https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavlina-sporkova-rema-je-pripravena-zajistit-svoz-vseho-co-asekol-odmitne-prevzit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavlína Sporková: REMA je připravena zajistit svoz všeho, co ASEKOL odmítne převzít

30.7.2020
Vysloužilá výpočetní technika
Vysloužilá výpočetní technika
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Společnost REMA Systém, a.s. deklaruje, že je připravena napojit se na stávající a funkční systém obce tak, aby občan v souvislosti s tím, že společnost Asekol přestává od 1.8.2020 ze sběrných dvorů svážet elektrozařízení značky SAMSUNG, nezaznamenal jakoukoliv změnu. Aby nemusel přemýšlet, jakou značku elektrospotřebiče a kam má donést. Dnes je to totiž značka Samsung, ale příště to může být jakákoli jiná značka. Situace je řešitelná, není žádná krize, nešiřme, prosím, mezi občany paniku a nenechme občana vtáhnout do konkurenčního boje, vyvolaného společností ASEKOL.
 

Je to naprosto jednoduché. REMA je připravena zajistit svoz všeho, co ASEKOL odmítne převzít. Respektujme, že občan je zvyklý využívat obecního systému a nenuťme ho dělat něco jinak jen proto, že se ASEKOL jednostranně rozhodl ze dne na den změnit své chování. Tímto svým krokem uvrhl ASEKOL občany/obce do problému, který musí starostové řešit. REMA nevyvolala žádný problém, ta má svůj systém plně funkční a své limity sběru si plní. REMA je připravena a nebrání se problémy, které ASEKOL obcím způsobil vyřešit.

Z pohledu ochrany životního prostředí je absolutně nepřijatelné, aby občan byl nucen zkoumat, kterou značku do sběrného dvora nosit může a kterou ne. Celé roky je občan vzděláván a instruován, aby primárně využíval obecního sběrného systému, který pro něj obec vybudovala. Prosíme, nenuťte občana, aby měnil své ekologické návyky.

Pokud bychom přijali tuto nekompromisní a bezprecedentní změnu nastavení doposud funkčního systému sběru, vystavíme se riziku, že občan bude zmatený, nebude vědět, kam má jakou značku odnést a začne odkládat spotřebiče u kontejnerů nebo jinde, kde ho napadne. Toto nikdo z nás nechceme!

Musíme se důrazně ohradit proti svalování viny za tuto situaci na společnost SAMSUNG nebo REMA. Ten, kdo porušil zavedený systém, je ASEKOL.

Obce z poplatků svých občanů vybudovaly, a to již před vznikem kolektivních systémů jako je ASEKOL nebo REMA, své obecní systémy nakládání s odpady – nebezpečnými, stavebními, velkoobjemovými, elektroodpady apod. Jedním z těchto prvků je obecní sběrný dvůr, kam je občan již desítky let zvyklý nosit, co nepotřebuje a nevejde se mu do popelnice. Tento obecní systém nepatří žádnému kolektivnímu systému, to je systém obcí.

Po vzniku kolektivních systémů v roce 2005 se vybrané systémy, které byly ministerstvem životního prostředí určeni jako výhradní správci tzv. historického elektrozařízení (mezi nimi ASEKOL – vybrán pro televizory a monitory a ELEKTROWIN – vybrán pro lednice a další velká zařízení) logicky napojily na sběrné systémy obcí. REMA o toto napojení od roku 2005 také usilovala, ale byla mnohými obcemi opakovaně odmítána s tím, že mají svůj obecní systém vyřešen se společnostmi ASEKOL a ELEKTROWIN a dalšího partnera nepotřebují a nechtějí. REMA tak byla nucena vybudovat svou sběrnou síť mimo již stávající obecní systém. Sběrná síť REMA čítá více jak 20 tisíc míst a jde daleko za zákonné požadavky zákona o odpadech. REMA není schopna přinutit obce ke spolupráci s jejich obecním sběrným systémem, může pouze spolupráci obcím nabízet. Je tak pouze na obcích, zda nabídku REMA využijí.

Již v prosinci loňského roku jsme prostřednictvím SMO ČR obce informovali, že podobná situace může nastat, a že jsme připraveni zapojit se do jejich obecních systémů. V dubnu letošního roku jsme dokonce obeslali i všechna města a obce s nabídkou spolupráce.

K 1. červenci 2020 potom byla na čísle 800 976 679 ještě spuštěna služba bezplatné informační telefonní linky Chytrá recyklace, kde každý občan i zástupce města či obce dostane informaci, jak s vysloužilým elektrozařízením naložit.

REMA je připravena zajistit obcím zpětný odběr tak, aby zařízení byla ze sběrných dvorů kontinuálně svážena a aby byl jejich sběr obvyklým způsobem financován.


reklama

 
foto - Sporková Pavlína
Pavlína Sporková
Autorka je PR a marketingová manažerka společnosti REMA Systém.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

30.7.2020 16:44
Dog eat dog :D
Firmy, jejichž existence stojí a padá s dosti nelogickým a nesmyslným zákonem o odpadech se konečně začaly mezi sebou štěkat :-) Nebývám nadměrně škodolibý, ale když je parazit napaden parazitem, vždycky mi to zlepší náladu.
Odpovědět

Jan Škrdla

30.7.2020 23:06 Reaguje na
Jak byste řešil vy třeba takové televize nebo ledničky, aby neskončily někde u lesa nebo v rozvojové zemi?
Odpovědět
ig

30.7.2020 23:31 Reaguje na Jan Škrdla
Tak jak to zamýšlel původní ideový záměr směrnice EU o odpadech. Čili recyklační poplatek placený výrobcem či dovozcem ze kterého se bude financovat celoevropský systém sběru vyjmenovaných kategorií recyklovatelného odpadu. Bohužel to sklouzlo do bilaterálních dohod, povinnosti vybírat poplatek při exportu do jiné země EU (třeba v Německu musí mít český exportér uzavřenou další smlouvu o odpadech, přestože doma už jednou zaplatil), předplacených výhod pro určité firmy, násilné zahrnutí spousty komodit které fakticky odpadem nejsou nebo nemusí nutně být do kategorie odpad atd. Stává se z toho pomaloučku takový New York, kde fakticky platí rovnice "nakládání s odpady = věc mafie, nikdo do toho nestrkejte nos".
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.7.2020 20:04
To je to konkurenční prostředí, za které jsme také zvonili po náměstích-
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist