https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-poc-vybor-pro-autorizaci-pesticidu-finisuje-nase-prace-tim-ale-nekonci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Poc: Výbor pro autorizaci pesticidů finišuje, naše práce tím ale nekončí

17.1.2019
Všichni máme právo znát i stinné stránky látek, se kterými jsme denně v kontaktu. Ilustrační foto.
Všichni máme právo znát i stinné stránky látek, se kterými jsme denně v kontaktu. Ilustrační foto.
Licence | Volné dílo (public domain)
Evropský parlament včera schválil závěrečnou zprávu speciálního Výboru pro autorizaci pesticidů. Europoslanci naštěstí odmítli množství pozměňovacích návrhů frakce Evropských konzervativců a reformistů, které mohly finální zprávu znehodnotit.
 

Výbor, který jsem za sociálně demokratickou frakci Evropského parlamentu koordinoval, po skoro roční činnosti končí. To ale neznamená, že končí i naše práce. Na stole máme úctyhodné množství doporučení, která mohou zlepšit evropský autorizační systém. Aby bylo dostatečně chráněno naše zdraví a životní prostředí a zároveň zajištěno dobré fungování trhu, potřebujeme tyto návrhy uvést do praxe. Musíme naléhat na členské státy a Evropskou komisi, aby tyto návrhy zavedly do příslušných zákonů. Prospěch z toho budou mít všichni. Veřejnost získá bezpečnější a zdravější potraviny, bude zajištěna lepší ochrana našeho životního prostředí a zdraví. Zemědělcům se zlepší dostupnost prostředků na ochranu rostlin a sníží riziko při jejich používání.

Zpráva mimo jiné navrhuje do autorizačního systému zahrnout řadu nových bezpečnostních faktorů a zlepšit monitoring používání a dopadů pesticidů.

Nebezpečné pesticidy jsou dnes bohužel všude kolem nás, a to i v nadlimitním množství. Naše půda je jimi a produkty jejich přeměny doslova kontaminována. Úplný dopad řady pesticidů a zejména jejich směsí na naše zdraví vůbec neznáme, a přesto jejich používání tolerujeme, a tolerujeme někdy i ty, o kterých víme, že jsou nebezpečné. Tento přístup je špatný a neodpovídá unijním smlouvám.

Žít v nevědomí může být sice pro občany příjemnější než realita, nemůžeme ale dopustit, aby se v tichosti hazardovalo s jejich zdravím. Všichni máme právo znát i stinné stránky látek, se kterými jsme denně v kontaktu. Všichni si zasloužíme žít v netoxickém prostředí.


reklama

 
foto - Poc Pavel
Pavel Poc
Autor, vzděláním biolog, je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist