https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/james-e.hansen-zmena-klimatu-pred-mezinarodnim-soudnim-dvorem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

James E. Hansen: Změna klimatu před Mezinárodním soudním dvorem

9.1.2025
Ilustrační snímek.
Změna klimatu způsobená člověkem se stává největší nespravedlností v dějinách a její dopad je globální. Rozsah klimatických změn v průběhu života dnešních mladých lidí bude monumentální a tragický, pokud bude vládám dovoleno pokračovat v předstírání a popírání. Změna klimatu je mezigenerační nespravedlností, protože nevinní mladí lidé a jejich děti ponesou tíži nejvážnějších následků. Rovněž se jedná o nespravedlnost mezinárodní, protože státy, které zapříčinily změny klimatu v nejmenší míře, jsou vystaveny dopadům sílících klimatických zvratů nejvíce.
 
Změny klimatu se musí dostat před Mezinárodní soudní dvůr, protože mladí lidé, rozvojové země a původní obyvatelé se nemohou obrátit na nikoho jiného. Země světa nedostály své odpovědnosti vůči těm nejzranitelnějším a nechaly je napospas nejmocnějším hráčům světového společenství, kteří nechtějí o životních potřebách běžných lidí nic vidět ani slyšet.

Text je přepis a překlad přednášky profesora Jamese E. Hansena, kterou měl 9. prosince před Mezinárodním soudním dvorem v souvislosti s klimatickými žalobami. Odborný překlad a redakce RNDr. Erik Schwarzbach a RNDr. Tereza Šmejkalová

Reprezentanti zemí světa se každoročně scházejí na konferencích COP (Conferences of the Parties), kde se zavazují snížit emise na „čistou nulu“ k nějakému vzdálenému datu, což je prakticky nefunkční závazek. Žádný plán, jak klima stabilizovat, ve skutečnosti neexistuje. Místo toho probíhá dohadování o případných platbách nejvíce postiženým zemím. Takové iluzorní platby dělají dojem okamžitého řešení, zatímco dlouhodobá změna klimatu ustupuje jaksi do pozadí. A tak se s nimi mává jako s mrkví před oslem, coby úplatek, který umožní pokračovat jako dosud ve stylu „business-as-usual“. Mezitím emise v reálném světě dosahují hodnot, které nezadržitelně tlačí klima do stavu vymykajícího se lidské kontrole a zanechávají globální společenství ve stále nespravedlivějším a neovladatelnějším stavu.

[Vynecháno při ústní prezentaci: Realita globální situace nezůstává skrytá mladým lidem, rozvojovým zemím, domorodým obyvatelům a pozorné veřejnosti. Mnozí si proto začínají zoufat, že jim svět nevěnuje pozornost. Mladí lidé se obávají klimatických změn a o svou budoucnost. Průzkum1 10 000 lidí ve věku 16–25 let v deseti zemích zjistil, že 60 % je „velmi znepokojeno“ nebo „extrémně znepokojeno“. Dvě třetiny měly pocit, že vlády ve svých povinnostech vůči nim selhávají, konkrétně že nejednají v souladu s vědeckými poznatky. Vidí přibývající války, měnící se klima, utrpení nevinných lidí a vlády, které vymýšlejí jen neúčinná opatření.]

Mladí lidé si uvědomují bezvýchodnost pokračování současného života ve stylu „business-as-usual“ do nekonečna. Důvěřují vědě a chtějí pracovat na lepší budoucnosti, ale potřebují pomoc. Jasné stanovisko Soudního dvora by mohlo být pro světové lídry potřebným impulsem jak ve smyslu jejich lepšího pochopení reality, tak i jejich svědomí.

Obr. 1.  Globální změna povrchové teploty.2
Obr. 1. Globální změna povrchové teploty.2
Licence | Zveřejnění s laskavým svolením Prof. J. E. Hansena.
Zdroj | Rev. Geophys

Obr. 2.  Podíl síranů z lodní dopravy na celkových síranech.
Obr. 2. Podíl síranů z lodní dopravy na celkových síranech.
Licence | Zveřejnění s laskavým svolením Prof. J. E. Hansena.

Ale kde najdou rady vědců? OSN má k dispozici obrovský vědecký aparát, ale na zasedáních COP slýcháme jen málo námitek vůči fraškovité klimatické „strategii“ z pozice vědy. Objemné zprávy IPCC3 obsahují kvalitní data, ale k čemu jsou dobrá pouhá data? Vědci jsou lékaři planety. Máme morální povinnost určit diagnózu a poradit. Mé komentáře zde vycházejí z práce4 publikované loni v Oxford Open Climate Change a z práce5 přijaté k publikaci v časopise Environment, kde má vyjít v lednovém čísle 2025.

Globální teplota (obr. 1) za poslední dva roky bezprecedentně skokově narostla o půl stupně Celsia, což klimatologickou vědeckou komunitu znervóznilo. Toto oteplení se časově shoduje s výskytem El Niño (proudění v tropickém Pacifiku se střídáním teplé fáze „El Niño“ s chladnou „La Niña“, pozn. překl.), který ale byl slabý a mohl způsobit oteplení pouze o čtvrt stupně, tedy o polovinu pozorovaného oteplení. Musel se na tom podílet ještě jiný významný faktor. Jak jsme popsali v práci pro Oxford Open, mohl jím být „Velký neúmyslný aerosolový experiment“ způsobený snížením obsahu síry v lodních palivech (obr. 2), které bylo v pobřežních oblastech zavedeno v roce 2015 a na oceánech globálně roku 2020.

Emise z lodí obsahují aerosoly, které způsobují ochlazování svým negativním tepelným účinkem: odrážejí sluneční světlo, zejména prostřednictvím zvýšené oblačnosti, protože částečky aerosolu fungují jako kondenzační jádra při tvorbě mraků. Výsledkem dohody o omezení znečištění je snížení množství aerosolů v ovzduší, což má pozitivní tepelný účinek, tedy oteplování, protože se snižuje oblačnost a na zemský povrch dopadá více slunečního záření. Vyhodnotili jsme, že tepelný účinek z omezení tvorby aerosolů v nadmořském prostředí činí +0,5 W/m2 na základě zvýšené absorbce slunečního záření v severním Pacifiku a severním Atlantiku, zjištěné měřením ze satelitů 6. Tento půlwattový tepelný účinek zcela postačuje k vysvětlení anomálního oteplení, jak znázorňuje obr. 3. Když od globálního oteplení pozorovaného v letech 2023 a 2024 odečteme vliv El Niño, zbývá anomální oteplení o 0,3 °C (zelená křivka na obr. 3b). Probíhající sluneční maximum přispívá k oteplení o 0,1 °C a pokles aerosolů k oteplení o 0,2 °C. Obojí vyplývá z jednoduchého výpočtu oteplení z tepelného účinku7, takže celkové oteplení je tím vysvětleno. Tento závěr potvrzuje geografické rozložení oteplení (obr. 4). K oteplení dochází od roku 2020 zejména v zeměpisných šířkách na severní polokouli tam, kde je tepelný účinek aerosolů nejvyšší. Nárůst teploty v severním Pacifiku a severním Atlantiku již přispívá ke globálnímu oteplování stejnou měrou jako tropický El Niño (obr. 4) a oteplování vyvolané aerosolovým tepelným účinkem ještě stále narůstá.

Obr. 3. Globální teplota a vliv NiñNiño3.4 (°C) bez trendu a jejich rozdíl8
Obr. 3. Globální teplota a vliv NiñNiño3.4 (°C) bez trendu a jejich rozdíl8
Licence | Zveřejnění s laskavým svolením Prof. J. E. Hansena.

Důsledky aerosolového efektu jsou ohromující. Oteplování povrchu oceánů se nezastaví. Žijeme nyní s oceánem, který dodává stále více energie silným bouřím a extrémním záplavám. Globální teplota se o něco sníží, když se v tropech rozvine chladná fáze La Niña. Žijeme však nyní ve světě otepleném o 1,5 °C, podle průměru v cyklu El Niño, a směřujeme k ještě vyšším hodnotám. Ještě důležitější okolností je, že klimatická citlivost (oteplení klimatu na 1W/m2 tepelného účinku nebo zdvojením obsahu CO2, pozn. překl.) nečiní 3 °C pro zdvojnásobení koncentrace CO2, což byl dosud nejlepší odhad IPCC. Při započtení vlivu aerosolů odpovídá pozorované globální oteplování klimatické citlivosti 4–5 °C pro dvojnásobek CO2. Tato vysoká klimatická citlivost v kombinaci s konstantním nebo snižujícím se chladivým vlivem aerosolů znamená, že globální oteplování se bude ještě zrychlovat – pokud se růst tepelného účinku z přibývání skleníkových plynů rychle nesníží. Proto je pečlivé sledování rostoucího vlivu skleníkových plynů nezbytné. Jak jsme tedy na tom se stabilizací klimatu?

Obr. 4.  Zonální průměry anomálií povrchové teploty moří.
Obr. 4. Zonální průměry anomálií povrchové teploty moří.
Licence | Zveřejnění s laskavým svolením Prof. J. E. Hansena.

Obr. 5. Roční nárůst tepelného účinku skleníkových plynů a různé související scénáře vývoje klimatu podle IPCC.9
Obr. 5. Roční nárůst tepelného účinku skleníkových plynů a různé související scénáře vývoje klimatu podle IPCC.9
Licence | Zveřejnění s laskavým svolením Prof. J. E. Hansena.

Obr. 5 znázorňuje roční nárůst vlivu skleníkových plynů na klima. Je obrovský, téměř půl wattu za dekádu. Před deseti lety dospěl IPCC k závěru, že pokud chceme udržet globální oteplování pod 2 °C, musíme se ubírat cestou blízkou scénáři RCP2,6. Růst emisí jsme však vůbec nesnížili, stále dosahuje téměř 0,5 W za desetiletí. Obrovský rozdíl mezi skutečností a scénářem +2 °C lze odstranit odčerpáváním CO2 ze vzduchu a jeho ukládáním, ale náklady na to se nyní odhadují na 3,5–7 bilionů dolarů, a to každoročně.10 Takže k tomu nedojde. Směřujeme ke globálnímu oteplení vyššímu než 2 °C.

Proč se této situaci na zasedáních COP nevěnujeme více? Proč předstíráme, že jsme stále na cestě k udržení globálního oteplení pod 2 °C? Proč nemáme realistickou analýzu situace? Důvodem, proč tepelný účinek skleníkových plynů stále roste, je skutečnost, že fosilní paliva zajišťují většinu světové produkce energie, jak znázorňuje obr. 6a. Fosilní paliva jsou úžasnou, kondenzovanou formou energie, která zvýšila životní úroveň ve velké části světa. Nemá velký smysl vykreslovat průmysl fosilních paliv a národy, které disponují hojností fosilních paliv, jako zlo. Otázkou, zda jsou za to odpovědné, se právě zabývá Světový soudní dvůr.

Pro všechny země je ekonomický blahobyt jejich občanů prioritou. Fosilní paliva byla pro lidstvo velkým přínosem, ale emise z jejich spalování jsou také hlavní příčinou změn klimatu. Musíme spolupracovat – všichni lidé, všechny národy, všechna průmyslová odvětví – na realistické cestě k lepší budoucnosti.

Obr. 6. Globální spotřeba energie (a) a emise CO2 (b)
Obr. 6. Globální spotřeba energie (a) a emise CO2 (b)
Licence | Zveřejnění s laskavým svolením Prof. J. E. Hansena.

Obr. 7. Emise CO2 2022 (vlevo) a kumulativně 1750–2022 (vpravo)
Obr. 7. Emise CO2 2022 (vlevo) a kumulativně 1750–2022 (vpravo)
Licence | Zveřejnění s laskavým svolením Prof. J. E. Hansena.

Rozvoj levných obnovitelných zdrojů energie je užitečný, ale není všelékem – nezajistí konec fosilních paliv, stejně jako rozvoj fosilních paliv nevedl k ukončení spalování dřeva. Stále spalujeme tolik dřeva a biomasy jako kdykoliv dříve. V posledních několika letech z Organizace spojených národů11 konečně zaznívá: „Ach jo, hodila by se nám pomoc jaderné energie, měli bychom ji ztrojnásobit.“ To se bohužel snáze řekne, než udělá. Vyžaduje to čas. Obnovitelné zdroje energie byly po několik desetiletí neomezeně dotovány prostřednictvím standardů portfolia obnovitelných zdrojů. Proč jsme místo toho neměli standardy portfolia čisté energie? Za to bychom my vědci měli přijmout část viny. Byli jsme si dobře vědomi toho, že jaderná energie má ze všech hlavních zdrojů energie nejmenší ekologickou stopu, a dokonce i zastaralé jaderné technologie zachránily miliony životů.12 Jaderná energie má také potenciál být levná. Byli jsme však příliš pasivní, možná proto, že jsme věděli, že budeme předmětem kritiky v důsledku nepodložených obav a dezinformací souvisejících s jádrem, které šířila naivní média.

To mě přivádí k poslednímu, nejdůležitějšímu bodu. Chápeme, proč se věci vyvíjejí šíleným směrem, proč je klima hrozbou a proč nesnižujeme emise skleníkových plynů. Vědecké poznatky jsou jasné, ale na zasedáních COP o tom není ani zmínka. Ekonomové se shodují, že emise CO2 se nesníží, dokud bude možné se zbavovat odpadních produktů fosilních paliv jejich bezplatným vypouštěním do ovzduší.

Pro každý stát je jednoduché vybírat poplatky ze zdrojů fosilních paliv, protože jich na svém území nemá mnoho: pocházejí jednak z domácí těžby, jednak z dovozu. Tyto prostředky by měly být rovnoměrně rozděleny mezi jeho občany. Toho lze snadno dosáhnout třeba formou měsíčních nebo čtvrtletních plateb, které budou připisovány na jejich konta. Většině občanů by to přišlo vhod. Bohatí lidé s velkou uhlíkovou stopou by sice o nějaké peníze přišli, ale to by alespoň pomohlo řešit všeobecný problém majetkových rozdílů. Uhlíkový poplatek lze nastavit tak, aby se zvyšoval tempem, které poskytne fosilnímu průmyslu čas na investice do čistých energií, zachycování uhlíku nebo jiných alternativ. V tomto základním systému „uhlíkových poplatků a dividend“ by žádné finanční prostředky ze státu neodcházely, ani nepřicházely.

Kromě toho však spravedlnost vyžaduje, aby byly vyplaceny platby občanům států, které byly poškozeny změnami klimatu, za jejichž vznik téměř nebo vůbec nemohly. Změna klimatu způsobená člověkem nevznikla dnešními právě vypouštěnými emisemi, ale kumulativními historickými emisemi,13,14 jak znázorňují obrázky 7b a 8b. Tyto skutečnosti je třeba při hledání spravedlnosti vzít v úvahu. (viz též http://globalcarbontax.eu/, pozn. překl.)

Obr. 8. Emise CO2 na obyvatele 2022 (vlevo) a 1750–2022 (vpravo)
Obr. 8. Emise CO2 na obyvatele 2022 (vlevo) a 1750–2022 (vpravo)
Licence | Zveřejnění s laskavým svolením Prof. J. E. Hansena.

1) C. Hickman, E. Marks, P. Pihkala et al., “Climate anxiety in children and young people and their beliefs about
government responses to climate change: a global survey,” Lancet Planet Health 5 (2021): e863-73.
2) Temperature is from the Goddard Institute for Space Studies analysis described by N.J.L. Lenssen et al.,“A NASA GISTEMPv4 Observational Uncertainty Ensemble,” J. Geophys. Res. Atmos. 129, (2024) e2023JD040179, and J. Hansen et al., “Global surface temperature change,” Rev. Geophys. 48, (2010): RG4004
3) The United Nations Intergovernmental Panel on Climate Change.
4) J.E. Hansen et al., “Global warming in the pipeline,” Oxford Open Clim. Chan. 3 (1) (2023): doi.org/10.1093/oxfclm/kgad008
5) J.E. Hansen, P. Kharecha, M. Sato, G. Tselioudis, J. Kelly, S.E. Bauer, R. Ruedy, E. Jeong, Q. Jin, E. Rignot, I. Velicogna, M.R. Schoeberl, K. von Schuckmann, J. Amponsem, J. Cao, A. Keskinen, J. Li, A. Pokela, “Global warming has accelerated: are the United Nations and the public well-informed? Environment, in press
6) J. Hansen, M. Sato, P. Kharecha, “Global Warming Acceleration: Hope vs Hopium,” 29 March 2024
7) The warmings are obtained by multiplying the forcing by the response function (Fig. 14 in our Environment paper or Fig. 4 in our Oxford Open Climate Change paper.)
8) NiñNiñaaaao3.4 temperature (equatorial Pacific temperature used to characterize El NiñNiñaaaao status) is multiplied by 0.1 so that its variability about the zero line averages the same as the global temperature variability (Figure 19a)
9) The light shaded region has less than 60 months of data and thus the result will change as additional data are added, as the graph is nominally based on 60-month runNiñNiñaaaag-mean data is inadequate in the most recent 30 months. We are indebted to NOAA Global Monitoring Laboratory for continually updating and making available the greenhouse gas data, e.g., Lan, X., K.W. ThoNiñNiñaaaag, and E.J. Dlugokencky: Trends in globally-averaged CH4, N2O, and SF6 determined from NOAA Global Monitoring Laboratory measurements. Version 2024-11, https://doi.org/10.15138/P8XG-AA10 The forcings are calculated with formulae of Table 1 in reference 1.
10) Hansen J, Kharecha P: Cost of carbon capture: Can young people bear the burden?. Joule 2018;2,:1405-7
11) The same organization that denied nuclear power the benefits of classification as a clean development mechanism.
12) P.A. Kharecha, J.E. Hansen, “Prevented mortality and greenhouse gas emissions from historical and projected nuclear power” Environ. Sci. Technol. 47, (2013): 4889-95, doi:10.1021/es3051197
13) J. Hansen, M. Sato, R. Ruedy et al., “Dangerous human-made interference with climate: A GISS modelE study.,” Atmos Chem Phys 7, (2007): 2287-312
14) H.D. Matthews, N.P. Gillett, P.A. Stott et al., “The proportionality of global warming to cumulative carbon emissions,” Nature 459 (2009): 829-32

Odborný překlad a redakce RNDr. Erik Schwarzbach a RNDr. Tereza Šmejkalová.


reklama

 
Další informace |
Spoluautoři práce „Global Warming Acceleration“: Schoeberl, Karina von Schuckmann, Joshua Amponsem, Junji Cao, Anton Keskinen, Jing Li, Anni Pokela, Pushker Kharecha, Makiko Sato, George Tselioudis, Joseph Kelly, Susanne E. Bauer, Reto Ruedy, Eunbi Jeong, Qinjian Jin, Eric Rignot, Isabella Velicogna.

Odborný překlad a redakce RNDr. Erik Schwarzbach a RNDr. Tereza Šmejkalová.

foto - Hansen James E.
James E. Hansen
Autor je americký badatel v oboru věd o klimatu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

9.1.2025 08:03
Bohužel to vypadá, že světový pořádek je v rozkladu a dostáváme se do období silnějších a jejich zájmů. Vládci těchto zemí se rozhodli si s právem vytřít pr..
To by muselo nastat povstání v kvůli klimatu v USA, Rusku a Číně. Jinak je jakýkoliv soud zbytečný.
Odpovědět
ad

9.1.2025 13:12 Reaguje na DAG
K povstáním kvůli důslekům klimatických změn jistě dojde, ale to už bude pozdě s tím něco udělat. Lidé hřeší, kašlou na vědu, po nás potopa.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.1.2025 08:07
Začal bych posouzení pozitiv a negativ jak vyšší koncentrace CO2, tak nástupu další teplé periody.
Abychom nakonec nezjistili, že máme utápět prostředky do snahy o ovlivnění klimatu, který se vyvíjí příznivým směrem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.1.2025 10:06 Reaguje na Richard Vacek
to tihle vědci slyšet nechtějí, protože by jste jim vzal bábovičky z pískoviště.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.1.2025 10:20 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak hlavně vacek je ignorant a manipulátor. Ten tu bude žvanit do smrti jen a pouze o pozitivech. :D
Odpovědět
ad

9.1.2025 13:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
"přínosy silných a včasných opatření výrazně převyšují jejich náklady a ignorování klimatických změn povede ke snížení hospodářského růstu" https://faktaoklimatu.cz/studie/2006-sternova-zprava
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.1.2025 16:50 Reaguje na
a tak jste si odpověděl na ekonomický průser tohoto činění.
Podle toho co píšete, je jedno jestli to ignorujete nebo ne, protože ekonomika vychází stejně... " chudě".
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.1.2025 10:28 Reaguje na Richard Vacek
obyčejná cost/benefit analýza. on si ji běžně dělá každej řemesník, třeba truhlář, když přemejšlí, jestli má smysl koupit formátovací pilu nebo dál vozit desky k nařezání jinam. jestlipak ji někdo dělal u grýndýlu?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.1.2025 12:06 Reaguje na Lukas B.
Cost/benefit analýzu nelze aplikovat, když se má vyřešit nutný úkon, jak/čím nahradit fosilní paliva, aby emise z jejich spalování totálně nerozvrátily globální klima.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.1.2025 12:14 Reaguje na Jiří Svoboda
ale jistě že má! není náhodou lepší (levnější) se přizpůsobit onomu apokalyptickému "hrozícímu klimatu" (třeba přestěhovat nešťastníky úpící v karibiku do vlídné arktické tundry) než se rituálně sebevraždit opuštěním funkčních technologií, za které nemáme (smysluplnou) náhradu? (jojo, jedna civilizace kdysi zakázala mořeplavbu a pak se z toho vzpamatovávala velmi dlouho)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.1.2025 15:26 Reaguje na Lukas B.
Pokud bychom spálili všechna dostupná fosilní paliva, bude na Zemi globálně o 6-10 °C tepleji. To tedy nevím, zda bude stačit přestěhovat nešťastníky z karibiku do tundry.

Jistě každé to parciální adaptační opatření vyjde levněji než odchod od fosilních paliv. Ale těch adatpačních opatření bude potřeba spousta a v sumě to asi levnější nebude. Výhoda je, že to bude muset zaplatit ten postižený, a na to se peníze vždy najdou. Najít peníze pro globální přístup přes mitigaci je mnohem složitější.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.1.2025 10:41 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
pk

pepa knotek

9.1.2025 08:18
Kdo nejvíc brojil proti rozvoji jaderné energetiky v Evropě - no přece zelení aktivisti, tak na co si teď chtějí stěžovat, na media ? Jsou to ti největší pokrytci a škůdci.
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

9.1.2025 09:08 Reaguje na pepa knotek
Fakt?
A nevadí vám, že třeba v česku pro to vláda 30 let nic neudělala, dokonce zastavila projekt na Temelínu (který možná mohl už stát nebo a nebo) Tak kde máte ty aktivisty ? Já bych typl, že největší aktivisti jsou ti co sedí na uhlí, plynu a ropě podle nich nejde ledacos co už tu dávno mohlo být...
Co jste pro něco udělal vy mimo to, že přijdete středem a pod článkem někoho poplivete...
Odpovědět
pk

pepa knotek

9.1.2025 11:10 Reaguje na Zdeněk Charvát
Kdyby to záleželo na mém rozhodnutí, tak místo bilionového solárního tunelu stojí v Temelíně a Dukovanech už 5 nových reaktorů, ale jak správně tušíte lidí se v referendu nikdo neptal. Ostatně institut referenda nemáme legislativně schválený jako jedni z mála v Evropě, o to se politici postarali dobře, tož tak asi.
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

9.1.2025 11:29 Reaguje na pepa knotek
Mě Solární tunel vadí taky ale co s tím mají společného zelení aktivisti ? Že si na tom někdo namastil kapsu a ještě tím zablokoval vývoj je naprosto jiná záležitost a opět to jde za vládou...
Jako sorry brbláte na úplně blbým hrobečku.
Sprasilo se to a nechalo to vydělat pár jedincům!!
A s Temelínem to nemá nic společného ten klidně mohl být kdyby to vláda nesestřelila.
Dukovany mám za bukem a dělá mi tam většina kamarádů (na dost slušných postech takže vím svoje) na věže skoro vidím a nic proti atomu nemám - snad jen to že je to běh na dlouhou trať a není to moc levná cesta ale to už zálaží opět na vládě jestli to protlačí. Že to zatáhneme je jistota ale je to vyváženo stabilním zdrojem.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

9.1.2025 12:18 Reaguje na Zdeněk Charvát
Děkuji.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

9.1.2025 10:05 Reaguje na pepa knotek
Děkuji.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.1.2025 10:42 Reaguje na pepa knotek
! 1*
Odpovědět
va

vaber

9.1.2025 09:02
,, bezvýchodnost pokračování současného stylu života,,
Současný styl života je jen odrazem společenského pořádku a politických režimů které vládnou. Jen ať někdo zkusí změnit současné fungovámí společnosti. Média z něj udělají populistu, diktátora ,zločince , bude zničen a všichni budou jásat, jak se zachránila demokracie ,svoboda a nejlepší styl života.
Koho bude soud soudit, lidstvo, vlády, majitele prostředků které vypouští skleníkové plyny?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

9.1.2025 09:55 Reaguje na vaber
ještě jste zapomněl na nálepku fašisty...kdy se reálně dnešním fašistům udělují státní vyznamenání (pokud jsou na té správné straně)
Odpovědět
PK

Pavel Karel

9.1.2025 09:53
Se vším lze souhlasit, pouze je paradoxní, že ty generace dnešních mladých mají stejné nebo ještě větší materiální "fosilní" životní nároky než generace jejich rodičů. Drtivá většina z nich si žádné ohrožení své existence nepřipouští, masový konzum je jejich mantra. Žádná masová hnutí s ideologií konce světa a oproštění se od materiálních hodnot (jako v minulosti byli např. valdenští, františkáni...) nevznikla. Naopak si troufám tvrdi, že již při malém snížení komfortu budou v ulicích hořet auta mnohem dříve, než.tomu bývalo v minulosti...
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

9.1.2025 11:38 Reaguje na Pavel Karel
Na to nemáte statistiku/data takže spíš jen hádáte dle vlastního okolí...

Nevím s tím konzumem já teda vidím, že nej konzum (nemám na to data) vidím u lidí kolem 40 let - barák, auto, dovolená++
Ti mladí (opět na to nemám data ale s mládeží celkem pracuji) spíše uvažují logičtěji a v rámci peněz co mají... byty v pronájmu/auto moc ne/dovolené spíše baťůžkáři++

Nevím třeba se mýlím ale taky jsem nějak začínal už je to dávno.

Takže kdo je ten "Maldý" ??
Odpovědět
PK

Pavel Karel

9.1.2025 12:16 Reaguje na Zdeněk Charvát
Jeden z mála plnohodnotných rozhovorů dospívající dvojice spolužáků (17 let), které jsem za dlouhou dlouhou dobu vyslechl (jinak mezi sebou komunikují jednoslovně, v citoslovcích resp. maximálně v holých větách; z převážné většiny však pouze mlčky hrají na telefonech nebo na nich sledují nesmyslná videa youtuberů bez jakéhokoliv komentáře či komentují profily na sociálnícj sítích), se odehrál v autobuse MHD, který se pomaleji než krokem posouval v zácpě centra krajského města:
Dívka:Já se tak těším, až budu mít (od rodičů) auto.
Chlapec:Jo, to bude mít smysl zaplatit si i trenéra a jezdit do centra na tréninky. Autobusem se to na tu hoďku nevyplatí.
Dívka:Když ráno záspím, jezdím do školy taxíkem. Sice to stojí 400Kč (satelit na hranicích velkoměsta), ale je to pohoda...
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.1.2025 12:22 Reaguje na Pavel Karel
Nedávno jsem u Lidlu od jednoho starouška slyšel toto:

,,Hej ty pi..! Otevři ty poj..... dveře!,,

Překvapilo mě to, protože jinak starouškové komunikují maximálně pomocí posunků a různých skřeků. ;)
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

9.1.2025 12:59 Reaguje na Pavel Karel
Takže podle toho, že čučí do mobilu, hrají hry a koukají na "nesmyslná videa" se pozná, že mají větší nárok než jejich rodiče hmmm

Dívka:Já se tak těším, až budu mít (od rodičů) auto. ?? >>kolik jich takových je ??

Chlapec:Jo, to bude mít smysl zaplatit si i trenéra a jezdit do centra na tréninky. Autobusem se to na tu hoďku nevyplatí. >>To samé ??

a další...

Strašně jednoduché soudit podle nějakého procenta/promile 🤷‍♂️ Statistiku na to nemáte ale jste chytřejší než papež.
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

9.1.2025 13:01 Reaguje na Zdeněk Charvát
Vidím to v Česku, vidím to v Anglii kde jsem často takže můžu i srovnávat - ne, že by takoví nebyli ale zhromadňovat to jste fakt kabrňák...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.1.2025 10:04
to je asi tak smysluplné, jako žalovat sopku, že si dovolila vychrlit lávu a s ní CO2.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.1.2025 10:26
Je zbytečné se přít, zda oteplování je nebo není přínos. podle Americké studuie na to Evropa a Svět prostě nemá:
neviditelný pes:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/pred-volbami-churave-nemecko-muze-nakazit-celou-evropu.A250106_164733_p_zahranici_nef

V září studie publikovaná v časopise International Journal of Sustainable Energy odhadla, že v letech 2002 až 2022 Energiewende stála Německo 746 miliard dolarů. Dodnes to je tedy kolem 800 miliard eur (20 bilionů korun). Více než polovina této částky byla vynaložena na výrobu a distribuci alternativní energie a zbytek na dotace. Studie dospěla k závěru, že kdyby Německo vynaložilo přibližně polovinu této obrovské částky na jadernou energii, dosáhlo by většího snížení emisí než, honbou za přeludem alternativní energie.

USA a EU utratily od roku 2000 zatím za zelenou tranzici podle amerických energetických expertů a publicistů Stevena E. Koonina a Marka P. Millse 10 bilionů dolarů (pro srovnání: tedy 100 let výdajů českého státního rozpočtu), aby snížily svůj podíl uhlovodíků na světové spotřebě primární energie asi jen o 3 procentní body na dnešní úroveň, tedy na něco málo přes 81 procento. V absolutních číslech se využití ropy, zemního plynu a uhlí dohromady zvýšilo. Pro srovnání: USA vynaložily na svou účast ve druhé světové válce 4 biliony dolarů (očištěno od inflace).

Snížení podílu uhlovodíků na energii na necelou polovinu veškeré poptávky v roce 2050 vyjde na někam mezi 100 a 300 biliony dolarů. To je asi pětkrát až patnáctkrát více kapitálu, než by bylo potřeba k uspokojení poptávky pomocí konvenční energie. A závěr obou amerických vědců Koonina a Millse: Energie je v celospolečenském měřítku dodávána složitými systémy, které se dotýkají „všeho a všude najednou“. Uspěchané kroky k přetvoření celého energetického systému jsou mnohem ničivější, než jakýkoli méně či více pravděpodobný dopad změny klimatu. Lze se obávat, že nová německá vláda se pokusí zničující nedostatky své energetické tranzice zaplavit novými stamiliardami eur, jimiž se na dluh budou dotovat stávající i nové solární a větrné zdroje, plynové i vodíkové zdroje, a má podpořit dekarbonizaci průmyslu, zaplatit nutné investice a daňové úlevy. Berlín by si ale s ohledem na hyperinflaci z časů Výmarské republiky a těžké hospodářské krize Německa znovu vzpomenout na citát z Goethova Fausta: „Duchů, které jsem vyvolal, se už nezbavím.“
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

9.1.2025 13:58
Po přečtení mě napadá: 1. nikdo z naříkajících a údajně trpících dnešních mladých by tu bez generací svých předků nebyl. Nebyl by tu ani soudní dvůr ani počítače s mikročipy na elektrickou energii, na kterých se píší ty supliky a posudky. Nebyla by "věda zabývající se klimatem"...
2. žalovat cokoliv u Mezinárodního soudního dvora v situaci, kdy v čele Ruska, USA a Číny stojí všeobecně známí představitelé, o kterých je všeobecně známo jak s případným rozhodnutím naloží je ... jak to jenom ehm... právnická ekvilibristika na ... nic.
3. Pokud se oteplování zrychlilo omezením emisí oxidů síry a dalších aerosolů z námořních lodí... Co takhle malinko, přiměřeně rozptýlit nějakou tu síru ve vhodných vrstvách atmosféry... Já vím. Riziko že se to přepískne a přijde doba ledová. Složitý klimatický systém, kterému nerozumíme. Možná nebudeme nikdy rozumět... Ale co já se starám. On cowboy Elon pod vedením rančera "všechovím nejlíp" Donalda už na tom asi pracují a nás se ptát nebudou.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.1.2025 14:56
protože zdrojem (téměř) všeho tepla na zeměkouli je slunce, tak hlavním viníkem oteplování jsou státy, kterým dopadá na jejich území sluneční světlo. nejvíce tedy státy rovníkové réří dopustily, aby tam kromě slunce bylo hodně vodní páry, která je nejvýznamnějším skleníkovým plynem. čili očekával bych, že kompenzace budou proudit zejména z Brazílie, Indonésie, Konga, Tanzánie...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist