Jiří Jeřábek: Když se prompt promění v kilowatthodiny
Jeden prompt tak není zásadně energeticky náročný, ale digitální kapky se rychle sčítají. Když dejme tomu udělám tisíc promptů, spotřebují na to AI servery cca 7 kWh. Pro srovnání to odpovídá např. měsíci svícení jednou LED žárovkou nebo 20 minutám ve sprše. Při přepočtu na emise CO₂ to vychází na cca 3 kg CO₂, které vygeneruje jízda na vzdálenost dvaceti kilometrů v benzínovém autě. Pro jednotlivce to nevypadá jako velká environmentální zátěž. Jenže AI proniká do vyhledávačů, textových editorů, navigací, průmyslu i energetiky či obecně pracovního prostředí, často v pozadí bez aktivního promptování. Každé kliknutí tak může nenápadně přihodit pár watthodin navíc a v součtu může jít násobek zmíněného. K jednotlivému promptování je pak třeba připočítat i energii spotřebovanou na fázi trénování jednotlivých modelů; ta může u jednoho modelu představovat desítky GWh, což ale v globálních hodnotách není tak závratná spotřeba. Ještě pro srovnání u jednoduchého googlování se uvádí mnohem menší spotřeba cca 0,3 Wh.
Obecně je nicméně třeba brát všechna tato čísla s rezervou, protože jsou získávána nepřímo či experimentálně a provozovatelé taková čísla sami nezveřejňují. Zároveň, co platilo včera, už nemusí platit zítra.
Zdvojnásobení spotřeby globálně
Globálnímu klimatu je ale vlastně jedno, kolik emisí padne na jeden prompt, důležitá jsou celková čísla. IEA odhaduje, že celosvětová spotřeba elektřiny v datových centrech vzroste z 415 TWh v roce 2024 na 945 TWh už v roce 2030, tedy na úroveň dnešního Japonska, respektive 3 % očekávané světové spotřeby elektřiny. (Pro srovnání Bitcoin, který nemá zdaleka takový praktický význam jako AI, nyní spotřebovává přibližně 0,5 % světové elektřiny.) Přibližně polovinu tohoto růstu má mít na svědomí právě umělá inteligence. V USA tak budou už na konci dekády spotřebovávat grafické karty víc elektřiny než výroba oceli, cementu, chemikálií i dalších energeticky náročných odvětví dohromady.Technologická revoluce nikdy není černobílá a bude i záležet, jak bude pokračovat globální energetická transformace. Podle toho může umělá inteligence buď posílit naši závislost na fosilních palivech, nebo urychlit přechod k čisté energii. Kromě energetické spotřeby má rozvoj AI i další environmentální dopady, např. spotřebu vody, či dopady těžby spojené energetikou.
Na druhou stranu, podle zmíněného reportu, AI může přinést významné příležitosti např. pro optimalizaci energetického sektoru. Nasazení AI ve správě elektrických sítí umožní výrazně lepší předpovídání výroby a spotřeby elektřiny, optimalizaci provozu a rychlejší identifikaci poruch. Díky tomu bude možné efektivněji využívat stávající infrastrukturu a dle IEA zvýšit kapacitu sítí ve světě až o 175 GW bez nutnosti stavět nová vedení.
Další možností pro snížení emisí je využití odpadního tepla z datových center. Toto odpadní teplo lze využít pro zásobování sítí dálkového vytápění nebo průmyslových provozů (v EU vč. ČR je využití odpadního tepla z nových datových center povinné). V průmyslu a dopravě může AI výrazně snížit energetickou náročnost díky přesnějšímu plánování výroby, predikci potřeby údržby a optimalizaci logistických procesů. Podle zprávy by využití stávajících AI technologií mohlo celosvětově ušetřit energii odpovídající současné celkové spotřebě Mexika.
AI také může představovat důležitý nástroj pro urychlení inovací v oblasti energetických technologií, od vývoje baterií přes syntetická paliva až po testování nových materiálů a technologií.
A co závěrem
AI může přinést pokrok, ale zároveň i celou škálu problémů (nejenom environmentálních). Asi úplně jako jednotlivci neovlivníme světové směřování, ale něco se dělat dá. Myslete na vlastní digitální hygienu: ne na všechno je třeba AI. Když generujete obrázek, tak pět variant obrázku znamená pětkrát tolik emisí. Podporujte využívání AI tam, kde může přispět k větší efektivnosti ochrany životního prostředí. A podpořte kampaně, aby technologické firmy byly transparentní a aby si stanovovaly cíle pro snižování spotřeby elektřiny a celkového dopadu na životní prostředí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Richard Vacek
24.4.2025 06:45Přitom cílem by mělo být zajištění dostatku co nejlevnější energie. Potom se dá realizovat cokoliv.
Jaroslav Řezáč
24.4.2025 06:52 Reaguje na Richard VacekJaroslav Řezáč
24.4.2025 07:09 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Hanzl
25.4.2025 07:44 Reaguje na Jaroslav ŘezáčKolik vydělá peněz. A právě počítačové hry jsou velmi úspěšné, navíc nespotřebovávají žádné suroviny, (potřebují jen elektřinu), neničí přírodu, hra netvoří žádný odpad. Miliardy tun plastových krámů z Číny jsou řádově horší.
Richard Vacek
24.4.2025 07:48 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTo, co pokládáte za marnotratné hraní, je současně nenásilné získávání digitální inteligence, schopnosti komunikovat v digitálním světě.
Proto starší generace často není schopna v dnešním světě nakupovat, vyřizovat si doklady nebo sledovat účet v bance.
Jaroslav Pokorný
24.4.2025 11:13 Reaguje na Richard VacekJaroslav Řezáč
24.4.2025 11:21 Reaguje na Jaroslav PokornýJenže TO JE TA TEORIE ŠKOLSTVÍ " teoreticky vytváří znalé lidi ale prakticky nic neumí". Je to o vztazích a vedení.
Richard Vacek
24.4.2025 11:58 Reaguje na Jaroslav PokornýA když se podíváte na klíčové technologie, tak téměř všude hraje Čína prim:
https://techtracker.aspi.org.au/
Jaroslav Řezáč
24.4.2025 11:15 Reaguje na Richard VacekSÍTĚ ANI AI NIKDY ZA VÁS MYSLET NEBUDOU".
Když vidím rodiče, jak se přilepují nanapř. Whats Up při hlídání dětí, tak mi je jasné, že to slouží jako sociální obluzovač, tedy česky snižuje sociální interakci.
To dítě má pocit nedůležitosti "břemene".
Pavel Hanzl
25.4.2025 07:40 Reaguje na Richard VacekJaroslav Řezáč
24.4.2025 06:47jinak ten notebook (stejně jako telefon)v posteli je pěkná prasárna. Nejen že zničíte spánek ale i oči.