Petr Uhl: Otevřený dopis Petra Uhla Jaromíru Štětinovi
obrátil jste se na mne s prosbou o podporu petice Zrušme komunisty, kterou v Senátu chystáte při přípravě zákonné úpravy, která by zakazovala - pod trestem odnětí svobody - používání slova „komunistický“ v názvech a programech politických stran. Petice se ale nazývá Zrušme komunisty, a ne Zakažme slovo „komunistický“. Po tolika rušeních zrušeních cca 70 posledních let lze jen hádat, zda chcete “zrušit“ jen členy KSČM, nebo také její voliče.
Jsme vrstevníci, pane Štětino. Protože jsem byl za organizovaný a cílevědomý odpor proti normalizaci KSČ a proti předlistopadovému režimu v letech 1969 - 1989 celkem devět let vězněn, zajímám se o minulost svých spoluobčanů, zvláště těch, kteří dnes chtějí nějak mimosoudně trestat, lustrovat, vylučovat nebo jinak se vyrovnávat se svou minulostí. V době, kdy jsem byl ve vězení, jste Vy, pane Štětino, jako účastník mnoha dobrodružných vodáckých expedic ve světě sjížděl různé řeky ve světě, jezdil i do SSSR a působil v letech 1978-1979, kdy Chartu 1977 stíhala nejtvrdší perzekuce a státní moc inscenovala s námi soudní proces, jako prospektor v Íránu. Chápu, že se potřebujete vyrovnat se svou minulostí. Nechápu ale, proč k podpoře petice za toto vyrovnání vyzýváte mne.
Nemyslím si, že komunisté v naší zemi jsou stejným ohrožením demokracie jako byli kdysi nacisté, jak uvádíte doslova ve své petici. Naopak si myslím, že demokracii v naší zemi - a také kdekoliv jinde - vždy ohrožovali a ohrožují ti, kdo zakazovali nebo chtěli zrušit nějaké náboženství, víru či nevíru, národnost, rasu, společenskou třídu nebo zakázat mírumilovné, tedy násilí či diskriminaci nepropagující politické či filozofické postoje, ať už tyto zákazy a postihy směřovaly vůči nějaké církvi a duchovenstvu, kulakům a buržoazii, nebo třeba jen český národ zrazujícím liberálům za druhé republiky v letech 1938 - 1939 nebo později proti skautu.
Pokud pak stoupenci zákazů usilovali přímo o zrušení příslušníků náboženských, etnických, politických či sociálních skupin, a za tím účelem je vyháněli (Němce), asimilovali (Romy) nebo perzekvovali (od kněží a poúnorové opozice, přes vyloučené komunisty až po chartisty), dopouštěli se závažného protispolečenského a podle dnešních zákonů i trestně postižitelného jednání. Toto dědictví českou i evropskou společnost dodnes zatěžuje, a to bez ohledu na to, jednala-li takto před staletími katolická církev, před druhou světovou válkou čeští fašisté, za okupace němečtí nacisté a jejich kolaboranti či po válce čs. státní orgány nebo KSČ. Obávám se, že obdobně by nás mohla zatížit i Vaše výzva „Zrušme komunisty“.
Vaše iniciativa mi je o to nepříjemnější, že jste byl za senátora zvolen za Stranu zelených (aniž jste jejím členem). Jsem členem Strany zelených už více než dva roky, a obávám se, že zjevná protiústavnost a protiprávnost Vaší petice a návrhu na novou zákonnou iniciativu, postihující užívání slova „komunistický“, může tuto stranu u veřejnosti poškodit. Rád bych proto, aby se vědělo, že Vaše postoje nejsou postoji Strany zelených, která i nadále hodlá soutěžit se všemi politickými stranami, KSČM nevyjímaje, ve svobodných volbách.
reklama
Online diskuse
Asi jsem divná - 22. 2. 2005 - Jana TunysováPetice zrušme komunisty byla zveřejněna dne 8.2.05. Pan senátor J.Štětina před jejím zveřejněním oslovoval různé osobnosti, které by šli příkladem a tvořili první stranu podpisů.Nic divného na tomto postupu. Zvláštní je, že se prakticky nemohli podepisovat ostatní lidé.Že se tak trochu vyčleňovali lidé, kteří se podepisovali před zveřejněním a asi si"hráli na utajenou petici". Pan Petr Uhl píše otevřený dopis dne 6.2.05, v době, kdy nebyla akce zveřejněna a pan Uhl asi ani nevěděl, že pan Štětina podpisové archy nezveřejnil pro občany.Je to trochu legrační .Do 8.2.05 jsem se snažila sehnat informace o této akci. Informace byli pouze pro "zasvěcené ". Otevřený dopis reagoval na něco, co nebylo veřejné. Vzhledem k tomu, že petici organizují lidé, kteří jsou placeni z našich daní a není to akce soukromé organizace, tak se v tom nějak nevyznám.Myslím, že by senátor neměl přímo sám organizovat v pracovní době petici a už vůbec, by neměl jako osoba veřejná vytvářet elitní skupinu, která nám nastaví morální zrcadlo. To dle mého názoru patří občanské společnosti, soukromým aktivitám i těm, kteří se podepsali na první stranu. ( Nic proti teorii elit a lidem na petici.) S filosofií petice souhlasím, ale bojím se, že dnes mají občané úplně jiné starosti a nemám signály, že by tyto starosti pálily také pány senátory M.Mejstříka a J.Štětinu. Možná to jen nevidím. Jana Tunysová |