https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-makon-mytus-o-labuti-vernosti-padl
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Mýtus o labutí věrnosti padl

14.4.2025
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Mýtus celoživotní věrnosti labutího páru daleko za hrob a příběhy jak z románu. Asi každý by to chtěl v životě zažít, miliony lidí po tom touží, ale málokomu se to nakonec podaří, přičemž labutě byly posledním živočišným druhem, kterému to lidé přisoudili a věřili.
 
Srdcervoucí historky o labutí věrnosti, úhynech partnerů žalem při ztrátě svého protějšku a dokonce i sebevraždy labutích samců v případě ztráty labutí samice jsou ty tam.

Pravda o tom, že ve volné přírodě to tak, jak si to lidé vybájili, nikdy nefungovalo a ani fungovat nemůže, je aktuálně potvrzena labutím párem na Pekelném rybníku u Vejprnic.

Díky ornitologickým kroužkům jsme totiž zjistili, že na této lokalitě momentálně hnízdící labutí pár je složený ze dvou jedinců, kteří v předešlých letech hnízdili každý s jiným partnerem, přičemž k jejich výměně došlo za poměrně dramatických okolností.

Abychom se v tom lépe orientovali, dám zcela výjimečně labutím lidská jména (přezdívky), podle kterých je možná budete znát i vy od manželů Gábiny a Jiřího Křížových, kteří se monitoringu lokality kolem Vejprnického potoka a labutím věnují již několik let.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

"Chlapeček přebral Ferdinandovi Josefínu a ten skončil jako samoživitel se dvěma mláďaty pod Lochotínskou lávkou."

Příběh jako ze soudního spisu rozvodového stání manželů, tentokrát však v podání labutí, se odehrál během několika málo týdnů. Vše začalo v prosinci loňského roku, kdy hnízdící pár Josefína a Ferdinand se dvěma mláďaty omylem přistál na Pekelný rybník. To byla ještě zima a částečně zamrzlou vodní plochu si chránil vdovec Chlapeček. Přeskočila jiskra a okroužkovaný dvacetiletý samec (čerstvý vdovec) pravděpodobně zaujal Josefínu natolik, že Ferdinandovi dala sbohem, Chlapeček přidal výprask a Ferdinand i s mláďaty byl z Pekelného rybníka okamžitě vyhnán. A tak zatímco Ferdinanda, samoživitele s mláďaty, jste mohli pozorovat na řece Mži v Plzni pod Lochotínskou lávkou, na Pekelném rybníku se Josefína s Chlapečkem věnovali námluvám, milostným hrátkám a stavbě hnízda.

Jaro je ale jaro a tak, aby vše bylo jak má v přírodě být, samoživitel Ferdinand se zbavil dvou mláďat a našel si pro letošní hnízdní sezonu samici jinou. Podle ornitologického kroužku je to mladá drobná samička z roku 2022, původně námi kroužkovaná na Volevském rybníku u Mariánského Týnce na Plzni-severu. Té budeme říkat Týna a právě ta s Ferdinandem teď aktuálně obsadila lokalitu nového bobřího mokřadu Vejprnického potoka necelý jeden kilometr pod Pekelným rybníkem v Českém údolí na území města Plzně.

Inu nejen lidské příběhy jsou leckdy zapeklité a složité, ale i ty zvířecí se jim mohou trochu podobat. Na druhou stranu ale u volně žijících zvířat je to zásadní, pudová záležitost, která je zárukou přežití zdravé a životaschopné populace. Takže žádná nevěra, coura a děvkař, ale přírodní zákon práva silnějšího a perspektivnějšího páru.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

Životopis - Chlapeček - ročník 2006

Původně námi kroužkován jako nevzletné šedé mládě 29. 7. 2006 na Polním rybníku u Rácova na Tachovsku (kde se vylíhl). Následně náhodně odchycen 1. 1. 2009 na zimovišti v Plzni na řece Berounce u kostela sv. Jiří, kde jsem mu odebral vzorek na vyšetření ptačí chřipky (negativní).

Poslední jeho samice LB 8451 Holčička byla kroužkována kolegou Michalem Podhrázským jako hnízdící samice 27. 7. 2014 Ústecký kraj, Mašťov (Dobřenec), přičemž od roku 2018 hnízdila s Chlapečkem na Pekeláku až do 19. 5. 2024, kdy ji fatálně potrhal pes a musela být utracena.

Chlapeček však dlouho netruchlil a když koncem roku 2024 a začátkem 2025 přilétá na Pekelný rybník pár dospělých neokroužkovaných labutí, Chlapeček zabojuje o neokroužkovanou samici (které pracovně říkáme Albína), vyhání jejího partnera a s Albínou chvilku tvoří pár. To je však ještě v zimě, takže pár spolu Pekelný rybník několikrát opustí, až jednou se na něj vrátí Chlapeček zase sám. Kde je Albína nevíme, ale možná jim to jen "neklapalo", tak se vrátila k původnímu samci.

Další dění už znáte z předešlého textu a aktuálně Chlapeček žije s Josefínou a hnízdí. My se zájmem 24 hodin denně monitorujeme dění na hnízdě a čekáme, co bude dál.

Ferdinand a Týna

A aby to bylo kompletní, tak Ferdinand s Týnou jsou k zastižení níže na Vejprnickém potoce, kde jim to Gábina s Jirkou museli uklidit, jelikož Vejprnický potok bohužel stále využívají místní i přespolní jako skládku komunálního odpadu!

Chlapeček s Holčičkou a Ferdinand s Josefínou byli ještě v roce 2024 pouze sousedé. Na Pekeláku Chlapeček s Holčičkou a dole pod nimi na bobřím mokřadu od 23. 1. 2023 hnízdil Ferdinand s Josefínou. Hned první rok jim to nevyšlo a Josefína musela podstoupit operaci jícnu, ve kterém měla zaseknuté cizí těleso.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

Další sezóna 2024 vypadala slibně do doby, než se protrhla bobří hráz a pár zůstal se čtyřmi čerstvě vylíhnutými mláďaty uvězněný na hnízdě v hlubokém bahně. Tato situace si vyžádala velice náročný noční odchyt celé labutí rodiny a její následný převoz na náhradní rybník k obci Tisová na Tachovsku.

V zimě 2024/2025 se pak celý pár se dvěma mláďaty vrátil do Plzně na Mži pod červenou lávku, následně Pekelný rybník a pak už to znáte...


reklama

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

14.4.2025 08:07
Jedna výjimka co pravidlo potvrdila :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.4.2025 08:34 Reaguje na Radek
Důvod je ten, že dříve se nekroužkovalo. Např v jedné budce s puštíky, kde bývali každoročně, jsem během 16-ti let 8x odchytával samku a 7x byla jiná...cca po dvou letech. Většina těch obměn padá na vrub komínové (aj.) mortality, neb v jiných budkách byla ta samá dlouho, i 14 let. Ta ani při kontrole neuletěla, sedla na nejbližší větev a kroužkování mláďat asistovala s mazáckým klidem.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist