https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-kriz-reakce-na-clanek-bujary-zeleny-vecirek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Kříž: Reakce na článek Bujarý zelený večírek ...

6.5.2016
Vodní dům.
Vodní dům.
V reakci na článek Bujarý zelený večírek aneb Jak skončily evropské miliardy určené k podpoře biodiverzity bych rád uvedl na pravou míru některá nepřesná či nepravdivá fakta týkající se Českého svazu ochránců přírody Vlašim (ČSOP). Zejména výše spoluúčasti je ve skutečnosti o více jak 60 % nižší, protože autor k ní zjevně přičetl DPH a navíc nevycházel ze skutečného čerpání. Bohužel autor nevyužil nabídky na seznámení se skutečným stavem, proto jsme nuceni uvést správné informace touto cestou. (Přečtěte si odpověď Lukáše Čížka Orangutanům na rýži a ptáčkům na budky: Finanční propojení ČSOP a Lesů ČR je problematické, navíc přesahuje do státní správy.)
 
Název projektu Skutečně čerpaná částka (v tis. Kč) Zdroj kofinancování
Obnova druhově bohatých trávníků na Podblanicku 1 214 Vlastní prostředky ČSOP *
Rekonstrukce a dostavba stanice pro zraněné živočichy 50 196 Středočeský kraj, Lesy České republiky s.p., Město Vlašim
Obnova biodiverzity květnatých luk Podblanicka 2 807 Vlastní prostředky ČSOP *
Obnova přírodní památky Na Ostrově u Nemíže 604 Vlastní prostředky ČSOP*
Obnova rybníka Machlov v přírodní památce Částrovické rybníky  3 069 Vlastní prostředky ČSOP*
Vodní dům - návštěvnické středisko EVL Želivka 59 859 Veolia a.s., Úpravna vody Želivka a.s.
Naučná stezka s rytířem na Blaník (Dům přírody Blaníku) 12 324 Vlastní prostředky ČSOP*
Obnova památné lipové aleje v Jinošově 709 Město Vlašim
Celkem 130 782 16 679 (z toho přispěl jen Středočeský kraj 8 246 tis. Kč a Veolia a.s. 5 100 tis. Kč.)
* Vlastní prostředky ČSOP se skládají z výnosů z vedlejší hospodářské činnosti dle stanov (vydavatelská činnost, údržba zeleně, zemědělská činnost ad.) a z darů drobných dárců. Jejich detailní přehled, stejně jako hospodářské výsledky jsou zveřejňovány průběžně na webu již od r. 2005 i s každoroční zprávou auditora.

ČSOP Vlašim se věnuje péči o přírodní a kulturní bohatství Podblanicka (cca 1400 km2) přes 25 let, sdružuje dnes 243 členů a profesionálně v ní nyní pracuje 27 zaměstnanců s průměrnou hrubou mzdou 18, 6 tis Kč. Toto vše a mnohem více lze dohledat na našem webu, stejně jako podrobné zprávy o zajištění péče o všechny známé přírodovědně cenné lokality Podblanicka, která se daří především díky výborné mnohaleté spolupráci s hospodáři a obcemi.

Dopředu avizujeme, že se chystáme i nadále o podporu z evropských programů ucházet. Právě podáváme rozsáhlý projekt na podporu saproxylického hmyzu v EVL Blanice a projekt na záchranu jalovcové stráně s endemickými druhy hub. Společně s Botanickým ústavem pracujeme na projektech záchrany posledních dvou lokalit endemické kuřičky Smejkalovy, které se obě na náš návrh staly zvláště chráněnými (u jedné z nich se dokonce podařilo vyhlášení v kategorii národní přírodní památka). Připravujeme projekt na podporu motýlů na xerotermních stráních u Slapské přehrady atd.

Administrace projektů je činnost náročná. Jako každý jsme si prošli obtížnými začátky a stále se musíme učit. Např. v první výzvě nového OPŽP neuspěl ani jeden z našich tří projektů. To nás ale neodradí, předložíme je znovu poučeni z chyb. A Lukáše Čížka tímto otevřeně zvu ke spolupráci, nejlépe skutečnost pozná, když se do praktické ochrany přírody alespoň jako dobrovolník zapojí.


reklama

 
foto - Kříž Karel
Karel Kříž
Autor je výkonný místopředseda Českého svazu ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MD

Marek Drápal

6.5.2016 20:02
Pokud to dobře chápu, smyslem článku pana Čížka bylo upozornit na minimální efekt investovaných peněz na biodiverzitu. Předložená reakce to bohužel nijak nevyvrací a zabývá se pouze marginálními ekonomickými nepřesnostmi. Škoda. Přišlo by mi účelnější na tomto místě např. vysvětlit náklady na zřízení naučné stezky. Mnoho lidí si jistě neuvědomuje, jak je finančně náročné vykupovat pozemky a stavět přístřešky atp.
Odpovědět
VB

Václav Beran

13.5.2016 22:09
Dobrý den, musím souhlasit s panem Drápalem. Je nepopiratelné, že ZO ČSOP Vlašim realizuje prospěšné projekty i pro biodiversitu. Ale je to otázka proporčnosti vynaložených prostředků. Vzhledem k tomu, že jsem zhlédl několik dílů populární série Kancelář Blaník, je mi jasné, proč byl rozpočet na projekt "Naučná stezka s rytířem na Blaník" tak nákladný. Ale jistě šlo o velmi prospěšný projekt, jen je otázkou pro koho. Zároveň jsem přesvědčen, že pokud by byl jeden díl Kanceláře Blaník věnován Ing. Pavlu Pešoutovi, předsedovi ZO ČSOP Vlašim a zároveň jednomu z nejvlivnějších a nejmocnějších (především co se nakládání s finančními prostředky v ochraně přírody týče)mužů státní ochrany přírody (kontrétně AOPK ČR), byl by to díl velmi poučný pro zapálené ochránce přírody. Jen by mnozí možná přišli o iluze. Minimálně slušný střet zájmů zde vidí i naprostý laik. Ale nejspíše bude vše v pořádku a nemusíme se znepokojovat. S pozdravem Václav Beran
Odpovědět
KK

Karel Kříž

23.5.2016 08:19
Jen stručně reaguji na dotaz na naučnou stezku. Pochybnost nad vynaloženými náklady zřejmě způsobuje zkrácený název projektu. Součástí projektu totiž bylo vybudování celého návštěvnického střediska (více na www.csopvlasim.cz) s expozicí vč. parkoviště pro návštěvníky. (Jinak, kdokoliv má zájem o podrobné informace o projektu, má možnost se podívat do projektové dokumentace, dokumentace výběrového řízení, na smlouvy s dodavateli atd.).
Odpovědět
VB

Václav Beran

24.5.2016 22:01 Reaguje na Karel Kříž
Dobrý den,
děkuji za reakci. Nicméně část ohledně sezky a Kanceláře Blaník byla spíše vtip pro pousmání. Nepochybuji, že vše je vyúčtováno v souladu se zákonem. Nicméně mnohem více by mě zajímala reakce na druhou část komentáře, která se týkala předsedy ZO ČSOP Vlašim.
S přáním pěkného dne
Vašek Beran
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist