https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-dolezal-komentar-agrarni-komory-cr-k-podavani-jednotne-zadosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Doležal: Komentář Agrární komory ČR k podávání jednotné žádosti

9.4.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo zemědělství nyní spouští příjem jednotné žádosti pro letošní rok, kterou je možné podávat jak na přímé platby, tak na neprojektová opatření Společné zemědělské politiky Evropské unie 2023-2027. Nicméně je třeba zdůraznit, že stále nebyly vyplaceny dotační podpory v rámci jednotné žádosti za loňský rok.
 
Zatímco ke konci března roku 2023 bylo vyplaceno 28 miliard korun, nyní je to jen 18 miliard korun, tedy 10 miliard tak v sektoru chybí.

Vyplácení dotačních podpor zkomplikoval nový dotační systém, nové rozdělení obálek, nový kontrolní systém a nejzásadnější změnou bylo nevyplacení záloh. O této změně navíc Státní zemědělský intervenční fond jasně neinformoval, pouze zveřejnil harmonogram jednotné žádosti 2023.

Považujeme nyní za důležité, aby Ministerstvo zemědělství přehodnotilo kontrolní systém a harmonogram výplat pro příští rok tak, aby k podobnému propadu nedošlo a zároveň se zjednodušil systém podávání.

Prvním adeptem na zjednodušení je například povinnost, kdy zemědělci musí stále dodávat úplný seznam všech vlastníků dotčeného žadatele, který ale stát má dávno k dispozici a může jej získat z vlastních registrů.

Jestliže ministr zemědělství Marek Výborný chce zjednodušovat, jak avizoval, může začít zde. Zemědělské podniky všech velikostí jsou kvůli razantním zásahům do agrárního sektoru z posledních let a ještě totálnímu rozvratu dodavatelsko-odběratelských vztahů v Evropě vzhledem k válce na Ukrajině ve velmi špatné situaci a řada z nich je nyní nucena půjčovat si peníze i na vlastní provoz. Podobné experimenty už si skutečně nemůžeme dovolit.


reklama

 
foto - Doležal Jan
Jan Doležal
Autor je prezident Agrární komory České republiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist