https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-kucera-o-pokrivenosti-energetickeho-trhu-a-hodnote-statniho-slibu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Kučera: O pokřivenosti energetického trhu a hodnotě státního slibu

9.10.2015
Pokud stát vezme zpět podporu obnovitelných zdrojů, dodrží případný slib výkupních cen jaderné energie?
Pokud stát vezme zpět podporu obnovitelných zdrojů, dodrží případný slib výkupních cen jaderné energie?
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Velkoobchodní ceny elektřiny jsou tak nízké, že nelze investovat do jiných než dotovaných zdrojů. Moderní paroplynové elektrárny stojí nevyužité, a kdo chce postavit jaderný reaktor, musí si sehnat státní podporu. Trh s elektřinou je pokřivený a může za to podpora obnovitelných zdrojů. Když ji seškrtáme, bude lépe. Opravdu?
 

Na problematiku „pokřiveného trhu“ s elektřinou můžeme nahlížet z různých úhlů: Je to daň za investice do budoucnosti. Je to výsledek nadbytečných výrobních kapacit a stagnující poptávky po elektřině. Klasické fosilní zdroje požívají zejména nepřímé podpory (nemusejí platit za některé své negativní dopady). Podpora obnovitelných zdrojů proto trh křiví jen stěží, protože ten vlastně nikdy nepokřivený nebyl.

Každý z těchto úhlů pohledu je relevantní a zaslouží si delší rozpravu. My se ale zaměříme na domnělé řešení předkládané některými českými politiky. Trh s elektřinou bude o poznání lepší, ba co spravedlivější (a pro zastánce fosilních paliv jistě veselejší), když seškrtáme podporu obnovitelným zdrojům. A protože už je jejich boom spíše za námi, žádné nové se de facto nestaví a jejich podpora je nízká, vezmeme podporu i těm dávno postaveným. Je to sice ze strany státu retroaktivní zásah do již učiněných investic, takže se každému právníkovi v hlavě rozsvítí varovná kontrolka a každému investorovi naskočí husí kůže, ale s tím se nedá nic dělat – narovnání trhu s elektřinou si žádá oběti.

Má to ale drobný háček. Ceny elektřiny v České republice do velké míry ovlivňuje situace v Německu. Tamní ceny tlačí elektřina ze slunce a větru nepochybně směrem dolů, ale omezení českých obnovitelných zdrojů situaci na lipské energetické burze, a přeneseně i na té pražské, ovlivní jen stěží. Naši politici a představitelé energetických společností by se proto měli hlavně soustředit na přesvědčování svých evropských a zejména německých protějšků, aby i oni podporu obnovitelných zdrojů přehodnotili (někteří tak činí). Anebo mohou přestřihnout dráty do Německa a tržní situaci tak radikálně „vylepšit“.

Dokud tak neučiní, nemá smysl na oltář nepokřiveného trhu přinést oběť ve formě porušení slibu ze strany státu a nižší jistoty pro investory. Investičního prostředí v naší zemi zaostává i bez toho (například v Doing Business Index Světové banky obsadila ČR 44. místo, mezi Jižní Afrikou a Arménií s Rwandou). Mimochodem, když český stát poruší slib daný investorům do obnovitelných zdrojů, jak hodnotný bude slib toho samého státu na desítky let dopředu, že podpoří výstavbu jaderného reaktoru například garantovanou výkupní cenou pro vyrobenou elektřinu?


reklama

 
foto - Kučera Jakub
Jakub Kučera
Autor je ekonomický analytik RSJ.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

sv

15.10.2015 21:39
Jediné s čím se dá souhlasit je první odstavec, tedy až na to debilní "opravdu?"
Bilion vylitý do kanálu oze tunelu opravdu ale opravdu není "investicí do budoucnosti". Je to jen a pouze tunel, který se nikdy nevrátí. Pro "zastánce fosilních paliv" je momentální situace nejveselejší, každopádně v Německu, kde s oze utržené ze řetězu znamenaly mimo jinéobří boom spalování uhlí. Naopak, v ČR podíl fosilních paliv klesá. Německem zdevastovaný trh s elektřinou zrušení zlodějských dotací do oze v ČR zcela jistě nenarovná, ale českým spotřebitelům el. energie ročně ušetří 40 000 000 000 (slovy čtyřicet miliard) korun. Hovadský zákon, který malé skupince zlodějů, zajišťuje nemravný zisk, za něco o co nikdo nemá zájem není žádný slib, je to jen tunel, nic jiného.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist