https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jarmila-johnova-jak-jsem-sepsala-petici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jarmila Johnová: Jak jsem sepsala petici

17.12.2024
První demonstrace Pražských matek za lepší stav životního prostředí, 29. 5. 1989
První demonstrace Pražských matek za lepší stav životního prostředí, 29. 5. 1989
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ludvík Hradilek / Pěšky městem
Od podzimu do jara se v Praze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století opakovalo totéž: jakmile se údolím Vltavy začaly válet mlhy, které nemohly stoupat vzhůru kvůli inverznímu počasí, někdejší slavná caput regni se zahalila do smogu. Podobala se kotli s pevně přiklopenou poklicí, pod níž houstly všechny možné smradlavé a toxické zplodiny, které Pražané vdechovali, čichali a pronikali jimi stěží i zrakem, dokud inverze neskončila a jedy v ovzduší se alespoň trochu nerozprostřely po kraji.
 
Až jako matka jsem zaznamenala téměř okamžitý dopad smogu na zdraví. Jakmile jsem zavětřila ten známý uhelný zápach, zpozorovala jsem, jak naše děti nejdříve ztrácejí energii, pak blednou či zelenají, až se dostavila rýma s kašlem často provázeným horečkou. Nakonec jsem při dlouhodobém „nachlazení“ jednoho ze synů trvala na laboratorních odběrech v nemocnici, kde mu diagnostikovali zlatého stafylokoka, předepsali antibiotika a nařídili mu několik měsíců zůstat doma mimo školu.

Tehdy mi došla trpělivost a vybuchla jsem jako tlakový hrnec. Byla jsem přesvědčena, že je třeba s tím něco neprodleně udělat. Naivně jsem se tehdy domnívala, že dobrým začátkem pro změnu je poskytnout nejdříve občanům informace o stavu pražského ovzduší, aby si uvědomili, že oni a především jejich děti dospívají ve stavu neustále probíhající otravy organismu. Věřila jsem, že informovaný občan si dokáže vydobýt ochranu zdraví svých dětí dokonce i u vládců minulého režimu, který se při každé možné i nemožné příležitosti oháněl šťastnou a zdravou nejmladší generací, která vybuduje ještě šťastnější a ještě zdravější budoucnost. Člověk nemusel být lékař nebo přírodovědec, aby si všiml, že s životním prostředím je cosi v nepořádku. Na vesnici to už nevonělo hnojem jako dříve, ale páchlo kouřem z hnědého uhlí, ve městech to bylo podobné s tím rozdílem, že se k dýmu z domácích a průmyslových topenišť přidal navíc smrad z výfuků automobilů.

Jako matka a zároveň signatářka Charty 77, v níž jsem se stala členkou skupiny zabývající se životním prostředím, kterou založil budoucí ministr životního prostředí Ivan Dejmal, a přispěvatelkou samizdatového časopisu s ekologickou tematikou, jsem sepsala petici o nedýchatelném ovzduší adresovanou našim voleným zástupcům s žádostí, aby se postarali o zveřejňování informací o kvalitě životního prostředí.

Spolu s dalšími chartisty jsme pod petici rychle sháněli podpisy, abychom ji mohli předat co nejdříve vedení hlavního města i parlamentu ještě za tehdejší smogové situace. Podpisů jsme získali asi dvě stovky.

V dnešní době to představuje směšné číslo, ale za komunistického Československa nikoli. Tehdy podpis pod jakoukoliv veřejnou kritiku znamenal téměř jistotu nějakého postihu. Mezi petenty se z dnešního pohledu objevila velmi zvučná jména, vedle Ivana Dejmala i například Jan Ruml nebo Václav Havel. Po zveřejnění textu v zahraničních médiích jsem potkala mladého chartistu Tondu Muchu, který se velmi brzy poté stane prvním ředitelem české pobočky Greenpeace. Prozradil mi, že: „Úplně o to samý se snaží mé ségry Andula a Tereza (Hradilkovy) s dalšími ženskými,“ a doporučil mi, abych se s nimi spojila. Upřímně řečeno se mi do žádného ženského hnutí tehdy moc nechtělo. Měla jsem za to, že za lidské zdraví i životní prostředí mají zodpovídat společně ženy i muži. Ale musím přiznat, že důraz na odpovědnost matky se nám u úřadů vyplatil.

K seznámení tedy na podzim roku 1989 došlo a spolupráce s Pražskými matkami pokračovala desítky let, až jsem se nakonec při 30. výročí vzniku PM v roce 2019 stala nejdéle sloužící Pražskou matkou a nikdy toho nezalitovala!

V době, kdy jsem se s Pražskými matkami (jak si tehdy ještě neregistrované hnutí začalo hned zkraje říkat) dala dohromady, měly již za sebou první slavnou demonstraci. Konala se v květnu, kdy centrem Prahy pochodovaly s dětmi, třímajíce bannery s hesly požadujícími čistý vzduch pro děti, ten nejslavnější hlásal dvojsmyslně: „Nedá se tu dýchat!“ PM (tato zkratka byla i v našem logu) se chopily své jednoznačné mateřské odpovědnosti, kterou jim minulý režim upíral – stát si totiž přivlastnil právo rozhodovat o potřebách jednotlivce i rodiny, a všemi možnými způsoby hodlaly usilovat o lepší budoucnost svých dětí. Lepší budoucnost pro ně znamenala docílit nejen zdravějšího a čistšího životního prostředí, ale i liberálního demokratického uspořádání, v němž hraje významnou roli občanská společnost. Přestože jsem si myslela, že zajistit takovou budoucnost není úkolem jen matek, naprosto jsem se s těmito cíli ztotožnila.

Sotva jsme se s Pražskými matkami dohodly, že nám jde o totéž, padla komunistická vláda a my jsme doufaly, že pomůžeme prosadit jen ty nejzásadnější věci, jako jsou otevřené informace, nová ekologická legislativa, otevřenost úřadů a zapojení veřejnosti do těchto změn, a pak půjdeme od válu, vrátíme se do civilu k dětem a svým původním povoláním, která nám tehdejší režim kvůli našemu vzdoru upřel.

První důležitou a prorockou akcí, na niž si dobře pamatuji, byl dopis tehdejšímu primátorovi, v němž jsme vyjádřily požadavek, aby se ze severojižní magistrály, dálničního průtahu historickým jádrem hlavního města, stala městská třída – bulvár pro všechny dopravní mody včetně chůze. Jak všichni víme, do dnešní doby byla v tomto smyslu zpracována spousta studií věhlasnými urbanisty, ale skutek utek. Možná jsme byly první, kdo to veřejně prohlásil. Již tehdy jsme si uvědomovaly, jak těžké břímě pro veřejný prostor bude představovat individuální automobilová doprava, která mu dominuje.

Do civilu se nám nakonec nepodařilo odejít celá 90. léta, kritika zabere totiž mnohem méně času a úsilí než práce na změnách. Dovolím- li si činnost PM s časovým odstupem 35 let od jejich vzniku vyhodnotit, pak se nestydím tvrdit, že PM k mnohému skutečně přispěly, ale přiznávám, že v mnohém také prohrály; podle Joan Baez, zpěvačky a bojovnice za lidská práva, by o sobě mohly říci, že dosáhly malých vítězství a velkých proher. Pod malá vítězství si PM mohou připsat zpřístupnění informací o kvalitě ovzduší nebo iniciativu pro zavádění pravidelného monitoringu ovzduší po celé republice (informace snadno naleznete na adrese chmi.cz), úspěšná byla spolupráce při vytváření nové ekologické legislativy, a to zejména norem týkajících se ovzduší, ale i dopravy pro ochranu chodců.

Dnes je například samozřejmostí, že chodec musí být na přechodu ze zákona respektován, a celkově bylo dosaženo změny přístupu k nejslabším účastníkům silničního provozu. PM vybudovaly ve spolupráci s úřady, policií a projektanty na mnoha místech bezpečnější pěší cesty pro děti do školy. Bez PM by ani nevznikla tak velká poptávka po tzv. školních ulicích, kam mají ráno automobilisté zákaz vjíždět a které PM pomáhají zavádět.

Naopak se PM dosud nepodařilo zapojit do vytváření zdravějšího, klidnějšího veřejného prostoru širokou veřejnost a přesvědčit ji i politiky, že jezdit autem i pro rohlík pár metrů do vedlejší samoobsluhy nikomu neprospívá.

Za největší úspěch naopak považuji, že v práci na veřejném prostoru otevřeném pro všechny pokračuje nová generace pod stejnou hlavičkou PM, ale s názvem Pěšky městem. Dnešní spolek PM usiluje o to, aby veřejný prostor patřil i dětem bez neustálého dohledu dospělých, kteří se ještě i dnes mnohde domnívají, že vozit děti od vedle do školy autem je cool. A zdá se, že se jim daří. Pěšky do školy už chodilo veškeré osazenstvo stovek škol po celé republice týden, někde i měsíc. Více chodců i na cestě do školy znamená méně aut v ulicích, větší bezpečnost, více prostoru pro hry, klid pro povídání, čistší vzduch a taky o pár tun méně skleníkových plynů!


reklama

 
Další informace |

Text vyšel v magazínu Pražská EVVOluce 4/2024, který se historii envirohnutí v Československu věnuje v celé řadě textů.

foto - Johnová Jarmila
Jarmila Johnová
Autorka je signatářka Charty 77 a spoluzakladatelka organizace Pražské matky (dnes Pěšky městem).

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

17.12.2024 08:50
Je celkem příznačné, že ti samí lidé, kteří sepisovali petice že se v Praze nedá dýchat, zároveň tak usilovně bojovali proti stavbě Temelína jakožto nejúčinnějšího nástroje na snižování emisí a náhradě uhlí vůbec...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.12.2024 09:33 Reaguje na Emil Novák
Nevím, zda to byli ti samí lidé.

Přitom JE byla tehdy víceméně jediná možnost, jak se spalování uhlí zbavovat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.12.2024 09:44 Reaguje na Jiří Svoboda
"Již od rána okupují prostor před Úřadem vlády ekologičtí aktivisté snad ze všech českých organizací — Děti Země, Hnutí DUHA, Greenpeace, Jihočeské Matky, Pražské Matky, přijíždí Jihočeši i Severočeši, je tu několik stovek lidí."
"Do jejího čela se staví známé osobnosti jako Dejmal, Dědeček, Just nebo Klusáková"
"Jistá naděje na oficiální změnu názoru ODS na dostavbu Temelína stále existuje. Reprezentuje jí zejména ministr vnitra Jan Ruml."
Chybí někdo?
https://sedmagenerace.cz/nas-drahy-temelin/
https://sedmagenerace.cz/temelin-a-politika-ktera-strana-zastavi-temelin/
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.12.2024 09:58 Reaguje na Emil Novák
Třeba se k tomu postaví autorka čelem. Uvidíme, zda zareaguje.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.12.2024 10:26 Reaguje na Jiří Svoboda
To není pravda. Nejen JE. Pol Pot nastínil i jiné cesty, jak se zbavit emisí i dalších nezdravých vlivů života ve městech. Zelení Khmerové jej věrně následují.
Odpovědět
Anyr

Anyr

17.12.2024 09:14
Holka má můj vděk a velké uznání za své odhodlání a odvahu. Díky! :)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.12.2024 11:18 Reaguje na Anyr
Pamatuji na dobu kdy stát společně s různými eko nalhal lidem něco o levné elektrické energii a lidé kteří mu bláhově uvěřili začali likvidovat do té doby používané způsoby vytápění a nahrazovali je těmi ekologičtějšími. Nahrazovali je elektrickými přímotopy. Ano, tenkrát jsme měli jedinečnou možnost zbavit se statisíců lokálních zdrojů znečištění a vyčistit tak vzduch který dýcháme. Mohli jsme se zbavit těch každoročně se opakujících inverzních smogových "kalamit. No a jak to dopadlo? Různé eko včetně " Matek" a je jedno jestli to byly Matky Jihočeské nebo Pražské, začaly bojovat proti jádru. Tedy proti jedinému zdroji který mohl ten vzduch vyčistit. Stačilo jediné, garantovat lidem cenu levné elektrické energie která by se zvyšovala pouze o inflaci a měli jsme čistý vzduch. Kde jste byla paní Johnová když se ukázalo, že stát udělal z těch co přešli na přímotopy blázny a elektřina se stala nejdražží energií? Pokud jste chrabře demonstrovala proti Temelínu tak si dnes nestěžujte. Byla jste jednou z těch co nám vzali možnost zbavit se natrvalo smogových inverzí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.12.2024 18:37 Reaguje na Jarek Schindler
!
1*
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist