https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-musil-pripominky-hospodarske-komory-k-politice-ochrany-klimatu-jsou-nejen-proti-zajmum-ekologie-ale-i-ceskych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Musil: Připomínky Hospodářské komory k Politice ochrany klimatu jsou nejen proti zájmům ekologie, ale i českých podnikatelů

23.3.2024
Zdroj | ChatGPT/Dall-E
Díky článku na Ekonews a od Martina Patočková jsem se dozvěděl o připomínkách Hospodářská komora České republiky k vládnímu dokumentu „Politika ochrany klimatu“. Hospodářská komora ČR v nich zpochybňuje vědecký konsenzus o vlivu člověka a emisí CO2 na globální oteplování.
 
A upřímně, je to pro mě šok. Jako podnikatele, jenž je součástí rodinné firmy, mě mrzí, že organizace, která má reprezentovat podnikatelskou sféru, zastává a veřejně prezentuje tento názor. Chápu, že komora zastupuje především své členy, avšak její veřejné prohlášení může vést k nedorozuměním ohledně postojů celé podnikatelské komunity.

Nechci, aby v naší zemi byly firmy a podnikatelé spojováni s názory, které rozporují vědu a vážnou realitu klimatické krize.

Navíc toto prohlášení přichází v době, kdy jsme zažili jedno z nejteplejších lét a zažíváme jednu z nejteplejších zim v historii, což jen podtrhuje absurditu jejich postoje.

Naše rodina a firma se snaží přispívat k ochraně klimatu a naší přírody. V LIKO-S International nejen že věříme v důležitost udržitelného podnikání, ale žijeme podle toho.

Pro nás není ochrana životního prostředí jen módní trend, ale zásadní část naší firemní DNA. Investujeme do vývoje, abychom minimalizovali naši ekologickou stopu, a snažíme se ukázat, že zisk a péče o planetu mohou jít ruku v ruce.

Naše firma bude pokračovat v cestě udržitelnosti, protože věříme, že je to správné. Snažíme se v této oblasti jít napřed, zároveň ale dobře vím, že českých firem se stejným přístupem je mnoho dalších a názor Hospodářské Komory určitě nereprezentuje většinový názor českých podnikatelů.

Mnoho z nás nezpochybňují vědecká fakta, která jasně ukazují, v jak závažné a urgentní situaci se nacházíme. Opravdu už není čas na nějaké postávání na místě a musíme rychle jednat.

Každé podnikání za sebou zanechává určitou ekologickou stopu a je naší zodpovědností průmysl transformovat a minimalizovat environmentální dopad naší hospodářské činnosti a to třeba i na úkor krátkodobě nižších ekonomických výsledků.

Ukažme, že podnikání a ochrana životního prostředí mohou jít ruku v ruce, a že společně můžeme vybudovat udržitelnější a lepší budoucnost. Je čas, aby se podnikatelská komunita spojila a pracovala na tom, aby byla součástí řešení, nikoli problému.

Hospodářská komora ČR by si měla uvědomit, jaký obraz podnikatelů u široké veřejnosti vytváří a začala jednat v souladu se zájmy celé společnosti, nikoli jen v rámci zájmů úzké skupiny lidí.

Jsem si jistý, že nejsem jediný zástupce podnikatelské sféry, který s tímto názorem Hospodářské komory nesouhlasí a dlouhodobě se snaží o zodpovědný přístup k podnikání v souladu s principy udržitelnosti. Vyzývám tedy také ostatní podnikatele, aby se připojili a ukázali, že naše morálka zahrnuje i odpovědnost vůči planetě, na které podnikáme a žijeme.


reklama

 
foto - Musil Jan
Jan Musil
Autor je generální ředitel společnosti LIKO-S.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

23.3.2024 06:43
Dá se postupovat ekologicky, přitom nepodrážet průmysl. Bez zisku z průmyslu neuděláme žádné ekolog. opatření. Viz článek z r. 2017: Libor Musil: Nejsem žádný ekologický levičák, jsem podnikatel.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.3.2024 06:46 Reaguje na Honza Honza
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.3.2024 08:08 Reaguje na Honza Honza
to by se dalo říci, ale popravdě tenhle stav ekonomické "rozežranosti" zavinili lidi, kteří přemýšlí stejně.
O to více nechápu lidi, kteří podporují globalismus byznysu aniž by chápali nutnost hospodářské udržitelnosti sociálních a pracovních příležitostí v regionech " státech" aby byli konkurenceschopné.
Lisabonská dohoda není nic jiného, než globalizační jízdenka a jde spíš o to, jak z tohodle vlaku chudoby vystoupit.
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.3.2024 21:37 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak. Globální obchod. To je velké, důležité téma, bohužel absolutně mimo možnosti online diskuze na internetu, natož na ekolistu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

24.3.2024 10:48 Reaguje na Anyr
Bohužel...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.3.2024 07:30
Míra sebestřednosti lidí v ČR je obrovská. Každý si myslí, že má na vše právo, ale to, že s právy jde ruku v ruce i povinnosti se v ČR nějak zapomíná.
Každý má právo si pořídit auto, ale kde je povinnost si k tomu zařídit parkovací místo. To je takový sobecké evergreen dnešních dnů. Pořídí si osobní majetek, ale chce po druhých aby mu to vyřešili.
Když po takových lidech ještě něco chcete, tak to raději zničí, protože jsou přece ti majitelé, kteří žádné povinnosti řádného “ hospodáře” neuznávají.
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.3.2024 21:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já bych to napsal ještě trochu jinak. :)
"Peníze dávají moc. Třeba koupit auto jaždému z rodiny, dovolenou v Austrálii nebo jíst denně argentinské steaky. Ovšem, člověk dnes nemá morální právo to udělat." :)

A ne, nemusíte tu nikdo psát, že je to drzé. :D Hlavně, že je to pravdivé.
Člověk prostě nemá morální právo nakládat se svým majetkem a penězi tak, jak chce, jak může. I když to zákony dovolují. Vždy jen a pouze tak, aby to bylo etické. Neetické utrácení peněz a zneužívání moci, kterou dávají, je ZLO, a je fuk, jakou svobodou, "svobodou", režimem nebo zákonem je to podepřené.
Vždy jen eticky.
:*
Odpovědět

Radek Čuda

25.3.2024 10:44 Reaguje na Anyr
Steaky nejím, auto máme v rodině jedno, takže to mi je tak nějak šumák, nicméně s tou dovolenou mne to zaujalo ... takže podle vás mám morální právo tak max sedět doma na zadku? Nebo kde je ta hranice co je o dovolené morální a co už ne?

Odpovědět
RT

Radim Tolasz

25.3.2024 11:18 Reaguje na Anyr
S Vámi bych se rád potkal osobně a tento postoj prodiskutoval. Anonymně na netu je každý hrdina.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

24.3.2024 11:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Stát má občanům zajišťovat všechno to, co potřebují, ale není dost dobře možné nebo dost efektivní, aby si to zajišťovali individuálně. Například zdravotnictví, výstavbu silnic... A za to, že to pro nás stát dělá (resp. proto, aby na to měl), mu platíme daně. Pokud by to nedělal, tak bychom stát vlastně nepotřebovali.
Jistě - jsou lidé, kteří mají auto jen pro zábavu, pro komfort a případně jen jako status symbol. Ale drtivá většina z nich pro to své auto MÁ i to parkovací místo.
No a pak jsou lidé, opravdu HODNĚ lidí, kteří auto prostě POTŘEBUJÍ. A tudíž potřebují, aby jim stát vytvořil podmínky pro jeho používání. Ke kterým patří nejen silnice, ale i možnost, aby když po silnici někam dojedou, měli možnost tam auto postavit, vystoupit a odejít. Protože jinak postrádají smysl i ty silnice!!!
Podle Vaší logiky by si asi měl každý, aby nebyl sebestředný, nakoupit pozemky a na nich postavit pro své auto nejen parkovací místa, ale i vlastní silnice?
Podle Vás je jistě sebestředné i to, že když si někdo staví dům, tak od státu (obce) očekává, že mu ho "zasíťuje". A když půjdu do extrému: Není to sebestředné, že se lidem nechce běhat všude pěšky a tak očekávají, že stát zajistí veřejnou dopravu, která je bude vozit?
Bydlím na vsi, kde si nekoupíte ani sirky. A blížím se k osmdesátce. Být odkázán jen na veřejnou dopravu znamená, že obstarat si nebo zařídit sebemenší maličkost - od nákupu po nějaké ošetření - znamená věnovat tomu nejméně šest hodin. Protože ráno jede "dělnický" autobus a po něm školácký. A zpátky se dostanu po půl druhé. Tahat nákup autobusem také už pro mne není zrovna zábava.
Je to fakt ode mne tak moc sebestředné, když se snažím řešit to pomocí auta? Buďte klidný, doma pro něj ve dvorku mám i to parkovací místo! Ale ve městě..?
Ostatně i tam ode mne na většině míst chtějí, abych si parkování ZAPLATIL.

Mimochodem - je zvláštní, že zmiňujete parkovací místa, ale nevadí Vám, kolik peněz stát cpe do nabíjecích stanic pro sebestředné majitele elektroaut...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.3.2024 11:55
Jistě, globální klimatický rozvrat předsatvuje vážné nebezpečí. Ale že by autorova firma nějak zvláště přispívala k jeho snižování, to pochybuji. Dost vsadila na greenwashing, ale pořádně tepelně zaizolovaná pasivní dům, to se s jejich systémem nezvládne.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist