https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/josefn-duben-meli-bychom-se-bat-prenosu-covid-19-na-domaci-mazlicky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Josef Duben: Měli bychom se bát přenosu COVID-19 na domácí mazlíčky?

2.4.2020
Jak se tedy chovat ke svému zvířeti, jsme-li nemocní či v karanténě?
Jak se tedy chovat ke svému zvířeti, jsme-li nemocní či v karanténě?
Licence | Volné dílo (public domain)
Chovatelé se často ptají, zdali je jejich pes, kočka, fretka, králík, papoušek a další zvířata v domácnostech v ohrožení infekcí novým koronavirem. Komora veterinárních lékařů České republiky a praktičtí veterinární lékaři bedlivě sledují vývoj v poznatcích o přenosech viróz ze zvířete na člověka a naopak.
 

Jak je to u onemocnění COVID-19? Lze toto onemocnění přenést na domácí zvíře? Virus vyvolávající COVID-19 je silně adaptován na člověka a podle posledních poznatků infikuje domácí zvířata jen vzácně. V USA a Jižní Koreji se vyšetřovalo více než 4000 psů, koček a koní z oblastí zasažených COVID-19 a ani jeden nebyl pozitivní.

V Hongkongu se veterinární lékaři zaměřili na 17 psů a 8 koček, kteří byli v těsném kontaktu s lidmi s infekcí COVID-19. Z této skupiny byla infekce prokázána u 2 psů.

Prvním z nich byl trpasličí špic, u kterého se virus našel ve výtěrech z nosu a ústní dutiny, dokonce byly zjištěny i protilátky v krvi. Pes však virus nevylučoval, nevykazoval žádné klinické příznaky a po dvou negativních testech byl propuštěn z karantény ke své uzdravené chovatelce. Pes sice následně uhynul, byl to však 17letý senior s prokázaným pokročilým onemocněním srdce a ledvin, což bylo pravděpodobnou příčinou jeho smrti. Pitvu chovatelka odmítla.

Druhým psem byl dvouletý německý ovčák, u něhož byl virus identifikován z výtěrů z nosu a dutiny ústní, nevykazoval však žádné klinické příznaky nemoci.

Mediálně známou je i belgická kočka, jejíž majitelka se vrátila ze severní Itálie a onemocněla COVID-19. U její kočky se záhy projevily klinické příznaky jako nechutenství, zvracení, průjem, kašel a dušnost. Majitelka poslala do laboratoře vzorek stolice a zvratků kočky, v nichž se prokázal koronavirus. Za devět dnů se ale kočka spontánně uzdravila.

Lze COVID-19 přenést ze zvířete na člověka? Nebylo dosud prokázáno, že je tento přenos možný. U dvou „bratranců“ tohoto nového koronaviru, označovaných jako SARS a MERS, byl nicméně přenos ze zvířat na člověka prokázán: u SARS z cibetek, psíků mývalovitých a netopýrů, u MERS pak z velbloudů a netopýrů.

Málo se ale ví, že zvíře potenciálně může COVID-19 přenášet na srsti poté, co se s ním mazlila či na něj kýchla nemocná osoba. Zvíře zde funguje jako obyčejný předmět: je známo, že koronavirus vydrží na povrchu různých předmětů živý hodiny až dny a může se tímto způsobem mezi lidmi přenášet. Velkou výhodou však zůstává skutečnost, že vzhledem k vyšší teplotě zvířat kontaminovaná srst rychle vysychá, což je pro virus velmi nepříznivá okolnost.

Jak se tedy chovat ke svému zvířeti, jsme-li nemocní či v karanténě? Chovejme se k němu jako ke každému rodinnému příslušníkovi ve stejné situaci: omezme blízký kontakt, tedy mazlení, hlazení, líbání a podobné aktivity. Jsme-li nemocní či v karanténě a musí-li náš pes či kočka přijít do těsnějšího kontaktu s jinými lidmi, je vhodné jej vykoupat v mýdlové vodě: virus má tukový obal a je velmi citlivý na odmašťovací přípravky. Tímto snížíme riziko přenosu viru z kontaminované srsti psa či kočka na další lidi, kteří by v případě nutného kontaktu se zvířetem měli v ideálním případě používat rukavice. Nebuďme lhostejní a nedovolme těsný kontakt našeho zvířete s cizími lidmi v případě, že jsme sami nemocní či v karanténě.


reklama

 
foto - Duben Josef
Josef Duben
Autor je mluvčí Komory veterinárních lékařů ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

2.4.2020 10:29
Virus SARS-CoV-2 může vzácně chytit i domácí mazlíček, jsou popsánny 3 případy. Dle článku : "Lze COVID-19 přenést ze zvířete na člověka? Nebylo dosud prokázáno, že je tento přenos možný". Jak tedy mohla media zveřejnit zprávy, že tu infekci chytil čínský pacient 0 od netopýrů, nebo luskounů po pozření jejich masa, když v žaludku člověka je navíc hlavní součástí žaludečních šťáv N/10 kyselina solná, která virus spolehlivě ničí (v tak silně kyselém prostředí se denaturují bílkoviny bez rozdílu původu)?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.4.2020 10:54 Reaguje na Jiří Daneš
Zřejmě se při přípravě krmi hrabal v nose.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.4.2020 13:01 Reaguje na Jiří Daneš
Budeme pouze teoretizovat. Buďto ten virus odněkud unikl, a ani v tomto případě nelze nikoho obvinit, že šlo o úmyslný čin, protože k úniku může dojít nešťastnou náhodou a laboratoř může naprosto regulérně zkoumat neznámý virus, nebo opravdu mohlo dojít k přenosu ze zvířete. Ale nikoliv tak, jak jste napsal, nýbrž přímo na tržnici, kontaminací pokožky či sliznic nosu či očí krví tohoto zvířete. Pokud media napsala, že ke kontaminaci došlo po pozření masa, muselo by jít zase o pozření masa v podstatě syrového, což se v případě Číňanů zase možná až tak nedá vyloučit. Ale při podmínkách v jejich tržnicích bych se já osobně klonil k první variantě. No a co se týká přenosu na domácí mazlíčky, proč by ho nemohli chytit? Pokud bude páníček prase a onemocní chřipkou či sezonní virozou, může to od něj pes -kočka nevím- klidně chytit, to není nic zvláštního.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.4.2020 14:47 Reaguje na Jiří Daneš
Media, tj. novináři, si často pletou pojem s průjmem. Píší o jaderných krmivech či potravinovém řetězci. Ten pacient 0 mohl být především samotný lovec, který s živými zvířaty a jejich slinami či drápy nejvíce příchází do styku. Manipulace s mrtvými těly a příznačná nehygiena (bez rukavic, brýlí) a neopatrnost (škrábnutí) také jsou možnou příčinou zanesení viru. Pobytem na tržišti tak nákazu jen rozšířil.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

28.8.2022 06:49
Já jsem si prošel Covidem 2x a ani jednou ho náš pes nechytil, nebo jsem to alespoň nezaznamenal. Za to já jsem si v něm teda pochodil... Je to už půl roku a pořád se necítím 100% dobře. Po Covidu mě začaly brnět konečky prstů a mám v nich horší citlivost, tak už jsem to začal řešit. Nejhorší je, že než mě vezme lékař, tak je to na několik měsíců. Zaujala mě taky polyneuropatie, na kterou jsem se objednal u https://www.biomag.cz/polyneuropatie/ a dám všechno za to, když mě něco dokáže citlivost do prstů vrátit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist