https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrejn-korinek-inspekce-podala-trestni-oznameni-kvuli-umrti-syslu-v-mlade-boleslavi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej Kořínek: Inspekce podala trestní oznámení kvůli úmrtí syslů v Mladé Boleslavi

7.9.2021
Foto | Jana Krumpholcová / ČSOP Klenice
Česká inspekce životního prostředí podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který mohl způsobit smrt syslů obecných v Bezděčíně navezením zeminy. Oznámení již má stole okresní státní zastupitelství.
 
Inspekce podala oznámení na začátku srpna s tím, že má podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Po důkladném šetření podle ní vyplývá, že na lokalitě „došlo a může docházet k usmrcování tohoto druhu, případně mohlo dojít i k zavezení mateřských nor s mláďaty navezenou výkopovou zeminou.“

Trestní oznámení obdrželo Okresní státní zastupitelství v Mladé Boleslavi, které případ předá policii, jež bude zjišťovat podrobnosti a zda došlo ke spáchání trestného činu a kdo je případně pachatelem.

Případ se týká syslů obecných (Spermophilus citellus), kteří jsou zákonem zařazeni jako kriticky ohrožený druh, v přírodní památce Bezděčín u letiště. Momentálně tam probíhá výstavba nových řadových domů. Podle svědectví obyvatel byla plocha u letiště využita k odložení zeminy a stavebního materiálu. Následně tam začal přibývat nepořádek také od lidí. Je pravděpodobné, že se sysli zabydleli i v navezené suti, ale hrozí jim nebezpečí při dalších pracích a výstavbě. Některé nory navíc mohly být zavezeny.

Přírodní památka Bezděčín vznikla v roce 2012 za účelem ochrany populace sysla obecného. Území je navíc chráněno Naturou 2000 jako evropsky významná lokalita (EVL). Velikost populace byla v roce 2009 odhadnuta na 300 až 400 jedinců, pak následoval propad až na stovku jedinců. Populace je navíc izolovaná a nedochází ke kontaktu s jinou populací, třeba na Radouči. Již při vyhlašování EVL bylo uvedeno, že populace je ohrožena mimo jiné zmenšováním rozlohy vhodného biotopu – výstavba na lokalitě, zpevňování povrchu, rozorání části porostu apod.

Kromě sysla zde žije ropucha zelená (Bufo viridis), ještěrka obecná (Lacerta agilis), křepelka polní (Coturnix coturnix), strnad luční (Miliaria calandra) nebo také luňák hnědý (Milvus migrans) či moták pochop (Circus aeruginosus).


reklama

 
foto - Kořínek Ondřej
Ondřej Kořínek
Autor studoval aplikovanou ekologii na Fakultě životního prostředí ČZU, v ČSOP se věnuje praktické ochraně přírody. Můžete jej sledovat na Instagramu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

7.9.2021 15:33
Trošku to vypadá že se jedná o problém na objednávku.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.9.2021 16:32 Reaguje na Jirka Černý
aj tak možno
Odpovědět
kk

karel krasensky

7.9.2021 17:18
Bože muj kdo ty titulky píše.Nedávno měl rys v těle náboj ted zas umrtí.U sysla snad UHYN
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.9.2021 17:56 Reaguje na karel krasensky
JJ, naše generace se za chyby v textu styděla. Dnešní generace se jimi spíš chlubí.
Odpovědět
DA

DAG

7.9.2021 18:00 Reaguje na karel krasensky
Z toho si nic nedělejte, minule tady nějaká zvířata uspávali :)
Nebo že by článek byl bajka? To by se dalo tolerovat ;)
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

7.9.2021 20:07
A na druhé straně letiště se bude stavět nový Lidl. Zrovna je to v řízení na portálu Cenia.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

8.9.2021 07:06
Tak neznámý pachatel mohl způsobit smrt syslů.... takže není doloženo , že způsobil. Hm, takže dočasnou skládku skrývky udělali vedle kolonie sysla a teď se má za to , že mohlo... plus žáby atd. Jaká vzdálenost je tedy bezpečná ? Tím nechci zpochybnit existenci kriticky ohroženého druhu , ale takto by šlo napasovat vlastně všechno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.9.2021 18:49 Reaguje na Petr Pekařík
Ti syslové se asi utopili v Bečvě....
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

10.9.2021 19:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Nad nebo pod Dezou ?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.9.2021 05:58
Ti syslové tam normálně bydleli. A pak přišel někdo z Bolky a dovolil tam stavět. V jejich území. Bylo to v územním plánu. A na druhém konci zase. Tedy ještě se ten Lidl nestaví, a zasahuje jen do ochranného pásma té Evropsky významné lokality, ale bude tam zvýšená doprava, což se syslovům nebude líbit, a tak budou muset jít o dům dál.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist