https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-makon-labuti-laska-v-plzni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Labutí láska v Plzni

30.8.2020 | PLZEŇ
Labutí pár. Ilustrační snímek.
Labutí pár. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pikist
Labutí rodinka se čtyřmi nevzletnými mláďaty se pokusila 17. července překonat dálnici D5 Praha – Rozvadov na sjezdu na Nýřany kousek od Plzně. Jejich pokus i přes veškerou snahu a nasazení odvážného řidiče kamionu a kolegy Davida Melichara však skončil fatálně. Během vteřiny byla čtyři mláďata přejeta, samec sražen osobním automobilem (který ani nezpomalil) a samice s mnohočetnými poraněními živá, odhozena na krajnici.
 

Likvidovali jsme následky tohoto masakru, samici bylo třeba jedno křídlo okamžitě amputovat, přičemž na druhém křídle má zakrácené pouze letky a čekáme, jak se zranění bude hojit dál.

Vypuštění labutě na řeku Radbuzu v Plzni.
Vypuštění labutě na řeku Radbuzu v Plzni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Každopádně „vdovu“ jsme po dvou týdnech léčby okroužkovali a 31. 7. 2020 jsme ji vypustili na řeku Radbuzu u Štruncových sadů. Léčba venku na svobodě v přirozeném prostředí, navíc na řece Radbuze či Berounce, kde je dostatek místa pro většinu našich pacientů, je to nejlepší, co může v daný okamžik být, a tak jsme dali zchromlé labuti druhou šanci.

Jaké však bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že labuť se na Radbuze ve městě usadila a navíc si našla nového partnera. Tím je rovněž náš bývalý pacient s trvalým handicapem z roku 2019, odchycený po nárazu na dráty v Líních, který má pro změnu poranění levého křídla. Tím pádem také nelétá.

Labutí pár s poraněnými křídky na plzeňské náplavce.
Labutí pár s poraněnými křídky na plzeňské náplavce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DES OP Plzeň

Zatím to vypadá na velkou lásku, jelikož obě labutě se zdržují pospolu na nově udělané náplavce řeky Radbuzy u Denisova nábřeží. Pověra o labutí věrnosti až za hrob se ale nepotvrzuje. Ostatně, jak ukazuje celý příběh, bylo by to proti přírodě. Úhyny partnerů jsou totiž u labutí tak časté, že kdyby to byla pravda, měli bychom rybníky a řeky plné samých truchlících vdov a vdovců, což by byl konec celé populace.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

30.8.2020 13:32
Děkujeme ekologům (nejen) z Dobrovolného ekologického spolku - ochrana ptactva Záchranná stanice živočichů Plzeň
a také všem ohleduplným řidičům. KÉŽ JE VÁS STÁLE VÍCE!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist