https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/josefn-duben-i-zajisteni-veterinarni-pece-o-zvirata-patri-mezi-dulezite-priority
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Josef Duben: I zajištění veterinární péče o zvířata patří mezi důležité priority

30.3.2020
Je potřeba se o ně postarat.
Je potřeba se o ně postarat.
Jednou z důležitých činností, jejíž nepřetržitý chod je nutné i v době expanze koronaviru zajistit, je péče o nemocná či zraněná hospodářská zvířata, i obdobná péče o domácí mazlíčky, jako jsou kočky a psi v domácnostech obyvatel. Obě tyto činnost zabezpečují členové Komory veterinárních lékařů ČR (KVL ČR), aniž by ale byli zahrnuti do okruhu organizací s přídělem ochranných pomůcek k zajištění své vlastní bezpečnosti.
 

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana je v současné době nutné zajistit chod českého zemědělství i za situace, kdy v oboru chybí zahraniční sezónní pracovníci, s čímž KVL ČR jednoznačně souhlasí. Podotýká k tomu ale, že je také třeba udržet v dobré kondici veškerá hospodářská zvířata, což pro veterináře znamená v praxi pohybovat se v terénu i chovech s rizikem častého kontaktu s potenciálními přenašeči onemocnění COVID – 19.

Pokud by se kvůli takovému riziku dostala část veterinářů do nucené karantény, byla by tím ohrožena odborná péče o nemocná nebo zraněná zvířata. KVL ČR považuje za potřebné na toto riziko upozornit a zároveň nabízí svou pomoc i Státní veterinární správě ČR v případě, kdyby se i ona dostala do situace personální nouze.

KVL ČR zároveň upozorňuje na potřebu zajistit nutnou veterinární péči také o domácí zvířata, která představují zejména pro nejohroženější starší lidi často jedinou živou bytost, s níž sdílí společnou domácnost za situace, kdy je zásadně omezen pohyb osob mimo bydliště. To ale v praxi opět znamená riziko nákaz pro veterinární lékaře spojené s poskytováním péče o domácí mazlíčky prostřednictvím kontaktů s jejich majiteli.

Vzhledem k tomu, že naše země patří ke státům s nejvyšším počtem doma chovaných zájmových zvířat, zejména psů, stojí tak i privátní veterináři spolu se zdravotníky, policisty, hasiči a dalšími složkami záchranného systému v první linii. Ochranu veterinárních lékařů je proto podle KVL ČR také nutné zahrnout do systému ochrany těch, kteří pomáhají lidem. Také veterináři pomáhají živým tvorům, i když „jen“ zvířatům.


reklama

 
foto - Duben Josef
Josef Duben
Autor je mluvčí Komory veterinárních lékařů ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pa

PavelA

30.3.2020 07:58
V první linii,kromě vyjmenovaných profesí,stojí i řidiči,prodavači nebo řemeslníci pracující stále stejně na zakázkách a platící daně.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

30.3.2020 10:21
V první linii stojí všichni, kdož pracují. Tohle dělení na "linie" je naprosto zbytečné.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.3.2020 15:06 Reaguje na pavel peregrin
ano i ne. když necháte rozdělanej stůl tři dny stát, tak akorát bude později hotovej. když tři dny nenakrmíte, nenapojíte a nepodojíte krávy, tak pak nemáte krávy.

vzhledem k tuzemské urbanizovanosti vidím na prvním místě vodu, teplo a světlo (vodárny, plynárny, elektrárny). bez toho se jinde než v roubence s kachlákama u potoka nepřežije víc než dva dny. když už tedy chceme porovnávat. se vší úctou, injekce tlustým rozmazleným psům jsou až o kus dál.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

30.3.2020 17:58 Reaguje na Lukas B.
Souhlasím, samozřejmě by se daly "vypíchnout" linie přednější mezi prvními, ale to není účelem. Co se veterinární péče týká,tak ve velkém měřítku veterináři řeší kiksy chovatele. Základem zdraví konkrétně u krav je kvalitní krmivo, dobré ustájení a pečlivost ošetřovatelů. A platí to pro všechna zvířata.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist