Daniela Magersteinová: Jaderný dozor pod dozorem
Nyní je zaostřena pozornost na tento úřad z pozice vlády. Což je velmi logické, protože zdejší jaderný dozor je vládě přímo odpovědný a ministři jsou jediní, kteří mohou práci tohoto úřadu kontrolovat. Kontrolní činnost předchozích vlád nelze však charakterizovat jinak, než že se jí prakticky nezaobírala, pokud nebereme v úvahu formální projednávání pravidelných zpráv Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a jejich braní na vědomí.
Bursíkovo "bouchnutí do stolu" připomíná situaci před devíti lety, kdy jako ministr v Tošovského vládě inicioval vznik nezávislé komise pro posouzení ekonomických a smluvních aspektů dostavby jaderné elektrárny Temelín. Do té doby ministři předchozích vlád jen pravidelně a více či méně rezignovaně brali na vědomí zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu, které, ovlivňováno ČEZem, předkládalo vládě neustálé navyšování rozpočtu a prodlužování termínu dostavby elektrárny.
Jaký byl výsledek tehdejší Bursíkovy iniciativy? Ustanovení již zmíněné komise a vypracování studie, jejíž závěry posoudila vláda premiéra Miloše Zemana a stanovila závazný termín dostavby jaderné elektrárny Temelín a také rozpočtový strop této investice.
Dnes ministr Martin Bursík upozorňuje na možnost existence " čehosi shnilého" ve státním jaderném dozoru a volá po prověření jeho činnosti. Analogicky: výsledkem by mohla být elektrárna, jejíž provoz nebude připomínat "škytající" automobil.
reklama
Online diskuse
Názor z jiné diskuze - 20. 3. 2007 - Ivan SommerJako poněkud konservativní a starší osobě mi M.Bursík nepřipadá coby symbol ctnosti, která by ho opravňovala kázat o kvalitě života. Všichni jsme však jen lidé s těmi či oněmi chybami či chybičkami, mladší generace žije jinak. Nevím vždy, zda je to dobré nebo špatné, popřípadě jen výraz doby - móda, která pomine.Respektuji odlišnost za podmínky, že i já sám budu respektován. Potíž je v tom, že mladší bývají agresivní a vytvářejí zájmové skupiny, uplatňující se násilně, a to nejen na ulici, ale i v politice. Věřil jsem, že Strana zelených se bude věnovat kvalitě života, ale zdá se mi, že svůj program opouští za clonou množství slov, od jiných stran se odlišuje nejvýše rétorikou, a to mě mrzí. Neuvědomuje si, že se nachází na jedné lodi s ODS a většinou jednoho či dvou hlasů hodlá s ní "přeorat" celou společnost, tedy tu polovinu občanů, která volila öpozici. V čem potom spočívá současná demokracie ? |