Daniela Magersteinová: Jaderný dozor pod dozorem
Nyní je zaostřena pozornost na tento úřad z pozice vlády. Což je velmi logické, protože zdejší jaderný dozor je vládě přímo odpovědný a ministři jsou jediní, kteří mohou práci tohoto úřadu kontrolovat. Kontrolní činnost předchozích vlád nelze však charakterizovat jinak, než že se jí prakticky nezaobírala, pokud nebereme v úvahu formální projednávání pravidelných zpráv Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a jejich braní na vědomí.
Bursíkovo "bouchnutí do stolu" připomíná situaci před devíti lety, kdy jako ministr v Tošovského vládě inicioval vznik nezávislé komise pro posouzení ekonomických a smluvních aspektů dostavby jaderné elektrárny Temelín. Do té doby ministři předchozích vlád jen pravidelně a více či méně rezignovaně brali na vědomí zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu, které, ovlivňováno ČEZem, předkládalo vládě neustálé navyšování rozpočtu a prodlužování termínu dostavby elektrárny.
Jaký byl výsledek tehdejší Bursíkovy iniciativy? Ustanovení již zmíněné komise a vypracování studie, jejíž závěry posoudila vláda premiéra Miloše Zemana a stanovila závazný termín dostavby jaderné elektrárny Temelín a také rozpočtový strop této investice.
Dnes ministr Martin Bursík upozorňuje na možnost existence " čehosi shnilého" ve státním jaderném dozoru a volá po prověření jeho činnosti. Analogicky: výsledkem by mohla být elektrárna, jejíž provoz nebude připomínat "škytající" automobil.
reklama
Online diskuse
jaderná energie - 19. 3. 2007 - Daniel VondroušNezlobte se, ale Švédsko a Německo se svými programy postupného kompletního odstavování (phase out) jaderných reaktorů jdou v Evropě v protijaderné politice nejdále. Ocitli se Vám v tom výčtu zřejmě omylem. Jediným důvodem k tomu mohlo snad být to, že zvažují, zda původně zvolený termín odstavení všech jejich jaderných reaktorů byl reálný a není jej třeba posunout. Domnívám se, že tyto země dojdou zřejmě k nějakému posunutí termín, stále však zůstanou nejradikálnější (vedle třeba Itálie a Rakouska, které ovšem občané v referendech rozhodli o odstavení ještě nespuštěných reaktorů, což je přeci jen o něco méně bolestivé a méně radikální).Pokud jde o zálohování, každý energetik Vám řekne, že problém u nás není se zálohováním větrných elektráren (kupříkladu biomasa, klíčový to zdroj v OZE, naopak sama může fungovat jako záloha), neboť ani stávající ani očekávaný jejich výkon není zásadní. Problém má české energetika se zálohováním největších energetických bloků - tedy Temelína. Jeho odstávky jsou časté, nečekané a dlouhé. Navíc často stojí oba bloky najednou (2000 MW) a je tedy třeba je neustále nahrazovat připravenou zálohou. |