https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-polak-jak-to-je-na-milovickych-pastvinach-s-pojezdy-tezkou-technikou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Polák: Jak to je na milovických pastvinách s pojezdy těžkou technikou?

20.9.2019
Příznivci offroadů při úklidu odpadků v Milovicích. Ilustrační snímek.
Příznivci offroadů při úklidu odpadků v Milovicích. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dalibor Dostál / Česká krajina
Ve svém volném čase se zabývám prací s mládeží v duchu branné výchovy a vojenskou historií. Jsem koordinátorem projektu několika vojensko historických klubů, spolků branných činností a jednotlivců pod označením Military Experience, jenž se podílí na několika projektech v oblasti rozvoje bývalého vojenského prostoru Milovice - Mladá společně s obcí Lipník a městem Benátky nad Jizerou. Taktéž jsem členem vojensko historického skanzenu Mordové rokle nacházejícího se v katastru obce Lipník.
 

Přečetl jsem si článek od pana Oldřicha Čížka a Pavla Marhoula pod názvem Příliš velká cena za náhražku divočiny. Ve shrnutí tento článek vyčítá obecně prospěšné společnosti Česká krajina absenci pojezdových aktivit a simulaci vojenských činností na pastvinách v Milovicích a na Travinách v Benátkách nad Jizerou. K tomu bych chtěl na pravou míru uvést, že toto tvrzení se nezakládá na pravdě, neboť již tři roky provádíme v rámci našich programů ve spolupráci s Českou krajinou nejenom pojezdy těžkou pásovou i kolovou technikou, ale i další pracovní činnosti, jako jsou úklidy a monitoring pastvin. Naše činnost je vzájemně upřesněna písemnou smlouvou a to jak mezi námi a Českou krajinou, tak i obcí Lipník, která je našim oficiálním partnerem.

Vzhledem k vleklému sporu s RP Mladou byly tři roky blokovány naše další projekty na vybudování zázemí pro stále parkování vojenské techniky přímo u pastvin, a to v bývalých vojenských objektech, jenž se snažíme v rámci našich projektů společně s obcí Lipník rekonstruovat.

Níže přikládám reportáže z TV 1. Boleslavská, prezentující naše činnosti. Doposud jsme nemohli rozvíjet naše činnosti na pastvinách v plné míře kvůli již uvedené blokace pozemků. Jsme čistě dobrovolnické spolky spolupracující s místní správou a samosprávou. Naše činnosti jsou primárně zaměřené na programy Ministerstva obrany směřující k přípravě občanů k obraně státu a záchranu bývalých vojenských objektů. Do toho velkou mírou patří i ochrana a péče o bývalý vojenský prostor, tedy zajištění potřebných disturbancí a i jiných prvků managementu údržby a péče o přírodní unikátnost prostoru.

Byly bychom rádi, kdyby jste nás případně někdy navštívili a mohli se o našich projektech dozvědět více. Je nám líto, že tolik úsilí našich dobrovolníků po celou tu dobu vychází jak vidno vniveč, když je takto veřejně ignorováno.

Přečtěte si tiskovou zprávu na webu Česká krajina Vojenský transportér pomohl s odstraňováním náletových křovin v rezervaci velkých kopytníků

Reportáž z úklidových brigád na pastvinách v Milovicích

Reportáž z branného dne pod záštitou Středočeského kraje a propagace programů na zachování unikátnosti vojenského prostoru.

Reportáž z dětského tábora, který byl pořádán právě u pastvin Traviny


reklama

 
Martin Polák
Autor je koordinátor činností Military Experience.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist