https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-cesta-za-kordulou-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Cesta za Kordulou

26.7.2019
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Auta se těžce prodírala písčitým terénem, houpala se, zapadala a jinde zas nadskakovala a mně se živě vybavovalo, jak jsem do stejných míst přijel před osmi lety poprvé.
 

Když jsme tehdy k smrti unavení dorazili do Khomiin talu, měli jsme již na dosah závěr velmi náročné a nejisté anabáze – prvního Návratu divokých koní. Na rozdíl od všech následujících transportů, kdy letouny CASA přistávaly na nezpevněné ploše v Bulgan sumu a odtamtud jsme převaláky převáželi auty do Takhin talu, ten úplně první měl v létě 2011 jiný průběh i cíl. Letoun dosedl v Khovdu a koně jsme pak – tenkrát ještě poruchovými ruskými auty – vezli šíleným terénem sem, do Khomiin talu. Pozemní část cesty tehdy trvala dvaadvacet hodin!

Návrat divokých koní.
Návrat divokých koní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

Když jsem se po osmi letech znovu natřásal cestou Khomiin talem, říkal jsem si, jestli letošní transport převaláků byl opravdu ten nejtěžší. Ano, čelili jsme ohromným problémům – jenže když jsem si vzpomněl na dávnou cestu do Khomiin talu, začal mi navzdory horku vyrážet studený pot.

Od podobných myšlenek mě naštěstí vzápětí odvedla skutečnost, že se před námi objevili tři hřebci. Auta zastavila a spolupracovnice khomiintalského projektu Munkhtuya nám je určila. Vzápětí dodala, že dva z nich jsou synové klisen, které jsme sem před osmi lety přivezli. Jeden Limy a druhý Cassovie! Hrůzy tehdejší anabáze jsem v tom okamžiku asi natrvalo zahnal do nejzazších koutů mysli. Úžasné! Dívám se na tři hřebce – a dva jsou „naši“!

Návrat divokých koní.
Návrat divokých koní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

Když hřebci zmizeli ve svahu, rozjeli jsme se dál. Brzo jsme natrefili na další dvě skupiny koní. V obou bylo po jednom potomkovi našich klisen! Připadlo mi to neuvěřitelné a v žertu jsem se Munkhtuye zeptal, jestli většina z pětaosmdesáti khomiintalských převaláků jsou synové a dcery tří klisen a jednoho hřebce, které jsme sem dopravili v roce 2011…

Ale to nejlepší mělo teprve přijít. S postupující dopolednem jsme dojeli k přístřeškům, pod nimiž se před ostrým sluncem schovávalo několik harémů. Munkhtuya mě obloukem vedla kolem nich. Nejprve mě upozornila na Hangala, syna Limy, který je vůdčím hřebcem jednoho z khomiintalských harémů, ale hned pokračovala v hledání. Konečně ukázala na jednu z klisen. Kordula! Pro mě nejmilejší ze čtyř převaláků, jež jsme před lety dovezli do Khomiin talu. Naše pražská rodačka, kterou díky omalovánkám „Kordula letí domů“ dobře zná i mnoho mongolských dětí.

A Kordula nebyla sama. Spolu s ní se pod přístřeškem schovával Eagle, její dvouletý potomek, a hřebeček, kterého porodila letos na jaře. Dlouho jsem stál a pozoroval je. Cítil jsem ohromnou radost a zadostiučinění. Přes všechny potíže, stres a námahu stojí Návrat divokých koní za to!


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist