https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/je-treba-zbourat-vzdusne-zamky-mostecke-uhelne?ids%5Bx6962910c05faf8bb597228ec223012d3%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Libor Ambrozek: Je třeba zbourat vzdušné zámky Mostecké uhelné

25.7.2006
Koncem června Mostecká uhelná a.s. napsala občanům Horního Jiřetína a Černic, že jejich obce za náhradu zbourá. Důvodem k této „nabídce“ je prý „rostoucí zájem samotných obyvatel….o informace od naší těžební společnosti“. Jednu podstatnou informaci se ovšem Severočeši z dopisu nedozvědí – těžební firma nemá k dobývání v tomto prostoru povolení a ani ho nemůže dostat. Zřejmě se tedy jen snaží vyvolat dojem, že o zbourání svých obcí mají zájem sami obyvatelé a přimět tak vládu, aby je přestala chránit.
 
Povolit těžbu zakazuje vládní usnesení o územních limitech těžby uhlí, přijaté v roce 1991. Nynější vlastníci Mostecké uhelné přišli k firmě až dlouho poté a pochopitelně s limity museli počítat. Jejich zrušením by soukromá firma dostala od státu mimořádný finanční dárek v pohádkové výši. Proč si o něj neříci ? Stát však něco takového jednoznačně odmítá.

Sociálnědemokratický ministr průmyslu s návrhem zrušit vládní usnesení před dvěma lety neuspěl. Limity se naopak staly součástí státní surovinové koncepce i politiky životního prostředí, jsou zakotveny v územních plánech. Zachovat tuto ochranu severočeských obcí a krajiny se zavázala také ODS, KDU-ČSL a Strana zelených ve své koaliční smlouvě. Je jasné, že politici i veřejný zájem stojí jednoznačně na straně občanů, kteří se v referendu drtivou většinou vyslovili pro zachování územních limitů.

Poslední pokus těžařů získat alespoň nějaké spojence působí poněkud zoufale. Finanční nabídka - navíc nijak zvlášť vysoká - nenahradí ani nedostatek věcných argumentů, ani chybějící povolení. Firma dokonce zcela opomněla oslovit také třicet tisíc obyvatel Litvínova, kteří by prolomením limitů ztratili tisíce pracovních příležitostí v sousední továrně a od civilizace by je odřízla ohromná jáma s prachem a hlukem probíhající těžby.

Stát ale chrání nejen domy a pozemky místních obyvatel, ale také poslední zbytky zachovalé krajiny kolem. Chrání i uhelné ložisko v podzemí - příští generace jej jistě dokáží využít účelněji a bez zničení sídel a krajiny na povrchu. Vládní usnesení platí a severočeské obce se bourat nebudou. Jestli je nyní potřeba něco zbourat – pak to jsou vzdušné zámky Mostecké uhelné.

Článek vyšel v MFD, 17. 7. 2006


reklama

 
Libor Ambrozek
Autor je ministr životního prostředí a poslanec KDU-ČSL
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Mostecká uhelná a Český báňský úřad - 6. 10. 2006 - aa

patřej do cvokárny!

Přičemž i bývalý vladní zmocněnec za
ČSSD tenhle nesmysl bral do úvahy a obcí se nezastával. V pořadu Nedej se! (vynikající pořad) ze sebe udělal akorát...

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist