https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/matej-hollan-proc-cela-planeta-resi-cim-jede-greta-do-ameriky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Hollan: Proč celá planeta řeší, čím jede Greta do Ameriky?

20.8.2019 | BRNO
Nikdy nikdo z klimatologů neřekl, že se nesmí létat letadlem. Celá klimatická dopravní agenda je o tom, že se má létání minimalizovat, ne zrušit.
Nikdy nikdo z klimatologů neřekl, že se nesmí létat letadlem. Celá klimatická dopravní agenda je o tom, že se má létání minimalizovat, ne zrušit.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Základní osa myšlenkového pochodu Grety a jejího týmu je jasná: pokud poletí letadlem, celý svět začne řešit, že nemůže mluvit o klimatu. To zcela odpovídá logice legendárního přirovnání Standy Bilera „kdo jednou ukradl v hospodě podtácek, nemá právo kritizovat holocaust“.
 
Je samozřejmě úplně jedno, čím tam cestuje. Bylo by to jedno, i kdyby letěla na jaderné raketě. Je to cesta jedné osoby s doprovodem na světový kongres o klimatu, na který přiletí letadlem z celého světa stovky lidí. Letadlo prostě lítá rychle a plavit se přes moře trvá dlouho.

Nikdy nikdo z klimatologů neřekl, že se nesmí létat letadlem. Celá klimatická dopravní agenda je o tom, že se má létání minimalizovat, ne zrušit. Pokud všichni pořád budeme létat na dovolené, na obědy, pro zábavu, je to z hlediska emisí skleníkových plynů problém. Pokud se bude létat čas od času na něco skutečně zásadního, tak to praktický dopad nemá.

Je to stejné, jako je z hlediska tloustnutí rozdíl, jestli se nonstop přejídáte, nebo jestli si jednou za měsíc dáte prasečí koleno. Z toho druhého ztloustnout nedokážete, a pokud si to myslíte, máte psychickou poruchu příjmu potravy.

Aby se Greta vyhnula nekonečnému proudu komentářů, že letí letadlem, ukázala, že je možné dostat se za dva týdny do Ameriky jinak. Pokud se vlivem toho nyní rozběhne masová turistika ultrarychlými plachetnicami, bude to super, protože vítr nic nestojí. To se ale asi jen tak nestane a zůstane tu jen samotný fakt, že mladá holka přijela vystoupit na kongres OSN. A to by mělo být celé. Ale není.

Nekonečný proud komentářů #šachmatGréto není žádná spontánní aktivita. Působení Gréty v posledním roce pohnulo společností víc než cokoliv jiného za poslední desítky let. Byznys založený na ropě se začal bát, že existuje teoretická možnost, že by si lidi vyřvali u politiků, ať začnou změnu klimatu řešit a zařídí pokles emisí skleníkových plynů na funkční nulu.

Stejně jako byla veřejnost po druhé světové válce překvapena, že Němci skutečně spustili vyvražďovací koncentráky, stejně budeme za x let překvapeni z toho, až se ukáže, jakou nekonečnou finanční sílu narvaly tyto společnosti do úspěšné či neúspěšné snahy Gretu zastavit.

Známe to dobře z oblasti popírání dopadů kouření cigaret. Desítky let zvládly držet diskurz, že kouření nemá negativní dopady na zdraví. Titíž „vědci“ přestoupili do služeb ropného byznysu a fungují obdobným způsobem.

Vznikl celý systém paralelních výzkumných center, vědeckých studií, odborníků a falešných kampaní. Ty slouží jako nátlakové skupiny fosilního průmyslu, ale své sdělení prodávají jako „vědecké“. Finance proudí od ropných konglomerátů jako Exxon Mobile a Koch Brothers. Podrobnější rozbor si můžete přečíst v článku Pohled do Propasti, který vyšel v A2larmu.

Po světě jsou najaté tisícovky lidí, aby zpochybňovaly každý krok Grety, aby uměle rozdmýchávaly hejty na její svačiny a námořní plavbu, aby totálně zahltily veřejnou diskuzi. A aby v důsledku vyhráli, protože společnost začne papouškovat, že Greta se někam přemístila a to mělo uhlíkovou stopu. Tím pádem je veškeré její úsilí falešné. Žádné globální oteplování vlastně neexistuje. A pokud ano, nejde s ním nic dělat.

To, co nyní sledujeme, je totální informační válka. Za poslední desítky let tu nebylo pro stávající podobu ekonomiky založené na ropě většího nebezpečí než je osobnost y Thunberg. Pokud se ji podaří zastavit a tento symbol zdiskreditovat, vyhráli vlivní hráči fosilního průmyslu.

V následujících měsících proto budete čelit extrémnímu přehlcení Gretou a tématem klimatických změn. Tohle přehlcení nebude vyvolávat ona, ale ta opačná strana, která se bude snažit její snažení za každou cenu zastavit. Protože víme, jak funguje informační válka, jak fungují trollí farmy, musíme uznat, že mají poměrně značnou šanci, že uspějí.

A to je celé. Zbývá jen doufat a snažit se, aby se jim to nepovedlo. Aby se na světové úrovni skutečně rozhodlo a zprocesovalo, jak zastavit emise skleníkových plynů. Jde „jen“ o budoucnost civilizace a o životy miliard lidí.

Fyzikální zákony žádná informační válka nezmění, chápání fyzikálních zákonů veřejností a politiky ano. Země je při troše dobré vůle přece jenom docela placatá.


reklama

 
foto - Hollan Matěj
Matěj Hollan
Autor je český hudebník a politik, místopředseda politického hnutí Žít Brno.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.8.2019 13:20
"Prosím vás, jak může člověk ovlivňovat klima, řekněte JAK?" I ptám se sám sebe: svatá prostoto, JAK je možné, že v dnešní době klimatických změn, nebývalých povodní, dlouhotrvajícího sucha, mizení ledovců, ohřívání oceánů atp., to stále někdo nechápe, řekněte JAK?

Dobrý článek. Probudila mládež, proto vadí.
Odpovědět
j

jan janeček

21.8.2019 07:27 Reaguje na Karel Zvářal
nijak! příroda si dělá v různých cyklech co chce nezávisle na člověku, proč byli doby ledové. postledové, předledové, triass, lura, devon, křída saharské předsaharské atd?????, že by to zařídili prdící dinosauři?
Odpovědět
ig

20.8.2019 13:31
Je to úplně naopak, než píšete :-) Nebudu opisovat, stačí dát před každou Vaši větu operátor logické negace. Jen tu poslední si vypůjčím, byť v jiném kontextu:

"Zbývá jen doufat a snažit se, aby se jim to nepovedlo." Aby nás šejdíři předstírající snahu o odvrácení konce světa neokradli, neomezili naše práva a naši svobodu ve jménu svých zisků a touhy po moci. A aby ti kteří jim to žerou i s navijákem zchytřeli a pochopili, jak to Lenin myslel svým proslulým citátem :-)
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

20.8.2019 14:14
Matěji, to rozhodně není celé!

Píšeš:"Byznys založený na ropě se začal bát, že existuje teoretická možnost, že by si lidi vyřvali u politiků, ať začnou změnu klimatu řešit a zařídí pokles emisí skleníkových plynů na funkční nulu."
Vyřvat si slib u politiků by nemělo být tak složité. Ale jak zařídit pokles emisí skleníkových plynů na funkční nulu, aby se lidská společnost nezhroutila? Ono je jednoduché psát o tom jednoduchém, jak jsi učinil, nechtět vidět to milionkrát složitější, co je za tím schované, a jen doufat, že to někdo (politik, průměrně hloupý člověk, který nikdy nic takového nedělal) zařídí. Bohužel, Gretin přístup je stejný jako ten Tvůj, chodit kolem horké kaše, jen v záři více reflektorů.

Měj se hezky.

Jura
Odpovědět
ad

20.8.2019 17:04
Samozřejmě, ti kteří oteplování (lidmi podporovanému) nevěří se snaží na ní najít něco co ji zpochyní a zdiskredituje. Je to ale i přirozené (a hloupé) že hodnotíme lidi, kteří něco říkají místo toho abychom hodnotili to na co odkazují. Klasická lidská malost a ubohost.
Odpovědět
sv

20.8.2019 19:01
Odpověď je jednoduchá, kvůli pokrytectví a fanatismu zelených. Což dokazuje i tento článek.
Odpovědět
MM

Milan Milan

20.8.2019 19:32
Taková snůška nesmyslů, zavádějících polopravd, to muselo dát práci. Klidně tam mohla letět, jít pěšky, nebo zůstat doma, její naučené řečnění je naprosto jalové.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

20.8.2019 22:51
Dnešní technologie umožňuje realizovat konference pomocí internetu. Bez cestování, s minimální uhlíkovou stopou. To by ale nebylo v novinách.
Odpovědět
j

jan janeček

21.8.2019 07:34
pro autora-- princip je princip -- tak když bylo svinstvo hitlerovské německo, kde se vraždilo jak na běžícím páse, tak pak proč se zabýváme takovou malicherností, když někdo zavraždí souseda? přeci taková drobnost nemá vliv na vývoj lidsta? jako ta genocida.
Odpovědět
j

jan janeček

21.8.2019 07:34
pro autora-- princip je princip -- tak když bylo svinstvo hitlerovské německo, kde se vraždilo jak na běžícím páse, tak pak proč se zabýváme takovou malicherností, když někdo zavraždí souseda? přeci taková drobnost nemá vliv na vývoj lidsta? jako ta genocida.
Odpovědět
jarin h

jarin h

21.8.2019 09:30
Pane Holane, vás jsem slyšel v rozhovoru s panem Tomským na téma migrace a od té doby jste pro mne nebezpečný člověk. A k tématu? Takové !užitečné"konference se mohou dělat s použitím techniky - tzn. na dálku, aniž by se tam její ůčastníci museli složitě a nákladně přemisťovat.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.8.2019 08:35 Reaguje na jarin h
Autorova rodná strana je v podstatě fašistická. Z toho plyne vše ostatní.

MMCH: Žít Brno šla do voleb s programem nepřipustit nesmyslný a antiekologický přesun brněnského nádraží na periferii. Jakmile se ovšem dostala k lizu, tak otočila o 180 stupňů a hlasovala pro jeho uskutečnění. Prostě jsou morálně bezcenní, a tak je třeba k nim přistupovat.
Odpovědět

Jan Škrdla

22.8.2019 21:42 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak to byla nakonec Brněnská SZ jediná proti přesunu nádraží?

Brněnští zastupitelé vybírali a bohužel vybrali to řešení, kde se dá utopit více peněz, jak často bývá
Bohužel svou vinu na tom nesou i voliči. Pokud si vzpomínám, kvůli poloze nového nádraží se konala 2 referenda, ale k žádnému nepřišla potřebná většina. Tím pádem jejich výsledek nebyl závazný. Škoda, že to referendum neudělali mezi cestujícími (i těmi přespolními).
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.8.2019 08:32 Reaguje na Jan Škrdla
Však taky strana pro ODSun udělala vše pro to, aby účast byla co nejmenší. Navíc se už v té době zelení stačili silně zdiskreditovat řadou hámotin, které prosazovali (a některé prosazují dodnes).
Poslední věta - souhlas, referendum mělo být krajské, ovšem zase zapracovali fašisté z ODS.

IMHO by výsledek referenda měl být závazný bez ohledu na účast, jak tomu bylo při referendu o vstupu do EU, do níž nás nacpala menšina voličů.
Odpovědět
jarin h

jarin h

21.8.2019 10:10
https://www.reflex.cz/clanek/video/88752/dvacet-uprchliku-nas-nepodreze-rika-hollan-pohrdate-narodem-zapad-pacha-sebevrazdu-vpalil-mu-tomsky.html
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.8.2019 08:41
Něco zcela obecného: Už od středověku bylo naší populaci protivné "Kázání vody a pití vína". Přežraní preláti, obklopení houfy konkubín, kázající o střídmosti v jídle a zdrženlivosti v sexu, byli jedním z faktorů, který odstartoval reformaci (u nás doprovázenou husitskými válkami a dalšími peripetiemi).

Čili Greta, která dělá v podstatě to samé, vzbuzuje stejnou nelibost, jako ti preláti.
MMCH, nedávno na ni prasklo, že sice pluje "ekologicky" na jachtě, ale pět lidí pro tu jachtu posléze "neekologicky" přeletí Atlantik, aby jachtu zavezli zpět.
Odpovědět
MH

Martin Hájek

22.8.2019 19:07
Pro své tvrzení: "Po světě jsou najaté tisícovky lidí, aby zpochybňovaly každý krok Grety, aby uměle rozdmýchávaly hejty na její svačiny a námořní plavbu, aby totálně zahltily veřejnou diskuzi." máte nějaký důkaz, nebo jenom tak plkáte? P.S. Klimatická církev vsadila hodně na Grétu, ze které se ale pomalu stává PR katastrofa. Nejde jenom o to, že kdyby jezdil každý do Ameriky tak, že mimo svého letu způsobí 4 další kvůli návratu doprovodu, který ho vezl jachtou, tak to planetě opravdu nijak nepomůže. Podstatné je i to, kdo to platí. Monacký princ provozuje z pohledu ochrany klimatu hodně špinavý business, který ale slušně vydělává a ctnostné Grétě (respektive jejím loutkovodičům) jeho peníze vůbec nesmrdí. A tak nezbývá, než aby všichni členové církve vybavení klávesnicí začali obhajovat neobhajitelné. Mimochodem tohle je už na ekolistu druhý článek za týden, to o něčem svědčí (článek z opačné strany jsem zatím nezaznamenal :-)). Zelená církev se bojí, že tahle akce skončí PR katastrofou a má proč.
Odpovědět
JM

Jan Mátl

22.8.2019 21:12
A je to potvrzené, VYŽÍT cítí prachy, socky si demagogicky připravují budoucnost pro obžerství. Já ti dám koleno Holane, ty chceš celého beránka i s nádivkou, tobě nejde rozhodně nejde o planetu! Už neotravujte a spláchněte se s Bursíkem a Bilerem někam do kanálu, to máte fakt kachní žaludky se ještě někde objevovat po tom nic co jste předvedli!
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.8.2019 08:35 Reaguje na Jan Mátl
Já bych to nenazýval "nic". Vše, co zelení prosadili, má naprosto jednoznačně zápornou hodnotu, nikoli nulovou.
Odpovědět
JK

Jiří Kavka

25.9.2019 22:38
Každé slovo proti Grétě je kampaň a účelovka.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist