https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/josefn-duben-stene-bez-cipu-a-primati-bez-veterinarniho-osvedceni-od-ted-uz-to-nepujde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Josef Duben: Štěně bez čipu (a primáti bez veterinárního osvědčení)? Od teď už to nepůjde

15.1.2020
Musí dostat čip.
Musí dostat čip.
Právě dnes, tj. 15. ledna 2020, nabyla účinnosti již avizovaná novela veterinárního zákona. Kromě řady změn, které se týkají třeba provozovatelů jatek a domácích porážek, Komora veterinárních lékařů upozorňuje na dopad povinnosti čipovat všechny psy. Znamená to, že neočipované štěně nelze prodat ani koupit, jinak hrozí účastníku takové transakce pokuta.
 

Jak to tedy je? Všechna štěňata musejí být označena čipem, a to nejpozději do tří měsíců od narození. Avšak pokud je chovatel chce prodat či darovat novému majiteli dříve než ve třech měsících věku, musí být štěňata označena čipem už v okamžiku předání. Nesplnění této povinnosti pak podléhá citelné sankci, jejíž výše podle veterinárního zákona může být až padesát tisíc.

A jak to bude s těmi primáty? Podle novely veterinárního zákona budou muset mít chovatelé primátů a šelem pro svá zvířata veterinární osvědčení vydané místně příslušnou veterinární správou i při přesunech v rámci ČR. Pro primáty tato povinnost platí od 15. 1. 2020, pro šelmy až po přijetí novely zákona na ochranu zvířat proti týrání.


reklama

 
foto - Duben Josef
Josef Duben
Autor je mluvčí Komory veterinárních lékařů ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

15.1.2020 14:48
Veterinářům zřejmě přijde velmi etické do zcela zdravého organismu implantovat cizí těleso (čip). Aby měl úředník život jednodušší.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.1.2020 17:28
Je to paskvil, typický český paskvil. Jak to, že není centrální evidence čipů, jak to, že se s ní počítá až od roku 2022 a to ještě nevědí, jak má vypadat? A stejně to opět postihuje pouze zodpovědné chovatele, protože pokud si někdo bude chtít pořídit psa bez čipu, pořídí si ho ze zdroje, který se na nějaké čipování zvysoka vy...e. Je to jen a pouze drzý lobbing.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.1.2020 18:39
Řek bych, že do toho stávajícího paskvilu se vnese trochu pořádek. Smetáčci chovaní celý život ve vaně či hrnci by měli být minulostí, psi vození bůhví odkud rovněž tak. Poctivého, jak známo, nepálí a zdravý organismus si s čípečkem poradí jako p*d. Nemnoho povyku pro nic.
Odpovědět
Hu

Hunter

15.1.2020 18:57 Reaguje na Karel Zvářal
Mě se spíš jedná o nějakou lékařskou etiku, minimálně podle zásady "primum non nocere" a princip dobřečinění, tedy beneficience. Nemám pocit, že umělý implantát tomu zdravému zvířeti nějak pomůže. By mě zajímalo, jak by se líbilo veterináři, kdyby mu někdo implantoval čip, aby měl úředník jednodušší život.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.1.2020 19:30 Reaguje na Hunter
Jsem si jist,já se toho už doufám nedožiju, že ještě během tohoto století budou po narození čipováni i lidé, místo OP. Evidence bude dokonalá.
Odpovědět
Hu

Hunter

15.1.2020 19:35 Reaguje na pavel peregrin
Toho se taky obávám. Ale lékař má léčit, nikoliv aplikovat živým organismum uměla tělíska, ktera ke zlepšení zdravotního stavu nijak nepřispějí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.1.2020 19:31 Reaguje na Hunter
Tak úředník bude mít určitě jednodušší život, o tom žádná, ten čip je něco jako občanka. Je to odzkoušené, žádné zdravotní rizika to nepřináší, takže jsem spíše názoru, že daleko větší chybou by bylo tento moderní identifikační prvek nevyužívat. Co se podaří zachyti ohledně množíren, to je jen špička ledovce. To jsou počty v podmínkách, které nejdou přehlédnout a přejít mlčením. Jiní to dělají chytře, v menším provedení, ale za vyšší cenu...
Odpovědět
MM

Milan Milan

15.1.2020 21:13
Již to že 1.1.20 vstupil nový zákon v platnost a 15.1.20 byl novelizován naznačuje že se jedná o zcela účelově prolobovaný paskvil. Jako obvykle zřejmě jediný cíl zákona ,vytáhnout občanům penízky z domácích rozpočtů a následně je přihrát zpřízněným firmám a zájmovým skupinám. Ale kšefty s důvěrou občanů v politický systém se dlouhodbě nevyplácí. Je ale dokonce možné, že poslanci vůbec neví co a proč vlastně ve své politické poslušnosti schvalují.
Odpovědět
ig

16.1.2020 02:14
K čemu to je dobré? Jestli tomu někdo rozumíte, mužete mi prosím napsat nějaký konkrétní případ, kdy to někomu pomůže? Já jen nechápavě koukám.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.1.2020 09:27 Reaguje na
Igošku, aj bych to zkusil, ale jak vás znám, nemám šanci na úspěch. Slovní pinec ovládáte skvěle. Kdo chce pochopí snadno, kdo ne, nepochoppí nikdy.
Odpovědět
ig

16.1.2020 11:10 Reaguje na Karel Zvářal
Klidně vysvětlujte, na tohle nemám názor, psa nemám (ani v ledničce) a jsem pocitově v pozici, že se mě to netýká. Čipování tak jak je teď zavedeno osobně nechápu, když se mi ztratil kocour (čipovaný, vedený v databázi) tak jsem stejně musel odvolávat útulky (Praha je plná dobrosrdečných lidí, kteří vidouce kočku na vycházce ji odchytí a odvezou do útulku) a zaplatit odchytovou službu a pobyt v policejním kočkopsinci.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.1.2020 11:12 Reaguje na
Odpověděl jste si sám. Když tam budou tři černí kocouři, jak toho svého poznám? No podle neškodného čípečku!
Odpovědět
ig

16.1.2020 14:19 Reaguje na Karel Zvářal
Přiběhne ke mně :-)

Ale připomínám, já mám kocoura očipovaného, pro případ, že by se zaběhl opravdu daleko. Jak jsem později zjistil, stejně je to skoro k ničemu, jen že mi ve výdejně kocourů budou věřit, že je to ten můj.
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.1.2020 14:44 Reaguje na
u psa furt nejlíp funguje obojek a známka s vyraženým telefonním číslem. na to není potřeba žádná čtečka nálezce zaběhnutého psa nemusí bejt zvlášť ajnštajn.

na druhou stranu kočka s obojkem vypadá žalostně a průměrná kočka snáší obojek velmi špatně.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.1.2020 11:47 Reaguje na
Tak čip je dobrý třeba k tomu, že když ovčan venčí čokla, tak příslušník městské policie vybaven čtečkou čipů, ho může zkontrolovat, a pokud pes není čipován, tak může udělit ovčanovi pokutu. Nevím jak ostatní, ale já si svýho psa poznám zcela bezpečně i bez čipu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.1.2020 11:54 Reaguje na Hunter
Viz. 15.1. v 18,39... a máte ho (skoro) zadarmo!
Odpovědět
Hu

Hunter

16.1.2020 13:45 Reaguje na Karel Zvářal
Viz 15.1. v 18,57 a 19,35......
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.1.2020 14:12 Reaguje na Hunter
Mám taký dojem, milý Huntře, že pravým důvodem není "utrpení zvířat" s implantovaným miničipem, ale ekonomické zájmy takéchovatelů. Že stát zpoplatňuje některé domácí mazlíčky - to jsou jen procenta nákladů za krmiva, vakcinaci a léčbu.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.1.2020 17:14 Reaguje na Karel Zvářal
Trochu drzost začít jen tak tvrdit o někom ze je jakýsi taky chovatel ne? Trošku se Karle vzpamatujte.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.1.2020 07:28
Vzpáá matuj se! Buchbuch-buchbuchbuch! Takto fans pokřikují na rozhodčího, když pískne domácím faul. Pletete si pojmy s dojmy, dojem není tvrzení. Jen taková lehčí úvaha - když olověné broky v tělě jsou neškodné (zapouzdří se) a čípeček pod kůží by měl vadit??? Trošku nekonzistentní názory:-):-) A nemusí to být ekonomické důvody, stačí emoční. Po bezpapírácích je velká poptávka, neb drahého (chovného) psa málokdo do leče mezi páráky pouští.
Odpovědět
Hu

Hunter

17.1.2020 08:22 Reaguje na Karel Zvářal
Vůbec nechápu co to tu melete za nesmysly. Možná už nechlastejte.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.1.2020 08:29 Reaguje na Hunter
Vy jste ten pravý!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.1.2020 08:32 Reaguje na Hunter
Hunter jako zástupce myslivecké lobby v boji s všemocnými a zlovolnými úřady... Zajímavé, že drtivá většina pejskařů to přijímá naprosto v klidu, je vy tu vyskakujete jak papírový čertík.
Odpovědět
Hu

Hunter

17.1.2020 09:36 Reaguje na Karel Zvářal
Opravdu těm vašim blábolům nerozumím, těm rozumíte ai jen vy. Pouze jsem slušně napsal, že z etického pohledu na věc mám na povinné čipování negativní názor. Což vás asi dokáže rozzuřit k nepříčetnosti, jako ostastně vždy, pokud má někdo na věc jiný názor. Na což reagujete osobními útoky. Klasika zachraňbrouka.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.1.2020 10:05 Reaguje na Hunter
Zrcadlové vidění...
Odpovědět
Hu

Hunter

17.1.2020 10:12 Reaguje na Karel Zvářal
A další výkřik do tmy, kterému rozumí jen p. Zvářal.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist