Ondráš Přibyla: Máme mít strach z konce uhlí v Česku?
Bezpečnost dodávek elektřiny
Okamžitá spotřeba v Česku kolísá, vyšší je v zimě, kdy se špičky pohybují okolo 10 GW. Nejvyšší spotřeba za posledních 10 let představovala 11,4 GW. Chceme-li mít jistotu, že dokážeme pokrýt spotřebu z vlastních zdrojů, měli bychom mít řiditelné zdroje na pokrytí oněch 11,4 GW, a k tomu určitou rezervu. Slunce a vítr se do řiditelného výkonu nepočítají, jelikož výroba z těchto zdrojů není jistá v momentě potřeby.V současnosti je v Česku k dispozici 15,4 GW řiditelného výkonu, tedy více než dostatek (Hodnoty z ERAA2023 pro rok 2025 ještě mírně snižujeme na základě vlastních rešerší a konzultací v sektoru). Pokud se tedy některé uhelné elektrárny přestanou ekonomicky vyplácet a dojde k odstavení 3–4 GW instalovaného výkonu, neměla by být bezpečnost dodávek ohrožena.
Samozřejmě je zachovávat určitou rezervu výkonu, protože každý zdroj může čelit neplánovanému výpadku (tedy se např. hodí rezerva za největší blok, což je v Česku 1GW blok v Temelíně). Stejně tak přečerpávací elektrárny nemohou vyrábět neustále.
Na druhou stranu, špičky spotřeby bývají krátké. Během rekordního 15. února 2021 bylo zatížení v pásmu 10,8–11,4 GW (což odpovídá horním 5 % maxima zatížení) pouhých 7 hodin, konkrétně mezi sedmou hodinou ráno a jednou odpoledne. Obecně je spotřeba nad 10,8 GW v Česku výjimečná: za posledních 10 let k ní došlo v součtu jen v 69 hodinách (tedy v průměru 7 hodin v roce) a nikdy netrvala déle než 8 hodin v kuse.
Tyto úvahy nadále potvrzují, že i při odstavení 3–4 GW uhelných zdrojů zůstane v Česku dostatek řiditelného výkonu.
Zmíněné argumenty jsou samozřejmě zjednodušené – pro přesnější úvahy je potřeba se dívat na hodinové průběhy spotřeby, různé scénáře počasí, vzít v potaz propojený evropský trh, vyvažování sítě a další aspekty. Ty podrobněji zkoumá naše studie Výroba elektřiny v Česku bez uhlí, nebo také tzv. superkritický scénář a každoroční studie MAF od společnosti ČEPS. Tyto studie dochází k podobným závěrům: několik GW uhelných elektráren je v Česku možné odstavit bez dopadů na bezpečnost dodávek.
Ekonomická realita
Proč vlastně máme v Česku tak velký přebytek instalovaného výkonu? Protože se to zatím vyplácelo. Při současných cenách paliv a emisních povolenek je levnější dodávat elektřinu z uhelné elektrárny než z plynové. České elektrárny proto mohly vyvážet poměrně velké množství elektřiny do okolních zemí, protože byly schopné nabídnout lepší cenu. To ale platí pouze v případě, že se cena povolenky pohybuje pod 70 EUR/t, pro efektivnější uhelné elektrárny je tato hranice o něco výše. Podle predikcí BloombergNEF: EU ETS market outlook 2024 by mohla cena emisních povolenek stoupnout na 80 EUR/t už v příštím roce a překročit 100 EUR/t už v roce 2027.Právě rostoucí cena emisní povolenky, spolu s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů, způsobuje, že se provoz uhelných elektráren může přestat brzy vyplácet. Odstavování uhelných zdrojů je důsledkem trhu, nikoliv plánu nebo ideologie.
Zde je vhodné podrobněji ukázat složení flotily uhelných zdrojů. Liší se mezi sebou tím, kolik vyrábí elektřiny a kolik dodávají tepla do domácností a průmyslu. Menší část těchto zdrojů – 3,2 GW – prakticky vyrábí jen elektřinu. Podrobnější modelování výše zmíněné studie ukazuje, že je ekonomicky optimální odstavit téměř všechny tyto elektrárny (až na jeden nejúčinnější blok o výkonu 0,6 GW). Větší část uhelných zdrojů – 4 GW – jsou teplárny, které kromě elektřiny dodávají i podstatné množství tepla. Většina z nich musí zůstat v provozu, protože na jejich teple závisí okolní domácnosti i průmysl. Právě díky prodeji tepla na ně ovšem tolik nedopadá ekonomický tlak společného trhu s elektřinou. Vyšší cena emisní povolenky teplárny sice ovlivní, ale nedotlačí je k rychlému uzavření. V teplárenství se tak budou uhelné zdroje v dalších letech odstavovat postupně, podle toho, kdy budou v jednotlivých soustavách postavené náhradní zdroje tepla.
Odstavování uhelných zdrojů samozřejmě ovlivní i ekonomiku uhelných lomů, které se postupně budou zavírat. Ze strany státu bude potřeba pohlídat včasný přechod uhelných tepláren na jiné zdroje, než se všechny lomy uzavřou. To může vyžadovat nějakou formu veřejné podpory nebo prodloužený provoz vybraných elektráren, je to ovšem řešitelný problém.
Cesta k levnější elektřině díky moderní energetice
Zbývá otázka, co by se stalo s cenami elektřiny, pokud by se zvýšila cena emisní povolenky na 100 EUR/t. Současné ceny elektřiny na trhu na rok 2025 se pohybují okolo 90 EUR/MWh. Kdyby při naší dnešní závislosti na uhelných zdrojích stála povolenka 100 EUR/t, stoupla by v Česku cena elektřiny podle výsledků modelování na úroveň okolo 110 EUR/MWh. Pokud se ale Česko pustí do rozvoje moderní energetiky (větrné elektrárny, fotovoltaické elektrárny, moderní teplárny, akumulace, flexibilita spotřeby apod.), může i při dražší povolence elektřina v roce 2028 stát opět okolo 90 EUR/MWh.Odchod od uhlí na základě tržních tlaků je tedy cesta k levnější elektřině, naopak udržovat po mnoho dalších let uhelné elektrárny v provozu místo výstavby modernějších zdrojů by v Česku elektřinu prodražilo.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (56)
smějící se bestie
20.11.2024 06:08Emil Novák
20.11.2024 07:36Viktor Šedivý
20.11.2024 12:09 Reaguje na Emil NovákJe mi líto, ale tady současná garnitura parazituje na tom, co se tu vybudovalo "za komunistů" a prožírá minulé investice obludným způsobem.
Emil Novák
20.11.2024 13:05 Reaguje na Viktor Šedivýpepa knotek
20.11.2024 08:19Milan Vaněček
20.11.2024 23:04 Reaguje na smějící se bestieSamozřejmě to není žádný trh když některé zdroje platí pokuty za svůj provoz (uhelné a plynové elektrárny) a některým zdrojům v některých zemích EU není ani dovoleno platit sebevětší pokuty za svůj provoz (např. v Německu, Rakousku a dalších nelze provozovat JE).
Místo aby EU nechala pozvolna zvítězit technický pokrok, jako jsou třeba fotovoltaické elektrárny, které ve velké většině světa jsou schopny NEJLEVNĚJI vyrábět elektřinu, nastalo toto uhlíkové šílenství...
Viktor Šedivý
20.11.2024 23:31 Reaguje na Milan VaněčekA pokud platíte za dodávky z FVE i v době přebytku, pak ...
Jaroslav Pokorný
20.11.2024 23:59 Reaguje na Viktor ŠedivýHonza Honza
20.11.2024 08:25Pak se divíme, že náš hospodářský růst s vedením naší liberální konzervativní 4koaliční (= více hlav, více ví?) pravice je poslední v EU, předstihuje nás Slovensko a Polsko.
Nemůžete přece jet s plnou nádrží! Chytne vás policajt (kulturní ušlechtilá p. Ursula Leyenová z EU) a zakáže vám jezdit na benzín!
Ještě k vašim spotovým cenám, p. Nováku: zhruba platí 3 pětky: musíte mít spotřebu 6MWh, 5 tis stojí zapojení chytrého elektroměru, 5 tis ročně platba za tento elektroměr. Prosím vás, kdo může splnit tyto podmínky? To všichni topí elektřinou? Všichni jsou podnikatelé s příjmem 150tis/měsíc? Běžná spotřeba je do 2MW ročně. NIKDO normální nemůže mít chytrý elektroměr! To ale neznamená, že nemáte pravdu s Bohemia Energy se spotovými cenami. Celý národ kritizoval regulační úřad za jeho nefunkci, že už dávno měl Bohemii odebrat licenci, že její podnikání bylo naprosto nezodpovědné. Teď takovýto program prosazují ekologové za podpory seriozní vlády!
Kam se to proboha řítíme!!!
Honza Honza
20.11.2024 08:33 Reaguje na Honza HonzaKomunisti nezakazovali topit dřevem, jezdit autem, nepřikazovali mít na každém domě FV, byla práce, byty, veřejná doprava, zdravotnictví, sociální služby pro každého dostupné.
Jediná jejich debilnost byla to, že nepouštěli lidi na Západ, aby si to tam vyzkoušeli- 95% by se vrátilo pod křídla p. Husáka!!!
Vladimir Mertan
20.11.2024 11:33 Reaguje na Honza HonzaJe pravda, že súčasné riadenie EÚ sa občas približuje k manierom komunistov, ale ešte stále to sú iba náznaky. Stále verím že žijeme relatívne v slobodnom systéme. Taktiež pevne verím že to vieme zabrániť zmene EÚ na nejakú ľavicovú totalitnú organizáciu.
Viktor Šedivý
20.11.2024 12:02 Reaguje na Vladimir MertanA žádné změně samozřejmě nezabráníme. Že je císař nahý ví každý, kdo umí počítat - přesto volby nezměnily nic a z brusele stále zní, že z nastoupené cesty nikdo nesejde, kupředu levá ...
Vladimir Mertan
20.11.2024 13:02 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
20.11.2024 21:35 Reaguje na Vladimir MertanOmezovat se tím, že nesmí mít nějakou nálepku (proruskou, xenofobní, fašistickou, ...) nedává smysl.
Honza Honza
20.11.2024 18:23 Reaguje na Vladimir MertanA každému doporučuji volit konzervativní liberální stranu nikoli socialistickou a populistickou stranu, protožem liberální politika je jediná cesta k úspěchu!!!
Jarka O.
21.11.2024 15:06 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
22.11.2024 15:25 Reaguje na Jarka O.Jaroslav Pokorný
21.11.2024 00:13 Reaguje na Vladimir MertanVyrostl jsem v katolické rodině. Jeden strýc kněz, dvě tety jeptišky. Chodil jsem do kostela, ministroval, svatbu jsem měl v kostele, děti jsou pokřtěné. Vystudoval jsem VŠ, stejně jako sestřenice - MUDr., jejíž otec odmítl se dvěma ha polí a dvěma kravkami vstoupit do JZD. Vdala se za ing., synovce faráře ze sousední farnosti.
Táta byl od 30 let komunista, chodil s mámou do kostela a jeho švagrové a švagra před ním nikdo nesměl kritizovat. V naší vesnici do kostela chodil i ředitel ZDŠ i s manželkou. Ale jejich 3 děti nechodily. Dokonce i 1x za rok přistupoval ke svátostem. Byl ovšem netypický - jeho švagrem byl ministr kultury, tehdy dr. Kahuda.
Za socialismu vycházela i náboženská literatura, byť v omezeném množství, sám jsem si koupil bibli i další knihy - hodně jich na Slovensku vydával spolek sv. Vojtěcha. Z práce se propouštělo převážně pro "politické zločiny". Které knihy vám bylo zakázáno číst? Která hudba vám byla zakázána poslouchat? Které filmy?
Každý odsouzený člověk měl odůvodnění v rozsudku. Ano, můžeme debatovat, nakolik bylo pravdivé. O M. Horákové sama její dcera před několika měsíci přiznala, že shromažďovala informace špionážního charakteru. Souhlasím ale s tím, že její poprava byla neodůvodněná a že měla za cíl odstrašit jiné aktivisty.
Vladimir Mertan
23.11.2024 08:54 Reaguje na Jaroslav PokornýZakázané knihy boli samozrejme Kundera, Mňačko, Havel, Orwell......
Zakázaná hudba: Kryll, Hutka, Třešňák, Kubišová, Matuška, Grigorov ....
Zakázané filmy: https://refresher.sk/73779-Filmy-ktere-zakazali-komuniste-a-na-svoji-premieru-cekaly-desitky-let
Pre bližšie pripomenutie tej doby odporúčam študovať stránky ústavu pamäti národa: https://www.upn.gov.sk/ alebo https://www.ustrcr.cz/
Vladimir Mertan
23.11.2024 09:19 Reaguje na Jaroslav PokornýVladimir Mertan
20.11.2024 16:54 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
20.11.2024 08:47??? Vy to nechápete? No přece ti chytřejší a schopnější z nás, jinak to přeci nejde! Např.p. Babiš!
M M
20.11.2024 09:21Pozoruhodný protimluv a záměna příčiny a následku. Takže "neviditelná" ruka trhu nejprve zavedla povolenky a kšeftování s nimi a ideologie a politika s tím nemá nic společného. To jsou fak fakta...
Jaroslav Pokorný
21.11.2024 00:16 Reaguje na M MViktor Šedivý
22.11.2024 15:27 Reaguje na Jaroslav Pokornývaber
20.11.2024 09:59Takže na řízení máme vodu a ta má svá omezení, plyn ,ten je drahý a máme řiditelného výkonu 1,7GW z plynu dostatek ? a uhlí 7GW . Samozřejmě potřebujene nějakou rezervu výkonu.
Když zrušíme uhlí dostaneme se do situace hop nebo trop. Tedy dost rizikové.
Jinak, uhlí může být v zemi další tisíce i miliony let a možná nám za to budou naši vzdálení potomci děkovat.
Jaroslav Pokorný
21.11.2024 00:18 Reaguje na vaberJiří Svoboda
20.11.2024 11:46Rozhodně tím netvrdím, že výrobu elektřiny z uhlí nelze brzy výrazně omezit. Je ale třeba nasadit efektivní motivační nástroje a nikoliv to pouze řídit direktivně/posocialisticku.
Viktor Šedivý
20.11.2024 12:13 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
21.11.2024 11:20 Reaguje na Viktor ŠedivýLidé mohou chtít třeba stavět i důkladně zateplené domy, které budou spotřebovávat mnohem méně elektřiny v zimě, kdy je vzácná a bude stále vzácnější a tudíž by i měla být adekvátně drahá. Musí tlačit na subjekty ve stavebnictví, aby toto začaly respektovat.
Ta spotová cena by samozřejmě motivovala i průmysl, aby přispíval ke snížení disbalance elektřiny. Nepovažuji za dobré pouze říct - to nejde.
Viktor Šedivý
23.11.2024 17:48 Reaguje na Jiří SvobodaKlidně bychom mohli pálit levný plyn z Ruska - ne, kvůli blbým politickým gestům jsme si ho zdražili (stále pálíme ruský, nikoli však levný).
Levného uhlí je na trhu dost, kvůli Grétě ho nevyužíváme.
Nebylo by lepší vynaložit úsilí a finance na reálně existující problémy a ne vymýšlet si nové?
Jiří Svoboda
24.11.2024 18:52 Reaguje na Viktor ŠedivýTo drastické globální oteplování má evidentně rozhodující příčinu v emisích CO2 ze spalování fosilních paliv (jiné racionální vysvětlení pro to není) a nezbývá než najít optimální kompromis mezi mitigací a adaptací. A mitigace ten krok správným směrem potřebuje.
Fakt je Gréta tak mocná?
Milan Vaněček
20.11.2024 23:15 Reaguje na Jiří Svobodatak jen tyto NOVÉ, ČISTÉ OZE ZDROJE, bez nebezpečného odpadu by měly v budoucnu sloužit k dalšímu NAVYŠOVÁNÍ stále rostoucí spotřeby elektřiny.
A potom by elektřina mohla být tak levná v EU, jako byla v minulé dekádě.
Proč si (malá část lidí) z té malé světové části, kterou je EU, myslí, že ona spasí svět?
Skutečný problém lidstva jsou neustálé války a chudoba většiny z 8 miliard obyvatel, ne CO2.
Viktor Šedivý
20.11.2024 23:35 Reaguje na Milan VaněčekViktor Šedivý
20.11.2024 12:06Psát tedy o nákladech, cenách, co se vyplácí a co ne je známkou totálního zatmění mysli. Šaškárna. Bohužel až příliš mi to připomíná dávná léta v "národním podniku", kde také nešlo o žádnou ekonomiku výroby, ale jak prokličkovat mezi plánem, přídělem dolarů, ...
Viktor Šedivý
20.11.2024 12:20Už by nebyla situace pohodová ale kritická.
Jarka O.
20.11.2024 15:42Za blokádu lomu Bílina musejí aktivisté těžařům zaplatit statisíce, řekl soud - iDNES.cz
Viktor Šedivý
23.11.2024 17:50 Reaguje na Jarka O.Mimoto lze očekávat, že nějaká progresivistická nadace jim to zatáhne (pro takového Sorose jsou to směšné drobné).
Viktor Šedivý
20.11.2024 19:05A pak ta slavná elektromobilita ...
Viktor Šedivý
20.11.2024 19:07Jaroslav Pokorný
21.11.2024 00:23 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
22.11.2024 15:28 Reaguje na Jaroslav PokornýOndřej Dočkal
20.11.2024 21:40Právě rostoucí cena emisní povolenky, spolu s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů, způsobuje, že se provoz uhelných elektráren může přestat brzy vyplácet. Odstavování uhelných zdrojů je důsledkem trhu, nikoliv plánu nebo ideologie.
- dotaz zní: zavedení emisních povolenek, a jejich rostoucí cena, jsou důsledkem trhu, nebo plánu a ideologie?
Děkuji.
Milan Vaněček
20.11.2024 23:21 Reaguje na Ondřej DočkalKdo, na základě zkušeností s více než 200 lety technického pokroku (průmyslové revoluce) vidí tu obrovskou sílu vědy a techniky, tak nepochybuje že se nové čisté zdroje výroby elektřiny prosadí bez nějaké silově prosazované pochybné ideologie.
Viktor Šedivý
20.11.2024 23:37 Reaguje na Milan VaněčekZatím žádný se ani velmi zdaleka neblíží tepelné elektrárně.
Jaroslav Pokorný
21.11.2024 00:24 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
21.11.2024 06:08 Reaguje na Jaroslav PokornýOndřej Dočkal
21.11.2024 20:07 Reaguje na Milan VaněčekJako psát články a dopouštět se takového překrucování reality, to chce fakt zvláštní náturu...
Karel Valenta
21.11.2024 09:15https://scijournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/ese3.1934
Dle studie pana Howartha je LNG z USA horší než uhlí. Přitom to frakování je pěkný eko masakr. Místo jednoho konvenčního vrtu musíte mít desítky frakovacích, které se po pár letech vyčerpají a musíte vrtat další. Stačí jeden špatně utěsněný a máte trvalý únik metanu do ovzduší. Však také prezident Biden v reakci na tuto zprávu omezil vývoz LNG, ale nový prezident to určitě zase „napraví“.
Takže stačí, když EU správně spočítá emise ze zemního plynu dodávaného do EU z různých oblastí a různým způsobem a ušetříme spoustu peněz i emisí na stavbu nových elektráren na zemní plyn.
Posílám odkaz na nejnovější, opožděně vydaný MAF 2023: https://www.ceps.cz/cs/zdrojova-primerenost
Břetislav Machaček
21.11.2024 10:19nejdříve i ty problémy, které vzniknou skoky v sítích bez možnosti jejich
vyrovnání. Nakonec možná dojde i na to, že ti, co disponují stálými zdroji
a zálohami sítě od ostatních odpojí, aby nebyli postiženi i oni a bude
konec slávy o společné energetické strategii. Zatím to je tak, že bohatý
si koupí od chudšího výkon i za tu cenu, že ten výkon schází tomu chudému
a nebo ho má prozatím nadbytek, ale až o něho přijde i on, tak nebude od
koho kupovat. Nebo aby nezchudl ještě více, tak prodej ukončí, protože
bude výkon potřebovat pro své plátce daní. Osobně jsem zvědav na období,
kdy se uhelky zlikvidují náklady na emisní povolenky, jádro ještě nebude
a přestane foukat a svítit slunce v potřebném množství. Ano energie asi
bude dostatek, ale kvůli její ceně POUZE PRO NĚKTERÉ, ALE NE PRO VŠECHNY!
Budeme mezi těmi vyvolenými a nebo mezi těmi, pro které bude moc drahá?
Osobně tipuji u nás B a v třeba v Německu A!