Lenka Wimmerová: Ověřovaní environmentálních technologií ETV – brána pro vstup zelených inovací na trh
Jako tržní nástroj má program ETV následující tři cíle:
1. pomáhat výrobcům nových technologií, zejména MSP, uvádět jejich environmentální inovace na trh;
2. usnadňovat kupujícím výběr inovační technologie vyhovující jejich potřebám a naplňující požadavky potřebné environmentální výkonnosti;
3. poskytovat důvěryhodné informace týkající se výkonnosti a míry inovace zelených technologií přicházejících na trh všem dotčeným stranám.
Pilotní program ETV byl spuštěn na úrovni EU již v prosinci 2011, kdy umožnil ověřovat inovační technologie ve třech základních oblastech – voda, odpady a energie. Následně, v roce 2020 byl program ETV otevřen kompletně a, kromě původních třech výše zmíněných oblastí, umožnil ověřovat technologie v dalších čtyřech oblastech – sanace, zemědělství, čistší produkce a ovzduší. Bohužel však, s ohledem na krizi způsobenou pandemií COVID-19, pro nové technologické oblasti zatím není k dispozici autorizovaný inspekční orgán ani v jedné z členských zemí EU.
V České republice ověřování ETV aktivně funguje od roku 2014. Inspekčním orgánem je v současnosti pouze České ekologické manažerské centrum, z.s. (CEMC), které ověřuje technologie ve dvou oblastech – voda a odpady. Tento inspekční orgán ověřil již několik technologií z obou oblastí. V oblasti odpadů se jednalo např. kontejnerový fermentor EWA, který se zabývá zpracováním gastroodpadu.
V současnosti je v rámci programu EU LIFE spolufinancován projekt LIFEproETV, který podporuje propagaci a implementaci ETV jako dobrovolného nástroje EU v oblasti životního prostředí. Cílem projektu je propagovat potenciál ověřování environmentálních technologií (ETV), informovat všechny zúčastněné strany, a tím podpořit přijetí a uznání programu ETV na evropském trhu. Projekt LIFEproETV byl zahájen v září 2020 a potrvá až do konce letošního roku.
reklama