Jiří Zimola: Odpověď na pozvání Atomstoppu k výročí Fukušimy
dovolte mi, abych v odpovědi na Váš otevřený dopis, kterým jste mne pozvali na vzpomínkovou akci k ročnímu připomenutí loňského březnového zemětřesení a následné vlny tsunami, která vážně poškodila japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, opětovně vyjádřil svou hlubokou osobní účast rodinám a blízkým všech, kteří tuto tragickou katastrofu nepřežili.
dovolte mi, abych v odpovědi na Váš otevřený dopis, kterým jste mne pozvali na vzpomínkovou akci k ročnímu připomenutí loňského březnového zemětřesení a následné vlny tsunami, která vážně poškodila japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, opětovně vyjádřil svou hlubokou osobní účast rodinám a blízkým všech, kteří tuto tragickou katastrofu nepřežili. Jihočeský kraj, mimochodem a pro připomenutí, vyjádřil svou účast a pochopení finančním darem japonské vládě a prostřednictvím své organizace Jihočeská komorní filharmonie zorganizoval vysoce oceněný charitativní koncert.
Ubezpečuji vás, že si 11.března, rok po katastrofě, připomenu toto smutné výročí a budu věřit, že fukušimská tragédie vyvolala potřebu vlád i odborníků přemýšlet o dalších bezpečnostních opatřeních, jejichž cílem by měla být nejen zvýšená ochrana obyvatel, ale především stav, kdy k podobné události pokud možno vůbec nedojde. Obávám se současně, že příroda dává člověku čas od času pocítit svou sílu a že proto nikdy nebudou jakákoli opatření stoprocentní. I proto v těsném kontaktu s vedením jaderné elektrárny Temelín požaduji okamžitá vyrozumění o jakékoli poruše a jsem rád, že v tom nacházím jednoznačnou shodu s panem ředitelem a jeho lidmi i se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Na základě prakticky každodenních zkušeností pak vysoce oceňuji profesionalitu odborníků, kteří na této elektrárně pracují a uvědomují si obrovskou tíhu odpovědnosti. I proto věnujeme nyní velkou pozornost jak výsledkům zátěžových testů, kterými prošly všechny jaderné elektrárny, tak procesu hodnocení vlivu případné dostavby jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí.
Současně si ale, vážení představitelé Atomstoppu, nemyslím, že by toto smutné výročí mělo být zneužito k propagaci strachu z jaderných elektráren a vyvolávání iracionálních obav. Plně rozumím obavám laické veřejnosti, které jsou tendenčním způsobem podsouvány zpravidla nesmyslné argumenty, ale odmítám se ztotožnit s metodami mnohdy politického populismu, jehož cílem není obavy mírnit a odborně argumentovat, ale zneužívat přirozeného lidského strachu k vlastnímu prospěchu. V tomto ohledu si s mými hornorakouskými kolegy nemohu rozumět a zvu je, stejně jako některé jejich námezdní aktivisty, k odbornému dialogu.
Vážení kolegové, z důvodu, že Vaše nedělní akce je patrně více než skutečným připomenutím fukušimské tragédie honorovaným představením antijaderné lobby, nemohu Vaše milé pozvání přijmout. Přeji nicméně všem zúčastněným, aby nepodléhali účelovým snahám vštěpit jim jedinou pravdu a aby si zachovali zdravý nadhled. Jejich život tak bude šťastnější.
S úctou a přátelským pozdravem,
J.Zimola, jihočeský hejtman
reklama
Autor je hejtman Jihočeského kraje a stínový ministr životního prostředí ČSSD