštinou se akorát straší. Se podívejte na Poláky, jaké mají velikosti honů, o A nemluvě. Je chybou, že se neustále tlačí na maximalizaci zisku, a tím i na velikost polí. To byla jedna z největších chyb kolektivizace, jak vidno, někteří v té megalomanii žijí stále. Ano, nebude to v celém rozsahu hned, s těmi změnami se ale začít musí a krok za krokem to zemědělství polidštit.
https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/
pavel peregrin
16.4.2020 07:20 Reaguje na Karel ZvářalMinulý týden jsme hnojili kejdou porosty pšenice a telefonů jsem měl ňeúrekom. Všechny jsem poslal do prd.le, každý by chtěl eko, ale eko jaksi smrdí. My a celá Evropa si dalšími a dalšími nařízeními jen podřezáváme větev pod sebou a smát se v konečném účtování budou jiní.

Karel Zvářal
16.4.2020 07:34 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
16.4.2020 09:04 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
16.4.2020 09:20 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
18.4.2020 13:49 Reaguje na Karel Zvářal
Jiří S
16.4.2020 09:24 Reaguje na Karel ZvářalZ Německa se již pomalu šíří trend, že se ohodnocují více složky mléka. Tzn. možná, že by se z Holštýnek mohlo přejít na čestry popřípadě jerseyky, kdy ekonomika chovu tím, že by se ohodnotila více ta kvalitní složka, by zůstala na stejné úrovní. Vzhledem k tomu, že tyto typy skotu mají o 1/4 až 1/3 menší nádoj, mohlo by se právě o toto množství zvýšit množství skotu ve stájích a tím i produkce hnoje?

Karel Zvářal
16.4.2020 09:30 Reaguje na Jiří S
Karel Zvářal
16.4.2020 14:00 Reaguje na Jiří Spavel peregrin
18.4.2020 13:53 Reaguje na Karel ZvářalJan Škrdla
15.4.2020 15:54 Reaguje na pavel peregrinJe potřeba si uvědomit, že nehynou jen mýtní a předmýtní porosty, ale také tyčoviny a tyčkoviny, tj. porosty zakládané po převratu.
pavel peregrin
16.4.2020 09:08 Reaguje na Jan ŠkrdlaAsi máme trochu štěstí, je to určitě dáno i podložím, ale zatím ta tyčovina je dobrá a výsadby rostou.
Jan Škrdla
16.4.2020 23:04 Reaguje na pavel peregrinTen kůrovec není primární příčina hynutí, tou je oslabení porostů suchem. A kůrovec to cítí a dokáže toho využít.
Jinak na jižní Moravě hynou i borovice, tam je v první řadě na vině sucho, v druhé řadě zase sucho, a ten brouk naletí až na polomrtvé stromy.
Lukas B.
15.4.2020 13:29 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
15.4.2020 14:00 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
15.4.2020 14:55 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
15.4.2020 13:06Vylepšovat krajinu je jistě potřebné, ale je třeba si uvědomit, že těmito změnami snížíme kapacitu zemědělské produkce. Vytvářením těch biotopů, které byly přeměněny v pole za komunistů i později po sametu působením soukromých majitelů i nájemců si snížíme produkční plochy o odhadem 10 - 15 %, někde ještě o dost víc. Úměrně tomu snížíme i produkci zemědělců, kteří na těch plochách hospodaří. To je v době, kdy se budeme zotavovat z koronavirové krize a poklesu ekonomiky o mnoho procent dost nežádoucí. Když už se nyní mají provádět změny a má se do nich investovat, tak pouze do těch, které produkci zvýší. To znamená do dalšího zintenzivnění zemědělské výroby, v reálu asi mnohem víc do živočišné než rostlinné. A do zpracovatelských provozů. Už právě proto, že čím je zemědělská výroba intenzívnější, tím taky potřebuje méně pracovních sil.
Nepotřebujeme tady nestabilní ekonomiku, kde by třeba v oboru zemědělství musela pracovat spousta nekvalifikovaných pracovních sil dovážených z Polska nebo Ukrajiny, zatímco místní by byli nezaměstnaní na dávkách, protože ta nekvalifikovaná práce je placena tak mizerně, že by ji nikdo místní nezaměstnaný nedělal. Potřebujeme, aby na polích pracovali kvalifikovaní a místní lidi a to je možné pouze pokud se obhospodařování polí bude provádět stroji a ne ručně a na velkých plochách, protože na malých plocháhc se stroje použít nedají.
Nebo rovnou by stát mohl začít investovat do zatím nejmodernějších zemědělských postupů, všelijakýczh těch hydroponických a akvakulturních provozů provozovaných v uzavřených prostorách a tudíž s minimální spotřebou pesticidů.

Karel Zvářal
15.4.2020 13:09 Reaguje na Radim Polášekpavel peregrin
15.4.2020 13:32 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
15.4.2020 13:45 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
15.4.2020 16:07 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
15.4.2020 16:48 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Daneš
15.4.2020 20:03 Reaguje na Karel ZvářalJan Škrdla
15.4.2020 21:56 Reaguje na Radim PolášekDovedu si představit, že by se 10% půdy použilo pro zlepšení stavu krajiny, ideálně ve vlastnictví státu, obcí, popř. krajů.
Teď mi namítnete, že ty pozemky nejsou - pak zbývá výkup pozemků za tržní cenu a pozemkové úpravy. Obojí bych viděl jako prvotní investici k nápravě stavu.
Jan Škrdla
15.4.2020 22:33 Reaguje na Jan ŠkrdlaTaky mi ukažte, kde se pole obhospodařují ručně (nebo alespoň za pomocí koní). Nedíval jsete se náhodou na nějaký propagační film z dob začátku koletkivizace?
Mechanizace v zemědělství je běžná věc, akorát že ti menší mají maloktraktory a ti velcí stroje se širokým záběrem.
Otázka na závěr - chtěl byste žít v krajině věnované výhradně průmyslovému zemědělství, tvořené kromě silnic a řek jen těmi velkými lány.
Pavel Hanzl
17.4.2020 09:32 Reaguje na Radim PolášekDobrý je taky nechumelistický názor, že na Severní Moravě bude teplo jak na Jižní a tam jak v Maďarsku.
Globální změna není nějaký poskok a pak šlus. Ta probíhá stále a stále se zrychluje.
Richard Vacek
15.4.2020 13:57Stát by měl přestat podporovat nesmyslné pěstování energetických plodin - nač si vyčerpávat půdu, když ropa i zemní plyn pro pohon vozidel jsou tak levné a je jich nadbytek.
Stát by měl přestat podporovat "zelené" zdroje energie - fotovoltaiku, větrníky, bioplynky. Ať se snaží bez dotací - ono se ukáže, že nejsou konkurenceschopné a často degradují krajinu. Tyto zdroje jsou omluvitelné snad v zaostalých oblastech bez energetické infrastruktury.
Stát by měl investovat do kvalitní infrastruktury ve všech směrech - dálniční síť, vysokorychlostní internet, digitalizace, zákony, školství. Taková země pak snadno získá investory.
A hlavně by měl stát nakopat do zadku všemožné aktivistické neziskovky, které ve své hlouposti pracují na návratu do chudoby.

Karel Zvářal
15.4.2020 14:09 Reaguje na Richard VacekRoman Salátek
15.4.2020 17:28 Reaguje na Richard Vacek
Karel Zvářal
15.4.2020 17:40 Reaguje na Roman SalátekMilan G
15.4.2020 22:17 Reaguje na Roman SalátekTakže tady je odkaz https://www.idnes.cz/technet/technika/dostavba-belorusko-jaderna-elektrarna.A200223_114459_tec_technika_mla Rosatomu trvala stavba JE v Bělorusku sedm let, je to koment p. Wágnera.
Roman Salátek
16.4.2020 06:57 Reaguje na Milan GMilan G
16.4.2020 15:57 Reaguje na Roman SalátekPokud takto uvažujete, tak je zcela jednoznačné, že vy žádnou JE nechcete.
Pavel Hanzl
16.4.2020 10:40 Reaguje na Roman SalátekMilan G
16.4.2020 16:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Miroslav Vinkler
15.4.2020 13:57Pokud netrpíte zjevnou slepotou a projdete si krajinu důvěrně vám známou z mládí, nemůžete si nevšimnout obrovský úbytek vody v krajině.
Z řek jsou říčky, z potoků potůčky. Řada z nich navíc vysychavých. Kde byla mokrá a vlhká místa se vám práší od tenisek.
O biodiverzitě darmo mluvit - zejména drobná zvěř a zpěvné ptactvo.
K tomu katastrofální stav zemědělské půdy,která je zbídačená jak stará k..va.
A tato krajina má odolávat dalšímu horku a suchu?
Nemůže, nemá na to. Rozpadne se a vznikne nám něco podobného jako jsou "šumi" na Balkánu.
Vynikající odborník na vodu a řeky,prof. Otakar Štěrba, po roce 89 přišel s teorií říční krajiny a její nápravy.
Tady máte odkaz :
http://obojzivelnici.wbs.cz/ricni_krajina.pdf
Jinde pak popisoval jak navštěvoval vrcholné politiky a přemlouval je (polovina 90.let) k nápravě.
Byl trpce zklamán jejich postojem a nezájmem. V závěru napsal:
"Společně s ekology a krajinnými inženýry bude potom zapotřebív dostatečné míře obnovit původní iniciální říční krajinu.
Tento proces je ovšem nesmírně nákladný a jsou tu i další překážky, pro které pravděpodobně nebude
v dostatečné míře realizován (parcelní rozdrobenost, majetkoprávní problémy, legislativní komplikovanost,
byrokracie, právní neschopnost, nedůvěra majitelů i hospodářů atd.). Proto se domnívám, že současná kritická situace se bude i nadále zhoršovat, až dosáhne stavu ekologické katastrofy....Vzhledem k tomu, jak se náš stát k celé problematice říční krajiny doposud staví, jsou moje představy v tomto směru jen ty nejčernější."
Tento skvělý člověk a odborník na nápravu naší krajiny již bohužel mezi námi není. (2017).
Nepotřebujeme euronesmysly společně s bandou eurohujerů.
Potřebujeme pouze realizovat to, co je po odborné stránce již hotovo a čeká až se najdou skuteční politici- zástupci občanů, kteří jej uvedou do praxe.

Radim Polášek
15.4.2020 17:03 Reaguje na Miroslav VinklerAle tu krajinu můžeme spravit jen rozsáhlými investicemi a je nesmysl, když obrovsky hluboko zatneme sekyru kvůli koronaviru, tak ještě okamžitě vydlužovat další stamiliardy a zatínat tu sekyru ještě hlouběji.
Nejdřív se musíme dostat z poklesu ekonomiky a produkce způsobené koronavirem a teprve potom můžeme začít investovat do krajiny. Kromě jiného si nemůžeme dovolit víc než je nezbytně nutné omezovat zemědělce a prodražovat jejich produkci.
Takže pěkně po pořádku.
Roman Salátek
15.4.2020 17:18 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
15.4.2020 18:49 Reaguje na Roman SalátekAle nechtějto toto diktovat ostatním lidem, co například žijou z ruky do huby a brzo na tom budou ještě hůř než teď.
Jan Škrdla
15.4.2020 21:40 Reaguje na Roman Salátek
Karel Zvářal
15.4.2020 17:30 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
15.4.2020 18:54 Reaguje na Karel ZvářalKromě toho dnes má spousta lidí v dotčených plochách zahrady, postavené baráky,garáže, sklepy atd. Aby se tyto věci vyřešily, musela by se spousta nemovitostí od lidí vykupovat nebo jim tam na jejich majetku aspoň provádět provádět drahé úpravy, jako stavba hrází, dodatečné hydroizolace a odvodňování třeba jejich sklepa a podobně.

Miroslav Vinkler
15.4.2020 19:17 Reaguje na Radim PolášekTak než sponzorovat komedianty a různé asociální úchylky,nebo podporovat VE,FVE či agrobarony apod. si dovedu představit, že peníze dá tam,kde slouží bez rozdílu všem občanům naší země i našim potomkům.
pavel peregrin
16.4.2020 07:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Karel Zvářal
15.4.2020 19:39 Reaguje na Radim PolášekPřesně tak, pane Vinklere. Místo dotací na řepku, OZE a DOL by stát měl hlídat správu přírodního bohatsví. A tím zdevastovaná krajina rozhodně není.
Radim Polášek
15.4.2020 22:37 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
16.4.2020 07:36 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
16.4.2020 09:57 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
16.4.2020 10:50 Reaguje na Miroslav VinklerHned zkraje zlý Klaus nechal odsířit uhelné elektrárny, ministr Lux zavedl dotace na údržby krajiny ale víc se nestihlo. Když se podívám, co všechno se během 90 let ale udělalo, tak je to skutečně obdivuhodné.
Až jsme byli z nejhoršího venku, politicky jsme byli už na Západě a ekonomika šlapala, tak si občanstvo české zvolilo do vedení státu ČSSD s Milošem Zemanem. A to je celý, Fencl nebo Palas jakoukoliv snahu o rekonstrukci krajiny zablokovali, Babiš s Tomanem to dorazili.

Katka Pazderů
16.4.2020 08:29A pro ostatní diskutující výše, co jste udělali proto, aby zde takový systém nebyl? Soc- kom- kapit- faš-, za všechno tohle si mohou lidé sami. Protože nepřijímáme skutečnou odpovědnost za naše životy, ale delegujeme. Bohužel častěji spíše špatně.
pavel peregrin
16.4.2020 09:11 Reaguje na Katka PazderůCo se týká delegování, ono to jinak nejde. Ne každý si umí vymyslet jak se co má dělat správně, vlastně to umí jen málokdo a nikdo to neumí se stoprocentní přesností. Druhá věc je špína politiky, kdekoliv se dají "získat" nějaké peníze se pohybuje spousta šíbrů, divných týpků a "kluků co spolu mluví". Politik si s nimi musí umět poradit a to taky nedokáže kde kdo.
A udělali jsme pro to co jsme mohli - šli jsme k volbám. A volby byly skutečně svobodné, proto to dopadlo jak to dopadlo. Řízení státu se nevymklo politikům z rukou, ale lidé to přesně takto chtějí. Zadlužovat se, rozdávat, nedělat si těžkou hlavu z budoucnosti a když už je přeci jenom něco děsně špatně, tak zametat smetí pod koberec a na rozpadající se zdi lepit tapety s květinovým vzorem. Naštěstí zatím nepřevážily ty nízké pudy jako ve čtyřicátém osmém, tak buďme vděčni aspoň za to :-)
Pavel Hanzl
16.4.2020 14:56 Reaguje napavel peregrin
16.4.2020 17:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.4.2020 09:39 Reaguje na pavel peregrinDokáže napadnout jen daleko slabší zemi (Ukrajinu, Sýrii, Čečensko, Gruzii, Dagestán) a od napadení Baltských zemí ho odradili dvě roty pandurů USArmy.
pavel peregrin
17.4.2020 10:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Karel Zvářal
17.4.2020 12:13 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
18.4.2020 13:33 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
18.4.2020 15:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.4.2020 13:26 Reaguje na pavel peregrinRusko má tak špičkovou armádu, že se nebyla schopna prostřílet ani do Mauriopolu proti zoufale nevyzbrojeným Ukrošům, natož aby ovládla celou Ukrajinu, jak bylo Putinovým cílem. Útočí pouze tam, kde není žádná protiletecká obrana (Sýrie), masakrují jen civlisty(Čečensko, Dagestán).
Všechny jejich supr zbraně jsou jen počítačové animace, proto se s nimi nikdo o ničem nebaví.
Super protiraketový systém Pancir poskytli Hamásu, aby si jím chránil v Sýrii rakety k chystanému útoku na Izrael.
A víte jak to dopadlo? Židi jim rozsekali Pancir i s rekatemi na hadry prakticky okamžitě.
pavel peregrin
18.4.2020 14:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.4.2020 09:44 Reaguje na pavel peregrinTakhle se nechová muhehehhehe "supervelmoc".
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=699611
pavel peregrin
17.4.2020 10:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.4.2020 13:29 Reaguje na pavel peregrinTady je dost zajímavý popis jejich situace:
https://www.ivcrn.cz/islam-a-rusko/
pavel peregrin
18.4.2020 14:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Karel Zvářal
18.4.2020 15:04 Reaguje na Pavel Hanzl