https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lenka-wimmerova-overovani-environmentalnich-technologii-etv-brana-pro-vstup-zelenych-inovaci-na-trh
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lenka Wimmerová: Ověřovaní environmentálních technologií ETV – brána pro vstup zelených inovací na trh

15.6.2022
Fáze ověření. Proces krok za krokem
Fáze ověření. Proces krok za krokem
Nové technologie se mnohdy nedostanou na trh, protože jsou nevyzkoušené a neověřené. Program Evropské unie pro ověřování environmentálních technologií (ETV, EU Environmental Technology Verification) podporuje vstup nových technologií z oblasti životního prostředí na trh tím, že zajistí nezávislé ověření podkladů třetí autorizovanou stranou (tzv. inspekčním orgánem) a potvrdí tak důvěryhodnost dané inovační technologie. Výsledným dokumentem potvrzující ověření technologie v programu ETV je Prohlášení o ověření, které je po ověření umístěno do veřejně přístupné evropské databáze, dle příslušné kategorie ověření.
 

Jako tržní nástroj má program ETV následující tři cíle:

1. pomáhat výrobcům nových technologií, zejména MSP, uvádět jejich environmentální inovace na trh;

2. usnadňovat kupujícím výběr inovační technologie vyhovující jejich potřebám a naplňující požadavky potřebné environmentální výkonnosti;

3. poskytovat důvěryhodné informace týkající se výkonnosti a míry inovace zelených technologií přicházejících na trh všem dotčeným stranám.

Pilotní program ETV byl spuštěn na úrovni EU již v prosinci 2011, kdy umožnil ověřovat inovační technologie ve třech základních oblastech – voda, odpady a energie. Následně, v roce 2020 byl program ETV otevřen kompletně a, kromě původních třech výše zmíněných oblastí, umožnil ověřovat technologie v dalších čtyřech oblastech – sanace, zemědělství, čistší produkce a ovzduší. Bohužel však, s ohledem na krizi způsobenou pandemií COVID-19, pro nové technologické oblasti zatím není k dispozici autorizovaný inspekční orgán ani v jedné z členských zemí EU.

V České republice ověřování ETV aktivně funguje od roku 2014. Inspekčním orgánem je v současnosti pouze České ekologické manažerské centrum, z.s. (CEMC), které ověřuje technologie ve dvou oblastech – voda a odpady. Tento inspekční orgán ověřil již několik technologií z obou oblastí. V oblasti odpadů se jednalo např. kontejnerový fermentor EWA, který se zabývá zpracováním gastroodpadu.

V současnosti je v rámci programu EU LIFE spolufinancován projekt LIFEproETV, který podporuje propagaci a implementaci ETV jako dobrovolného nástroje EU v oblasti životního prostředí. Cílem projektu je propagovat potenciál ověřování environmentálních technologií (ETV), informovat všechny zúčastněné strany, a tím podpořit přijetí a uznání programu ETV na evropském trhu. Projekt LIFEproETV byl zahájen v září 2020 a potrvá až do konce letošního roku.


reklama

 
Další informace |
Tento příspěvek vznikl díky řešení projektu Realizace proof-of-concept aktivit na ČZU v Praze na podporu transferu technologií a znalostí do praxe (CZ.07.1.02/0.0/0.0/17_049/0000815).
foto - Wimmerová Lenka
Lenka Wimmerová
Autorka je odborná asistentka na Katedra aplikované ekologie České zemědělské univerzity.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist