Jiří Svoboda, Jindřiška Svobodová: Každý si může nasimulovat skleníkový jev
To, co bylo před 20 lety tématem článků prestižních časopisů, je dnes na internetu běžně dostupné.
|
|
Zdroj: Jiří Svoboda, Jindřiška Svobodová |
Základy modelu vznikly jako čistě vědecký počin již v roce 1987, tedy v době, kdy tento problém žádná ekonomická ani environmentální fóra neřešila. Představený simulační program je součástí uznávaného Modtranu, který je experimentálně prověřen a využívá reálná absorpční spektra hlavních skleníkových plynů.
Simulace jasně ukazují, že čím více máme skleníkových plynů v naší atmosféře, tím méně uniká tepelného záření ze Země do kosmu, a tudíž teplota Země musí díky tomuto příspěvku narůstat. Odkazovaný model nebere v úvahu jiné faktory ovlivňující teplotu Země. Tyto faktory mohou krátkodobě převážit nad vlivem narůstajícího skleníkového efektu a Země se může i ochlazovat. Nezastavíme-li růst emisí, o to markantnější bude nárůst teploty a jeho katastrofické projevy, až faktory dosáhnou svých obvyklých hodnot.
Záleží na každém, jak k problematice skleníkových plynů přistoupí. Tento příspěvek má jasně ukázat i zmateným pochybovačům, že problém skleníkových plynů je reálný a je třeba jej rozumně a efektivně vhodnými nástroji řešit.
reklama
Jiří Svoboda pracuje v Ústavu fyziky materiálů AV ČR, Jindřiška Svobodová přednáší na katedře fyziky Pedagogické fakulty MU v Brně ekologicky a environmentálně zaměřené předměty.
Online diskuse
Školometský příklad - 7. 9. 2009 - Jiří SvobodaJá už tedy nevím, co může zmateného pochybovače ještě přesvědčit. Na základní škole se také učíte teorii volného pádu a proti tomu asi nikdo nic nemá (nebo že by se přece jen i tu někdo našel?). Posléze člověk zjistí, že podstatnou část volného pádu letí parašutista vpodstatě konstantní rychlostí, a musí se tam holt ještě započítat odpor prostředí, a zase to dobře funguje i pro ty parašutisty. Ale na gravitačním zákonu to nic nezmění. Stejně tak je to i s tímto modelem. Jen říká, že skleníkové plyny snižují vyzařování Země do kosmu a ostatní vlivy je třeba ještě připočíst. Asi jste to nevěděl, a je to pro Vás nemilé překvapení. Nebojte, z toho se už nějak dostanete. |