Daniela Magersteinová: Jaderný dozor pod dozorem
Nyní je zaostřena pozornost na tento úřad z pozice vlády. Což je velmi logické, protože zdejší jaderný dozor je vládě přímo odpovědný a ministři jsou jediní, kteří mohou práci tohoto úřadu kontrolovat. Kontrolní činnost předchozích vlád nelze však charakterizovat jinak, než že se jí prakticky nezaobírala, pokud nebereme v úvahu formální projednávání pravidelných zpráv Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a jejich braní na vědomí.
Bursíkovo "bouchnutí do stolu" připomíná situaci před devíti lety, kdy jako ministr v Tošovského vládě inicioval vznik nezávislé komise pro posouzení ekonomických a smluvních aspektů dostavby jaderné elektrárny Temelín. Do té doby ministři předchozích vlád jen pravidelně a více či méně rezignovaně brali na vědomí zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu, které, ovlivňováno ČEZem, předkládalo vládě neustálé navyšování rozpočtu a prodlužování termínu dostavby elektrárny.
Jaký byl výsledek tehdejší Bursíkovy iniciativy? Ustanovení již zmíněné komise a vypracování studie, jejíž závěry posoudila vláda premiéra Miloše Zemana a stanovila závazný termín dostavby jaderné elektrárny Temelín a také rozpočtový strop této investice.
Dnes ministr Martin Bursík upozorňuje na možnost existence " čehosi shnilého" ve státním jaderném dozoru a volá po prověření jeho činnosti. Analogicky: výsledkem by mohla být elektrárna, jejíž provoz nebude připomínat "škytající" automobil.
reklama
Online diskuse
ať žije biomasa... - 23. 3. 2007 - Václav ProcházkaUž v době, kdy se stavěl Karlšetejn, byl nedostatek dřeva v celých Čechách, a Karel IV. uzákonil trest upálením za neoprávněné kácení stromů. Ale hlavně že nebyly problémy se zálohováním zdrojů.Mimochodem jeden nikoliv nevzdělaný a nikoliv bezvýznamný člen SZ říkal (a nebyl jsem sám, kdo to slyšel), že dostatečná "kvalita života" bude reálná, až v Česku budou žít jen 3-3,5 mil. lidí. Prý toho lze tak za 50 let dosáhnout i nenásilně. Koneckonců i Heydrich možná chtěl vybrat rasově vhodnou třetinu českého národa rovněž nenásilně, převýchovou v pracovních táborech. Z tohoto pohledu vlastně SZ své voliče nezradila, protože přístupem "každého, kdo nebude mít na 'kvalitní život' podle námi určených kritérií, nechat chcípnout" se vlastně řadí k extrémní pravici. Uzákoněná podpora "obnovitelných" zdrojů v současné podobě je prospěšná jen úzkým zájmovým skupinám. Proč Zelení jednou mluví o nadbytku energie a potom lobbují za dotace pro obnovitelné zdroje? Tím způsobují mj. to, že odpadní teplo z Temelína je zbytečně málo využíváno, přitom by na vytápění bylo nesrovnatelně ekologičtější než pálení čehokoliv v domácích kamnech. |