https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-zeman-ceskoslovenska-plavba-labska-konci
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Zeman: Československá plavba Labská končí

25.2.2025
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Karelj / Wikimedia Commons
Tak jsme se z médií dozvěděli o rozhodnutí ze 14. února 2025, že v Děčíně skončí Československá plavba Labská, viz Československá plavba Labská v Děčíně po víc než 100 letech končí | Sever.
 
Československá plavba Labská je podnik, založený v roce 1923, který navzdory problémům s nedostatečnou splavností Labe prosperoval za první Československé republiky i za socialismu, zato dlouhodobě chřadnul po vítězství pravdy lásky 17. listopadu 1989. Nechci zbytečně spekulovat. Údajně zakázek mají dost (jsou ale z velké části v oblasti Rýna, nikoliv Labe), ale nejsou s to se jimi uživit.

Doufám, že se na rozdíl od 90. let nenajdou „experti“, křičící „Hurá! Bankroty ukazují, že tržní ekonomika funguje.“ Ano, funguje, ale lidé, často srdcaři, přichází o práci a s ní i o obživu. Oněm gaučovým křiklounům je to nejspíš jedno.

Nemilosrdná tržní ekonomika

Velkou ránu vodní dopravě v Československu zasadil Václav Klaus a jeho přítel Viktor Kožený, který za babku zprivatizoval Československou plavbu Labskou (dle tehdejších slov Václava Klause to byla úspěšná privatizace a Kožený byl Klausovým vzorem) a krátce poté ji rozprodal a zničil. S ní zničil i úspěšný obchodní model, kdy se v Hamburku a u ústí Dunaje v Rumunsko překládalo zboží z námořních lodí na lodě říční, které je dál vozily k nám. To byla divoká 90. léta, kdy se podle V. Klause a spol. muselo rychle zprivatizovat, co se dalo a za jakoukoliv cenu a nad zákony a rozumem se proto muselo zhasnout. Tehdy jsme se staly, slovy Ilony Švihlíkové, „kolonií“. Přesně řečeno, v 90. letech jsme se stali ekonomickou kolonií. Plnohodnotnou kolonii z Česka učinila až Fialova pětidemoliční vláda.

Slovenské vodní dopravě zasadilo velkou ránu rozhodnutí Maďarska z roku 1989 zbourat dokončené vodní dílo Nagymarosh a tím vrátit významnou paralýzu vodní dopravy na Dunaji stejnojmennými, špatně splavnými peřejemi, dále vybombardování mostů přes Dunaj v Srbskočernohorské Jugoslávii při jejím nevyprovokovaném přepadení vojenským letectvem států NATO na jaře 1999.

Československá plavba Labská po roce 1989 ztratila velkou část zakázek včetně přepravy uhlí z Lovosic do Chvaletic. Byla sice levnější, ale vysoké náklady na překládku uhlí v Lovosicích tuto dopravu učinily nekonkurenceschopnou vůči železniční dopravě, což časem přiznal i přední rejdař Kubec. Totiž, na labské uhelné magistrále se v důsledku obrovského ekonomického propadu za Klausovy transformace uvolnily nemalé přepravní kapacity. Vodní cesta do Chvaletic byla efektivní jen jako alternativa výstavby třetí koleje této za socialismu přetížené železniční tratě v situaci, kdy tato železnice nebyla s to pro nedostatečnou kapacitu převážet další vlaky.

Základní problém byl, že staré přepravy ve vodní dopravě v 90. letech zanikly nebo je převzala železnice a nové významnější nevznikaly. Přispíval k tomu i staronový problém nedostatečné splavnosti Labe pod Střekovem a neschopnosti rejdařů pořídit si lodě s nižším ponorem.

Československá plavba Labská na situaci reagovala přesunem svých přepravních aktivit do povodí Rýna a jeho přítoků. Při podstatně nižších mzdách tak se byla s to uživit, ale ne rozvíjet. Její flotila stárla a postupně se zmenšovala. Nakonec se dostala do rukou zahraničních vlastníků.

Boj o splavnění Labe

Ministerstvo dopravy a zvláště pak Ředitelství vodních cest se nákladní vodní dopravě snažilo pomoci prosazováním velkých investic na zlepšování plavebních podmínek na Labi – Vodního díla (VD) Dolní Žleb, později VD Prostřední Žleb, VD Krásné Březno (ještě později jen vodní VD dílo Děčín) a VD Přelouč, dále kanálu Dunaj – Odra – Labe (D-O-L). Narazily ale na tvrdý odpor nevládních a často i vládních ekologů. Totiž, VD na Labi neměla dostatečné dopravní zdůvodnění a kanál D–O–L byl zjevným dopravně ekonomickým nesmylem a obřím ekologickým barbarstvím. Dle mých odhadů by jeho případná výstavba vedla ke čtvrté největší ekologické katastrofě na našem území, po Severočeském Podkrušnohoří, Ostravsku a Praze 70. a 80. let. Zatímco ekologicky málo šetrný rozvoj Československa za socialismu vedl k nebývalému sociálně ekonomickému rozvoje země a růstu hmotné životní úrovně při bezprecedentních sociálních jistotách, případná realizace kanálu D-O-L nenabízela reálně jakýkoliv užitek, kromě obřích stavebních zakázek pro některé firmy.

Několik let stará obří studie proveditelnosti kanálu D-O-L hrubě manipuluje s mnoha skutečnosti, zvláště pak vymýšlí fantastické přepravní výkony, zamlčuje obří ekologické škody a tvrdí, že kanál D-O-L by zásadně zlepšil životní prostředí. Tato studie by se měla na vysokých školách ekonomických a dopravních vyučovat jako otřesný případ možné manipulace při zdůvodňování neefektivních dopravních staveb.

Nepochopitelné chyby rejdačů

Boj o kanál D-O-L i VD na Labi se vedl po roce 1989 nemilosrdně z obou stran. Pro mě jako environmentálního ekonoma a dopravního experta je dodnes nepochopitelné, že se rejdaři dopustili několika velkých věcných chyb. Rejdaři zcela ignorovali:

1) Úpadek říční dopravy v Evropě, kde se po roce 1989 její prosperita scvrkla jen na Volhu, Rýn a některých jejich přítocích.

2) Zásadu, že se řeka splavňuje zásadně proti proudu od ústí do moře, nikoliv obráceně. Československá republika v 30. letech provedla významné splavnění středního Labe v úseku Střekov – Mělník (- Praha/Kolín). Při tom postavila vodní cestu Přelouč – Pardubice, izolovanou po proudu peřejemi Labské Hrčáky. Tento úsek zůstává pro nákladní vodní dopravu dodnes dopravně nevyužit. Protože oblast Labských Hrčáků byla původně jedinou, později hlavní oblastí výskytu vzácného motýlku modráska očkovaného, sehrála ochrana tohoto motýlku významnou roli při blokování povolení pro výstavbu VD Přelouč.

Výjimkou mohla být labská vodní cesta pro přepravu uhlí z Lovosic do Chvaletic. Jak už ale bylo uvedeno, mohla jím být jen pokud labská uhelná železnice neměla dostatečnou přepravní kapacitu. Její uvolnění za Klausovské transformace vedlo k převzetí přepravy uhlí do Chvaletic z vodní na železniční dopravu v roce 1996. Nepodstatné je, že tato elektrárna může také v důsledku Green Dealu během několika let skončit.

3) Na území Česka má Labe nejužší plavební místo „Ústí nad Labem Střekov – Krásné Březno“, dále „Krásné Březno – Hřensko, st.hr.,“ dále Labské Hrčáky. Ty sice znamenají absolutní nesjízdnost pro nákladní lodě (proplují tam jen kánoe), ale vzhledem k úzkým plavebním místům níže po proudu jde o problém druhořadý. Z hlediska nákladní vodní dopravy nejužším místem je ale část Labe mezi Drážďany a Magdeburkem, takže bez řešení této části Labe splavňování Labe na území ČR nemělo a nemá a nebude mít větší dopravní význam. Protože tamní niva významně snížila kulminaci velké povodně v srpnu 2002 a tím i zmírnila škody touto povodní způsobené, učinilo Německo rozhodnutí, že se německé Labe nad Magdeburkem z důvodu ochrany před povodněmi splavňovat nebude. Tyto zásadní skutečnosti ale rejdaři ignorují a tají, byť odpůrci VD na Labi o nich dobře vědí.

4) V Německu se počítá plavební hloubka od hladiny řeky k jejímu dnu, v Česku od nejhlubšího ponoru průměrné lodě ke dnu. Při uplatňovaném srovnávání bez zohlednění rozdílné metodiky vycházelo, že nejužší plavební část Labe je mezi Střekovem a Hřenskem, ač reálně tomu bylo mnohem níže po proudu Labe. Rejdaři argumentovali vždy, jako by tento rozdíl ve vykazování plavební hloubky neexistoval. Jejich odpůrci o této skutečnosti ale věděli. Pravdu má starý rejdař Kubec, že největším škůdcem vodní dopravy v Česku jsou rejdaři, tvářící se, že za vodní dopravu tvrdě kopou.

Že rejdaři nadsazovali dopravní a ekologický přínos, se dá pochopit. I v praxi staveb dopravní infrastruktury nejde o nic mimořádného. Argumentovat ale dopravními přínosy vesměs vymyšlenými, mi hlava nebere. To se v železniční a v silniční dopravě nestává. Expertům Českého slovenského dopravního klubu, ke kterým také patřím, nedalo větší práci tyto nesmysly odhalit, leč rejdaři byli slepí a hluší po celých 35 let. Nejen ve věci kanálu D-O-L, jehož prosazování bylo zrušeno teprve nedávno. Československá plavba Labská končí. Vodní díla na Labi ale resort dopravy prosazuje dál. Že to nedává ani trochu dopravního smyslu, prý nevadí. Kdysi jsme se nesmyslně zavázali Bruselu, takže je musíme postavit, i kdyby čert na koze jezdil.


reklama

 
foto - Zeman Jan
Jan Zeman
Autor je ekolog a čtenář Ekolistu.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (105)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

25.2.2025 06:58
A jak by se nyní hodila, na dopravu toho zkapalněného plynu z USA, že !
Přitom stačilo tak málo, aby bylo Labe splavné až do Pardubic, že -
po " sametu " pokračovat v tom, co bylo připravováno, plánováno/2jezy pod Ústím, nová plavební komora u Přelouče !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.2.2025 07:02 Reaguje na smějící se bestie
To je jako s těmi ekologickými dětmi/viz článek -
jak mohou být ekologické, když není vyřešena likvidace jednorázových plen a diskuse po prvním příspěvku zlikvidována !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.2.2025 07:53 Reaguje na smějící se bestie
co vás překvapuje na eko teoreticích? umí jen kecat a číst zděšené články o konci světa...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.2.2025 08:17 Reaguje na smějící se bestie
Ale v r. 1810 a před tím taky měli děti, to bychom tu nebyli, ne? Úmrtnost dohnali porodností.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.2.2025 07:50 Reaguje na smějící se bestie
si to představujete trochu moc poeticky...
Odpovědět

Radek Čuda

25.2.2025 14:37 Reaguje na smějící se bestie
Jako že by po Labi doplul do Děčína LNG tanker???

Ehm ....

Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.2.2025 19:58 Reaguje na Radek Čuda
Co do Děčína, až do Pardubic !
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:17 Reaguje na smějící se bestie
A tam by se vybudoval terminál pro zplynování. To by bylo terno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 08:10 Reaguje na smějící se bestie
Muhehehhehe to je super nápad!!! Prokopat celé Labe až do Pardubic tak, aby projel transoceánský tanker? Tolik sexu naráz? A zpátky by couval?
Nebo přepouštět LNG z jedné nádrže do jiné (nevím, jestli to vůbec jde) a vozit to po kouscích a vybudovat zplynovací stanici v Pardubicích?
Když k nám vedou rúry, což je nejlevnější a nejjednodušší postup?
Voni sou hlava pane vachmajstr......
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč by měl couvat? Kdybychom vybudoval kanál až do Pardubic, jaký by byl problém tam udělat pořádné obraciště? Tam by bylo břehů pro rekreaci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 16:12 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Netuším, jak velké obraciště musí být pro tanker dluhý třeba 200 metrů, ale pár pěkných kiláků to bude. Nebavme se ale o pitomostech.
Odpovědět
MD

Michal Drát

2.3.2025 20:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Boze můj, v Děčíně se obracejí 80 m lodě na cca 100m šířce Labe. Fakt každý má právo říct svůj názor i když tomu absolutně nerozumi
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

25.2.2025 08:18
Jsem vzděláním jenom "normální" ekonom a hajnej. Enviromentální ekonomie a expertíza v dopravě není můj obor. Takhle z dálky to ale spíš vypadá, že přes všechny proklamace o podpoře ekologických dopravních variant Československou plavbu Labskou zabil jednak politicky vynucený odklon od uhlí a jím působená plíživá ale zrychlující de-industrializace Česka i Německa a současně neschopnost státu prosadit veřejný zájem na splavnění Labe. Tu "trochu" štěrku, písku, soli a drtky uhlí si zkrátka poslední průmysloví mohykáni dovezou po taktéž redukující se železnici. Za posledních šest let kles objem nákladní přepravy po českých železnicích o 18,5% protože po krachu hutí, uzavírání dolů a odchodu chemického průmyslu kamkoliv mimo EU prostě není co vozit. Nová realita. V článku autor nakydal špínu na všechny a skoro se divím, že si nestěžoval i na mizernou politiku Keltských náčelníků a Přemyslovců. K "nevyprovokovanému přepadení Jugoslávie" bych snad jen podotknul, že si tu dobu pamatuji a Jugoslávie = Srbsko tehdy pořádalo masakry a etnické čistky nejdříve v dnešním Chorvatsku, později v Bosně a Hercegovině a nakonec v Kosovu... Jak s tím úpadkem vodní přepravy souvisí současná vláda mi tedy uniká docela.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.2.2025 12:51 Reaguje na Dalibor Motl
neschopnost státu prosadit veřejný zájem na splavnění Labe. .......

Splavnění Labe? Jak je možné, že za socialismu normálně slavné bylo? Vždyť každý den byly v rozhlase zprávy o tom, kde a jak je splavné.
Pamatuji, s jakou slávou bylo prezentováno, že elektrárny budou postaveny u Labe, blíže k odběratelům, aby nemusely být postaveny v již zatíženém Podkrušnohořím, nebudou se muset stavět dlouhá vedené VVN a že uhlí bude "levně" dováženo lodní dopravou. Ale už i tehdy se začalo opatrně přiznávat, že ta lodní doprava není až tak moc levná, protože, na náklady státu, musí být vybudována a udržována vodní cesta, jezy, přístaviště .... a to že se do nákladů na dopravu nezapočítává. A navíc, tehdy i více mrzlo, a tak elektrárny musely vypouštět do Labe tisíce m3 horké vody.
Zcela nelogicky se konstruují velké lodě - protože čím větší, tím efektivnější přeprava - a pak se řeší, jak s nimi plout po mělké řece. Už Jan Baťa kritizoval vládu, že neustále sní o lodní dopravě po Moravě a projektuje lodě na 1500 tun. Ale že Morava má kapacitu nanejvýš na 500 t. A tak postavil (svůj) právě na ty 500 t lodě.
Co se týče zmínky o válce v Jugoslávii, je třeba tu pasáž pozorně přečíst a ne jen přelétnout.
Odpovědět
sv

s v

25.2.2025 21:20 Reaguje na Jaroslav Pokorný
... pak zjistíme, že mentální a morální rozklad soudruha zemana postihl nejen jeho vztah k současným faktům ale i ktěm historickým.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:20 Reaguje na s v
Pro mě píše docela srozumitelně.
Odpovědět
sv

s v

26.2.2025 14:56 Reaguje na Jaroslav Pokorný
... na podržtasku srbských vrahounských nácků a podržtašku agenta bureše, ano.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.2.2025 19:48 Reaguje na s v

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

s v

27.2.2025 21:44 Reaguje na Jaroslav Pokorný

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

s v

1.3.2025 13:48 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Koukám, že místo opravy chyby mezi tvou židlí a klávesnicí se raději věnuješ školkovnímu žalování.
Odpovědět
pk

pepa knotek

25.2.2025 10:00
Ono by se po Labi vozilo, kdyby bylo splavné, jenom hnojiva, zem. komodity tvoří mil. tun ročně - ubylo by smradu a prachu z kamionů na silnicích, ale tady holt myslíme "ekologicky". Komu není rady tomu není pomoci
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.2.2025 10:34 Reaguje na pepa knotek
1*
Celá staletí se plavívalo, co bylo potřebné a šlo to.
!
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.2.2025 12:52 Reaguje na smějící se bestie
Ano, plavívalo, ale na jakých lodích? Ty byly přizpůsobené řece a ne, že by se usilovalo přizpůsobit řeku lodím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 16:11 Reaguje na smějící se bestie
Celá staletí se vozilo co bylo potřebné koňským potahem a taky to šlo.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.2.2025 10:52 Reaguje na pepa knotek
a tak to vypadá, že to Labe konečně můžeme zmeandrovat, tak jak by mělo být...
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:26 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No, ano, v Polabí fakticky kdysi byla vnitrozemská delta. Krkonoše byly pokryté lesem a kosodřevinou. Sníh tam na jaře odtával pomalu, takže v nížinách byly záplavy málokdy. Těžba dřeva, vypalování kosodřeviny pro získání pastvin způsobilo rychlé jarní tání a záplavy v nížinách. Tak se tam odvodňovalo, napřimoval tok Labe. Po mnoha staletích pilné práce máme současný stav, kdy jednak musíme bojovat se záplavami a druhak stavět přehrady, abychom nějakou vodu udrželi v době sucha.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

25.2.2025 11:05
Zajímavé je, že na různá mola a přístavy pro malé lodě se miliardy najdou i když je to pouze pro zábavu pár vyvolených.
V současné době se řeší dopravní cesty na velké celky při rozšiřování jaderných elektráren a tam s dopravou po vodě počítá.
Ale jak již napsal výše p. Motl my už pravděpodobně vyvážet po vodě nebudeme mít co.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.2.2025 11:36 Reaguje na Petr Blažek
Tak pro dopravu na JE, by byl vhodný celý D-O-L !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 08:38 Reaguje na smějící se bestie
Jistě, postavit ho na Jihlavce až do Dukovan!!
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

25.2.2025 11:52 Reaguje na Petr Blažek
Ještě pro pořádek. Já chápu a podporuji odklon od uhlí (hlavně hnědého). Černé a koksovatelné uhlí bychom podle mě měli v Evropě použít v ocelářství. Budeme teď bohužel potřebovat dost oceli a hliníku do nové vojenské techniky. Možná by ty vodní cesty byly užitečné pro dovoz surovin z Austrálie nebo jiné tramtárie jak od moře přes Německo do Severních Čech tak přes Polsko na Ostravsko. Boj proti stupni na Labi jsem nepodporoval a nepodporuji. Podle mě to šlo řešit výkupem jiných vhodných pozemků výše proti proudu Labe a umělou tvorbou náhradních biotopů, poskytujících životní prostor živáčkům ohroženým záborem/zaplavením v místě potřebného stupně. Podle mě je třeba to nepostavení stupně důkaz toho, že si dlouhodobě jako společnost neumíme určovat priority a potom něco udělat pro to aby se i zhmotnily. Firmy opouštějí Evropu z důvodů vysokých cen energií ale i investičních nejistot. Pokud prostě nedovedete s rozumnou mírou rizika předpovídat kolik bude stát "emisní povolenka" za rok nebo za tři těžko budete investovat do provozu s životností a návratností v dekádách. Byznys to takto vidí a "balí kufry".
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.2.2025 12:17 Reaguje na Dalibor Motl
1**
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.2.2025 12:55 Reaguje na Dalibor Motl
Možná by ty vodní cesty byly užitečné pro dovoz surovin z Austrálie nebo jiné tramtárie .............
Proč bychom z Tramtárie měli vozit pouhé suroviny a zasviňovat si zdejší prostředí, když můžeme dovést přímo ocel a hliník, ať si to zasvinění nechají Australané doma.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

25.2.2025 15:48 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Protože až se průšvih prohloubí tak 1. nám ty suroviny nikdo nemusí dodat a 2. z hlediska planety je úplně jedno kde konkrétně se z železné rudy stane ocel 3.pokud si kovy vyrobíme v EU tak přidaná hodnota vznikne v EU
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 08:40 Reaguje na Dalibor Motl
Není. Přetahovat rudu je x násobně horší, než hotovou ocel.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

26.2.2025 11:50 Reaguje na Pavel Hanzl
"Výroba" oceli recyklací je jistě efektivnější. Ale spíš nebude dostatek dostupného recyklátu pro veškeré aplikace. Lodní doprava je poměrně efektivní na tunu i levná.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:34 Reaguje na Dalibor Motl
Lodní doprava je levná, pokud vodní cestu udržuje stát. Obdobně jako silnice. Kdyby ale lodní doprava měla hradit i svoji cestu, jako třebas železnice, hned by ta kalkulace vypadala jinak. Jak jsou vytížené vodní cesty v záp. Evropě, kde mají mnohem lepší podmínky? Velké toky, roviny. Jak je vytížený kanál Dunaj-Mohan-Rýn. Viz: V průplavu Rýn–Mohan–Dunaj, který často bývá dáván jako příklad v souvislosti s plánovaným kanálem Dunaj–Odra–Labe, klesá množství přepraveného zboží. Kontejnery se v poslední době téměř nevozí. Navíc se vodní cesta potýká se suchem. Vlivem kanálu se také změnil ráz krajiny. Jaké jsou tedy přínosy průplavu dnes? https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://edu.ceskatelevize.cz/video/9656-pruplav-ryn-mohan-dunaj
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.2.2025 12:59 Reaguje na Dalibor Motl
Podle mě je třeba to nepostavení stupně důkaz toho, že si dlouhodobě jako společnost neumíme určovat priority a potom něco udělat pro to aby se i zhmotnily .........
Přečtěte si článek znovu a pozorně. Autor jasně uvádí, což je známo i mně, že malá hloubka Labe je u Magdeburgu a Německo ji měnit nebude. Pak jsou jezy u nás naprosto zbytečné, jen se na nich napakují soukromé stavební firmy. A vo to de! Deset miliard je prostě 10 miliard.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.2.2025 12:38
kdy se podle V. Klause a spol. muselo rychle zprivatizovat, co se dalo a za jakoukoliv cenu ...........

V. Klaus prý řekl, ale má to z druhé ruky, že "Musíme všechno zprivatizovat, abychom se o to nemuseli starat." Podle toho, kam hospodářství přivedl se zdá, že to skutečně řekl.
Mimo jiné i řekl, že voda vytékající ze studánky je fakticky bezcenná, protože v ní není vložena lidská práce. A také, to bylo i v novinách, po návratu z podpisu asociačních dohod s EU, kde se jednalo i o dotacích pro zemědělce: "Zemědělství je bezvýznamnou součástí národního hospodářství ČR."
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.2.2025 13:24 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Takto to dopadá, když národní hospodářství řídí teoretici. Nic proti teorii, jako základ je nutná, ale to zdaleka nestačí. Klaus je možná dobrý teoretik, ale v životě bohužel neřídil ani kolektiv o dvaceti lidech.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.2.2025 13:26 Reaguje na pavel peregrin
A to samozřejmě neplatí jen pro Klause, ale i pro ostatní , nevyjímajíc ani Šichtařovou a Švihlíkovou.Zřejmě dobří teoretici, ale praxe nulová.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.2.2025 08:33 Reaguje na pavel peregrin
Šichtařová (nebo Matesová) jsou úplně jiný level, než Švihlíková nebo cha cha Schillerová. To vidí i normální občan s průměrnými zhalosti ekonomie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 08:44 Reaguje na pavel peregrin
Nevím, co Klaus řídil nebo neřídil, ale vytáhl nás s nejhorší krize 20. století (pokles HDP po krachu RVHP byl horší, než ve 30. letech) a za prakticky JEDNO volební období z nás udělal ekonomického tygra a jednoznačně nejúspější stát z "nových" zemí.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:38 Reaguje na Pavel Hanzl
S tím "úspěchem" se potýkáme dodnes. Ano, v obchodech je dostatek, ba i nadbytek banánů, toaletního papíru i menstruačních vložek, můžeme jezdit kamkoliv do světa, ale máme takový dluh, že ho nesplatí ani vnuci našich vnuků. Mně to je jedno, jsem už starý a vnuci jsou občané Nového Zélandu, kde jsou přece jenom trochu lepší poměry.
Odpovědět
PE

Petr Elias

26.2.2025 15:12 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Za komančů byl taky dluh...ale nikdo to neřešil. :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 15:44 Reaguje na Petr Elias
Za komančů rostl vnitřní dluh a byl v biliónech, západní firmy náš průmnysl koupily a dluh zaplatily. Proto můžeme vyvážet všude, ne jen do Sýrie a Ruska.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 20:44 Reaguje na Petr Elias
Ano, i za socialismu byl dluh, ale náš, vnitřní. Takový, jaký mám i já na chalupě. Kdežto nyní jsme zadluženi u zahraničních bank a splácení jen úroků nás ročně stojí už 80 miliard. Proto ty banky nijak o umořování dluhu nestojí.
Mimochodem - prý nejvíce je zadlužené Japonsko. Ale na rozdíl od nás je zadluženo u vlastních občanů. Takže když splácí úroky, platí je vlastním.
Odpovědět
PE

Petr Elias

27.2.2025 09:18 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Velká část současného dluhu je zaviněna právě tím dluhem socialistickým. :) A motat dohromady Japonsko a to co tu vytvořil rudý mor je trochu bizár. Komouši všechno všem ukradli, pak to huntovali a divili se, že jim ta jejich slavná bolševická ekonomika jde do p.....
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.2.2025 20:04 Reaguje na Petr Elias
Komouši všechno všem ukradli, pak to huntovali a divili se, že jim ta jejich slavná bolševická ekonomika jde do p.....
Jednak - komunisté neukradli - když kradete, tak si věc přivlastňujete do soukromého vlastnictví. Komunisté zestátnili, což je něco jiného, všechno zůstalo ve vlastnictví "nás všech". A to je rozdíl oproti současnosti, kdy bývalý státní majetek byl prodán, rozdán, mnohdy skutečně rozkraden, do soukromých rukou, většinou zahraničních. Za socialismu jsme byli schopni vyrobit si většinu všeho, co jsme potřebovali, obrazně, od jehel po lokomotivy, tedy, až po tlakové nádoby atomových reaktorů oproti současnosti - rozhlédněte se po vlastní kuchyni, kolik věcí je skutečně českých. Mnohdy, většinou, vyrobenými zahraničními továrnami na českém území. Pod vedením komunistů jsme byli schopni si sami postavit všechny továrny, včetně atomek. V současnosti si nejsme sami schopni bez dotací z EU postavit ani rozhledny a cyklostezky, a když se vláda (konečně) shodne na směrnici pro nakládání s odpadními vodami, pokorně čeká, zda ji schválí příslušná komise EU. Silně mně to připomíná pokornou supliku na vysazování akátů na neplodných stráních kolem Prahy, aby se včelky měly kde pást, kterou v 19. stol. předložili včelaři Jeho Milosti císaři pánu. Nutno konstatovat, že JM žádosti vyhověla.
Odpovědět
PE

Petr Elias

28.2.2025 10:50 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Blábolit o tom, že komunisté nekradli, ale ,,znárodňovali,, ve prospěch všech a ,,vše bylo všech,, , může opravdu jen chovanec nějakého ústavu. Celý ten vymaštěný komoušký systém byl založený na zlodějině a nikdy nic ,,nepatřilo všem,,! Jděte říct lidem (nebo jejich dětem) kteří desítky let budovali majetek jen proto, aby jim ho nějaký komoušský obecní blb ukradl a oni častokrát museli makat na svém bývalém majetku, že to vlastně bylo pro blaho všech. Seřežou vás jak žito - a oprávněně.

Ta rudá chamraď byli jedni z největších zlodějů a škůdců ČR v dvacátém století. Sprostá lež o tom, jak kradli pro blaho všech je opravdu k smíchu a pláči zároveň.

Většinu toho ,,státního majetku,, komouši nakradli - takže je správné, že se po převratu vrátil majitelům.

A klidně si tu dál vyprávějte pohádky o tom, jak ekonomika šlapala, jak jste všechno vyráběli a jak vše bylo super a jak teď nic neumíme - už jsem to slyšel tolikrát, že je mi to buřt. :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 15:42 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Klaus předával stát bez státního dluhu a až Miloš Zeman to rozjel. A zkuste mi sdělit, komu všechny státy světa (všechny jsou zadlužené) ty gigantické bambilióny dluží a kdo jim stále půjčuje, když to splatit nejde. My máme asi 45% Hdp, Zéland 57%.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.2.2025 20:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně - Klaus stále prodával státní majetek, každý rok měl přebytek okolo 36 miliard ze důchodového pojištění, tedy daně, všechny ty prostředky používal k sanování ztrát. Zemanovi už toho moc nezbylo a navíc musel sanovat ohromné ztráty bank, když je chtěl předat do cizích rukou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.2.2025 13:00 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Výnosy z privatizace byly nic moc, bo Klaus prodával přednostně zkrachovalé firmy, které naopak sekaly stamiliónové dluhy. A před privatizací bylo nutnost je oddlužit, celkově tyto "privatizační náklady" dělaly asi 300 mld. a byly převedeny na AČR před privatizací bank.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.2.2025 13:02 Reaguje na Pavel Hanzl
To až Zeman prodával funkčí podniky strategického významu, Unipetrol a Transgaz, OKD a Mosteckou uhelnou (MUS). A tam jely právě ty nejhorší tunely.
Odpovědět
pk

pepa knotek

25.2.2025 16:24 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Jo a Námořní plavbu nechal zprivatizovat Koženému a ten to poslal do kytek. Potřebujeme více takových Kožených - vykládal ten věhlasný ekonom.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.2.2025 20:02 Reaguje na pepa knotek
Tak jest !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.2.2025 20:01 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Co také čekat od bankovního úředníčka ekonoma teoretika, že !
Na každém šprochu, pravdy trochu.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:39 Reaguje na smějící se bestie
Ale uměl pěkně mluvit. I mě nadchla jeho vize "neviditelné ruky trhu", když jsem ho poslouchal v Brně, když zakládal ODS.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 16:08 Reaguje na smějící se bestie
Není. Dnes proruská scéna lže naprosto natvrdo a totálně. Sorry jako, já za to nemožu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 10:20 Reaguje na Jaroslav Pokorný
"Musíme všechno zprivatizovat, abychom se o to nemuseli starat." Podle toho, kam hospodářství přivedl se zdá, že to skutečně řekl.
A kam to přivedl? Po pádu SSSR šla naše ekonomika do nejhlubší krize 20. stol. (pokles HDP asi o 30 - 40%) Rozhodující část průmyslu zbankrotovala. Krachůvky sekaly denně stamiliónové dluhy, rozpadem RVHP přišly o zdroje i odbyt, byly o 20 let technologicky zaostalé proti Západu. Co s tím? Dělejte generála po válce!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 10:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Klaus nasadil bezohlednou a maximálně rychlou privatizaci, zahraniční firmy do nás investovaly asi 3 BILIÓNY kaček a do konce století jsme šli na DVOJNÁSOBEK v HDP. Do krize roku 2009 na trojnásobek.
Dokázal by to někdo dotáhl někam lépe? A kdo a jak?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Já žiju ve staré chalupě a mám kolem velkou zahradu. Kdybych chtěl chalupu přestavět dle mých představ, potřeboval bych tak asi milion. Kdyby to mělo být dle požadavků K. Gotta, asi by to chtělo milionů 10. A podle Versageho by snad ani 50 nestačilo. Takže co byste radil? Masívně se zadlužit, nebo to prodat a žít v cizím, jak to s hospodářstvím udělal Klaus, nebo, podle možností a schopností pomalu opravovat, upravovat, vylepšovat, žít skromně, ale ve vlastním?
Hned po Velké Sametové se státní a družstevní podniky pustily do podnikání. Co ale řekli ti "demokratičtí odborníci" ve vládě? "Musíme vše zprivatizovat!" Nepamatujete, jak, třebas Vl. Dlouhý, okamžitě začal rozbíjet i prosperující podniky? Jak byly přijímány zákony, které to podnikání státním podnikům znemožňovaly? I takový Ludvík Vaculík se podivoval, proč všechno privatizujeme cizincům, že snad nemáme žádné odborníky, kteří by dokázali i v nových podmínkách podniky úspěšně změnit?
Odpovědět
sv

s v

26.2.2025 15:07 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Fantasmagorie o rozbíjení podniků a znemožňujících zákonech sis vycucal odkud. Zkus se informovat jak dopadly pozdější privatizace tom rukou "českým podnikatelům" v režii ovara alias notorika v komatu. Třeba Poldi Kladno, Mostecká uhelná, OKD .... tunely a krachy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 15:48 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Chalupa je hezká věc, ale stát to fakt není.
Co to byla sametovka? Byl to krach celého sovětského impéria, kterého jsme byli členem a náš průmysl na něm byl surovinově i exportně totálně závislý. SSSR se rozpadl a zbankrotoval (rubl spadl na asi 3%!!! své ceny), v r.1991 se rozpadlo RVHP a naše hospodářství šlo do hluboké krize a většina podniků do bankrotu. Proto ta "šoková" varianta, proto to stálé oddlužování firem před privatizací. Celý systém socialistické ekonomiky byl nekompatibilní s ostatním světem a náš průmysl byl technicky asi 20 let zaostalý proti Západu a měl gigantický vnitřní dluh. Kdo tohle nepochopí, pak už nedá nic a skončí s nadáváním jak "Klaus rozkradl republiku".
Odpovědět
PE

Petr Elias

28.2.2025 10:52 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Stále tu panuje představa o tom, jak komoušské podniky prosperovaly... :)
Odpovědět

Radek Čuda

25.2.2025 14:33
" ... Viktor Kožený, který za babku zprivatizoval Československou plavbu Labskou ... a krátce poté ji rozprodal a zničil."

Fakt je tu řeč o ČSPL??? A ne náhodou o Československé (později jen České) námořní plavbě? A i s tou to bylo fest jinak, bo ji Kožený nezprivatizoval, ale skoupil akcie až PO kupónovce a to od vlastníků, kteří je v té KP získali.

Více třeba zde ... https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_n%C3%A1mo%C5%99n%C3%AD_plavba

Když někam prdnu článek, tak by bylo fajn nebýt úplně mimo a aspoň si dát trochu práci s tím si o tom něco zjistit.

Sama ČSPL(O) byl trochu jiný příběh ... https://www.cspl.cz/historie--1
Odpovědět
PB

Pavel Brodecký

25.2.2025 15:07
Vnitrozemská nákladní doprava (ČSPL) čelila největšímu problému, když se rozhodlo v 90. letech, že uhlí do Chvaletic půjde po železnici. Byla to důležitá část příjmů celé organizace a těžko se rychle hledala náhrada. To ještě žádný odklon od uhlí nebyl. Vlaky do Chvaletic uhlí frčelo ve velkém. Za to fakt GreenDeal či Fiala nemůže.

Dalším problémem bylo, že lodní doprava nedokázala čelit další konkurenci železnice a kamiónové dopravy. Preference státní železnice oproti soukromému rejdaři je jasná. Kamiony a náklaďáky taky vyhovují zrychlování logistiky, kdy jsme zvyklí, že když něco objednáme, potřebujeme to mít nejpozději zítra. Přitom na velkou lodní vanu se vejde cca 1000 tun nákladu, na železniční vagón tipuji 60-80tun, na náklaďák 20-30tun. Železniční tratě a silniční cesty máme přetížené. Vodní cesta zeje prázdnotou. A ano vnitrozemská lodní nákladní doprava upadá v celé Evropě - rychloobrátkové vlaky a kamiony tam jsou také preferovány.

Pokud by dálnice D8, D5 nebo D11 byla každoročně několik měsíců zavřená nebo zúžená do jednoho pruhu, budou se hledat jiné možnosti dopravy. Pokud by hlavní železniční koridory měly každoročně několikaměsíční odstávku, ČD CARGO by také přicházelo o klienty a nasmlouvané objemy. Přitom kamionům a vlakům stát neustále injektuje miliardy do infrastruktury - železniční koridory, dálnice.

ČSPL (a hrstka dalších) je/byla závislá na hloubce vody. V devadesátých letech nebylo Labe splavné na rozumný ponor (tj. aby loď/vana nemusela plout poloprázdná) pár měsíců v roce. Mohl to vyřešit chybějící plavební stupeň (až dva) mezi Hřenskem a Střekovem. Díky klimatické změně a vodních deficitech se počet splavných měsíců stále snižuje. Mluví se o plavebním stupni více než 35 let, žádná vláda to nebyla schopna udělat. Zde asi se mnou mnozí kolegové nebudou souhlasit (říční kaňon, cenné štěrkové lavice, úhoř, losos), ale garantované splavnění toho kousku mezi hranicí a Střekovem byla jediná možnost, jak lodní nákladní dopravu podpořit a zachránit. A mít alespoň jednu funkční vodní nákladní cestu k moři jako součást dopravního mixu. (MZemanovu fantasmagorii Dunaj-Odra zcela vypouštím).

Jen pro představu, většina chemiček je u Labe, většina ložisek štěrkopísků je u Labe, největší produkce pšenice je v Polabí, překladiště a přístavy tu byly funkční (Moravu jsem záměrně vynechal). Lodě umějí vozit hnojiva, sůl, písky, kamenivo, uhlí, obilí, šrot, ale i těžké velké nadměrné náklady a technologické celky (Škoda Plzeň), které se na koleje ani silnici (mosty) nevejdou. Ba jsme byli schopni vyrábět i korpusy říčně-námořních lodí. Ale ta garantovaná splavnost, aby se mohly dodržovat termíny a náklad 2 měsíce nečekal v přístavu...

Autor sice nechce spekulovat, ale věty o tržní ekonomice, pravdolásce, Klausech, Kožených, pětidemolicích a koloniích jsou dost mimo mísu.

O tom jestli losos v Ploučnici nebo plavební stupeň a alternativní kapacitní doprava, anebo obojí, ani zmínka.
Odpovědět
MS

Miroslav Skuček

25.2.2025 23:48 Reaguje na Pavel Brodecký
A co ta informace o NESPLAVNĚNÍ Labe v Německu????
Ušetřil byste si spoustu časuťukáním písmenek, které nedávají smysl..
Můžete dělat užitečnější věci - rybaření, sport.. Čtení ne, nejste schopen ani z krátkého článku vyčíst to důležité..
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:53 Reaguje na Miroslav Skuček
To, že se Němci rozhodli Labe nesplavnit, jsem si přečetl už před léty. Přesto se u nás stále prosazuje výstavba jezů, s odvoláním na nutnost říční plavby. To víte - 10 miliard! A zacáluje to stát. Koho by zajímalo, bude-li to nějak efektivní.
Odpovědět
sv

s v

25.2.2025 21:12
Jinými slovy, léto se blíží, takže si soudruh zeman potřebuje vydělat na dovolenou a doufá, že si kopáním do po letech konečně kompetentní vlády udělá očko u diletanta a zloděje bureše. Recyklování fantasmagorií vyžrané švihlé, která má s ekonomií společného asi tolik co šilerka s rozpočtovou odpovědností, je už jen taková srandovní třešeň.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 08:49 Reaguje na s v
Paní Švihlíková mě naprosto dorazila článkem "Jak se v bankách pečou prachy" (dnes jsem ho už nenašel), kde píše, že když si půjčíte z banky peníze (tj. jen nuly a jedničky), tak jí žádné neubydou.
Absolutně jsem nechápal, že tohle má být ekonom (tomu, že učí na VŠ odmítám věřit), dokud nepřišla na min. financí pí. Schillerová.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

26.2.2025 10:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Bych se divil ,kdyby vy jste toto chápal. Jinak jste pánové asi poslední 3 roky spali, asi vedle p. Fialy, ten se ,ale zdá se už zase probouzí - volby se blíží. Doma přes 30% kumulovaná inflace, v zahraničí ostuda a kůl v plotě. Kdo mu tohle ještě baští?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 15:54 Reaguje na Milan Dostál
Ta inflace se rozjela před Fialou (BILIÓNEM dluhů spáchaném Dluženou) a ruským plynovým útokem, on ji postupně stáhl na normál. Nevím, co je pro vás kůl v plotě, ale v EU jsme si velmi polepšili a Lipavský patří mezi elitu politiků EU.
Brzdí nás ale dost výrazně výsledk posledních voleb do EP, kdy asi 60% voličů dalo hlas proruským stranám a spadli do cordon sanitare.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.2.2025 08:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy už ste několikrát dosáhl mety ujo vtipkára, ale toto je ještě dál. Je to vidět v posledních dnech, ta elita.
Odpovědět
sv

s v

26.2.2025 17:02 Reaguje na Milan Dostál
Tvoje ostudy nikoho nezajímají, soudruhu. Jako kůl v plotě prozatím funguje pouze mafián fico a orbán žebrající v bruselu o dotace. S fantasmagoriemi o inflaci můžeš jít brečet na hrob orbánistánské ekonomiky, která měla zdaleka nejvyšší inflaci ve střední evropě. A když už jsme u té inflace, víš vůbec soudruhu jak vzniká. Vzniká na základě růstu peněžní zásoby v ekonomice, a to s několikaletým zpožděním po skocích v tomto ukazateli. Takže za inflaci můžeš poděkovat bezuzdnému rozhazování agenta bureše v době jeho katastrofické vlády, bobečku.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.2.2025 08:20 Reaguje na s v
Tak hlavu máte vypláchlou dobře, Peníze vlády rozhazovaly po celém světě, a zrovna v ČR to rozjelo 30 % inflaci. Jinak ti vaši kompetentní politici chtěli rozhazovat mnohem víc.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.2.2025 08:27 Reaguje na Milan Dostál
Ono se jinde moc nerozhazovalo, platily se dotaqce postiženým lidem, aqby se udržela ekonomika. U nás narostl státní dluh NEJVÍCE z celé EU a víc jak 80% vůbec s kovidem nesouviselo. Bába rozjel tzv. "dotační ekonomiku", kde se firmy nemusely snažit o efektivní výrobu, ale hlavně hrabaly dotace. Stálo nás to 400 mld. nadluh. A ten rozházený bilión způsobil inflaci už v roce 21 přes 8%. Načež putin zaútočil zablokováním plynu a vytvořil nejhorší energetickou krizi, která vyhnala inflaci na těch 18% v nejhorším okamžiku, za rok asi 12.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.2.2025 11:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Naučte se procenta , jinak se s vámi bavit déle než půl minuty je ztráta času.
Víc než bilión rozhází nejlepší světový leader.
Proti tomu je 400 miliard malina.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.2.2025 12:28 Reaguje na Milan Dostál
"Z 1,6 bilionu korun státního dluhu na konci roku 2019 na 2,5 bilionu korun na konci roku 2021. Česká republika se v letech 2020 a 2021 zadlužovala rekordním tempem, které nemá v jejích samostatných dějinách po roce 1993 obdoby. Horší zacházení s veřejnými penězi tato země ve své historii nikdy nezažila a pevně věřím, že už nezažije."
https://www.e15.cz/domaci/obri-stamiliardove-schodky-budou-cesko-tizit-dal-1380244
Odpovědět
MD

Milan Dostál

27.2.2025 13:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Zamrzl jste v čase, dnes je situace se schodkem o dost horší, ale tempo máte pravdu, je nižší.To je jako s těmi procenty. Dokud nepochopíte rozdíl v procentech z různého základu, nepochopíte ani rozdíl v tempu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.2.2025 13:05 Reaguje na Milan Dostál
Za báby se sekaly státní dluhy v řádu 400 mld. plán na další roky byl 450 - 500 mld. Stanjura seká přes 200 - 300. I po složené inflaci. Podstatný rozdíl.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.2.2025 13:11 Reaguje na Pavel Hanzl
1,2 biliónu (patrně víc) za jedno volební období. To zřemě i podle vás, nepřekonatelný rekord, to nijak neokecáte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2025 07:50 Reaguje na Milan Dostál
Lidé se diví, že Stanjura není schopen udržet vyrovnaný rozpočet.
Za posledních 5 let se přidalo ve školství 80 mld. ročně, zdravotnictví 250 mld. splátky jen úroků ze státních dluhů vyletěly na 110 mld., důchodový systém je trvale v propadu 80 mld., vyletěly platy v celé státní správě, do toho válka na Ukraině, energetická krize, nutnost zbrojit a dodělávat vše, na co se Babiš vymastil (dálnice, VRT, energetika - dostavba Dukovan, digi státní správy), k tomu složená inflace přes 30%, stagnace Německa atd. atd. atd.
Zkuste nějak poradit, jak tohle vše zaplatit bez zadlužování!!!
Odpovědět
sv

s v

1.3.2025 13:54 Reaguje na Milan Dostál
A to sis vycucal z kterýho prstu. Zkus si podle těch svých procentních dojmů spočítat kolik máš dostat na dávkách a umřeš hlady dostále.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.3.2025 15:23 Reaguje na Milan Dostál
Jmenuje se to strukturální deficit a negramotná Dlužena jej vytáhla z praktické nuly na asi 250 mld ročně. Je složen prakticky jen z mandatorních výdajů, v každé njormální společnosti se to klasifikuje jhako zločin obrovského rozsahu. U nás ji čecháčci zase zvolí a ona nás potopí úplně.
Odpovědět
sv

s v

27.2.2025 14:54 Reaguje na Milan Dostál
Takovou mírusebekritiky bych od tebe vypláchnutý dostále nečekal. Tvoje fantasmagorie kdo co chtěl bere vážně jen ten co žere seno. Faktem zůstává, že jen bureš rozhazoval (směrem k sobě) a jen zásluhou burešova rozhazování se s patřičným zpožděním dle ekonomických zákonitostí rozjela vysoká inflace.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.2.2025 06:13 Reaguje na s v
Anonymní kolovrátek jede to samé dokola, když dojdou argumenty nastoupí urážky, to je typický pětikoaliční volič.
Odpovědět
sv

s v

1.3.2025 13:51 Reaguje na Milan Dostál
Klidně ti to zopakuji znova vypláchnutá burešova podržtaško dostále. Nebo že by ses tak bál faktů.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

3.3.2025 06:55 Reaguje na s v
Argumenty nula, ale chování jako dobytek = standardní podporovatel současné vlády. Co na tom, že za ní stoupla inflace o více jak 30% a zadlužení bude o víc než o bilión Kč. Zadlužují přece jen ti druzí.
Odpovědět
sv

s v

3.3.2025 12:19 Reaguje na Milan Dostál
To, že jsi argument neminul ani v rychlíku a bydlíš v chlívě je všem známo. To tady nemusíš zdůrazňovat. Místo toho by sis mohl zjistit, jak souvisí růst peněžní zásoby v ekonomice s inflací (úzce) a kdo pustil největší objemy peněz do oběhu (agent bureš co by premiér), abys nebyl za ekonomického analfabeta nebo podržtašku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.2.2025 13:06 Reaguje na s v
Už v roce 21 za končící jejich vlády jela inflace přes 8%.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy máte představu, že si v bance půjčujete peníze, které si tam někdo uložil? To snad fungovalo za socialismu, ale ani tím si nejsem jistý. Když si jdete půjčit, tak banka skutečně jen naťuká čísílka do počítače.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 16:01 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Fakt? Nebýt počítače, půjdete k přepážce, že chcete půjčit milión a ouřednice řekne: "Moment" a projede pětitisícovku kopírkou a dá vám štos nových bankovek. To je úplně to samé, vy máte balík jí taky peníze neubyly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.2.2025 08:21 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Mám představu, je to úplně stejné, jako když vy platíte kartou, nebo převodem mezi účty. Pošlete někam nuly a jedničky, jenže jak na sviňu, vám nějaké z účtu ubývají!!!! A bance ne? Jak to ta Švihlíková dělá, to musí být potom megamiliardářka, ne?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 08:58
Tak dezolátní článek jsem tu dlouho nečetl.
Co si myslí pod pojmemem "kolonie"??? A co s tím má Fiala? Zemi 4x bohatší, než za komára?
"v důsledku obrovského ekonomického propadu za Klausovy transformace", on fakt neví, že to bylo v důsledku krachu celého sovětského impéria? To není možný!!! Poznámka o cha cha "nevyprovokovaném útoku" na Srbsko je jen třešnička na dost zkaženém paradortě.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.2.2025 12:59 Reaguje na Pavel Hanzl
To máte jednoduché - definoval to už dávno mladý Klaus, za což ho vyhodili z ODS: "ČR je v postavení židovského výboru v Terezíně."
To znamená, že náš zákonodárný sbor přebírá zákony, které byly přijaty v EK. No a i to, že rozhodující struktury státu ovládají zahraniční vlastníci - průmysl, suroviny, pojišťovny a hlavně finančnictví. Také byste správu své peněženky nechal sousedovi?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 15:33 Reaguje na Jaroslav Pokorný
To je čistě dezolátní lež. Naše zákonodárství je naprosto samostatné, NIKDY nikdo ani nepípl, i když jsme si zvolili do vedení státu totální idioty. Jsme ale součást širší společnosti a musíme dodržovat nějaká pravidla, průmysl potřebuje třeba sladěmní technických norem, dopravních předpisů atd. atd. Hospodářství je silně nadnárodní pojem, každá větší firma je akciovka, to je nevýhodnějšéí model. Atd. atd.
Odpovědět
PE

Petr Elias

26.2.2025 15:27
Autore, já jako chápu, že si vybíráš ,,alternativní,, odborníky (už jsi to předvedl když jsi tu vyprávěl o klimatu :D ), ale Švihlá? To jako fakt? :D

Co to kruci je? Taky nějaké bláboly od Švihlé? :D

,,Plnohodnotnou kolonii z Česka učinila až Fialova pětidemoliční vláda,,

,,...v Srbskočernohorské Jugoslávii při jejím nevyprovokovaném přepadení vojenským letectvem států NATO na jaře 1999.,,
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 15:35 Reaguje na Petr Elias
Připadá mi někdy dost nebezpečné, že převážná část populace věří úplným pitomostem, které nejde dokázat ani z 10%. Jaká jsme kolonie a co s tím co má Fiala? Žádný dezolát nemá šanci odpovědět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2025 16:04
EU je vlastně silniční síť. Je to svobodný prostor pro všechny, můžeš jet kam chceš a čím chceš, ale musíš dodržovat pravidla. A ty si stanovují sami řidiči. Pokud je dodržovat nechceš, můžeš kdykoliv sjet a jet bažinou a kotáry, otázkou ale je, jestli to bude lepší. Zvláště proto, že v bažině číhá loupežník, aby tě totálně okradl. Proto ti pořád nakecává, abys vystoupil, bo na silnici na tebe nemůže.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.2.2025 11:03
To není pouze nákladní labská říční plavba, kterou nahradí výletní lodě
a přístavy pro hausbóty, ale taky krachy hutí, chemiček, dolů a jiných
bývalých pilířů hospodářství. Ty nahrazují sklady a prodejny cizího zboží
a kanceláře obchodníků a spekulantů. Představa hospodářství bez vlastní
produkce se uhnízdila v hlavách lenivců, kteří zjistili, že manuální
práce bolí a je mizerně hodnocena. Po odchodu generace "Husákových
dětí" nastane prudký propad manuálně pracujících lidí a řemeslník bude
placen časem jako špičkový chirurg. Leckde už tomu tak je a taky se na
něho čeká tak dlouho jako na endoprotézu. Je načase vrátit se zpět k
popularizaci odborné i neodborné fyzické práci a k výrobním činnostem
vytvářejících hmotné hodnoty. Pamatuji z historie na tvrzení jednoho
etnika, které tvrdilo, že lépe špatný obchod, než dobrá práce a které
za to bylo pracujícími kritizováno. Vyústilo to dokonce k jejich
likvidaci a zabrání majetků. Dokonce to až na pár výjimek pracujícím nevadilo a obávám se, že časem opět dojde na nenávist pracujících vůči
těm, kteří z jejich práce bohatnou. Míra obohacení z práce jiných nesmí
překročit míru slušného ohodnocení zaměstnanců. Pokud ale někdo drží
mzdu na minimu a hlásá to z vily za 100 milionů, tak zaměstnance těžko
přesvědčí, že na vyšší mzdy prostě nemá. U té plavby je to složitější
v tom, že bez investic do splavnění se dostávají do pozice kamionu na
polní cestě, kde záleží na počasí, zda projede. Kamionům stavíme km
dálnic, cest, odpočívadla, motoresty atd., ale lodím plavbu neusnadníme.
Je to ekolologie naruby, ale na to už jsem si u ekologistů zvyknul, že
jdou na ruku byznysu a nikoliv přírodě a vyzuří se na něčem, co je
nesponzoruje jako ti ostatní. Stačí si leckdy přečíst zdroje příjmů
různých spolků a každému komu to myslí i dojde, proč to dělají. Stal
se z toho byznys s potížismem a nebojím se říci přímo s vyděračstvím.
Dáš, tak dělej co chceš a nedáš, tak si počkáš a nebo se nedočkáš.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.2.2025 19:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Je načase vrátit se zpět k popularizaci odborné i neodborné fyzické práci a k výrobním činnostem vytvářejících hmotné hodnoty. ........
Nepochybně jsou pryč doby, kdy byla hrdá hesla: "Jsem horník a kdo je víc?", kdy byly TV pořady i státními vyznamenáními oceňováni i obyčejní dělníci, kdy i "pouhé" vyučení cosi znamenalo. Např. K. Gott byl vyučený elektrikář, M. Tučný prodavač, M. Šimek učitel, zdravotní sestře stačila k výkonu práce "pouhá" maturita, atd., atp. Jenomže nyní který rodič by byl nadšený z toho, že jeho dítě by mělo mít na rukách mozoly, olej a šmír? Jak jste napsal, i špatný obchod je lepší než dobrá práce a pofiderní titul ze zbytečné VŠ je víc než odborné znalosti.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.2.2025 19:38 Reaguje na Břetislav Machaček
U té plavby je to složitější v tom, že bez investic do splavnění se dostávají do pozice kamionu na polní cestě ................
Jenže sebevíce jezů nevyřeší základní problém, že celkově prší stále méně a navíc nárazově.
Odpovědět
PE

Petr Elias

28.2.2025 11:06 Reaguje na Břetislav Machaček
A jéje. Bolševický ekonomický odborník a obhájce dělnické třídy před třídním nepřítelem Žvatláček opět rozjíždí své teorie - a tentokrát do toho zamotal i Židy.

Prosím tě, napřed si o jejich historii něco zjisti. :D
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

27.2.2025 15:58
Tragické myšlení. Tato diskuse (většinově) stejně jako článek, a ani 3. den to nechápu, se vyznačuje naprostým ignorováním zákonů fyzikálních, chemických a biologických, čili absolutní slepotou vůči přírodním danostem.

Od Prahy na východ lze vystavět deset železničních koridorů nebo dvacet dálnic. Někudy dráž, jinudy levněji. Jednou skrze náměstí, jindy daleko za humna. Jednomu jedna linka onoho stačí, jinému přijdou dvě tamtoho málo. Inu, každej fandí svejm. Budiž.

Ale ignorovat, že na východ od Prahy/Mělníka vede jedna jediná řeka (!), to mě, pánové překvapujete. Stejně tak nikdo (ze zastánců) neberete na vědomí, že ani největšího bláhovce nenapadne, že by chtěl na dálničním pruhu speciální koridor pro vichřice a uragány (to je v podstatě rozdíl v n-letosti opakování jevu dané intenzity). Nebo že by mezi pražci měly kvést dejme tomu sněženky.

JENŽE TY "VICHŘICE" A "SNĚŽENKY" JSOU ZÁKLADNÍ VLASTNOSTÍ ŘEKY!!!

Ano, říkáme těm neobvyklým jevům třeba povodně či sucho a třeba tah lososů nebo pohyb sedimentů. To už je fuk. Nic z toho se ale o kilometr vedle odehrát/existovat nemůže. To je prostě danost = UNIKÁTNOST ŘEKY.

A tak se jen a pouze díky absolutní ignoranci a slepotě najdou jájové, kteří začnou bezostyšně srovnávat ocelové cesty, asfaltové cesty a "vodní cesty" ... a do krve hájit teze, že by jako stát měl zaplatit a zajistit a že je blej, když neeé.

Zničit řeku lze, vážení, trojím způsobem: 1) chemicky, 2) morfologicky a 3) hydrologicky. Každý z těch tří způsobů může působit jednorázově (akutně) nebo dlouhodobě (chronicky). Ale pořád je to ničení, destrukce, degradace, otrava, intoxikace ... a proč to děláme? ... No protože je to levné!

A umíme to snadno a rychle … a tak si společnost sepsala zákony ... (třeba WFD)

Jenže ono je to pořád TAK STRAŠNĚ VÝHODNÉ a pro TAK VELKÉ MNOŽSTVÍ (nás) LIDÍ (tedy prasit a ničit jedinečné řeky), že se z toho srabu nemůžeme ani v demokratickém zřízení vymanit. Pořád se najde jeden dva ... jedinci, podniky, obce ... a když se nikdo nedívá (Pá+So večer typicky) - podříznou to jak podsvinče ... a tady za dotaci zničíme kus proudného úseku (zavzdutí + MVE) ... a tamhle bychom si mohli ještě zašpičkovat a naakumulovat ... a ještě dok..víme jazyk jako způsob přirozené komunikace mezi námi (pořád lidmi) a nazveme to "ekologickou" energií nebo "čistou" energií nebo "obnovitelnou" energií … a pak se divíme, že si ani nerozumíme.

P.S. A že se autor podepíše do rámečku "ekolog" a vytasí jako trumf modráska … tady už spisovná čeština nemá žádné prostředky …
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.2.2025 19:41 Reaguje na Daniel Fiala
Ale já to vím.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist