https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrej-vesely-rip-flowerchecker
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej Veselý: RIP FlowerChecker

24.9.2024
RIP FlowerChecker
RIP FlowerChecker
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Midjourney
Nedávno jsme se potkali s posledními aktivními botaniky a dali si nostalgickou rozlučku. Přes 10 let nám „botanical experts“ z Austrálie, USA, Indie a ČR určovali rostliny pro aplikaci FlowerChecker. Tu jsme letos v létě vypnuli.
 
Za vypnutím stojí klesající zájem uživatelů, aplikace si v loňském roce sotva vydělala na provoz. Zkusím tu pro zajímavost popsat pár trendů, které za tím jsou.

FlowerChecker jsme naostro spustili 2014, krátce před založením stejnojmenné firmy; poptávka dosahovala tehdy 400 identifikací týdně mimo sezonu a 3000 v sezoně. Od roku 2016 však zájem pomalu klesal, teď jsou to jednotky denně. Přesto však FlowerChecker splnil v roce 2018 svůj hlavní účel - pomohl nám vybudovat velkou databázi určených rostlin a se znalostí trhu jsme se pustili na trh Plant.id založené na strojovém učení.

Od roku 2018 (rok po vydání TensorFlow od Google) se roztrhl pytel s aplikacemi na určování rostlin pomocí strojového učení. Většinu B2C trhu ovládla Čína se svou PictureThis appkou. Asi čtvrtinu trhu obsadili klienti Plant.id; tehdy jich bylo pár, dnes jsou jich nižší stovky. Pro představu jsou to aplikace jako Planta, PlantStory, Plantr, všechny využívají Plant.id přes API. V ČR je také známý PlantNet z Francie.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ondřej Veselý

Zatímco v aplikaci FlowerChecker jste zaplatili za určení kytky asi 20 Kč a na odpověď čekáte asi deset hodin, machine learning vám dal odpověď hned a uživatelé si typicky platí 200 Kč měsíčně za neomezený počet identifikací.

Co se přesnosti určení týká, myslím, že cca do roku 2020 byl tým botaniků lepší než machine learning, pak se rozdíly smazaly.

Pořád platí, že hyperlokální botanici (místo nálezu dobře znají) vám kytku určí lépe než stroj (výrazně lépe, pokud si ji mohou „osahat“), ale globálním strojovým určovačům jednotlivec už konkurovat nemůže.

Nejlepší výsledky vám samozřejmě dá DNA barcoding, ale to už jsme v molekulární biologii a na stovkách dolarů.

Nepřekvapivě se ukázalo, že většina lidí chce identifikaci rychle a levně. Pozice FlowerCheckeru pak už byla spíš – určíme vám ji luxusně; pomocí lidského experta. Ten trh existuje, ale je příliš malý. V podobné pozici možná byli cestovní agenti, jsou knihkupci nebo budou taxikáři.

V roce 2019 trh masivně nakopl COVID-19. Když jste ve stresu zavření doma, co vám pomůže? Kytky. FlowerChecker přesto dál klesal, loni si na sebe horkotěžko vydělal. Plant.id nám naopak umožnilo růst, cca od té doby máme kancl a zaměstnance.

Plant.id má však před sebou další výzvy v podobě Google Lens, Visual Look Up a multimodálních jazykových modelů. Ale o tom až příště.


reklama

 
foto - Veselý Ondřej
Ondřej Veselý
Autor je vývojář, datový inženýr a podnikatel.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

24.9.2024 21:08
Pokládám za výborné české Botany a Pladias, kde lze nastudovat a určit i svépomocí. Bohužel ne úplně in situ (u nálezu).
Odpovědět
Anyr

Anyr

25.9.2024 17:06
Používám PlantNet a jsem opravdu velice spokojený. Jo, jasně, když fotím kytku v nějakém stádiu, kdy se špatně určuje, někdy tam nejistota je, ale to je velice přijatelná "cena" za free appku, která vám dá výsledek ihned. Pokud k tomu máte sami nějaké základní botanické znalosti, tak to obvykle plně stačí. :)

Add FlowerChecker - do teď jsem o ní nevěděl. Škoda, podpořil bych ji, jako platící uživatel, pokud bych uznal, že stojí za to.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist