https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-pelikani-jejiho-velicenstva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Pelikáni Jejího Veličenstva

29.5.2019
Pelikáni bílí, kteří v zázemí čekají na cestu za královnou, zatím bílí nejsou - ale to se spraví.
Pelikáni bílí, kteří v zázemí čekají na cestu za královnou, zatím bílí nejsou - ale to se spraví.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
Sun, Moon a Star jsou tři pelikáni bílí, kteří příští čtvrtek nastoupí cestu ze Zoo Praha do Londýna. Jejich novým domovem se stane jezírko v královském St. James's Parku, na které je výhled z oken Buckinghamského paláce. Sun, Moon a Star budou de facto darem hlavního města Prahy Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě II. A nestane se tak poprvé. První čtyři pelikáni bílí odešli z Prahy do St. James's Parku již roku 1995 a další tři je následovali v roce 2013. Sun, Moon a Star budou mít tudíž pořadová čísla 8, 9 a 10.
 

Přítomnost pelikánů v samém srdci britské monarchie má však ještě neskonale delší historii. První zdejší pelikány daroval králi Karlu II. Stuartovi ruský velvyslanec již roku 1664! Jde tedy o tradici, která trvá více než tři a půl století. Tomu odpovídá i její význam, což může dokumentovat oficiálně nepotvrzená – ale ani nevyvrácená – historka z doby studené války.

Jak vzpomínal bývalý britský diplomat Alistair Kerr, v 60. letech pokračoval Sovětský svaz v tom, co kdysi započalo carské Rusko: Tu a tam prostřednictvím svého velvyslanectví poslal do St. James's Parku nové pelikány. V rivalitě zuřící mezi velmocemi ovšem nově nastoupivšího amerického velvyslance napadlo, že by do Londýna mohly nějaké pelikány věnovat také Spojené státy. Tak se i stalo. Jenže američtí pelikáni v St. James's Parku vůbec neprospívali a Američané v paranoie studené války pojali podezření, že v tom má prsty sovětská ambasáda. Již tak ledové vztahy mezi oběma velvyslanectvími se ještě zhoršily.

V této fázi bychom očekávali nástup Jamese Bonda nebo aspoň MI5, ale ve skutečnosti se zapojila americká National Audubon Society. Ta upozornila, že ze Spojených států přišli do Londýna pelikáni hnědí, kteří se vyskytují na mořských pobřežích, a podmínky v St. James's Parku jsou pro ně tudíž nevhodné. Darovaní pelikáni hnědí byli proto přesunuti do londýnské zoo a ze Spojených států přivezeni správní, „sladkovodní“ pelikáni. Tím celá záležitost naštěstí skončila a jako řada jiných epizod studené války upadla v zapomnění.

Jak ale vidíte, posílat pelikány britské panovnici je velká a vážná věc. Přejme Moon, Sun a Star šťastnou cestu a spokojený život v St. James's Parku!


reklama

 
Další informace |
Psáno pro MFDnes.
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist