https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-let-mrchozroutu-do-nebezpeci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Let mrchožroutů do nebezpečí

10.9.2019
Vypouštění supů mrchožravých odchovaných v lidské péči probíhá v Bulharsku čtvrtým rokem.
Vypouštění supů mrchožravých odchovaných v lidské péči probíhá v Bulharsku čtvrtým rokem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
V sobotu jsme si připomněli Mezinárodní den supů a kondorů. O několik dnů dřív jej předznamenala zpráva, že zahynula samice supa mrchožravého, která se vylíhla ve zlínské zoo a začátkem srpna byla v bulharských horách vysazena na umělé hnízdo. Hned během svého prvního letu narazila do drátů elektrického vedení.
 

Vypouštění supů mrchožravých odchovaných v lidské péči probíhá v Bulharsku již čtvrtým rokem. Jeho cílem je posílit skomírající populaci tohoto druhu. Nad balkánské rokliny doposud vylétlo sedmnáct „mrchožroutů“ pocházejících ze zoologických zahrad či jiných chovných zařízení. Z nich šest se vylíhlo v Praze a tři ve Zlíně, ovšem část své životní pouti absolvovalo v Praze celkem deset z těchto sedmnácti supů. Jedno pařížské a všechna tři zlínská mláďat totiž jejich náhradní rodiče odchovávali v naší zoologické zahradě.

Smrt zlínské samice, k níž došlo tento týden, bohužel nebyla ojedinělá. „Mrchožrouty“ navracené do přírody čeká vedle elektrických vedení řada dalších nebezpečí a problémů.

Jedním z nich je nedostatek potravy. Proto jsme také v horách u bulharské vesnice Partizani financovali vybudování a provoz „supí restaurace“, kam je mrchožroutům předkládáno lákavé menu. Jenže příroda nebere ohledy, a tak i sup se může stát součástí jídelníčku jiného zvířete. Shodou okolností rovněž zlínskou samici před časem v Bulharsku ulovila liška.

A během cesty do tropické Afriky je ještě hůř. Dva supi mrchožraví, kteří se roku 2016 vylíhli ve Vídni, se ihned po vypuštění v Bulharsku rozletěli do afrických zimovišť. Nezvládli však přelet přes moře. První z nich utonul nedaleko izraelského a druhý poblíž egyptského pobřeží. Také jednomu z našich pražských supů došly v loňském roce během migrace síly. Naštěstí se tak stalo nad pevninou, v Turecku, a byl tamními ochránci převezen do Zoo Faruk Yalçın. Že ho pak údajně převzaly turecké úřady a dnes je pro nás nezvěstný, je jiná věc…

Bohudíky doposud žádný ze supů vypuštěných v Bulharsku nebyl v jižní Evropě, na Blízkém východě ani v severní Africe zastřelen. Že jde v tomto ohledu o nebezpečná území, je však evidentní. A barbarská střelba po všem živém může patrně škodit i nepřímo. Vysílačkami označení supi, kteří letěli z Itálie, opakovaně dosáhli břehů severní Afriky, ale namísto aby si na nich odpočali nebo pokračovali do vnitrozemí, prudce odbočili a letěli nad vodou podél pobřeží, dokud vysílením nepadli do moře. Předpokládá se, že kvůli lovcům pálícím z pušek neměli kde usednout…

Přesto se jeden z „našich“ supů přece jen obětí lidské hlouposti stal. V Paříži vylíhlá samička byla roku 2016 zastřelena na zimovišti v Nigeru.

Významná část ze sedmnácti „mrchožroutů“ navrácených do přírody však prozatím všemožným nástrahám odolává. Už to je ohromný úspěch. A až časem dospějí, snad se alespoň někteří vrátí z afrických zimovišť na Balkán a tam zahnízdí. Tehdy si Mezinárodní den supů a kondorů přestaneme připomínat a začneme ho slavit.


reklama

 
Další informace |
Psáno pro MF Dnes.
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist