https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/josef-duben-antibiotika-kez-by-byli-vsichni-tak-zodpovedni-jako-veterinarni-lekari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Josef Duben: Antibiotika? Kéž by byli všichni tak zodpovědní jako veterinární lékaři!

21.11.2019
Antibiotika? Jedině z rukou veterináře.
Antibiotika? Jedině z rukou veterináře.
Antibiotika jsou velmi účinným léčivým prostředkem, samozřejmě i v rukou lékaře humánního, ale je řeč o zvířecích pacientech. Ostatně lze říci, že již ruce lékaře léčí. A co teprve tehdy, když má v nich účinné nástroje? K problémům ale může dojít, když tyto nástroje, byť v dobré víře, použije neodborník.
 

Komora veterinárních lékařů již několikrát na toto téma uvedla, že rezistence různých původců nákaz je způsobovaná málo zodpovědným nakládáním s léčivy, zejména s antibiotiky. Ovšem s tím dodatkem, že rezistenci bakterií na antibiotika nelze přičítat zneužívání antibiotik ve veterinární medicíně

! Zásadně platí, že antibiotika musí předepsat veterinář, musí kontrolovat jejich podávání a injekčně je může aplikovat jedině on. A o nepřítomnosti reziduí léčiv v potravinách, popřípadě podlimitním výskytu na hranici detekovatelnosti, mohou podat svědectví kontrolní orgány, například Státní veterinární správa.

Přes to všechno Komora apeluje na zodpovědné nakládání s antibiotiky, už více než rok pořádá speciální školení pro své členy, veterinární lékaře, a podle Radky Vaňousové, prezidentky KVL, se ukazuje, že to bylo dobrým krokem. I z důvodu, že se objevují nová léčiva, nové léčebné metody a také se mění příslušné předpisy, například Zákon o léčivech.

Podle Komory jsou antibiotika stále dobrým léčebným prostředkem, a neměla by být žádným strašákem! Ovšem za předpokladu, pokud jsou a budou v rukou lékařů.


reklama

 
foto - Duben Josef
Josef Duben
Autor je mluvčí Komory veterinárních lékařů ČR.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist