https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/marcela-cernochova-registr-skod-na-ukrajine-musi-zahrnovat-i-ty-environmentalni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marcela Černochová: Registr škod na Ukrajině musí zahrnovat i škody environmentální

21.5.2023
Borodianka, Kyjevská oblast, 6. dubna 2022
Spolek Arnika, pro který vedu projekty na Ukrajině, vítá iniciativu Rady Evropy, podle níž má vzniknout registr škod způsobených ruskou invazí. Doufáme však, že registr bude zahrnovat také možnost hlášení škod na životním prostředí. Podle studie českých a ukrajinských autorů, která byla vydaná letos v únoru, se budou ukrajinské ekosystémy s obrovským množstvím munice a dalšími důsledky invaze vyrovnávat desítky let.
 
Autoři studie definovali tři hlavní kategorie environmentálních škod způsobených ruskou invazí. Je to přímá kontaminace prostředí toxickými látkami obsaženými v munici, výbušninách, raketovém palivu a pohonných hmotách, fyzická destrukce a devastace biotopů v důsledku výbuchů, požárů a bojových aktivit, dále havárie způsobené ostřelováním a raketovými útoky na průmyslové objekty, při kterých dochází k masivním únikům vysoce nebezpečných látek.

Vzhledem k tomu, že mezi tyto toxické látky patří například čpavek, chlór, ropné produkty ale také polychlorované bifenyly a dioxiny, budou muset být všechny kontaminované lokality prověřeny a nákladně sanovány.

Studie varuje, že území zasažená bojovou činností potřebují desítky let k obnovení své úrodnosti a biologické rozmanitosti. Zdůrazňuje, že je důležité zajistit komplexní posouzení stavu životního prostředí po skončení války a vypracovat obecný plán obnovy přírodního stavu poškozených území, jakož i speciální projekty dekontaminace znečištěných území.

Jen za první měsíce války, od února do září 2022, bylo evidováno poškození 412 průmyslových objektů, ale také např. 978 zdravotnických zařízení, více než 115 tisíc rodinných domů a 15 tisíc bytů.

Podle vyjádření Světové banky v březnu 2023 je nutné počítat, že náklady na obnovu zničené Ukrajiny dosáhnou částky minimálně 411 miliard amerických dolarů. Z toho environmentální škody odhadovala ukrajinská strana v únoru tohoto roku na 50 miliard dolarů.

S každým dnem bojů toto číslo pochopitelně narůstá, takže se nejedná o žádnou banalitu, kterou by vznikající registr mohl opomenout. Po konci války bude třeba komplexně zhodnotit jejich rozsah a vypracovat plán na obnovu zničeného území včetně projektů na sanaci kontaminovaných lokalit.

Případné reparace je nutné investovat tak, aby při obnově Ukrajiny byly respektovány principy udržitelnosti. Chybou by naopak bylo investovat do oživení ukrajinské ekonomiky v její předválečné podobě, která byla stále z velké části zatížena sovětským dědictvím v podobě vysoké energetické a materiálové náročnosti a velké produkce odpadů a emisí nebezpečných pro lidské zdraví.


reklama

 
foto - Černochová Marcela
Marcela Černochová
Autorka je koordinátorka ukrajinského projektu Arniky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

21.5.2023 10:58
Nevymýšlel bych kolo a inspirovat bych se od obdobných registrů týkajících se jiných konfliktů. Proběhla jich celá řada, tak zajisté máme z čeho vybírat.
Odpovědět
ml

21.5.2023 22:52 Reaguje na Richard Vacek
Díky vám za přesnou reakci.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

21.5.2023 12:27
Kde byly tyto bohulibé organizace když vojska amerického impéria zdevastovala Koreu, Vietnam, Střední a Jižní Ameriku, Irák, Jugoslávii, Sýrii, Libyi...
Odpovědět
sv

sv

21.5.2023 21:19 Reaguje na Pavel Karel

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
ml

21.5.2023 22:53 Reaguje na Pavel Karel
Bohulibé organizace znají jenom Rusko, asi.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

22.5.2023 10:12 Reaguje na Pavel Karel
Ach jo, tvl. :D

Válku v Koreji začali imperialisté z KLDR se souhlasem imperialistů z Moskvy. A Korea byla od roku 1910 do 1945 pod vládou Japonců. :D
Odpovědět
sv

sv

22.5.2023 20:35 Reaguje na Pavel Karel
Helemese konfidentovi karlovi se nelíbí, že kim ir sen, hočimin, nacionálněsocialistické a komunistické režimy v latinské americe, saddám, asad, kaddáfí a miloševič nejsou vojska amerického impéria.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.5.2023 21:51
Ježišmarjá, to jsou bláboly.

Nejdřív by to chtělo zastavit sebevražednou likvidaci energetiky (a v důsledku toho celé ekonomiky) v EU, jinak za pár let budeme mít ekonomickou váhu třikrát vyvařeného čajového pytlíku a jakýmkoli požadavkům se už nebudou v Moskvě ani smát, jak budou bezvýznamné.

(Takže - požadavky by to byly rozumné, kdyby je vznášel a podporoval někdo, kdo má akceschopnou armádu a průmysl, který je schopný tu armádu uživit.
Jo a taky odhodlání tu sílu použít, bude-li to nutné. )
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.5.2023 06:18 Reaguje na Viktor Šedivý
s tímhle bych si starosti nedělal, jsme svědky destrukce mezinárodního systému, takže jestli někdo něco "potřebuje", tak to jsou rejpalové.
Nedělejte si iluze o tom, že se Rusko ne diferencuje nynější situace mají vliv i na dění v Rusku ale že by se lekli nějakých " zelených" ani omylem. To by bylo možné částečně až po rozpadu Ruska. Jestli prohrajou a věřím, že jo, tak bude boj o moc a můžou se vytvořit mocenská vakua v různých oblastech.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.5.2023 06:52 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Rusové můžou prohrát pouze vnitřním rozpadem, vojensky nikdy ani omylem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.5.2023 07:12 Reaguje na pavel peregrin
vám snad připadá Ruská společnost v pořádku?
na bojišti rozhodují schopnosti ne teoretizace.

Odpovědět

Viktor Šedivý

23.5.2023 08:28 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Už jen přesun bojů byť jen částečně na ruské území znamená riziko toho, že vytáhnou "Vstavaj strana ogromnaja, vstavaj na smertnyj boj ..." a udělají z toho Velkou vlasteneckou válku č.2
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

22.5.2023 10:17 Reaguje na Viktor Šedivý
Je smutné, že i ten třikrát vyvařený čaj má větší ekonomickou váhu než ta ušmudlaná rusodíra. :D
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.5.2023 17:58
Environ mentál se vyjádřil. Co já vím, Ukrajinci chtějí aby se RuSS stáhl, byl mír, a měli živé příbuzné. Environmentální problémy je tíží stejně jako Putlerovy hemeroidy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist