https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-makon-za-uplneho-bezvetri-se-pod-vlastni-tihou-zritil-700-let-stary-dub
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Za úplného bezvětří se pod vlastní tíhou zřítil 700 let starý dub

27.7.2018 | PRAHA
Padl 700 let starý dub letní (na obrázku), který údajně pamatoval i Jana Žižku z Trocnova, táhnoucího se svým vojskem na Plasy.
Padl 700 let starý dub letní (na obrázku), který údajně pamatoval i Jana Žižku z Trocnova, táhnoucího se svým vojskem na Plasy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | J. Hepová / DESOP - Záchranná stanice živočichů
Kousek od obce Lomany nedaleko Plas na Plzni severu padl v červnu 2018 jeden z posledních mohykánů a svědků časů dávno minulých. Stalo se tak těsně před polednem, kdy za úplného bezvětří pod vlastní tíhou a možná za přispění předešlého deště, se zcela nečekaně zřítil k zemi. Řeč je o 700 let starém dubu letním, který údajně pamatoval i Jana Žižku z Trocnova, táhnoucího se svým vojskem na Plasy.
 

Od té doby se na padlý dub chodí dívat stovky lidí. Není moment, aby tam nikdo nebyl, a vše má hodně zvláštní atmosféru. Někteří přicházejí ze zvědavosti, jiní ze zájmu, ale mnoho lidí se také chodí s tímto starým dubem rozloučit.

Neméně výrazná je i diskuse o tom, co s torzem památkově chráněného dubu bude dál. V úvahu připadá konzervace a muzeum v Plasích či další projekty.

Výška dubu byla 28 m, průměr koruny 20 m, průměr kmene 260 cm a obvod 776 cm (měření z roku 1998). Severní část kmene i koruny byla suchá a bez kůry.

Na dub ještě jako stojící se můžete podívat na videu z výukového materiálu „Co se děje kolem nás...?

Osobně si myslím, že by bylo nejlepší strom nechat „dožít“ přímo na místě. I přesto, že celý vnitřek byl vlastně ztrouchnivělý a kmen s korunou se zřítil k zemi, tak strom stále žije. Je to živá hmota plná hmyzu, hub a dalších organizmů, která bude fungovat a zpracovávat hmotu stromu ještě mnoho let.

Ve finále by tak dub vrátil do půdy i to, co si za ta léta z půdy vyčerpal a mohl být třeba živnou půdou pro nějakého dalšího mohykána, který tam roste z jeho žaludů. A tím se nám celý kruh pěkně uzavírá přímo na místě, kde teď leží Žižkův dub - dominanta Loman.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist