https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-hruska-proc-jsou-sliby-na-ochranu-pudy-jen-carem-papiru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Hruška: Proč jsou sliby na ochranu půdy jen cárem papíru?

5.10.2019
Vláda, ministerstva zemědělství, životního prostředí i další, krajské úřady, téměř všechny politické strany a bůhví, kdo ještě mají ve svých programových prohlášeních spousty slibů, jak budou bránit záborům zemědělského půdního fondu, jak budou ochraňovat a budovat nové stavby pro zajištění pitné a zadržení povrchové vody. / Ilustrační foto
Vláda, ministerstva zemědělství, životního prostředí i další, krajské úřady, téměř všechny politické strany a bůhví, kdo ještě mají ve svých programových prohlášeních spousty slibů, jak budou bránit záborům zemědělského půdního fondu, jak budou ochraňovat a budovat nové stavby pro zajištění pitné a zadržení povrchové vody. / Ilustrační foto
Foto | Victor Ranedo / Ekolist.cz
Bez pochyby ano! Vláda, ministerstva zemědělství, životního prostředí i další, krajské úřady, téměř všechny politické strany a bůhví, kdo ještě mají ve svých programových prohlášeních spousty slibů, jak budou bránit záborům zemědělského půdního fondu, jak budou ochraňovat a budovat nové stavby pro zajištění pitné a zadržení povrchové vody. Pro tato prohlášení by se spíše hodil název podle známé divadelní hry "Mnoho povyku pro nic". Tak co se vlastně pro tyto sliby dělá? Dělá se dělá velice málo, ale zato se dělá velice mnoho proti těmto slibům.
 

Dále se budují průmyslové zóny, sklady, logistická centra, průmyslové podniky a další, a to nikoli na brownfieldech, jak se píše v prohlášeních, ale na zemědělské půdě, a to v mnoha případech na velmi úrodné půdě.

Tak tedy jeden příklad: Obec Hněvotín, kraj Olomoucký.

Zastupitelé Olomouckého kraje schválením ZÚR bez mrknutí oka umožnili zábor čtyřiceti hektarů úrodné půdy u Hněvotína.

Má zde vzniknout biomedicinské centrum a další služby. To obnáší stavbu dalších hal a betonových monster na poli v těsné blízkosti obce, asi 200 metrů od rodinných domů. A opět jako v mnoha případech velmi pravděpodobně dojde k ohrožení zdrojů pitné vody, protože právě z tohoto území jde voda do obce.

Jak každý ví, Olomoucký kraj je na Hané. Tedy na jednom z nejúrodnějších území Moravy. Kdo dokáže v tomto kraji obětovat čtyřicet hektarů této úrodné půdy, snad ani nemůže být Moravákem. Domnívám se, že toto jednání lze přirovnat ke zločinu. Kde jsou sliby a ujišťování o ochraně půdy a pitné vody. V tomto případě jde tedy A) neznalost problému, B) neplnění slibů, C) lhaní občanům a to lhaní na nejvyšší úrovni. Nejpravděpodobnější je varianta C).

Není to bohužel ojedinělý příklad. Takových jako je tento jsou desítky a pravděpodobně stovky. Jen stručně si připomeňme desítky průmyslových zón, výrobní haly TPCA Kolín (úrodné Polabí), Hyundai Nošovice, Korejská továrna na pneumatiky Next Tire, sklady Amazonu a další megasklady, další tisíce čtverečních metrů betonu dálnic, parkovišť, čerpacích stanic paliv s občerstvením. Tyto všechny k nám přivedou další tisíce kamionů pro převoz a odvoz materiálu a výrobků. Jak chceme potom dodržet sliby a závazky o snižování emisí a skleníkových plynů?

V současné době probíhá boj mezi předsedou vlády panem Babišem a primátorem Prahy panem Hřibem o pozemky. Jde o zemědělskou půdu? Na Letné, kde je zatím výsledek nerozhodný. Ale už nyní je téměř jisté, že i tato plocha skončí pod betonem.

Náš pan premiér Babiš se v minulém týdnu zúčastnil klimatického summitu v New Yorku. Zde se sešlo mnoho představitelů států z celého světa. Bylo toho řečeno k ochraně klimatu opravdu mnoho. Jde jen o to, co se skutečně stane.

Obávám se však, že pokud budou všichni tito představitelé zemí celého světa plnit své sliby tak, jako naše vláda, ministerstva a ostatní státní orgány, pak se naše modrá planeta nemá na co těšit. Za to, jak se k ní chováme, nejspíše zrudne hanbou.


reklama

 
Miroslav Hruška
Autor je čtenářem Ekolistu.cz
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

5.10.2019 10:13
Já to říkám pořád... Kraje jsou účelově založené struktury pro obcházení obcí a měst v jejich zájmu na zdravé a fungující ŽP a nenahraditelné zdroje jako je voda..

Přesně jak autor článku píše.. sliby, velkolepé keci a líbivé bláboly, ale realita je úplně někde jinde... a co na to ovčané této země? Budou chvilku brblat a pak půjdou a zvolí ty stejné grázly do svých vysněných úřadů... a když už si lidé zvolí někoho trochu rozumného a nezkaženého tak to dopadne jako v Ol. Kraji..

Víme kdo byl zvolený v posledních volbách jako hejtman? Ten aktuální prasopes Okleštěk opravdu ne... podvod na voliče a vysoká politická hra o moc a směrování Ol. kraje?? Co myslite.....
Odpovědět
ig

5.10.2019 10:48
Odpověď dává, jako vždy když je potřeba balancovat přínos lidské práce vynaložené na ten či onen projekt, ekonomika. A její odpověď zní, že ty "průmyslové zóny, sklady, logistická centra, průmyslové podniky a další" potřebujeme více než odpovídající rozlohu zemědělské půdy.

Už jsem to tu psal vícekrát, ale klidně to napíšu znova. Když mám hektar půdy, můžu se na něm buď plahočit od rána do večera, abych jakž takž uživil rodinu. Nebo na něm postavím dílnu (protože jsem šikovný a umím toho víc než jen dloubat motykou do země), budu něco vyrábět (pro názornost třeba ty motyky), prodávat to okolním zemědělcům a budu mít víc jídla a lepšího než bych kdy vydobyl z toho jednoho hektaru, budu mít volný čas a ještě ze zbytku svého pole udělám ženě a dětem pro radost zahradu.

Co se týká brownfieldů, i kdyby jich bylo dost, fabriky se musí stavět tam, kde jsou lidi a dopravní infrastruktura. Jinak budou lidi jezdit auty do práce a z práce a výrobky kamiónem zase o kus dál, za což pochvalu od ochranářů určitě nezískají :-)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.10.2019 12:56
Odpověď na otázku :" Proč jsou sliby na ochranu půdy jen cárem papíru? ", je překvapivě jednoduchá.
V podstatě všechny země přijaly doktrínu o trvale udržitelném rozvoji na Summitu Země v Riu de Janeiru v roce 1992 .
Je to obdoba Desatera ,kterými se církev zavázala řídit ( a neřídila) nebo obdoba
manželského slibu , kterým se cca 50% populace neřídí.

Ochrana životního prostředí,tedy i půdy, je jednoznačně válcována bezpodmínečným imperativem společnosti o nutnosti ekonomického růstu (za každou cenu) a dokládá pokrytectví vládnoucích elit , a to po celém světě.

Výsledkem nebude nic jiného nežli kolaps společnosti. Věřme, že to bude proces očistný,i když bolestivý.
Odpovědět
ph

pavel hašek

5.10.2019 20:47
Nezbývá, než plně souhlasit s příspěvkem pana Miroslava Vinklera. Jenom si přeji, aby lidstvo co po bolestivém prozření zůstane mohlo začít znovu s jednoduchými stroji, nemuselo začínat se zvířecí prací, nebo dokonce jenom s lidskou dřinou...
fous
Odpovědět
MV

Martina Vránová

6.10.2019 15:24 Reaguje na pavel hašek
A já se taky přidávám. Odpověď pana Vinklera je odpovědí na VŠECHNO, co se zde v Ekolistech probírá.
Proč nejde udělat to či ono, co se ukázalo jako dobrá a účinná cesta, kterou už v malém někde praktikují a osvědčuje se jim to.
Na to vždycky někdo odpoví, že to nejde udělat ve větším měřítku, protože by to lidi NEPOCHOPILI , a přirovnává se to k "návratu na stromy".
Odpovědět
D

Daniel Křenek

7.10.2019 11:29
Jen pár čísel: v ČR se denně zastaví 11-19 ha orné půdy, na území EU je to denně kolem 270 ha a na celém světě se ročně zničí přibližně 50 000 km2 půdy. Počet obyvatel neustále roste, jak to asi může s naší konzumní civilizací skončit.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

11.10.2019 16:29
Pěkný článek!
Takhle je to, bohužel, úplně všude: kultura něco si myslet, něco jiného říkat a úplně něco jiného dělat, je tady prostě hluboce zakořeněná. Asi úkol "Přestat si lhát" je třeba předřadit úkolu utrácet za nové rybníky...
Ale budou chtít lidi pravdu slyšet?!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist