https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-dlouhy-o-cem-byla-diskuse-s-kandidaty-do-evropskeho-parlamentu-na-environmentalni-a-klimaticka-temata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Dlouhý: O čem byla diskuse s kandidáty do Evropského parlamentu na environmentální a klimatická témata?

27.5.2024
Debata kandidátů do Evropského parlamentu.
Debata kandidátů do Evropského parlamentu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Diskuse s kandidáty do Evropského parlamentu na environmentální a klimatická témata se konala v úterý 21. května 2024 v prostorách ČSVTS na Novotného lávce v Praze a na její organizaci se podílela Společností pro trvale udržitelný život a další environmentální nevládní organizace.
 
Na rozdíl od tradičních předvolebních besed, tedy seznámení voličů s kandidáty, připomenula i opomíjený fakt, že evropští poslanci rozhodují přibližně o 80 procentech environmentální legislativy následně přijaté v ČR. A jedná se o záležitosti, které se dotýkají každého z nás, jako je čistota ovzduší, zdravé potraviny, ale také druhová rozmanitost přírody a úspěšné zvládnutí civilizačních krizí, včetně výzvy spojené s globálním oteplováním. Ano, na úrovni Evropského parlamentu jde o naši budoucnost.

A tak se tu aktuálních otázek nabízela hned celá řada, např.: Jak to vypadá s budoucností Zelené dohody pro Evropu? Kdy skončí fosilní paliva? Zvládneme budoucnost bez spalovacích motorů? A také třeba otázka další existence klecových chovů.

Luděk Niedermayer se projevil jako zkušený evropský politik. K tzv. Zelené dohodě hned úvodem řekl: „Politika ochrany životního prostředí a klimatu je projevem zodpovědnosti.“ Přičemž ona agenda ochrany životního prostředí je sice složitější, na druhou stranu se zase těší větší podpoře lidí. Ve svém vystoupení dle vyzdvihl rozhodující roli technologií v prosazení environmentálních cílů a urychlení ekonomického růstu.

Jeho koaliční kolega Michal Sedláček považuje za zásadní při stanovování oněch environmentálních cílů a tempa jejich naplňování nutnost zohlednit konkurenceschopnost Evropy, neboť náš kontinent podle něj zaostává.

Klára Školníková by uvítala k Zelené dohodě evropskou směrnici o spravedlivé transformaci, která by do procesu zapojila odbory i firmy a zajistila lidem rekvalifikace a kvalitní práci.

Také Jan Skalický zdůraznil význam sociálního pilíře Green Dealu. Nesdílí však optimizmus spojený s jeho prosazováním, obává se negativních dopadu na lidi, ba přímo vybízí „otočit jeho dosavadní směřování“.

Nejradikálnější a ojedinělý postoj mezi panelisty zastával Milan Urban. Klimatická krize podle něj, s odvoláním na jakési vědecké fórum, neexistuje, lidská civilizace má na oteplování minimální vliv a z onoho Green Dealu se stalo fanatické náboženství. S realizací navrhovaných zelených opatření hrozí zánik Evropy.

Adam Holub vidí jako prioritu nově zvoleného Evropského parlamentu v environmentální oblasti povinnost soustředit se na implementaci přijatých opatření klimatické politiky a politiky ochrany biodiverzity, včetně zajištění potřebné finanční podpory. A je na nás, jak tyto prostředky využijeme.

David František Wagner má za to, že úspěch realizace Zelené dohody závisí na jednotném kapitálovém a energetickém trhu. Nezbytná je podle něj rovněž revize zemědělských dotací spojená s nadprodukcí potravin. Problém vidí i v nastavení systému emisních povolenek, včetně toho, u koho končí jejich výnosy.

Petr Doubravský se ostře vyslovil proti revizi Green Dealu: „Naše generace musí tu revizi zastavit. Není prostor ustupovat. To by byla sebevražda.“ Zároveň navrhuje posílení sociálního aspektu této politiky. Na námitku, že je potřeba brát ohled na naši konkurenceschopnost, namítá, že politika Zelené dohody představuje ohromnou příležitost k modernizaci. Tedy i k proměně našeho automobilového průmyslu, na kterém jsme tak závislí, dodává.

Na semináři vystoupili kandidáti těchto politických subjektů:

   • Piráti – David František Wagner
   • Socdem a Budoucnost – Klára Školníková
   • SPD a Trikolora – Milan Urban
   • Spolu – Luděk Niedermayer a Michal Sedláček
   • Stačilo – Jan Skalický
   • STAN – Adam Holub
   • Zelení – Petr Doubravský
  Hnutí ANO a uskupení Přísaha a Motoristé sobě své zástupce neposlaly.

Seminář moderoval Jiří Dlouhý, předseda STUŽ


reklama

 
foto - Dlouhý Jiří
Jiří Dlouhý
Autor je výzkumník Centra pro otázky životního prostředí UK a předseda Společnosti pro trvale udržitelný život.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

27.5.2024 14:35
Zazněla tam jistě spousta slov, možná i vět. Co si ale pak za nimi představit, těžko říci.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.5.2024 16:50
ach můj bóže! jak jen volit rozumné politiky ze spolu (kupř. Vondru) a nevolit hujera Niedermayera? já to snad budu muset hodit nějakému obzvláštníkovi....
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.5.2024 18:27 Reaguje na Lukas B.
ach můj bóže rozbóže. teď jsem omylem kliknul na nějakou volební karkuračku, a shoduju se s nějakým obzvláštníkem Rajchlem. ona mi tam totiž chyběla odpověď "ano ale" nebo "tohle je pseudoproblém", a chybělo mi tam spoustu otázek mnohem zásadnějších. a tuhle kartu nikdo soudný ze země nezvedne. ach jo. tragedie konzervativního pravicového voliče.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.5.2024 06:15
Proměna našeho automobilového průmyslu?
O budoucnosti našeho automobilového průmyslu, ke které prý podle pana Doubravského dostáváme skvělou příležitost, nerozhodne jeho modernizace - rozhodne o ní Čína. Ta totiž bude určovat, kolik baterií nám bude ochotna dát, abychom si i my mohli elektrická autíčka vyrábět.
A budeme-li je vyrábět, potřebujeme je taky prodat!
Jenže Čína zaplaví evropský trh těmi svými - a ta budou tak levná, aby pro ně ta naše nepředstavovala vážnou konkurenci. Protože nakonec vždy rozhoduje CENA...
Odpovědět

Viktor Šedivý

28.5.2024 22:46 Reaguje na Karel Ploranský
A auta se spalovacím motorem, která by čínským elektromobilům snadno konkurovala - ta odstraníme z cesty sami!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.5.2024 08:47
Pokud vidím kolem sebe jak se svět vyvíjí, tak konstatuji, že již největší z Čechů, Jára Cimrman nejen předvídal klimatickou krizi, ale navrhl i účinné řešení:
Tam kde hy tam kde hy kde hynuli vlci,
tam kde hy tam kde hy kde hynuli vlci,
tam kde hy tam kde hy kde hynuli sobi;
Čech se přizpůsobí, Čech se přizpůsobí.
Odpovědět
HH

Honza Honza

28.5.2024 17:06
Prostý zahrádkář (v práci montér) nepořádá semináře, jestli mu dochází voda ve studni. To přece vidí: původně tam bylo 2 m, teď trvale je třeba jen 0,5 m. Ale něco konkrétního dělá: přemýšlí o prohloubení studny, pod okap si dá sud, event. zřídí jezírko a zachycuje vodu. Pěstuje spíše suchomilné rostliny, ne rododendrony. Trávu nevyseká na minumum ale nechá ji delší: vyšší tráva, stromy, vegetace zachycuje vodu, nevysává ji, kdežto kameny, písek, savany nezadržují vodu, vysychají a oteplují se!
Místo seminářů, kde někteří tvrdí, že se neotepluje (event. to nezpůsobil člověk: co je nám takové zjištění platné?), jiní, že se otepluje a způsobil to člověk (dobře a co s tím, co dál? : FV, elektroauta?) bychom měli spíše než stále tyto skutečnosti omílat, se dohodnout co dál: zadržování vody, močály, jezírka, pestrý les, rozčleňování polí, lepší agrotechnika, ponechání dřeva v lese, zlepšování půdy v lese, spíše než bezzásadové zóny v NP, přeměna lesa tímto směrem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.5.2024 19:17 Reaguje na Honza Honza
Jasně, udělat co nejvíce opatření, která vodu pěkně odpařují, aby v krajině už žádná nezůstala a řeky vyschly.
Odpovědět
HH

Honza Honza

29.5.2024 09:35 Reaguje na Jiří Svoboda
z toho si nic nedělejte, i odborníci z VŠ včetně ekologů, správců NP mají zmatené protichůdné názory!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.5.2024 12:24 Reaguje na Honza Honza
Aha, takže vy jste na straně PRAVDY a proto o tom ani nehodláte diskutovat. Také přístup.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.5.2024 08:30 Reaguje na Honza Honza
kdysi se říkávalo, něco o Šalamounovu ho..u. Někteří zkrátka si myslí, že když mají ty papíry z vejšky, tak sežrali všechnu moudrost světa....jinak se tomu žíká vláda elit....tedy spíš příhodnější by byla vláda jelit.
Ono na spousty věcí stačí jen vnímat co vidí, slyší a logicky vzato, jak jste popsal učinit opatření, ale děláte to opatření rukama ne v kanclech.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.5.2024 08:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
říká
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.5.2024 20:12
Dobře p. Skalický, který je odborník,, a taky p. Urban, škoda, že nepřišli z ANO. Zbytek ...no jo. CO2 agenda už netáhne.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.5.2024 12:31 Reaguje na Jarka O.
ono se už o CO2 nakecalo tolik, že by se to dalo pouštět ze záznamu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

29.5.2024 14:03 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Samý odborník o tom mluví.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.5.2024 15:12 Reaguje na Jarka O.
Ono stačí být trochu chápavý. Ale tady zřejmě existuje střet nechápavých. Pro ty je v politice většinou dobré uplatnění
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.5.2024 12:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Ani Svobodní se nezúčastnili a jsou u nich lidé, kteří mi nepřipadají nechápaví. Asi je ten výmysl "out".
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.5.2024 11:57 Reaguje na Jarka O.
Nikdo není totálně nechápavý.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist