https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-hajek-astmatici-platte-a-placte?ids%5Bxc3e3022c3ba04ca1ef5878e7e5f6a01e%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Hájek: Astmatici, plaťte a plačte!

16.3.2012
Senát včera pojednával návrh zákona o ochraně ovzduší a nejvzrušenější debata se, jak se dalo očekávat, strhla kolem poplatků za znečišťování ovzduší. Navzdory obecné mediální hysterii v ní překvapivě zazněla i některá střízlivá a celkem racionální vyjádření.
 
„Dnes jsem viděl nadpis, jak kvalitní vzduch budeme dýchat, to dnes posoudí senátoři, když budou rozhodovat o poplatcích. Kolegyně, kolegové, na vzduchu se nezmění samozřejmě vůbec nic, ať poplatky budou, nebo ne. Já to férově říkám, přestože podporuji jejich zachování, a férově říkám, že jsou spíše symbolem, přinesou něco málo finančních prostředků, které pak jsou v postižených oblastech zejména používány. V době inverze se nezmění vůbec nic,“ řekl předseda senátního klubu ČSSD Petr Vícha, jeden z obhájců zvýšení poplatků za znečišťování ovzduší, při jeho projednávání.

První část vyjádření pana senátora je třeba ocenit jako statečné konstatování faktu, ke kterému někteří jeho kolegové odvahu nenašli a přidali se k demagogickému tvrzení o údajné motivační roli poplatků a zjevně promyšlenému a pečlivě vykalkulovanému brnkání na city veřejnosti ze strany ekologických iniciativ. Druhá část je však ve světle níže uvedených faktů o hospodaření Státního fondu životního prostředí, kam jdou poplatky za znečišťování ovzduší, spíše zbožným přáním.

O hospodaření Státního fondu životního prostředí se leccos dočteme z jeho výroční zprávy a pro astmatiky v Moravskoslezském kraji je to čtení věru neveselé. V položce Ovzduší svítí na straně 86 u Moravskoslezského kraje velká okrouhlá nula! V případě Ústeckého kraje je to pouhých 539 tisíc korun. I kdybychom sečetli údaje v položkách Ovzduší, Alternativní zdroje a Příroda+technologie a prohlásili je všechny za ochranu ovzduší, dostaneme se v Moravskoslezském kraji na částku 22,8 milionu korun a v Ústeckém na 23,3 milionu Kč. To je zcela jistě pouhý zlomek toho, co na poplatcích za znečišťování ovzduší zaplatily firmy v těchto krajích. A samozřejmě také sami astmatici, z nichž řada určitě bydlí v domech připojených na dálkové vytápění a poplatky platí v ceně tepla, ale i dalších výrobků, aniž by o tom věděli.

Kam tedy peníze ze SFŽP plynuly? Největší výdajovou položkou fondu byly výdaje na jeho kancelář, které dosáhly 691,5 milionů Kč a od roku 2006 vzrostly více než čtyřikrát! V roce, kdy SFŽP nedal do složky ovzduší v Moravskoslezském kraji ani korunu, financoval částkou 389 tisíc Kč projekt Zeleného kruhu s názvem Přenos dobré praxe zahraničních nevládních organizací v oblasti boje proti klimatickým změnám, jak lze vyčíst z výroční zprávy této organizace. Co se pod tímto nenápadným názvem ve skutečnosti skrývalo se dozvídáme z prezentace Ondřeje Ruta na konferenci Změny klimatu jako společenský problém 1.6.2010. Podle ní bylo cílem: “Zvýšit dopady práce ekologických organizací a zlepšit jejich obraz na veřejnosti pomocí lepších kampaní a efektivnějších způsobů komunikace či spolupráce s veřejností.“

SFŽP tedy platil střešní ekologické organizaci, která mimo jiné dohlíží na etický kodex ekologických iniciativ, studii o tom, jak zlepšit jejich obraz na veřejnosti. Mezi doporučeními pro činnost zelených organizací pak zkoprnělý čtenář nalezne i následující perlu: “Přepnout z pouhého poskytován informací k více emocionálně zacíleným aktivitám.“ Nutno říci, že toto doporučení si Zelený kruh vzal v kauze poplatků bezezbytku k srdci. V otevřeném dopise senátorům, kde lobbuje za zvýšení poplatků, píše: „Vaše rozhodnutí má přímé dopady na počet astmatiků, výskyt rakoviny a délku života, a to nejen v Severomoravském a Severočeském kraji.“

Výše uvedené mě opravňuje k tvrzení, že zvýšení poplatků za znečišťování pomůže hlavně zachovat úřednická místa v Praze a zbyde jistě i na nějaké grantíky pro ekologické iniciativy, kterým kupodivu peníze znečišťovatelů nesmrdí. Pro astmatiky v Moravskoslezském a Ústeckém kraji z toho koukají hlavně další výdaje.
reklama

 
Martin Hájek
ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Všichni i pan Hájek - 18. 3. 2012 - Jiří Svoboda

Dobrý večer pane Hájku

Pokud vyjdeme z nezatepleného paneláku a uděláme opravdu rozumný projekt ve smyslu aplikace dostatečně silných kontaktních izolací a náhrady oken za moderní okna s trojvrstvým zasklením, pak spotřeba tepla půjde na pasivní standard i bez rekuperace. Z hlediska pracnosti to tedy bude stejné jako doposud, akorát se za byt přidá pár tisíc za větší tloušťky izolací a trojskla. Takový způsob zateplení je vysoce rentabilní i bez jakýchkoliv dotací, zvláště pokud se s tím provede i odpojení od centrálního zdroje tepla a celý panelák se vytápi třeba jen jedním plynovým kondenzačním kotlem.

A teď co s tím. Donekonečna nemůžete dělat mrtvého brouka a zřejmě to budou muset být teplárny, které příjdou s nějakým řešením pro obě strany přijatelným a nabídnou spolupráci odběratelům tepla.
Já rozhodně nejsem ten, kdo propaguje dotace a rozhodně bych byl první, kdo by začal řvát. A pokud teplárny s nějakým návrhem nepřijdou, zbudou jim brzy jen oči pro pláč, ale to Vy tam již možná dávno nebudete. A je samozřejmě i možnost vydírat a brát si statisíce lidí jako rukojmí, což není daleko Vašim dosavadním praktikám.

Já plně chápu nespravedlnosti o kterých píšete a v tom jsme zajedno, ale předně je třeba dělat zodpovědnou práci v oblasti, která Vám přísluší - tedy hledat smysluplné koncepty pro stabilizaci a zefektivnění teplárenství dodávajícím teplo kvalitně zatepleným domům. Jen tak může vypadat poměrně blízká budoucnost v rozumném scénáři, který si asi všichni přejeme zrealizovat.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist