https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-jeji-excelence-velvyslankyne-siska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Její Excelence, velvyslankyně Šiška

23.4.2023 | PRAHA
Luskouní mládě v pražské zoo.
Luskouní mládě v pražské zoo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Spoustu let jsem měl přání, o kterém jsem raději nikomu neříkal. Natolik neskromné a nereálné se mi zdálo.
 

Tím přáním bylo nejen získat do naší zoo luskouny, ale také se dočkat jejich mláděte a sledovat ho, jak se vozí matce na ocase. Tento týden se mi vyplnilo. Po návratu z Afriky, kde jsem už byl jako na trní, jsem se šel podívat na ranní vážení našeho luskouního mláděte, samičky Šišky. Když vážení skončilo a David Vala vrátil Šišku do expozice, na chvilku své matce Tang na ocas vylezla. Přitom jsem pořídil i tenhle snímek. Myslím, že si ho na památku nechám zarámovat.

Ono už „jen“ získání luskounů do Prahy znamenalo velký úspěch; vždyť jsme jednou z pouhých dvou zoologických zahrad v Evropě, které je mají. Vděčíme za ně skvělé pověsti naší zoo i snaze tehdejšího primátora Zdeňka Hřiba při jednání na Tchaj-wanu. Náš nynější úspěšný chov páru luskounů krátkoocasých, které jsme loni dovezli z tchajpejské zoo, je výslednicí práce nejenom našich chovatelů, zejména zmíněného Davida, ale všech, kdo u nás pro něj vytvořili vhodné podmínky. A první luskouní mládě odchovávané v Evropě, to je ohromný úspěch, za který vděčíme chovatelům, veterináři Romanu Vodičkovi a v neposlední řadě „přátelům na telefonu“ v Zoo Tchaj-pej.Šišce už bude dvanáct týdnů, váží přes 900 gramů, a nejenže se vozí své matce na ocase, ale také začala ochutnávat speciální kaši, kterou připravujeme pro její rodiče. Přesto musím podotknout, že ještě není vyhráno, za odchovanou ji budeme moci považovat, až přestane pít mateřské mléko, tedy přibližně na přelomu července a srpna. Ale pořádný kus cesty už jsme ušli.

Luskouny jsem si začal přát už před nějakými deseti lety, kdy jsem v subsaharské Africe viděl, že jsou nejen masivně loveni, ale také že narůstá obchod s jejich šupinami. Když jsem tehdy o nich a jejich ohrožení psal, jen málokdo vůbec tušil, o jaká jde zvířata. To se s postupem času sice trošku změnilo, ale až díky našim „pražským“ luskounům a zejména Šišce se o těchto fascinujících savcích dozvěděla i nejširší veřejnost. Šiška jedoucí na ocase Tang je tak bez nadsázky velvyslancem volně žijících luskounůa pomáhá nám pracovat na jejich ochraně.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist